agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni91Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2014, 09:11   #61
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bakla zınılar çiçek olan her yerdeler. Sürekli olarak mücadele etmek gerekiyor. Deve dikeni üzerinde gördüğüm bakla zınılar.

Name:  DSCF4800.jpg
Views: 2171
Size:  52.4 KB

Name:  DSCF4801 a.jpg
Views: 1825
Size:  72.5 KB

Name:  DSCF4802 a.jpg
Views: 1914
Size:  71.1 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 11:14   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
Bunlar hakkında konu başlığı atıldı. Mavi renge geliyorlar. Bu yüzden mavi leğene zehirli su konarak tedavi ediliyor

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 05:13   #63
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emir Özkan Mesajı Göster
Bunlar hakkında konu başlığı atıldı. Mavi renge geliyorlar. Bu yüzden mavi leğene zehirli su konarak tedavi ediliyor
Üç sayfayı dikkatli bir şekilde okursanız konu hakkında bilgi sahibi olursunuz. Mavi leğene zehirli su ile tedavisi yapılmıyor. Tedavi hastalık için kullanılan bir terim. Zararlı ile mücadelesi yapılıyor.
Mavi leğen içine biraz sirke veya pekmez konulduğu zaman çok daha etkili bir şekilde mücadele yapılabiliyor. Bakla zınılar ağır oldukları için suyun içine düşen bir daha çıkamıyor. Daha önce vermiş olduğum linkte nasıl gelip su içine düştüğü görülüyor.

Eski 15-07-2014, 05:20   #64
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Arkadaşlar şu anda oldukça fazla miktarda bakla zınılar bulunmakta. Bir süredir üremeye de başladılar. Çiçek olan her yerdeler. Rüzgar olduğu zaman fazla hareket edemeseler de öğle saatlerinde gördüğüm bakla zınılar özellikle deve dikenlerinde fazlalar. Bende doğal hatmiler üzerinde de oldukça fazla görüyorum. Mücadele her zaman yapılması gerekiyor. Çoğu kişi bakla zınıları bilmiyor. Oldukça fazla hasar veriyorlar.

Name:  DSCF3241.jpg
Views: 1805
Size:  50.9 KB

Name:  DSCF3245.jpg
Views: 1795
Size:  55.3 KB

Name:  DSCF3248.jpg
Views: 1761
Size:  49.7 KB

Eski 15-07-2014, 05:30   #65
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yıldız çiçeği üzerinde bulunan bakla zınılar.

Name:  DSCF3291.jpg
Views: 2167
Size:  38.5 KB

Name:  DSCF3290.jpg
Views: 1647
Size:  31.7 KB

Hatmi çiçeği üzerinde bulunan bakla zınılar. Çok fazla olduğu fotoğrafları bulamadım.

Name:  DSCF3288.jpg
Views: 1825
Size:  22.3 KB

Bu deve dikeni üzerinde sanırım 15 tane kadar vardı. Sadece iki tanesi kaçabildi.

Name:  DSCF3284.jpg
Views: 1832
Size:  42.6 KB

Diken içinde oldukları için hem elin yaralanması tehlikesi mevcut. Ben yoğurt kovası içerisine yarısına kadar su doldurup eldiven ile su içine silkelemeyi düşünüyorum. Tabi aklıma gelirse. Bu şekilde daha az can yakar bir şekilde toplanabilir. Mavi leğenleri her zaman eksik etmemek gerekiyor.

Arkadaşıma gösterdikten sonra o da çörekotu çiçeklerinde oldukça fazla bakla zını öldürmeye başladı.

Peygamber çiçeği de sevdiği çiçekler arasında.

Eski 24-02-2015, 12:38   #66
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Konuyu ben de uzun zamandır takip etmemişim, hatta forumu. Bizim kaygımız meyvelerin elden gitmesi. Direk dişi organı yediği için meyve alamamak. Yoksa süs bitkilerinden tekrar tohum almayacaksanız daha az endişe verici bir durum.

Çiçeklenmeden 15 gün önce tuzakların kurulması gerekiyor.

