agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni91Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2017, 13:33   #91
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bu sene merdiven altı üretim bir ilaç denedim. 7 sıra elmanın 5 sırasına attım, diğer 2 sıraya feromon tuzak koydum. 5 sırada bakla zınnı "0", diğer 2 sıradakileri elle ayıklıyoruz. İlacın içeriği belli değil, ph regülatör diye yazıyor ama bakla zınnılar ilaç atılan ağaçların üzerinde duramıyorlar, ilk ilaçlama anında öldürüyor, daha sonra böcekleri ağaçtan uzak tutuyor. Bir böceği takip ettim ağaca kondu, çiçeğe ulaşamadan uzaklaştı. İlacın adı "BAMTOS".

Böceklerin direnç gelişimi anlık bir olay değildir. Bir kaç nesil sonra ilaca bağışıklık kazanırlar.
hocam calipsoyu 3 yıldır kullanıyorum.. suana kadar direnclik bi durum gözlemlemedim.. bu yıl naşi armudu ağaçlarımızın üzeri meyve dolu. bundan sonrski yıllardada dirençlik konusunda bakıcaz artık..bamtos isimli ilacın arılara olan etkisi altında gözleminiz oldumu arıların çiçekler üzerindeki etkileşimi ilaç sonrası nasıldı ..

ilacı satan kişi cok iddialı sık sık atılmasınada gerek yok diyor. 15 güne 2 atım yeterliymiş. fakat ilaç fiyatı acccayip uçuk 160 tl..

tarku beğendi.
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 14:20   #92
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Bu sene merdiven altı üretim bir ilaç denedim. 7 sıra elmanın 5 sırasına attım, diğer 2 sıraya feromon tuzak koydum. 5 sırada bakla zınnı "0", diğer 2 sıradakileri elle ayıklıyoruz. İlacın içeriği belli değil, ph regülatör diye yazıyor ama bakla zınnılar ilaç atılan ağaçların üzerinde duramıyorlar, ilk ilaçlama anında öldürüyor, daha sonra böcekleri ağaçtan uzak tutuyor. Bir böceği takip ettim ağaca kondu, çiçeğe ulaşamadan uzaklaştı. İlacın adı "BAMTOS".

Böceklerin direnç gelişimi anlık bir olay değildir. Bir kaç nesil sonra ilaca bağışıklık kazanırlar.
İçeriği belli olmayan ilaç olur mu? Ya DDT gibi bir şey ise?

bebeto016 beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 19:50   #93
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İçeriği belli olmayan ilaç olur mu? Ya DDT gibi bir şey ise?
Vallahi korka korka attım. Arılar ilk attığım anda ölünce, yarıda bıraktım ve izlemeye geçtim. Arılar çiçeklere gelmeye devam ediyorlar ve ölmüyorlar ama kovana geri döndüklerinde durumları ne oluyor bunu bir tanıdığım vasıtasıyla öğreneceğim. 3 kovan arısı var ve aynı ilacı o da kullandı. Eğer kovanlar çökerse dediğiniz gibi bir zehir olduğunu anlarız ve satıcının tepesine bineriz.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 20:01   #94
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Anında böcek öldüren, içeriği, hatta imal edeni bile belli olmayan, kaçak ve ruhsatsız, ne olduğu belli olmayan bir şeyin kullanılması risk almak ötesi bir şey. Ölümcül akut etkisinin dışında olası kronik etkilerinden bahsetmiyorum bile. Bu kadar gözü kara olmak doğru bir şey mi?

tarku beğendi.
Eski 06-05-2017, 20:47   #95
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Anında böcek öldüren, içeriği, hatta imal edeni bile belli olmayan, kaçak ve ruhsatsız, ne olduğu belli olmayan bir şeyin kullanılması risk almak ötesi bir şey. Ölümcül akut etkisinin dışında olası kronik etkilerinden bahsetmiyorum bile. Bu kadar gözü kara olmak doğru bir şey mi?
Haklısınız. Yaptık bir hata

Eski 14-05-2017, 08:04   #96
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

arkadaşlar caliypso bahsettiğim ilaçlama sıklığı dahilinde kullanımı sonucu heryıl çiçekleri talan eden bakla zınnına bu yıl bu ilaç sayesinde müsade etmedik. ağaçların üzerindeki meyve tutumu aşagıda...farklı armut çeşitleri naşi-siyah armud-santa maria

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 14-05-2017, 19:12   #97
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Sayın Bebeto,
Kaç gün arayla ve kaç sefer attınız? İlacın fiyatını düşününce, armutları manavdan almak daha hesaplı olur gibime geliyor.

aydemiraydın beğendi.
Eski 18-05-2017, 21:52   #98
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Syn tarku 15 gunluk ciceklenme doneminde hava durumuna gore toplamda 6-7 atim yaptik. Havanin kapali oldugu gunler atmadik...

