agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni91Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2018, 08:26   #121
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bu sene armutlarım açtığı halde bakla zınnı yoktu. Ağaçların altına solucan gübresi attım ve taç izdüşümlerini sürdüm. Ertesi gün bahçe bakla zınnı doldu. Bahçeyi sürmek, "bahar geldi uyanın" demek gibi bir şey oldu herhalde. Geçenlerde, bahçe sahibi bir tanıdığım, bir toplantıda şekerli su attığını ve 9 yıldır bakla zınnı gelmediğini söyleyen biriyle tanışmış. Bana "bunu dener misin?" dedi. 1 fidan Williams armuduna bahsettiği dozda şekerli su attım ve bütün bakla zınnı bu fidana hücum etti. Tanıdığıma "sizinle dalga geçmişler" deyince, adama telefon açmış telefona bakan olmamış.
Etrafınızda başka bahçe yoksa kesinlikle bahçeyi talan ediyorlar. Bursa da o kadar armut bahçesi var ve bu zararlıdan bahsedildiğini hiç duymadım. En büyük zararlısı armut psilidi diyorlar.

aydemiraydın beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2018, 11:22   #122
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Birkaç gün önce gazetede bir haber vardı. Bursa civarında bir yere gökten paraşütle böcek atılmış. Paraşüte bağlı kutuda yüzlerce böcek varmış, ne olduğunu bilememişler, Ziraat ne olduğunu anlamaya çalışıyormuş Zaytung haberi gibi. Böceklerin resmini de koymuşlar, bildiğimiz bakla zınnı. Paraşüt filan, birileri dalga geçmiş anlaşılan.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2018, 20:10   #123
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Birkaç gün önce gazetede bir haber vardı. Bursa civarında bir yere gökten paraşütle böcek atılmış. Paraşüte bağlı kutuda yüzlerce böcek varmış, ne olduğunu bilememişler, Ziraat ne olduğunu anlamaya çalışıyormuş Zaytung haberi gibi. Böceklerin resmini de koymuşlar, bildiğimiz bakla zınnı. Paraşüt filan, birileri dalga geçmiş anlaşılan.
O haberi TV'de de gördüm ancak Ziraatçiler anlamaya çalışıyor deyince bakla zınnı değildir herhalde dedim. Eğer bakla zınnı ise ve ziraatçiler anlamaya çalışıyorlarsa, bakla zınnı atılmasından daha vahim bir durumla karşı karşıyayız demektir.

aydemiraydın beğendi.
Eski 19-04-2018, 00:09   #124
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
TV'de çabuk geçmiştir belki, gazetede resmi vardı. Ziraatçilerin bilmemesi normal de, çiftçiler bilirdi. Birileri dalga geçmiş kesin.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 09:34   #125
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
ziraat mühendislerini sekreter olarak kullanırsan bu durumlarada alışırsın. : ))

tarku ve çiğdem42 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 11:55   #126
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalamca Mesajı Göster
ful çiçekte adama mavrik arılara zehirli değilmi?
Merhaba, baklazınlı ile mücadelede bir çok yöntem var bunların bir kısmı pratik mehmet amca mantığı iken kimisi modern meyveciliğin getirdiği mücadele yöntemleridir.
Klasik yöntemlerden en bilineni mavi veya beyaz leğen olsada, daha eskilerde arazinin belirli yerlerine at gübresi yığını yaparak böceklerin burada kışlaması sağlanıyor. daha sonra bu gübre yığınları yakılarak toplu larva ölümleri gerçekleştiriliyordu. Bana sorarsanız bu sorunun en başta azaltılma yöntemleri içinde en iyisi. Ancak bunlar Mehmet amcanın bahçesinde bulunan 50 tane meyve ağacı için efektif. Ben şuan kimyasal mücadeleyi Özbekistan'da en küçüğü 35 hektar en büyüğü 1000 hektar olan modern Telli terbiyeli meyve bahçelerinde yapıyorum. Aynı bahçelere binlerce kovan arı geliyor. Sizce Mavrik kimyasalı arılara zararlı olsa, bu denli büyük ve pahalı yatırımların tozlama olayını riske atarak arıları neden zehirleyelim ? Akla mantığa sığıyor mu ? Biz uygulamayı aynen şu şekilde yaparız. Pembe gonca başlangıcında Araziye Calypso atar ve başta yeni açan sürgünleri bitlerden koruruz. Bunun yanında iç kurdu, afidler gibi pek çok zararlı bu kimyasal ile baskılanır. Daha sonra full çiçek döneminde arıları araziye konumlandırırız. Full çiçek döneminde arılar gece uykusunda iken araziye Mavrik ile birlikte 1 adet fungusit uygularız, yumuşa çekirdeklilerde Botryrtis için Bellis, Sert çekirdeklilerde çiçek monilyası için Bayer firmasından folicur veya falcon uygularız. Bu uygulamaları arılar gece uykusundayken yaparız. Bu zamana kadar 1 tane arıcı bile arımız öldü demedi ve yaptığı yeni oğullar için bize teşekkür ederek ayrıldı.

erenaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 19:12   #127
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erenaydin Mesajı Göster
Merhaba, baklazınlı ile mücadelede bir çok yöntem var bunların bir kısmı pratik mehmet amca mantığı iken kimisi modern meyveciliğin getirdiği mücadele yöntemleridir.
Klasik yöntemlerden en bilineni mavi veya beyaz leğen olsada, daha eskilerde arazinin belirli yerlerine at gübresi yığını yaparak böceklerin burada kışlaması sağlanıyor. daha sonra bu gübre yığınları yakılarak toplu larva ölümleri gerçekleştiriliyordu. Bana sorarsanız bu sorunun en başta azaltılma yöntemleri içinde en iyisi. Ancak bunlar Mehmet amcanın bahçesinde bulunan 50 tane meyve ağacı için efektif. Ben şuan kimyasal mücadeleyi Özbekistan'da en küçüğü 35 hektar en büyüğü 1000 hektar olan modern Telli terbiyeli meyve bahçelerinde yapıyorum. Aynı bahçelere binlerce kovan arı geliyor. Sizce Mavrik kimyasalı arılara zararlı olsa, bu denli büyük ve pahalı yatırımların tozlama olayını riske atarak arıları neden zehirleyelim ? Akla mantığa sığıyor mu ? Biz uygulamayı aynen şu şekilde yaparız. Pembe gonca başlangıcında Araziye Calypso atar ve başta yeni açan sürgünleri bitlerden koruruz. Bunun yanında iç kurdu, afidler gibi pek çok zararlı bu kimyasal ile baskılanır. Daha sonra full çiçek döneminde arıları araziye konumlandırırız. Full çiçek döneminde arılar gece uykusunda iken araziye Mavrik ile birlikte 1 adet fungusit uygularız, yumuşa çekirdeklilerde Botryrtis için Bellis, Sert çekirdeklilerde çiçek monilyası için Bayer firmasından folicur veya falcon uygularız. Bu uygulamaları arılar gece uykusundayken yaparız. Bu zamana kadar 1 tane arıcı bile arımız öldü demedi ve yaptığı yeni oğullar için bize teşekkür ederek ayrıldı.
Mavrik arılara zehirli ise, gece atmanızın mantığı nedir? Gece bakla zınnı olmadığına göre ilacın ertesi gün tesir etmesini beklediğinizi varsayıyorum. Arılar da gündüz geleceğine göre zehirli bir ilaç ertesi gün de öldürmez mi?

celalamca beğendi.
Eski 10-05-2018, 08:20   #128
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Mavrik arılara zehirli ise, gece atmanızın mantığı nedir? Gece bakla zınnı olmadığına göre ilacın ertesi gün tesir etmesini beklediğinizi varsayıyorum. Arılar da gündüz geleceğine göre zehirli bir ilaç ertesi gün de öldürmez mi?
Tekrar merhaba,
Mavrik arılara zehirli yazdığımı sanmıyorum sanırım yanlış anlamışsınız. Yanlış bildiğiniz bir bilgi de Bakla Zınnı zararlısının gece olmadığıdır. Bakla Zınnı mavi ve beyaz leğene gündüz gece düştüğünden daha az düşer. Bu tip ilaçların gece uygulanıyor olması kimyasal ve kapsül teknolojilerinin yeni olması. Atomizörden çıkan zerrelerin ağaç üzerine homojen dağılması ve bitki tarafından rahat absorbe edilmesidir. Ama en önemli nedeni böceklerin sıcak havalarda değil geceleri daha aktif olmasıdır. Bu kırmızı örümcek grubu, Manas ve bakla zınnı grubu, emgi yapan böcekler için her zaman aynıdır. Böcekler serin havalarda ve geceleri daha aktiftir.

