agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni91Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2012, 20:43   #31
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Geçen yıl mavi leğen uygulaması yaptım.çokta başarılı olamadım.

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 17:06   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-07-2009
2,5 dönüm bahçeye geçen yıl 8 bu yıl 16 tane leğen koydum genede tam başarılı olamadım. Topla topla bitmiyorlar armutlardan ve kirazlardan umudumu kestim umarım elmaları kurtarırım. Seneye ilave olarak bahsedilen mavi bardak yönteminide uygulayacağım. Leğenlere az miktarda arı düştüğüde doğru yetişebilirsem onları kurtarıyorum

woltran25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 12:56   #33
Yeni Üye

süleyman kara's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Galeri: 2
Kiraz, elma ve ayva'dan olıuşan bahçemde özellikle ayva çiçek tomurcuklarında bu zararlılardan fazlaca gördüm. Seneye yapacağım mücadelede bardak yöntemini 5 litrelik palstik şeffaf su şişelerini mavi renk yağlı boyaya boyayarak kullanmayı düşünüyorum. Hem şişe elde etmesi kolay, hemde ortadan keseceğim için geniş ağızı ile bardaktan daha fazla zaralının girmesine imkan sağlayacağını düşünüyorum. Umarım başarılı olur. Bilgiler için teşekkürler.

süleyman kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 20:25   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Arkadaşlar bakla zınnı görülmeye başladı. Bu sene kış sert olmadığı için sayıları dahada artacak gibi. Endosülfan üretimden kalmış. Bildiğiniz denediğiniz başka ilaç varsa lütfen paylaşalım. acil. Sağlıklı günler dilerim.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 23:32   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Çiçekler açmışken ağaçlara atılabilen bir ilaç henüz yok diye biliyorum...

Mavi leğen / yarasa evleri / toprak altında bu zararlıyı yiyen yararlı böcekler vs...

mrduran ve ömür-uşak beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 20:14   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Galeri: 3
Kirazlarda ve armutlarda bakla zınnı vardı mavi leğen uygulaması yapayım dedim bir tane bile içine giren olmadı bende pense ile tuttuklarımı leğene attım ayıp olmasın diye.

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 01:00   #37
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
[QUOTE=athena -asena;1133946]Kirazlarda ve armutlarda bakla zınnı vardı mavi leğen uygulaması yapayım dedim bir tane bile içine giren olmadı bende pense ile tuttuklarımı leğene attım ayıp olmasın diye
Bende leğen uygulaması yaptım.Bu yılda başarılı olamayacağım gibi.2/3gün kah elle topladım ,kah ağaç altına bez serip silkeleyerek topladım. PES ettim.Bu günde BAKLA ZINDIĞINA afiyet olsun deyip bahçeden ayrıldım .2/3gün bahçeye gitmeyeceğim.Hiç olmazsa çarsesizliğimi görmeyeyim.

athena -asena beğendi.
akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 23:45   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2013
ben bu böceklerin tamamen biyolojik savaşın sonucu olduğunu düşünüyorum.

bozukritim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 19:56   #39
Yeni Üye

süleyman kara's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Bakla zınnı ile mücadelede başarılı bir deneme

Merhaba Arkadaşlar,

Bakla Zınnı böceğinin çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme sırasında meyve ağaçlarıma çok zarar verdiği için konuyu hem internetten, hemde başta Ağaçlar Net olmak üzere bilgisini paylaşan değerli uzmanlardan faydalanmaya çalıştım ve her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Benim meyve bahçem , 18 dönüm üzerine dikilmiş, %80 ni elma, ayva ve kalanı sert çekirdekli kiraz şeftali vb. den oluşan son dört yılda oluşmuş bir bahçe.
Geçen sene bu böceklerin verdiği zarar nedeni ile nerede ise hiç meyve alamamıştım. Bu sene yaptığım araştırmalar sonucu ilaç kullanmadan mücadele edebileceğim ekonomik bir yöntem geliştirdim.