Size şoyle bir hesap yapayim.
17 lt sirt cantasi 10 cc ilac = toplamda 60 cc eder.. ilac 400 cc sisede fiyatida 50 tl..

Bide sunu yazayim sizin tavsiye ettiginiz Dogaya ve yasama dusman hicbir yasal serifikasi olmayan yasadisi zehirli mrdiven alti ilac BAMTOS 160 TL..

benimhesabima gore 50 tl ye aldigim calipsoyu 7 yilda bitircem. Ve dogaya insana ve arilara hicbir zarari yok. Ustelik son 5 ciceklenme gunude populasyon yok denecek kadar azalmisti. Ben gelecek yil bahcede baklazinni gorcegimi dusumuyorum..

Simdi hala meyveleri manavdan almak gibi entetesan dusuncelere sahipmisiniz..!!

tarku beğendi.
Eski 18-05-2017, 22:40   #99
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
Syn tarku 15 gunluk ciceklenme doneminde hava durumuna gore toplamda 6-7 atim yaptik. Havanin kapali oldugu gunler atmadik...

Size şoyle bir hesap yapayim.
17 lt sirt cantasi 10 cc ilac = toplamda 60 cc eder.. ilac 400 cc sisede fiyatida 50 tl..

Bide sunu yazayim sizin tavsiye ettiginiz Dogaya ve yasama dusman hicbir yasal serifikasi olmayan yasadisi zehirli mrdiven alti ilac BAMTOS 160 TL..

benimhesabima gore 50 tl ye aldigim calipsoyu 7 yilda bitircem. Ve dogaya insana ve arilara hicbir zarari yok. Ustelik son 5 ciceklenme gunude populasyon yok denecek kadar azalmisti. Ben gelecek yil bahcede baklazinni gorcegimi dusumuyorum..

Simdi hala meyveleri manavdan almak gibi entetesan dusuncelere sahipmisiniz..!!
17 litre ile ilaç attığınıza göre 10-20 arası ağacınız var herhalde. Benim bahçemde 2000 ağaç var. Bamtosu ilk attığımda arıların öldüğünü görünce atmayı bıraktım ve sizin ağaçlarınızın 10 katı kadar ağaçtaki böcekleri elle toplayarak imha ettim. Sizin kadar ağacım olsa ilaçla falan uğraşmam ya elle toplar ya da silkeleyerek yere dökülenleri toplardım. Hobi amaçlı meyve ağaçlarıyla uğraşmak ile ticari olarak uğraşmak çok farklı. Bir armut ağacınız var ve bu ağaca 100 liralık ilaç atıp, 20 kilo armut alsanız bile, gelir gider hesabı yapmazsınız, Bahçemden armut yiyorum dersiniz. Ticari bahçelerde maalesef her şey sizin söylediğiniz gibi olmuyor. Pazara elma çıkartıp, kendim satıyorum, kendi bahçen değil mi? 25 kuruşa ver diyen bile çıkıyor. Bu tip insanlarla karşılaşınca, ağaçlara fare zehiri neden atmadım diye hayıflanıyorum.

Bamtosun tarım bakanlığı onayı yok bu doğrudur. Peki pazardan aldığınız sebze ve meyvelerde hangi ilaçların kullanıldığını biliyor musunuz? İhracattan geri dönen ürünler sizce ne oluyor?

Eski 18-05-2017, 22:53   #100
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Bir bahçe sahibi, arap sabunu attığını ve işe yaradığını söyledi. Aslı olabilir mi?