Ağaçlara uygulanan bordo bulamacının mavi rengi de böceği cezbediyor bordo uygulamasında da çok geç kalmayınız.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 17:48   #67
Yeni Üye

Hasan061's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Bu Hafta Bahçeye gidecektim ama,yağmurlu olduğundan erteledim bordo bulamacı uygulasak bile yağmur yıkayacak diye düşünüyorum Nisan ayının biri veya ikisi gideceğim nasip olursa.

Hasan061 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 22:43   #68
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Arkadaşın söylediğine göre normal suya bile düşmeye başlamışlar. Hemen mavi leğenlere su doldurmamız gerekiyor. Meyve çiçeklerinin olgunlaşabilmesi için.

Eski 16-04-2015, 10:05   #69
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
Konuyu ben de uzun zamandır takip etmemişim, hatta forumu. Bizim kaygımız meyvelerin elden gitmesi. Direk dişi organı yediği için meyve alamamak. Yoksa süs bitkilerinden tekrar tohum almayacaksanız daha az endişe verici bir durum.

Çiçeklenmeden 15 gün önce tuzakların kurulması gerekiyor.

Ağaçlara uygulanan bordo bulamacının mavi rengi de böceği cezbediyor bordo uygulamasında da çok geç kalmayınız.

uygulandığında renk bırakmıyan sıvı bakırlar kullanılabilir.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 12:17   #70
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Göztaşını ve kireci ayrı ayrı alıp kendimiz yapıyoruz, buz mavisi oluyor. Sıvı bakırlı mastercop adında sıvı bir ürün varmış, 1 litresi 100 lira civarında dediler. Yalnız meyve oluşumu zamanında yapraklı haldeyken kullanılıyormuş, nektarinin üzerindeki deri görünümlü lekelere iyi geliyor sanırım. Bizde beyaz nektarin var bahçede onun için araştırmıştım geçen yıl.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 14:46   #71
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Armutlar bu yıl da gitti gibi. Hala çiçek açacaklar var. Dün armutların üzerinde yüz tanenin üzerinde öldürdüm. Rokalar üzerinde de yüz bakla zını öldü.

Düzenleyen Muda : 11-06-2015 saat 10:43
Eski 09-06-2015, 23:20   #72
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Name:  DSCF0374 a.jpg
Views: 1535
Size:  29.9 KB

Name:  DSCF0094.jpg
Views: 1504
Size:  30.5 KB

Name:  DSCF0126.jpg
Views: 1522
Size:  26.2 KB

Name:  DSCF0130.jpg
Views: 1868
Size:  30.7 KB

h_dogan ve samur beğendi.
Eski 02-07-2015, 21:02   #73
Yeni Üye

the miracle's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2015
Vay arkadaş... Yorumları okudukça hayret ettim. Çekirgelerin tahtını ''zımnen'' sallıyorlar desenize...

the miracle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 22:37   #74
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Hiç bir çiçek açan bitkiyi affetmiyorlar. Yeter ki yeni çiçek açsın. İki gün içinde bitirip başka çiçeklere gidiyorlar. Ben çileklerin arasına mavi kaplar koydum. Bir kısmı en azından başka çiçeklere gidemiyorlar.

Name:  DSCF1608.jpg
Views: 1477
Size:  59.2 KB

Name:  DSCF1623.jpg
Views: 1459
Size:  72.5 KB

Name:  DSCF1766.jpg
Views: 1582
Size:  39.8 KB

Name:  DSCF1813.jpg
Views: 1436
Size:  34.9 KB

Name:  DSCF1837.jpg
Views: 1456
Size:  36.4 KB

samur beğendi.
Eski 31-03-2016, 18:51   #75
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bakla zınnı yine başladı. İşin ilginç yanı; kayısı, erik ve şeftaliye gelmiyorlar. Armutlara hücum ediyorlar. Elma ve kirazlar açmak üzere, bahçe mavi leğen dolu, buna rağmen çiçeklerin dişi organlarını yiyip bırakıyorlar. Dün ve bugün 30 armut ağacından, en az 500 tane toplayıp öldürdüm. Yarın ağaçlarda nöbet tutacağım.