Mavi leğenyöntemi ,(geçen sene bahçeye bir kaç mavi leğen koymuştum ancak bu leğenler çok az sayıda böceği yok ettiği için daha başka ne yapabilirim diye araştırdım) sitede bir arkadaşın mavi su bardağı asarak başarılı olduğu yöntem ve mavi huni yöntemini öğrenmiştim. Tubitak'ın yaptığı bu konudaki araştırmada ise leğendeki mavinin renk tonunun da önemli olduğunu ve en fazla böceğin açık mavi renkli leğenlerde güneşe doğru konulduğunda yakalandığını öğrendim.
Bu durumda denemeye açık renkli, ağacın alt dalına ve güneş gören kısmına asılabilecek ancak bardaktan büyük olacak huni gerektirmeyen bir yöntem bulmam gerektiği kararına vardım.
Bu amaçla eve aldığımız 5 litrelik içme suyu kaplarından faydalanmaya karar verdim. Yöntem şu şekilde , su şişelerini bıçakla ortadan ikiye bölüp dıştan açık mavi yağlı boya ile boyuyor ve iki adet kap elde ediyorum, bu şekilde 70 adet kap hazırladım. Bu kapların ucuna ağaca asacağım tel ile üç adet delik delerek, 20-25 cm uzunluğunda sağlam bir tel ile ağaca asıyorum. Delikler suya düşen böceklerin kaptan çıkmaması için suyun yüksekliğinin sınırını belirliyor böcek çoğaldığında su deliklerden aktığı için kaplardan çıkamıyorlar. Ben bu kapları bahçede mart ayı ortasında hazırladım, hatta birkaçını da dala asmıştım nasıl duracaklar diye hava soğuk olduğu için bu böceklerin bu dönemde olmayacağını düşünüyordum. Ancak bir kaç saat sonra baktığımda soğuk havaya ve ortada meyve çiçeği olmamasına rağmen 4 adet böceğin olduğunu gördüm ve ekte fotoğrafladım. Bu gün 3 Nisan bahçede görevli arkadaş kapları bahçenin muhtelif yerine asmış ve bir gün sonra baktığında her bir kapta 30-40 adet böcek olduğunu bildirdi. Yani bu kapları koymasaydım bu böcekler ölmeyecek ve meyve çiçeklerine zarar vereceklerdi. Umarım başarılı olmuştur.

Saygılar,

Süleyman KARA

Eklenen Resimler

süleyman kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 15:30   #40
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bu bakla zınnı ağacın altında siyah, kurum gibi döküntü yapıyor mu?
Geçen sene ne olduğunu anlamadığım bir böcek ağaç gövdesine musallat oldu. Öbek öbek halindeydiler ve sıvama halde gövdede büyük bir alana yayılmışlardı. Sinek kadar ama daha tombullardı. Ağacın altında yani toprakta siyah bir leke oluşturdular, is veya kurum gibi bir görüntüsü vardı. Eldivenlerimi giyip bir bez ile böcekleri silerek temizledim. Burayı okuyunca içime şüphe düştü. Bunlar meyvelere zarar vermediler.
Bakla zınnı olabilir mi?

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 20:49   #41
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
bakla zınnı çiçeklere musallat olur. agaç gövdesine zarar vereceğini ben sanmıyorum. başka bişidir. bence.

uzman16 beğendi.
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 20:57   #42
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim gördüğüm bakla zınıları da sadece çiçeklere zarar veriyor. Bendeki armut ve elmalarda şu anda oldukça zarar vermişler. elimle 25 tane kadar toplayıp öldürdüm ancak çok daha fazlası vardır. Çiçeklerin içine gömülüp içlerini kapkara edinceye kadar yemişler. Yarın mavi leğen alacağım. Mavi bardak uygulaması yapan arkadaş mavi bardakları nereden aldı acaba.

uzman16 ve bebeto016 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 17:44   #43
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

muda kardeşim kırtasiyeden spiral mavi cilt alıp huni şeklinde kıvırdıktan sonra zımba ile birleştir. daha sonra 1,5 lt lik şaşaları yeterli uzunlukta kesip bu spiral cilt hunileri bu kutulara zımbala sonra ciltlerin üst köşelerini delgeçle delip o deliklerden iple ağaca bağla, içlerinede yeterli miktarda su doldur.

bi arkadaşın tavsiyesiyle ben hala uygulamadım ama mantıklı bi tavsiyesi var.