Eski 19-05-2017, 15:05   #101
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

öyle 20 ağacın üzerini bırakın 2 ağaç dahi olsa elle toplamakla bitecek bir zararlı degildir. 6-7 saat ağaç başında beklemek nöbet tutmak zorundasınız. 2000 ağacınız olsa dahi bu haşereyle mücadele etmek istiyorsanız bazı şeyleri göze almak gerekecektir. bir şekilde populasyonu kırmakla bu mucadele yararlı sonuç verecektik.

sizin ağaçlarınıza hesaplarsak yaklaşık 12-14 şişe çalipso 2000 ağaca gitmektedir. buda yıllık maliyeti 600 tl idir. birde buna 1-5-10 litrelik calipso siparişi ile veya toptan alımlardaki indirimleri katarsanız 400 tl civarı bir yıllık gideriniz olur.

şimdi şunu diyicem.. 2000 agaçlık bir bahçeniz var .. burdan edinebileceginiz yıllık gelir en kötü 40 bin 50 bin tl .. en masumane şekilde.
50 bin tl hasılatı olacak bir bahçede yıllık en fazla 600 tl yi bahçenize cok görüyorsanız onun adı ticari bahçe olmaz.

ayrıca populasyonun kırılması halinde bu gider belli bir yıl sonra sıfıra inecektir. tarku bey tarım ve ciftcilik kolay zanaat degildir. elbette hedefe ulaşmak için bazı giderleri gözardı ediceksiniz..

bizim buralarda 200 kök kayısı ağacı olan çiftcilerimiz var. her yıl bordobulamacı göztaşı monilia çil ilaçları olmak üzere biçok çeşit ilaç atılır. 200 ağaçlık bir bahçenin ilaç gideri en az yıllık 2000 tl ye yakınmış.. arkadaş yanımda şimdi sordum. birde üstelik sizinki kayısıda degil.. yani siz pireden dolayı saman deposunu yakıyor gibi birşey oluyorsunuz..

Eski 19-05-2017, 16:02   #102
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bizim bölgede elma ve armut çiçeklendiğinde bakla zınnı hiç görünmüyor. Zararlılının görünme zamanı elma ve armut çiçeklendikten yaklaşık 1 ay sonra. O zaman da meyveler meyve tutmuş olduğundan bir zararı olmuyor, daha çok yabani çiçeklerde ve peyzaj çiçeklerinde görünüyor. Acaba bölgenizde meyveler daha geç çiçeklendiği için mi böyledir?

Eski 19-05-2017, 16:22   #103
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Bizim bölgede elma ve armut çiçeklendiğinde bakla zınnı hiç görünmüyor. Zararlılının görünme zamanı elma ve armut çiçeklendikten yaklaşık 1 ay sonra. O zaman da meyveler meyve tutmuş olduğundan bir zararı olmuyor, daha çok yabani çiçeklerde ve peyzaj çiçeklerinde görünüyor. Acaba bölgenizde meyveler daha geç çiçeklendiği için mi böyledir?
tam tersine bizim burda erken çiçekleniyor. 7-8 nisanda ciceklerimiz açtı.. ve aynı zamanda bakla zınnıları görmeye başladık.. bence bakla zınnının ortaya geç çıkmasının sebebi iklimden degil o tarihlerde onları cezbeden başka birşeyin peşindeler diye düşünüyorum. yoksa meyve çiçekleri varken izmit gibi bir yerde bahsettiginiz tarihlerde cıkması anormal .. bölgeniz soguk olsa hani mayıs haziranda cıkabilirler ama ikliminiz nisan gibi zınnıların çıkma tarihini gösteriyor.

tarku beğendi.
Eski 19-05-2017, 19:00   #104
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bizde armut çeşitleri Mart sonunda çiçekleniyor, elmalar bir hafta sonra. O dönemde yabani otlardan çiçeklenen hiç bir şey olmuyor ve ne ağaçlarda ne de otlarda tek bir bakla zınnı bile görmüyorum. Bu yüzden de armutlarda her demette en az 5-6 tutmuş meyve var. Seyreltmek başlı başına ciddi bir iş (genellikle yapamıyoruz).

tarku ve bebeto016 beğendi.
Eski 20-05-2017, 00:36   #105
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Bu böceğin yaşaması için gerekli şartlar bizim buralarda bolca var. Ahırdan çıkan yaş gübreler, pancar tarlalarına atılır ve ekime kadar öyle kalır. Daha sonra gübre yayılır ve pancar ekilir. Bu böceğin asıl zararlısı olduğu bitki pancarmış ama nektarlı çiçeklerin kokusunu alınca özellikle armutlara dadanıyor. İşin garibi; bugün okuduğum bir yazıda armut çiçeklerinin nektarı az olduğu için arılar diğer çiçekleri tercih ederlermiş. Arılar böyle yapıyorsa, bu böcek neden armutlara geliyor acaba?
Bazı yerlerde bu böceğin olmaması, tarla bitkileri olarak ne ekildiğiyle alakalı sanıyorum. Yörenizde bizde olduğu gibi, yanmamış hayvan gübreleri gelişigüzel sağa sola dökülmüyorsa, bu böceğin olmamasının sebebi budur bence.