Muda beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 20:17   #76
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
Aah aah .Bende yarın nöbete başlıyorum.

tarku beğendi.
akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 19:55   #77
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Bugün sinirden ağlamamak için kendimi zor tuttum. Ağaçtan böceği alıyorum, ben daha arkamı dönmeden aynı çiçeğe bir böcek konuyor. Resmen alay ediyorlar. Sinirden başıma ağrılar girdi, ateşim çıktı. Resmen hasta ettiler beni, yatakta yatıyorum .

samur ve aydemiraydın beğendi.
Eski 01-04-2016, 22:21   #78
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bakla zınnı yine başladı. İşin ilginç yanı; kayısı, erik ve şeftaliye gelmiyorlar. Armutlara hücum ediyorlar. Elma ve kirazlar açmak üzere, bahçe mavi leğen dolu, buna rağmen çiçeklerin dişi organlarını yiyip bırakıyorlar. Dün ve bugün 30 armut ağacından, en az 500 tane toplayıp öldürdüm. Yarın ağaçlarda nöbet tutacağım.
Onlar bizden önce nöbete başlamışlar. Bir arkadaşımla konuşurken onun bulunduğu bahçeye gelmediklerini söylüyordu. Ertesi gün gittiğimde hemen yanındaki başka bir arkadaşımın bahçesinde armut çiçeklerini hiç affetmeden yediklerini gördüm. Bugün ise sonradan açan badem çiçeklerinde kendilerine ziyafet çekiyorlardı. Yakında armutlar çiçek açacak. Muhtemelen büyük çoğunluğunu geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi iki gün içinde bitirecekler. Çiçek açıldıktan sonra iki gün en tehlikeli zaman. İki gün içinde ağacın çiçeklerini bitirip bir daha pek gelmiyorlar. Gerekirse bir kısım dallara almış olduğum soğanlı bitkilerin filelerinden takmayı düşünüyorum. En azından birkaç tane meyve yiyebiliriz. Sonradan çiçek açanlarda meyve şansı daha yüksek oluyor. Az olunca muhtemelen gelmiyorlar.

tarku beğendi.
Eski 01-04-2016, 22:22   #79
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Köy tv'de bir ilacın reklamı yapılıyor. Adını hatırlayamadığım için internetten bakamıyorum. İlaç gerçekten etkili oluyor mu?

Eski 02-04-2016, 06:46   #80
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Köy tv'de bir ilacın reklamı yapılıyor. Adını hatırlayamadığım için internetten bakamıyorum. İlaç gerçekten etkili oluyor mu?
Bugün Bayer'in calypso OD 240 adlı ilacını alacağım. Biraz daha büyük olsalar makineli tüfekle öldürmeyi bile denerdim. İlaçlama öncesini ve ilaca böceklerin verdiği tepkiyi resimlemeye çalışırım.

aydemiraydın beğendi.
Eski 02-04-2016, 16:06   #81
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

İlaçlamadan önce çiçeklerde, her zamanki kadar bakla zınnı vardı. İlaçlamadan sonraki resimlerde yerdeki böcekleri görebilirsiniz. Ayrıca sayın Meyvelitepe'nin çekincesini düşünerek, arıları ve kelebekleri gözledim. Arıyı çekebildim ama kelebekler durdukları yerde durmuyorlar. Neticede popülasyon oldukça azaldı. Gerçi armutları kaybettim ama kirazların altı böcek ölüleriyle dolu. Bu böcekler ölü taklidi yaptıkları için, belli yerlere işaretler koydum. Yarın böceklerin orada olup olmadığını kontrol edeceğim. İlaç sadece o an için mi etkili yoksa yeni gelen böcekleri de öldürüyor mu yarın kontrol edeceğim. Şimdilik olumlu diyebilirim. Son bir not: leğenlere yalnızca su koyarsanız arılarda düşüyor. Sirkeli suya arılar gelmiyor. İlk gün sadece su koymuştum, böcekten çok arı vardı. İkinci gün sirke ilave edince arı sayısı sıfıra düştü. Pekmezi denemedim ama tatlı olduğu için arıların gelme riski var.