şaşa suların belirlii bir seviyesinden delik açılırsa yagmurlarda içerisine su dolmaz. bizim burda yagmurlar başladı henüz bahçeye gitmedim fakat eminim şimdi şişelerin içi su dolmuştur..

toplam 20 adet tuzak maliyeti:

20 adet spiral cilt: 6 tl (tekini 30 kuruş)
1,5 litre şaşa su (bimden aldım) : tanesi 45 kuruş 20 tane 9 tl

toplam : 6+9: 15 tl yok eğer ben dışardan şişe toplarım diyosan 6 tl ye mal edebilirsin.

burdan resimlerle mevcut

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
askerlerim hazır :-))))

bi resimde koli bandıyla ciltleri pet şişeye birbirine monte ettiklerini görmüştüm ama ben tel zımba ile birleştirdim cokta güzel ve orjinal oldu. ayrıca ciltlerin üst köşelerine delgeçle delik açıp iple agaça bagladım. orjinal bişi oldu.. :-)))

Eklenti 481636

yerlere koydugum leğenlerden en az 5 kat daha etkili.. 20 dk içerisinde hava rüzgarlı olmasına ragmen misafirler gelmeye başladı..

Eklenti 481634

kendim geliştirdigim bir düzenek.. bildigimiz fare tutkalını mavi kartlara boyadım .. bakalım ne kadar etkili olacak .. bahceden dönerken hava kapalıydı zınnı lar pasif duruma düştüklerinden cok test edemedim..

Eklenti 481635

yanlız insan aklı sonradan geliyor.. bahceden dönerken hava kapalıydı mutlaka yagmur yagacak öyle görünüyor.. düşünemedim sonra forumdan bi yerden okudum alttaki pet şişelere uygun yerden delik açsaydım yagmur suları ağzına kadar dolmazdı. cumartesine kadarda bahceye gitmiycem. :-((( umarım bi sıkıntı olmaz. faydasını görürüm.

Eklenti 481637

Eklenti 481632

Eski 10-04-2014, 08:14   #44
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Ağaca asmak için ciltlere değil pet şişelere delik açın.
Gittiğiniz zaman iple cilt ağaçta pet şişe yerde olabilir.
Delikleri de çiviyi kızdırıp açabilirsiniz, böceklerin çıkamayacağı büyüklükte ama çok da küçük olmasın önüne böcek gelip tıkayabilir.
3-4 delik uygun olur.

uzman16 ve bebeto016 beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 16:07   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
selamlar ne yaparımı ararken depoda otomobil cam suyu antifirizi gözüme takıldı ortadan ikiye kestiğim 5 lt lik petin birine suyun içine tatlı bir mavilik verecek şekilde cam antifirizi döktüm. gayet başarılı oldu.

diğer beş lt lik pet şişeleri kesip açık mavi çöp poşeti giydirerek koymuştum. cam antifirizi başarılı olunca ne yaparımı araştırırken aklıma kılozetlere konulur mavi ren verir klozet temizleyiciler geldi evde bir tane varmış onu büyük pet şişeye attım kestiğim pet şişelere yeteri kadar su koyup üzerine azıcık mavi renkli su boşaltıyorum açık tatlı bir mavi renk oluşana kadar.

şimdilik bu şekilde devam ediyorum. bakalım bana meyva kalacakmı ?

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 21:12   #46
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Mavi mürekkebi de deneyebilirsiniz. O da işe yarayabilir belki.

ncp1963 beğendi.
uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 22:36   #47
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

arkadaşlar bir arkadaş arılara ve doğaya zararı olmayan bir ilaçtan bahsetti biraz pahalı fakat değer bence.. ben daha bu ilacı almadım bu yılda geç kaldım seneye kullanmak için bu yıl **** gelecek yıla almayı düşünüyorum.. ilacı alıp kullananlar tecrübelerini yazarlarsa memnun oluruz..

yalnız kullananlar her ihtimale karşı arıların pasif oldugu akşam saatlerinde kullanılması riski en aza indirir..

calypso OD 240 ( THİACLOPRİD 240 g/1 )

ömür-uşak beğendi.
Eski 13-04-2014, 23:16   #48
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kullandığınız tuzak yönteminin aslında en etkin yöntem olduğu çeşitli bilimsel makalelerde belirtiliyor. Cezbedici kullanımı tuzakların etkinliğini çok arttırırmış.

İlaç kullanımını şöyle yapıyorlar; sabah gündoğumunda ağaçlar silkelendiğinde böcekler uçamıyor ve yere dökülüyor ve ilaç ağaçlara değil, yere dökülen böceklere uygulanıyor.

Yazdığınız ilacı firması arılara zehirsizdir diyor fakat çok tartışmalı. Arı kolonilerinin çökmesinden sorumlu bir aktif madde olduğuna dair pek çok tarafsız bilgi ve açılmış dava var.