Eski 20-05-2017, 00:42   #106
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
öyle 20 ağacın üzerini bırakın 2 ağaç dahi olsa elle toplamakla bitecek bir zararlı degildir. 6-7 saat ağaç başında beklemek nöbet tutmak zorundasınız. 2000 ağacınız olsa dahi bu haşereyle mücadele etmek istiyorsanız bazı şeyleri göze almak gerekecektir. bir şekilde populasyonu kırmakla bu mucadele yararlı sonuç verecektik.

sizin ağaçlarınıza hesaplarsak yaklaşık 12-14 şişe çalipso 2000 ağaca gitmektedir. buda yıllık maliyeti 600 tl idir. birde buna 1-5-10 litrelik calipso siparişi ile veya toptan alımlardaki indirimleri katarsanız 400 tl civarı bir yıllık gideriniz olur.

şimdi şunu diyicem.. 2000 agaçlık bir bahçeniz var .. burdan edinebileceginiz yıllık gelir en kötü 40 bin 50 bin tl .. en masumane şekilde.
50 bin tl hasılatı olacak bir bahçede yıllık en fazla 600 tl yi bahçenize cok görüyorsanız onun adı ticari bahçe olmaz.

ayrıca populasyonun kırılması halinde bu gider belli bir yıl sonra sıfıra inecektir. tarku bey tarım ve ciftcilik kolay zanaat degildir. elbette hedefe ulaşmak için bazı giderleri gözardı ediceksiniz..

bizim buralarda 200 kök kayısı ağacı olan çiftcilerimiz var. her yıl bordobulamacı göztaşı monilia çil ilaçları olmak üzere biçok çeşit ilaç atılır. 200 ağaçlık bir bahçenin ilaç gideri en az yıllık 2000 tl ye yakınmış.. arkadaş yanımda şimdi sordum. birde üstelik sizinki kayısıda degil.. yani siz pireden dolayı saman deposunu yakıyor gibi birşey oluyorsunuz..
Dediğiniz gibi çok ilaç kullanmayla zararlıların popülasyonları yok olsaydı, ilaç firmaları camii önlerinde dileniyor olurlardı. Her canlının yaşamak için bir savunma mekanizması vardır. Siz bir yıl bakla zınnını durdurdunuz diye polülasyonu yok ettiğinizi düşünmeyin. Yan bahçenize yaş gübreyi yıktılar mı, ertesi sene 2 misli ilaç atmanız da kafi gelmeyecektir.

Çiftçiliğin zor zanaat olduğunu yaşayarak öğrendim. Bir tek bakla zınnı ile uğraşmakla iş bitiyor mu? iç kurdu var, kara leke, külleme, monilya vs vs. Bir de Dün bahçemi dolu vurdu , gitti bütün emeklerim.

100 tane roxana kayısım var-dı. Dolu vurunca, bakmadan bahçeden kaçtım. Yarın kontrol edeceğim ama meyveler çok büyümüştü. Sigorta yaptırmıştım ama oradan gelen parada hiç içime sinmiyor.

Eski 21-05-2017, 06:32   #107
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Tarku bey tum ciftciler sizin gibi dusunseydi memlekette ciftcilik tarim biterdi. Daha mucadeleye baslamadan pes ediyorsaniz bisey diyemiycem. Tecrubelerle kanitlanmis mucadeleye bosa kurek cekmek diyip, 3-5tane kendini ziraatci zanneden mavi tuzak tuccarinin dusuncelerine baglanip sartlanip kalmissaniz buzararliyla mucadeleye baslamadan kaybetmissinizdir.
Buyuk yatirim yapmissiniz isiniz zor Allah kolaylik versin..

