agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2007, 21:54   #1
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Hava kirliliği bitkileri etkiler mi?

Merak ediyorum acaba egzos dumanının bitkiler üzerinde olumsuz etkisi olabilir mi?

Oldukça işlek bir cadde üzerinde oturuyorum,bu gün temizlik yapılsa ertesi gün bir parmak toz oluyor tabi göremediğimiz bölümü de cabası.Bir sürü bitkim var hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmeme,mümkün olduğunca kireçsiz su kullanmaya çalışmama,15 günde bir sularına besin eklememe rağmen bir türlü canlı ve güzel olmuyorlar.Hatta dışardan harika görünümlü aldığım bitkilerim bile eve geldikten bir süre sonra solmaya ,durgunlaşmaya başlıyorlar.

Artık son olarak sürekli geçen arabaların atıklarından etkilendiklerini düşünmeye başladım,bir ilgisi var mıdır?

imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 19:34   #2
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imo Mesajı Göster
Merak ediyorum acaba egzos dumanının bitkiler üzerinde olumsuz etkisi olabilir mi?

Oldukça işlek bir cadde üzerinde oturuyorum,bu gün temizlik yapılsa ertesi gün bir parmak toz oluyor tabi göremediğimiz bölümü de cabası.Bir sürü bitkim var hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmeme,mümkün olduğunca kireçsiz su kullanmaya çalışmama,15 günde bir sularına besin eklememe rağmen bir türlü canlı ve güzel olmuyorlar.Hatta dışardan harika görünümlü aldığım bitkilerim bile eve geldikten bir süre sonra solmaya ,durgunlaşmaya başlıyorlar.

Artık son olarak sürekli geçen arabaların atıklarından etkilendiklerini düşünmeye başladım,bir ilgisi var mıdır?
Kesinlikle ilgisi var. Bu konuda hatta bazı arastırmalar da okumuştum. Herşeyden önce yapraklar üzerinde biriken toz bitkinin fotosentez yapma kapasitesini olumsuz yönde etkiler! Ayrıca, egzos dumanları içindeki zararlı bileşenler de bitkiyi olumsuz yönde etkileyecektir. Sadece bitkileri değil, siz de dahil olmak üzere tüm canlıları olumsuz yönde etkilemektedir.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 00:17   #3
imo
Ağaçsever

Teşekkür ederim sevgili Doğasever,
Sanırım en kısa zamanda şehirlerden uzaklaşmaktan başka çare yok.

Eski 25-04-2007, 00:48   #4
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sevgili imo
Kentlerde yaşayanların en büyük dezavantajı, doğanın bir parçası olduklarını unutmaları sanıyorum. Ben de öğrenciliğimi Istanbul'da geçirmiştim. Kentin içinde küçük bir yeşil park ve çimenler bulduğumda kendimi çimenlerin üzerine atar çok mutlu hissederdim. Şimdi 20 yıldır köyde yaşıyorum. Tarlaların arasında ve sümbüller açmış ormanlarda yürüyor, tertemiz havayı soluyorum. Doğa bize gerçekten çok cömert davranmış, bir de biz değerini bilsek!

Ancak kentte yaşamanın da çoğumuz için vazgeçilmez bir olgu olduğunu yadsıyamayız. Size tavsiyem her türlü olumsuzluklara rağmen yine de evinizde çiçek yetiştirmeye devam etmenizdir. Daha sık temizlik yapsanız bile buna değer!

Eski 25-04-2007, 00:58   #5
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sevgili Doğasever şu sözünüz [ Kentlerde yaşayanların en büyük dezavantajı, doğanın bir parçası olduklarını unutmaları ]beni çok etkiledi. Kesinlikle çok haklısınız.
Bende sizin gibi yemyeşil bir ortamda yaşamak isterdim ancak malum geçim derdi. Eşim Üniversitede öğretim görevlisi ve işini bırakıp buralardan göçmemiz ne malesef mümkün değil. Yani hayatımız egzoz ve ne yazıkki sıkışık binalar arasında geçmek zorunda.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 23:03   #6
imo
Ağaçsever

Hemde nasıl unutmuşuz sevgili Doğasever,
Bir süredir neden evimde bir karış toprak içinde tabiatın bir parçasını üretmeye, yaşatmaya çalıştığımı sorup duruyorum kendime,bu bir çağrı herhalde. )

Aslında konuyla hiçmi hiç alakası yok ama anlatmak istedim,bir süredir kızıma doğal süt içirmek için gidip bir köyden, otlayan inekleri(!) olan bir ahır sahibinden süt alıyoruz.Farkettimki bugüne kadar günlük dahi olsa içtiğimiz sütler sadece beyaz birer sıvıymış.
Neyse bu konuda yazıcak öyle çok şey varki aslında "konu başlığını" aşmamak için yazıp yazıp sildim.

Dediğiniz gibi en iyisi daha sık yaprak silip çalışmalara devam etmek.

Eski 26-04-2007, 00:07   #7
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Ağaçlar gibiyiz!

Sevgili imo,
[Neyse bu konuda yazıcak öyle çok şey varki aslında "konu başlığını" aşmamak için yazıp yazıp sildim.] diyorsunuz. Lütfen bir dahaki sefere yazdıklarınızı silmeyin. İnsanın en güzel ve en duyarlı yazıları içinden geldiği gibi yazdıklarıdır. Silerseniz onlara yazık olmaz mı? Hepimiz bu sitede, olması gerektiği ve içimizden geldiği gibi, doğal yazıyoruz. Tıpkı dallarını dilediği yerde açan, yapraklarını rüzgarın akışına koyuveren ve toprağın derinliklerine dilediği gibi kök salan ağaçlar gibiyiz! Sevgili imo sizinle ve sitedekilerle gecenin bu saatinde bir şiirimi paylaşmak istedim. (Yöneticilerimiz konu dışıma çıktığımı düşünüp silebilirler ama umurumda değil (Ne yapalım şiir köşesi açmayı unutmuşlar!):

BEN DOĞAYIM!
Ben arıyım, balım;
Yoldaki çalı, topraktaki darıyım!
Bazen hüzünlü,
Bazen mutluyum,
Bir bakmışsın lale, sümbül olmuşum
Çiçek doluyum!

Ben güneşten kopmuş bir pırıltı,
Rüzgarda saklı bir fısıltıyım!
Bazen burada, bazen şuradayım,
Beni uzaklarda arama,
Sabah bahçendeki çimenler üzerinde beliren
bir çiğ damlasındayım!

Ben okyanusta yüzen bir damlacık,
Toprakta bir zerreciğim!
Ne zaman doğdum
Ne zaman öldüm bilmem ama,
Yürekten çağıranların
Hep yanı başındayım!

Düzenleyen Dogasever : 26-04-2007 saat 00:49
Eski 18-05-2007, 20:50   #8
Yeni Üye

doplhin_ege's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
insanları bile etkiliyor niye bitkileri etkilemesin ki....

doplhin_ege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 21:42   #9
Yeni Üye

doplhin_ege's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
nasıl evimizi temiz tutuyorsak sehrimizide temiz tutalım burası kirli diye kaçmayalım sonuçta buralarıda insanlar bu hale getiriyor...

doplhin_ege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 13:11   #10
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Etkin Mikroorganizmalarla kentleri de temizlemek için uğraşıyoruz. İZMİR'deki çalışmalarımız yakında başlıyor. İlk önce İzmir'deki bazı derelerin kötü kokularını yok ederek çalışmalara başlayacağız. Hedefimiz, İZMİR körfezini yararlı mikroorganizmalarla temizlemek ve ekolojik dengenin daha sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024