agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Derya Hanim

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2014, 00:44   #1
Yeni Üye

haktun's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2010
Nematod mücadelesi

Arkadaşlar Bahçemde geçen sezon domates köklerinde yumrular oluştu ve domatesler kurudu.Araştırdım,Kök ur Nematodu denilen 1 mm boyunda solucan gibi küçük canlılar köklere girip öz suyunu emiyor ve bitki ölüyor.Kış mevsiminde 50cm derinliğe kadar inerek hayatiyetlerini koruyorlarmış.

Hektaş (Mocap) Başta olmak üzere Özellikle ethoprophos adlı kimyasal madde içeren onlarca kimyasal ilaç için yaptığım araştırmada ilacın 1 yıla yakın toprakta kaldığı ve ekilecek bitkilere geçtiği bildirilmektedir. Bu canlılarla karşı kesin sonuç verecek organik mücadele yöntemi var mıdır?

Bazı sitelerde susam , hardal ve kadife çiçeğinin ekilerek çiçek halinde iken toprağa karıştırılmasının faydalı olacağı belirtilmektedir.Ancak kesin netice verip vermeyeceği konusunda net cevaplar alamıyorum.BU KONUDA BİLGİ VE DENEYİMİ OLAN ARKADAŞIM VARSA LÜTFEN KONUYA CEVAP VERİRSE SEVİNİRİM.
Teşekkürlerimle saygılar sunarım

haktun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 01:33   #2
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Bunlarla mucadelede kadife ciceginin etkisinin oldugunu duymustum ama sizin ekilecek alan ne kadar buyuk ve ne kadar basari alirsiniz kesin bilmiyorum. Ben bun sene kadife cicegini her yere ektin sebzelerin icine agaclarin dibine bile.

haktun beğendi.
Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 20:16   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haktun Mesajı Göster
Arkadaşlar Bahçemde geçen sezon domates köklerinde yumrular oluştu ve domatesler kurudu.Araştırdım,Kök ur Nematodu denilen 1 mm boyunda solucan gibi küçük canlılar köklere girip öz suyunu emiyor ve bitki ölüyor.Kış mevsiminde 50cm derinliğe kadar inerek hayatiyetlerini koruyorlarmış.

Hektaş (Mocap) Başta olmak üzere Özellikle ethoprophos adlı kimyasal madde içeren onlarca kimyasal ilaç için yaptığım araştırmada ilacın 1 yıla yakın toprakta kaldığı ve ekilecek bitkilere geçtiği bildirilmektedir. Bu canlılarla karşı kesin sonuç verecek organik mücadele yöntemi var mıdır?

Bazı sitelerde susam , hardal ve kadife çiçeğinin ekilerek çiçek halinde iken toprağa karıştırılmasının faydalı olacağı belirtilmektedir.Ancak kesin netice verip vermeyeceği konusunda net cevaplar alamıyorum.BU KONUDA BİLGİ VE DENEYİMİ OLAN ARKADAŞIM VARSA LÜTFEN KONUYA CEVAP VERİRSE SEVİNİRİM.
Teşekkürlerimle saygılar sunarım
mocap,vydate,nemacur,rugby vs bunlar son derece zehirli ilaçlar ve kalıntı süreleri çok uzun bunun dışında dd90 gibi fumigantlarda piyasada hala bulunmakta ama son derece zehirli ilaçlar.
Şu an hiç bir firmanın etkili ve zehirsiz bir ilacı yok,sygenta'nın tervegosu var ama oda miktarı arttırılmış abamectin içeriyor adamlar etinden sütünden yararlanıyor ilacın ve etkili değil,başka firmaların yine birkaç etkisiz ilacı daha var,bayer firması ağustos ayında bir tane nematod ilacı çıkaracak denemelerini gördüm sonuçlar gayet iyi.
Bunun dışında katran yağı çok etkili,susam yağı ve zakkum'un suyu belli miktarda kullanılması gerekiyor çünkü belli miktardan sonra zehirli
şu anda mocap antalya ve alanya bölgesinde o kadar çok kullanılıyorki artık her gübrelemede gübrenin içine koyuyorlar durum o kadar kötü salatalık yememek lazım ,çok fazla denetim yok gibi bişey

untouchable Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2018, 14:52   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2013
Şöyle bir
faydalı nematodlardan bahsediliyor ama bunları temin etmek mümkün müdür bilemiyorum.

sallaso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024