Eski 21-05-2017, 08:59   #108
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Tarku bey tum ciftciler sizin gibi dusunseydi memlekette ciftcilik tarim biterdi. Daha mucadeleye baslamadan pes ediyorsaniz bisey diyemiycem. Tecrubelerle kanitlanmis mucadeleye bosa kurek cekmek diyip, 3-5tane kendini ziraatci zanneden mavi tuzak tuccarinin dusuncelerine baglanip sartlanip kalmissaniz buzararliyla mucadeleye baslamadan kaybetmissinizdir.
Buyuk yatirim yapmissiniz isiniz zor Allah kolaylik versin..
Sözlerimin neresinden pes ettiğimi çıkarttığınızı anlayamadım. Mavi tuzak konusunu şarlatanlık olarak değerlendirmeniz gerçekten ilginç ve üzücü. Renk tuzaklarının belirli zararlılar için kullanılmasının şarlatanlıkla ne ilgisi var? Tecrübelerle kanıtlanmış mücadeleden kastınız; sizin bu sene yaptığınız mücadele mi oluyor? Yoksa daha önce uygulanmış bir mücadeleden mi bahsediyorsunuz? İlaçların belirli sıklıkla kullanılmaması ve etki mekanizması farklı ilaçlarla dönüşümlü kullanılması, her ilaç uyarılarında yazar. Aksi olsaydı, ilaç firmaları daha çok ilaç satmak için "kafanıza göre atın" demezler miydi? Zararlıyla mücadeleyi başlamadan kaybettiğimi iddia etmişsiniz ama ben sizi ağaçlarınızın kat be kat fazlasını ellerimle ayıkladım dediğimde "çok var uğraşılır mı" gibi bir yorum yapmıştınız. Bu durumda mücadeleden vazgeçen hangimiz oluyoruz? Ben mücadeleden asla vazgeçmem, bu benim yaradılışıma aykırı bir yorum olmuş. Sürekli arayış içindeyim ve deneyerek gerçek çözümü bulmaya çalışıyorum. Her gün ilaç atıp böcekleri öldürmek, bana göre gerçek çözüm değil.

Eski 21-05-2017, 14:39   #109
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

sözlerimin içerisinde şarlatan kelimesi bi defa yok:-)) şartlanıp kelimesini sanırım yanlış okudunuz. bu bakla zınnılarıyla tanıştıgım ilk gunden buyana mavi kap ve tuzakları kullanıyorum haşerenin populasyonuna kırma konusunda hiçbir faydası olmadıgı gibi haşereleri bahçenize çekmenize sebep oluyor. 4 yıldır kullanıyordum.

ayrıca calipsoyu ilk yıl armut ve kiraz ciceginden sonra olmak üzere 3 yıldır kullanıyorum. bahçemde gecen yıl yuzde 40 bu yıl yuzde 90 a yakın başarı sagladım. en iyi tecrübe kendinin yaşadıgın tecrubedir. ben öyle prospektuste yazanın dışına çıkamayan kitap ziraatçisi dilinden konuşmuyorum. bizzati yaşadıklarımı anlatıyorum. olayı ilaç veya tuzak satan ticari ziraatçi diliylede konuşmuyorum.

meyvelerde bakla zınnı adlı kendi açtıgım topigim mevcuttur. aratırsanız bulursunuz .. orda 3-4 yıla ait tecrubeleri paylaştıgım paylaşımlarım mevcut.. ezbere konuşmuyorum.

Meyvelerde bakla zınnı

ben burdaki ziraatçilerin buyuk çogunluğunu dolaştım. elimde bakla zınnıarıyla örnek getirerek hepsine gösterdim kimisi mavi kap koy dedi kimisi daha hayatında ilk defa gördüğünü söyledi.. bu ilacı yine bu forum sayfası aracılıgıyla buldum. ilk yıl prospektuse göre attım .. sonuç başarısız. evvelki yıl bahçe uzakta olması sebebiyle gun aralıgını biraz kıstım ama nafile yine başarısız oldum. bu 2 yıl içerisinde atım aralıklarını sıklaştırınca başarı geldi.. meyvelerin buyumesiyle paylaşıcam bakalım kücücük fidanlar üzerinde dalı kıracak şekilde meyve tutumu nasıl olucak.