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2016, 14:54   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2016
Tek bir seferlik calypso uygulaması yeterli oldu mu çok merak ettim.
Benim armutlar gitti de bari elmaları kurtaralım diyorum.Sonraki gözlemlerinizi de yazarsanız çok memnun olurum sayın ağaç dostu tarku.

kmblkm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2016, 18:06   #83
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmblkm Mesajı Göster
Tek bir seferlik calypso uygulaması yeterli oldu mu çok merak ettim.
Benim armutlar gitti de bari elmaları kurtaralım diyorum.Sonraki gözlemlerinizi de yazarsanız çok memnun olurum sayın ağaç dostu tarku.
Maalesef ilaçlama sırasında ağaç üzerindeki böcekler ölüyor ancak koruyucu etkisi yok. Ertesi gün böcekler yine geliyorlar. Benim bahçemdeki gibi aşırı böcek yoğunluğu varsa azaltmak için kullanılabilir. Bir tanıdığım bakla zınnı için, hektaşın DİMİLLİN diye bir ilacını önerdi, denemedim ama faydası olduğunu söyledi.

kmblkm beğendi.
Eski 16-04-2016, 20:24   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2016
Dimilin için yaptığım google aramasındaki sonuç:
"Kullanıldığı Bitki ve Zararlılar
Bitki Adı Zararlı Adı Kullanma dozu Son ilaçlama ile hasat arasındaki süre
Armut Armut yaprak piresi (Cacopsylla pyri) 25 ml +50 ml Hektovet/100 lt su 14 gün
Elma Elma iç kurdu (Cydia pomonella)
Elma ağ kurdu (Hyponomeuta malinellus)
Armut yaprak galeri güvesi (Leucoptera scitella) *
20 ml/ 100 lt.su 14 gün
Pamuk Pamuk yaprak kurdu (Spodoptera littoralis) 30 ml/ da 14 gün
*Elma iç kurduna karşı mücadele yapılan bahçelerde ayrıca galeri güvesine karşı ilaçlamaya gerek yoktur."
Calypso veya mavrik düşünüyordum,calypsoyu çıkarıyorum seçeneklerden sizin sayenizde.Geriye kalan mavrik ve dimilin.Hangisini kullanacağımı bilemiyorum.Galiba yazı-tura atmak gerekecek işin ehli biri ya da damdan düşen biri deneyimlerini paylaşana kadar.

tarku beğendi.
kmblkm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 23:42   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2016
Merhaba,
Mavi leğen uygulaması yoğun popülasyonda yeterli gelmiyor. Bakla zınnı sabahın erken saatlerinde hareketsiz ve uyuşuk olur. Bu saatlerde ağaç altına örtü sererek ağaçları sert şekilde sallayıp örtüye düşürüp örtüyle birlikte kapatıp toplayabilirsiniz. Biraz uğraşmalı olur ama sonuç alabilirsiniz.

Mali GhosEnduro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 17:28   #86
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
arkadaşlarla tecrubelerimi bu can sıkıcı bocekten kurtulmak açısından bilgilerimi paylaşmak istiyorum..

4 yıldır bahçemizde bakla zınnı var. zarar verme açısından coktan aza dogru armut, kiraz, erik, ayva, elma, şeftali,
baçemizde bayagı kayısı ve badem var bu agaçlara zararı varmı bilmiyorum.

bununla beraber kestane çiçeklerinin üzerindede gördüm.

şimdi 4 yıldır mavi leğen ve kendimin geliştirdigim ağaç dallarına mavi spiral ciltli pet şişeler yerleştirdim. bu zararlının tamamının çiçekleri talan etmesindense bi kısmını bu düzeneklerle öldürebiliyorsunuz.

fakat kesinlikle çözüm degil..!!