Muda beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 00:07   #49
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

tuzaklar dediğiniz gibi suan için çiçekte olan kirazlarımı kurtardı gibi.. tuzakları geç kurup böcekleri geç farketmem daha meyvesini dahi göremedigim erkenci, naşi ve geç olgunlaşan armut çeşitlerinden tatmama engel oldu. belki erken farketseydim armutlarıda kurtarabilirdim.

ilaç dediğiniz gibi tartışmalı kullanan arkadaşlarda ilacı kulanırken zararıda anlattılar. ilaçlamadan sonra bakla zınnılarının agaç diplerinde döküldügünü arılarında bunlardan etkilenmedigini söylemişlerdi. arıların ilaçlı agaca doğasında var, yaklaşmayacak biçimde bir özelliginden doğasından bahsetti. elbette belki ilaçla karşılaştıgında direk etki değilde daha sonra kovanlarda ve insanlara balın sunumunda dolaylı bir zarardan bahsedilebilir. şunuda ifade etmekte yarar var hayvansal gübrenin dışında yararlı dedigimiz koruma amaçlı her türlü ilaçta bence arıları ve diğer tozlayıcıları mutlaka tereddütsüz etkilemektedir.ve dolayısıyla bizede zarar vermektedir. bu nedenle masum dediğimiz diger ilaçlar dahi bu ilaç kadar bence zararlıdır.. bu yuzden eğer diğer ilaçlar suçluysa bu ilaçta suçlu, masumsa bu ilaçta masum bence.:-))

bunun yanında insan bu zararlılarla karşılaşınca ve çaresiz kalınca çözümü ilaçlamada arıyor maalesef. organik üretim yapabilmemiz için en güzeli hertürlü ilaç çözümünden uzak durmak gerekiyor..

Eski 14-04-2014, 00:35   #50
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bazı organik ilaçlar gerçekten de hedef dışında başka hiç bir şeye etki etmiyor. Fakat bu zararlıyı öldüren organik ilaç yok. Bunun yerine tuzaklar, zararlının davranış biçimine göre alınacak bir dizi önlem vs. ile zarar önleniyor veya hafifletiliyor. Zaten organik ilaçları sentetik toksinlerin yerine ve onlar gibi kullanmak da doğru değil. Organik yollarla bitki koruma bir entegre mücadele (IPM) şeklinde yürütülür ise başarı sağlanır. Bunun da ilk adımı çok iyi bir gözlemci olmak ve tam zamanında harekete geçmekle başlıyor

bebeto016 beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 19:02   #51
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Dün bahçede çalışırken yeni çiçeklenmiş kirazların üstünde görerek tanışmış olduk. Fidanlar küçük olduğu için şimdilik elle toplama yöntemi ile başetmeye çalışacağım.

avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 20:44   #52
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

avtanoz kardeşim;

meyvelerini ve yeni çıkan sürgünleri kaybetmemek dolayısıyla küçük fidanının büyümesini istiyorsan bence mavi legen ve fidan dallarına tuzaklar kurman isabetli olur. geçen yıl aldıgım ve üzerinde meyvesi olan naşi armutlarına hiçbir uygulama yapmadım. önemli degil dedim meyve olmasın dedim ama maalesef yeni çıkan taze sürgünleri yediler ve geçen yıl büyümediler. :-))

tercih senin..

avtonoz beğendi.

Düzenleyen bebeto016 : 20-04-2014 saat 22:33
Eski 07-05-2014, 23:54   #53
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Geçen yıl tam anlamı ile tanışmıştık. O zaman tam olarak bilgili değildim. Zaman içinde araştırarak öğrendim. Ancak çoğu meyve için artık çok geçti. Bu yıl da armutta çok fazla zarar verdiler. Yerel küçük yazlık elmalarda da tomurcukları daha açamadan zarar verdiler. Bilmeyen arkadaşlarımıza bu zararlıyı tanıtmak için çektiğim fotoğrafları ve verdiği zararı göstermeye çalışacağım. Çiçek miktarı artınca zararı biraz azalıyor. Erken açan çiçekleri nerede ise yüzde yüz temizliyorlar. Ağaç sonradan çiçek açan gölgede kalmış dalları var ise meyve alabiliyorsunuz.
Bakla zınıyı gösterdiğim kişiler çiçeğin içini yiyerek ağacın meyve veremediğini henüz bilmediklerini söylediler. Ben bakla zınıyı geçen yıl çektiğim bazı fotoğraflarda da görüntüledim. Özellikle deve dikeni çiçeğinini çok seviyorlar. İçine gömülüyorlar. Ancak o fotoğrafları bulabilirsem sonra eklerim.