bahçenizden bu haşereyi uzaklaştırmak istiyorsanız populasyon kırılıp zararsız seviyeye gelene kadar gerekirse hergun atmanız gerekecek. bahçe uygun populasyon seviyesine geldiginde hergun atmanıza gerek yok. bizim burda 2 yıl ugur böcegi istilası oldu haberlerede cıktı. populasyonu dusurmek için tarım müd. hergun ilaçlama yaptı.. hergun ilaçlamanın anormal bir durumu yok. bir haşerenin populasyonu arttıysa düzene girene kadar gerekirse ilaçlama sıklığı artırılır.
mesela kayısı ve badem ilaçlamalarında monilia bakterisine karşı bu meyveler 15-20 gunluk bir zaman içinde standart olarak 7 defa ilaçlanır.. yani ilaçlama sıklıgından bu kadar irrite olmayın..

Eski 21-05-2017, 16:45   #110
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
sözlerimin içerisinde şarlatan kelimesi bi defa yok:-)) şartlanıp kelimesini sanırım yanlış okudunuz. bu bakla zınnılarıyla tanıştıgım ilk gunden buyana mavi kap ve tuzakları kullanıyorum haşerenin populasyonuna kırma konusunda hiçbir faydası olmadıgı gibi haşereleri bahçenize çekmenize sebep oluyor. 4 yıldır kullanıyordum.

ayrıca calipsoyu ilk yıl armut ve kiraz ciceginden sonra olmak üzere 3 yıldır kullanıyorum. bahçemde gecen yıl yuzde 40 bu yıl yuzde 90 a yakın başarı sagladım. en iyi tecrübe kendinin yaşadıgın tecrubedir. ben öyle prospektuste yazanın dışına çıkamayan kitap ziraatçisi dilinden konuşmuyorum. bizzati yaşadıklarımı anlatıyorum. olayı ilaç veya tuzak satan ticari ziraatçi diliylede konuşmuyorum.

meyvelerde bakla zınnı adlı kendi açtıgım topigim mevcuttur. aratırsanız bulursunuz .. orda 3-4 yıla ait tecrubeleri paylaştıgım paylaşımlarım mevcut.. ezbere konuşmuyorum.

Meyvelerde bakla zınnı

ben burdaki ziraatçilerin buyuk çogunluğunu dolaştım. elimde bakla zınnıarıyla örnek getirerek hepsine gösterdim kimisi mavi kap koy dedi kimisi daha hayatında ilk defa gördüğünü söyledi.. bu ilacı yine bu forum sayfası aracılıgıyla buldum. ilk yıl prospektuse göre attım .. sonuç başarısız. evvelki yıl bahçe uzakta olması sebebiyle gun aralıgını biraz kıstım ama nafile yine başarısız oldum. bu 2 yıl içerisinde atım aralıklarını sıklaştırınca başarı geldi.. meyvelerin buyumesiyle paylaşıcam bakalım kücücük fidanlar üzerinde dalı kıracak şekilde meyve tutumu nasıl olucak.

bahçenizden bu haşereyi uzaklaştırmak istiyorsanız populasyon kırılıp zararsız seviyeye gelene kadar gerekirse hergun atmanız gerekecek. bahçe uygun populasyon seviyesine geldiginde hergun atmanıza gerek yok. bizim burda 2 yıl ugur böcegi istilası oldu haberlerede cıktı. populasyonu dusurmek için tarım müd. hergun ilaçlama yaptı.. hergun ilaçlamanın anormal bir durumu yok. bir haşerenin populasyonu arttıysa düzene girene kadar gerekirse ilaçlama sıklığı artırılır.
mesela kayısı ve badem ilaçlamalarında monilia bakterisine karşı bu meyveler 15-20 gunluk bir zaman içinde standart olarak 7 defa ilaçlanır.. yani ilaçlama sıklıgından bu kadar irrite olmayın..
Doğru söylüyorsunuz, Şarlatan kelimesini yanlış okumuşum.