2 yıldır calypso OD 240 adlı ilacı duydum. ve araştırdım. bu yıl armutların çiçeklerinin bitiminin son gunlerinde bu ilacı uyguladım. armut haricindeki meyvelerde yüzde 70-80 fayda sagladım.

her sene yemedigimiz armutlarda bu sene son dönemde yaptıgım ilaçlamadan dolayı kısmen faydasını gördük. yanlışım geç kalmış olmamdı.. keşke erken dönemde ilaçlamaya başlasaydık.

ilaç ın etkisi anlık.. fakat bahçesinde ve ağaçlarının bulundugu yerde ikamet eden bir kişi için bu ilaç yeterli. ne yapması gerekiyor peki bu arkadaşın..

çiçeklenme döneminde her gun ögle saatlerinde bakla zınnılarının aktif oldugu saatte calypso OD 240 isimli ilaçla minumum düzeyde ilaçlama yapması kafi..

ben bahçenin uzak olması sebebiyle ve bahçeye henüz taşınmamamızın sebebiyle 3-4 güne 1 ilaçlama yaptık. bu sayede bile böceklerin populasyonunda gözle görülür bir azalma gördük.
özellikle bunu yazmam gerekiyor ilaç kesinlikle arılara zararlı degil test edilmiştir. hatta bu ilaç aynı dönemde ortaya çıkan bronz renkli yeni uyanan yaprak gözlerini kemiren dip kurtlarınada etkili.

isteğe bağlı mavi legen ve tuzaklarıda beraberinde kurabilir fakat tekrar diyorum kesinlikle tek başına kesin çözüm degil.

Burda 1 noktaya dikkat cekiyorum calipso kesilikle arilara zararli degil.. test edlmistir..

Düzenleyen bebeto016 : 13-04-2017 saat 08:36
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 08:29   #87
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Bu yil mavi legen koymadim ... bocekleri bahceye cekmemek icin..

bu yil sadece hava sartlarina gore ciceklenme doneminde 2-3×1 gunde calipso kulanicam.

Armut agaclarimizin bir cesidine (tas armudu) cicekleri orta acma doneminde suan... uzerleride bakla zinni seyrek sekilde goruluyor.. yalniz hava surekli kapali ve soguk buda boceklerin aktivitesini kisitliyor..hava kapali oldugunda 1 gun sonraya erteliyorum.. hava acikken 2×1 gune ilaclama yapiyorum. Suan memnunum izlemlerime gore cicekler uzerinde zarar cok seyrek. Arilarda vizir vizir masallah.. Ve populasyon azalmis gibi.. tabi bu hava sartlarina bagli olabilir. Suan acma doneminin basinda olan nasi armudu ve diger armudlar icin takipteyim bugun hava kapali ilaclamayi yarina bēkletiyorum.. kirazlarimizda henuz acma baslamadi.

Eski 13-04-2017, 13:15   #88
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
Bu yil mavi legen koymadim ... bocekleri bahceye cekmemek icin..

bu yil sadece hava sartlarina gore ciceklenme doneminde 2-3×1 gunde calipso kulanicam.

Armut agaclarimizin bir cesidine (tas armudu) cicekleri orta acma doneminde suan... uzerleride bakla zinni seyrek sekilde goruluyor.. yalniz hava surekli kapali ve soguk buda boceklerin aktivitesini kisitliyor..hava kapali oldugunda 1 gun sonraya erteliyorum.. hava acikken 2×1 gune ilaclama yapiyorum. Suan memnunum izlemlerime gore cicekler uzerinde zarar cok seyrek. Arilarda vizir vizir masallah.. Ve populasyon azalmis gibi.. tabi bu hava sartlarina bagli olabilir. Suan acma doneminin basinda olan nasi armudu ve diger armudlar icin takipteyim bugun hava kapali ilaclamayi yarina bēkletiyorum.. kirazlarimizda henuz acma baslamadi.
Geçen sene bende calypso kullandım ve ilk attığım anlardaki böcekleri öldürüyordu. Firmanın ziraat mühendisini arayıp sorduğumda "çiçekler açmadan ve böcekler bahçeye gelmeden uygulama yapmamın daha faydalı olacağını söylemişti. Calypsoyu 2 sefer tekrardan sonra kullanmak, kullanılan zararlıya direnç oluşturacağından tavsiye edilmiyor.