Yerel yazlık elmada bulunan bakla zınılar.

Name:  DSCF1625 a.jpg
Views: 2055
Size:  37.7 KB

Name:  DSCF1655 a.jpg
Views: 2075
Size:  38.1 KB

Name:  DSCF1656 a.jpg
Views: 2172
Size:  39.2 KB

Name:  DSCF1660a.jpg
Views: 2129
Size:  42.2 KB

h_dogan beğendi.
Eski 07-05-2014, 23:58   #54
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Armutta bulunan bakla zınılar.

Name:  DSCF1629 a.jpg
Views: 2064
Size:  34.2 KB

Name:  DSCF1771.jpg
Views: 2134
Size:  31.5 KB

h_dogan beğendi.
Eski 08-05-2014, 00:05   #55
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Armuttaki zararı

Name:  DSCF1637 a.jpg
Views: 2247
Size:  35.8 KB

Name:  DSCF1686.jpg
Views: 2813
Size:  41.0 KB

Elmadaki zararı
Fotoğrafta başka bir böcek daha var. Ancak o da zarar veriyor mu bilemiyorum.

Name:  DSCF1651 ab.jpg
Views: 2226
Size:  42.3 KB
Name:  DSCF1652 a.jpg
Views: 2198
Size:  36.0 KB

h_dogan beğendi.
Eski 08-05-2014, 00:11   #56
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Tomurcuklar açamadan yemeye başlamışlar. Açtıktan sonra da içini tamamen yiyorlar. Tabi meyve almanız mümkün olmuyor. Sonraki fotoğrafları da çekecektim. Ancak o hallerini görünce içimden çekmek gelmedi. Bir süre sonra döllenme olmadığı için çiçek tomurcukları kuruyup düşüyorlar. Bir kısım ağaçlarda bir miktar meyve bulunmakta. Eskiden çiçeklerin soğuktan etkilendiğini düşünüyordum. Çoğu kişi de aynı düşüncedeler. Mücadele çiçeklerin olduğu her zaman yapılmalı. En azından gelecek yıllara daha az bakla zınının kalması sağlanabilir.

Eski 08-05-2014, 11:07   #57
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Dün bir karpuz bostanını kontrole gittim. Karpuz bu yıl dikilen satsuma mandarin bahçesinin içine dikildi. Bahçe sahibi kenarlara da mayer limon dikmiş.

Ben karpuzu kontrole gitmişken narenciye fidanlarına da baktım doğal olarak. Mayer limon yılda birkaç kez açtığı için fidanların üzeri çiçekliydi. İlk defa limon çiçeklerinde bakla zınnı gördüm Adana'da. Bizim bahçemizde şimdiye kadar hiç rastlamamıştım. Çoğu kişi de bilmez bakla zınnını.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 13:33   #58
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bakla zınıyı bilen sayısı az. Mücadele edeni hiç görmedim bulunduğum bölgede. Çiçek sayısı fazla olduğunda zarar azalıyor. Çiçeklenen ağaç sayısı az ise görüntüler fotoğraflardakilerden daha korkunç. O kadar çiçeğin içinde sonradan açanlar hariç tüm çiçeklerin erkek ve dişi organları yeniyor. Benim gördüğüm tomurcuk açmadan fotoğraflarda da göründüğü şekilde yemeleri. O yılın mahsülü hiç kalmıyor. Döllenemeyen çiçekler bir süre sonra dökülüyorlar. Biz de soğuk nedeni ile meyvelerin döllenmediğini düşünüyoruz. İki gün önce peygamber çiçeği üzerinde gördüklerimden öldürdüm.

Eski 09-05-2014, 12:14   #59
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Birkaç video da paylaşılmış.

http://www.youtube.com/watch?v=GxgJPG4avTk

http://www.youtube.com/watch?v=r6O0splvFy8

Mavi leğen uygulaması yapmışlar.

http://www.youtube.com/watch?v=_XFkA828Z-A

Eski 25-05-2014, 01:33   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2014
Arkadaşlar bu hayvan gece hareket edebiliyor mu? Eğer gece hareket ediyorsa mavi ışıklı tuzaklar çok çekici olabilir.

sameton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024