4 yıllık tecrübe sizce, ilaç firmalarının önerilerini göz ardı etmeniz için yeterli mi? Bir ilaca ruhsat alabilmek için kaç sene gerekiyor acaba?
Popülasyonu azalttığınız kanaatine nereden vardınız? Bir kaç ağaçta böcekleri öldürmeniz popülasyonu yok ettiğiniz anlamına gelmiyor.
Uğur böceklerini öldürmek de bayağı garip bir olaymış. İnsanlar, yaprak bitlerini yesinler diye uğur böceği üretmekten bahsederken, uğur böceklerini öldürmek için ilaç atmak ilginç bir uygulamaymış.
Monilya olayına gelirsek, monilya mantari bir hastalıktır ve ilaçlama yağış durumuna göre artış gösterebilir ancak bunun içinde tekrar eden uygulamalarda farklı fungusitler kullanılması önerilir. İlaçlama sıklığından rahatsız olduğum falan yok. Herkesin tercihidir. Önemli olan ilaçları etkisiz kılacak uygulamalar yapılmamasıdır.

Eski 21-05-2017, 18:27   #111
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Doğru söylüyorsunuz, Şarlatan kelimesini yanlış okumuşum.

4 yıllık tecrübe sizce, ilaç firmalarının önerilerini göz ardı etmeniz için yeterli mi? Bir ilaca ruhsat alabilmek için kaç sene gerekiyor acaba?
Popülasyonu azalttığınız kanaatine nereden vardınız? Bir kaç ağaçta böcekleri öldürmeniz popülasyonu yok ettiğiniz anlamına gelmiyor.
Uğur böceklerini öldürmek de bayağı garip bir olaymış. İnsanlar, yaprak bitlerini yesinler diye uğur böceği üretmekten bahsederken, uğur böceklerini öldürmek için ilaç atmak ilginç bir uygulamaymış.
Monilya olayına gelirsek, monilya mantari bir hastalıktır ve ilaçlama yağış durumuna göre artış gösterebilir ancak bunun içinde tekrar eden uygulamalarda farklı fungusitler kullanılması önerilir. İlaçlama sıklığından rahatsız olduğum falan yok. Herkesin tercihidir. Önemli olan ilaçları etkisiz kılacak uygulamalar yapılmamasıdır.
UĞUR BÖCEKLERİ ŞEHRİ İSTİLA ETTİ

dogada hicbir canli bosyere ve gereksiz yaratilmamistir... hepsi dogada bir terazinin dallarini olusturur. Lakin bir canlinin polulasyonunun artmasi o dengenin bozuldugu ve normal populasyona gelenedek onlem alinmasi gerektiren onemli ve acil bir durumdur.

populasyonun azaldıgına 2 yıl içerisindeki ilaçın ilk atımıyla 3 üncü atımından sonraki zararlının görülme sıklıgı.. ve verdiği zarar. çiçeklenme döneminin son 5 gununde zararlı hiç yok denecek kadardı.

bakınız badem ve kayısı ağaçlarının ilaçlama planına çizelgesine yagmur yagsada yagmasada yılda 7 defa atılması tavsiye edilir. tarku bey burası kayısı ve badem memleketi eminim bizden daha iyi bilemezsiniz.

kısacası yazdıgım herşeye bi cevabınız var.. kendi actıgım topigide inceledim 3 yıl öncede bakla zınnına fazla ilaç kullanınımın zararlının bagışıklık kazanacgını yazmışsınız. şimdide diyosunuz. eminim bi 3 yıl sonrada fikriniz değişmiycek..

ozaman yapacak bişi yok buyrun siz farklı metotlar arayın durun. kolay gelsin.

Düzenleyen bebeto016 : 22-05-2017 saat 18:10
Eski 02-04-2018, 10:35   #112
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Bu zararlı için yeni teknoloji kimyasallar var,
En başarılı olanı Arılara hiç bir şekilde zarar vermeyen ve full çiçekte uygulanabilen tek
insektisit olma özelliği ile ADAMA firmasının ürettiği MAVRIK (240 g/l Tau-Fluvalinate).
Gönül rahatlığı ile full çiçekte uygulayabilirsiniz. Bizzat 2 yıl uyguladım ve hiç bir şekilde bakla zınnı zararlanması yaşamadım. (Lokasyon: Samsun-Çarşamba ovası)

Ayrıca, Calypso, Confidor gibi ilaçlarda bu zararlıyı baskı altına alabiliyor, ancak bu ilaçlar yararlı yanında yararlı canlılarında populasyonunu etkilediği için uygulamak biyolojik denge ve mücadele için yanlıştır. Ancak sırf full çiçek döneminde atılıyor olması bile mavrik adlı kimyasalın ne kadar çevre dostu olduğunu gösterir.