Eski 30-04-2017, 16:10   #89
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Geçen sene bende calypso kullandım ve ilk attığım anlardaki böcekleri öldürüyordu. Firmanın ziraat mühendisini arayıp sorduğumda "çiçekler açmadan ve böcekler bahçeye gelmeden uygulama yapmamın daha faydalı olacağını söylemişti. Calypsoyu 2 sefer tekrardan sonra kullanmak, kullanılan zararlıya direnç oluşturacağından tavsiye edilmiyor.
tarku bey bu yıl planladığım programı uyguladım. başarı oranı yuzden 80 ..
yagmurların olması havanın kapalı olması sebebiyle. yaklaşık armutta 10 günlük ve kirazında açım günlerini eklersek yanlaşık 15 günlük bir zaman zarfında tooplamda 5-6 atım yaptık. 2 gune 1 bazende hava kapalı olunca 3 gun bazende gunluk attık .. 5 yıldır bahcemde olan naşi armudunda başarı yuzde 70 kirazlarda yuzde 90-100 taş armudu dediğimiz çeşitte yuzde 90 .. yani kısacası cicek döneminin son günlerinde populasyonu o kadar düşürdükki çiçek üzerlerinde koca ağaçta 3-5 tane ya görüyoduk ya görmüyoduk..

naşi armudunda ağaç küçük olduğu ve çiçeklenme büyük ağaçlara göre az olduğundan mudahele etme zamanımızın kısıtlıgında oran biraz düştü. bu yıl ilk defa yaygın olark görecegimiz meyve tutumunun resimlerini paylaşırım.

ilaça karşı bakla zınnının direnç oluşturdugunu görsel tesbitlerle sabitleyerek katılmıyorum..
iyiki calipso var.

Eski 30-04-2017, 16:34   #90
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
tarku bey bu yıl planladığım programı uyguladım. başarı oranı yuzden 80 ..
yagmurların olması havanın kapalı olması sebebiyle. yaklaşık armutta 10 günlük ve kirazında açım günlerini eklersek yanlaşık 15 günlük bir zaman zarfında tooplamda 5-6 atım yaptık. 2 gune 1 bazende hava kapalı olunca 3 gun bazende gunluk attık .. 5 yıldır bahcemde olan naşi armudunda başarı yuzde 70 kirazlarda yuzde 90-100 taş armudu dediğimiz çeşitte yuzde 90 .. yani kısacası cicek döneminin son günlerinde populasyonu o kadar düşürdükki çiçek üzerlerinde koca ağaçta 3-5 tane ya görüyoduk ya görmüyoduk..

naşi armudunda ağaç küçük olduğu ve çiçeklenme büyük ağaçlara göre az olduğundan mudahele etme zamanımızın kısıtlıgında oran biraz düştü. bu yıl ilk defa yaygın olark görecegimiz meyve tutumunun resimlerini paylaşırım.

ilaça karşı bakla zınnının direnç oluşturdugunu görsel tesbitlerle sabitleyerek katılmıyorum..
iyiki calipso var.
Bu sene merdiven altı üretim bir ilaç denedim. 7 sıra elmanın 5 sırasına attım, diğer 2 sıraya feromon tuzak koydum. 5 sırada bakla zınnı "0", diğer 2 sıradakileri elle ayıklıyoruz. İlacın içeriği belli değil, ph regülatör diye yazıyor ama bakla zınnılar ilaç atılan ağaçların üzerinde duramıyorlar, ilk ilaçlama anında öldürüyor, daha sonra böcekleri ağaçtan uzak tutuyor. Bir böceği takip ettim ağaca kondu, çiçeğe ulaşamadan uzaklaştı. İlacın adı "BAMTOS".

Böceklerin direnç gelişimi anlık bir olay değildir. Bir kaç nesil sonra ilaca bağışıklık kazanırlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024