Eski 10-05-2018, 10:03   #129
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erenaydin Mesajı Göster
Tekrar merhaba,
Mavrik arılara zehirli yazdığımı sanmıyorum sanırım yanlış anlamışsınız. Yanlış bildiğiniz bir bilgi de Bakla Zınnı zararlısının gece olmadığıdır. Bakla Zınnı mavi ve beyaz leğene gündüz gece düştüğünden daha az düşer. Bu tip ilaçların gece uygulanıyor olması kimyasal ve kapsül teknolojilerinin yeni olması. Atomizörden çıkan zerrelerin ağaç üzerine homojen dağılması ve bitki tarafından rahat absorbe edilmesidir. Ama en önemli nedeni böceklerin sıcak havalarda değil geceleri daha aktif olmasıdır. Bu kırmızı örümcek grubu, Manas ve bakla zınnı grubu, emgi yapan böcekler için her zaman aynıdır. Böcekler serin havalarda ve geceleri daha aktiftir.
Yanlış anlamış olabilirim. Arılar gece uykudayken mavrik uygularız cümlesini okuyunca böyle bir çıkarım yaptım. Bakla zınnının gece aktif olduğunu ilk defa duyuyorum. Sabah 10 ile 16 saatleri arasında aktif olduklarını gözlemledim ama ondan sonra bu böcekler nereye gidiyor bir türlü tespit edemedim.

Eski 10-05-2018, 10:06   #130
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Atılan böcekler, orman ağaçlarındaki zararlıları yok etmek için kullanılan predatör böceklermiş.

Eski 11-05-2018, 11:13   #131
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Yanlış anlamış olabilirim. Arılar gece uykudayken mavrik uygularız cümlesini okuyunca böyle bir çıkarım yaptım. Bakla zınnının gece aktif olduğunu ilk defa duyuyorum. Sabah 10 ile 16 saatleri arasında aktif olduklarını gözlemledim ama ondan sonra bu böcekler nereye gidiyor bir türlü tespit edemedim.
Hiç unutmuyorum Samsun/Çarşamba ovasında 100 hektar elma bahçesinde ilk meslek hayatıma başladığım zamanlar geceleri ilaçlama yapardık haziran aylarında.. Arazi aracı ile arazi içerisinde farlar açık dolaşırken bütün canlıların aslında gece daha aktif çalıştığını gözlemlemiştim. Özellikle Polyphylla geceleri acayip aktiftir.

tarku beğendi.
Eski 15-04-2019, 21:57   #132
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Yav ha 2 dk sabretseydin, daha fidanı dikeli 20 gün oldu
Hemen yapışmış ama ben biliyorum

Eklenen Resimler

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2019, 23:06   #133
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Yav ha 2 dk sabretseydin, daha fidanı dikeli 20 gün oldu
Hemen yapışmış ama ben biliyorum
Bakla zınnı değil bu, örümcek gibi duruyor.

chelik26 beğendi.
huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2019, 23:25   #134
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso93 Mesajı Göster
Bakla zınnı değil bu, örümcek gibi duruyor.
O zaman yaprakların bu şeklie gelmesine ne diyorsunuz? Normal mi?

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2020, 14:11   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2019
Bakla zinni

Sevgili doğa severler bu sene mavi leğen ile %1 başarılı oldum. Önümüzdeki yıl ilaç da başlamak zorunda kaldım zınnı başka çare bırakmadı.

Neyzengitarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2022, 17:41   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2022
Bakla zınnı gecen sene de vardı ama bu kadar çok değil giderek artıyorlar biz bu sene 4 yıllık fidanları %70lik file ile kapladık biraz geç oldu 2 kiraz ağacı gitti üzerinde 1 tane çiçek kalmadı ama vişneleri kurtarabildik diye umuyorum

Zehra Polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2022, 00:32   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Bakla zınnı bahçemde sadece elmalara ve ayvalara geliyor. Kiraz ve vişnede 1 tane bile olmuyor. Elmalardaysa neredeyse her çiçekte 1 tane. Ayvalarda da tek tük oluyor.

Acaba bölgesel veya cinsine göre farklılıkları mı var?

Mavi leğenler günde 100 tane ancak topluyor. 4-5 leğen.

Bunun yanısıra, 3-4 gün, bazen günde 2 kere, toplam 6 elma ağacının etraflarında 2 şer tur atarak 100-200 tane de ben topluyorum.

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024