NOT: Adama firmasında çalışmıyorum, 2 yıl denedim ve gördüm.. Ancak full çiçekten önce Calypso uygulamasını da yapmıştım 2 defa.

erenaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2018, 10:46   #113
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:
Bir bahçe sahibi, arap sabunu attığını ve işe yaradığını söyledi. Aslı olabilir mi?
Arap sabunu, armutlarda yoğun cocopysilla popülasyonu sonucu oluşan fumajini eritmek ve daha sonrasında atılacak olan kimyasalın fumajinin içlerine kadar ilerlemesini sağlamak için uygulanır. Şahsen ben 1 kez uygulamak zorunda kaldım. Başarılı.. Fakat saf arapsabunu ve parfümsüz olmasına dikkat edin. Sağlığa zararı yok.

tarku beğendi.
Eski 02-04-2018, 11:01   #114
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:

Üzülerek söylemem lazım ama hesabınız baştan sona yanlış... İlaçlama miktarı veya dozajı hektar alana göre yapılır fidan sayısına göre değil, zira ister fidan sayısına ister hektar veya dekar alana yaptığınız hesapta Atomize olarak attığınız ilacın %80 i havaya ve toprağa gidiyor. Efektif olarak fayda sağlanan yüzde %20 lik kısımdır. Hollandalılar bu yüzden artık telli terbiye boyunu 6 metre yaparak makinalı ilaçlama yapıp fazla ilacı altta haznede toplayıp tekrar veriyorlar. Artık günümüzde ağaç üzerine atılan zerrenin konsantrasyonu daha önemli anlayacağınız.

bisnev99 beğendi.
Eski 02-04-2018, 12:13   #115
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
bu hafta sonu armut fidanlarına dadanmışlardı, konuyu görünce bakayım dedim.
Bakla Zınnı (Tropinota hirta) - Bitki Koruma

mücadele için bunları öneriyoo..
böceklerin zaafından faydalanıyolaaar

Name:  bakla zınnı 1.jpg
Views: 1622
Size:  7.0 KB
Name:  bakla zınnı 2.jpg
Views: 1644
Size:  13.3 KB
Name:  bakla zınnı 4.jpg
Views: 1647
Size:  21.3 KB

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2018, 13:22   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Mavi leğenlere geldikleri doğru ama aynı zamanda zararlıyı bahçenize de çekmiş oluyorsunuz. Yıllarca mavi legen koyduk baş edemedik geçen sene koymadık, zarar fazla olmadı. Sabahları çarşafla toplamak daha etkili olabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutlu_inan Mesajı Göster

Eklenti 669671
Eklenti 669672
Eklenti 669673

mutlu_inan beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2018, 11:10   #117
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutlu_inan Mesajı Göster

Gelecek yıl Pembe goncada Calypso ve full çiçekte Adama-Mavrik uygulaması yapın bana teşekkür edersiniz

mutlu_inan ve celalamca beğendi.
Eski 16-04-2018, 16:08   #118
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erenaydin Mesajı Göster
Gelecek yıl Pembe goncada Calypso ve full çiçekte Adama-Mavrik uygulaması yapın bana teşekkür edersiniz
ful çiçekte adama mavrik arılara zehirli değilmi?

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2018, 08:16   #119
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bu yıl bakla zınnı resmen çıldırdı. en sevdiği ağaçta goumi sonra sırasıyla armut ve kiraz geliyor. armut ve kiraz meyveye dönünce aronialara bile saldırmaya başladılar.

sanırım benim yerin sıkıntısı köyün hayvancı olmasından her yerde gübre yığınları var ve buğday ,arpa ekiyorlar. tek bahçede benim bahçe.

tarku beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2018, 10:43   #120
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yeriniz çukurda sanırım. Benim yerim de dağda da olsa biraz kuytuda. Bu nedenle bakla zınnı armut, elma, kiraz, vs. çok zarar veriyor. Bazılarını nerede ise taç yapraklarına kadar yemişler. Arılar nedeni ile ilaç da veremiyorum. Fırsat bulursam el ile etkisiz hale getiriyorum. 200 tane etkisiz hale gelse de yerine yenileri geliyor. Hala topraktan çıkıyorlar. Üzerleri yeni çıkanların kurumuş çamur oluyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024