agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen karamanliali
  • 1 Gönderen şehnaz
  • 4 Gönderen Emre İlhan
  • 1 Gönderen birnefestoprak
  • 2 Gönderen cilekci

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-08-2012, 17:54   #1
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
karıncalar tohumları çalıyorlar

Bahcemde cok karinca yuvasi oldugundan hep ektigim tohumlari goturuyorlar o yuzdende hicbir sey cikmiyor.
Ne yapabilirim?
Bildiginiz bir yontem varmi tohumu karistirip karincalarin cekmesini onleyecek?

karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 18:40   #2
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bende bıktım bu kırmızı karıncalardan. Yaprak bitlerini büyütüyorlar, bütün salatalıklarım öldü o bitler yüzünden. Tohumları çalıyorlar. İyice sayıları arttı. Tek sevincem kışın geliyor olması. Ne neemazal, ne arap sabunu, ne kahve, ne sirke denemediğim kaldı. Karıncaları eskiden çok severdim ama bu sene gerçekten nefret ettim. Kireç mi kullansam ne yapsam, toprağa zehir karıştırmak istemiyorum. Yuvalarının olduğu yere kaynar su dökeceğim sinirden. Baş belası oldular iyice. Herşeyin fazlası zarar işte.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 22:34   #3
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Tohum atmadan evvel toprağı düzeltip hafif tokaçlayın, tohumları atıp üstüne serdiğiniz toprağı da gene hafifçe tokaçlayın/sıkıştırın.

Diğer önlemlerin yanında bunun da faydası olabilir.

Sağlıkla dileklerim ve saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 10:54   #4
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Tohum paketinin içine 1 damla mazot döküp sallayın. Daha sonra tohumları ekip sulayın. karıncalar semtine bile uğramaz.

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 20:51   #5
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Cevablariniz icin tesekkur ederim hepsini deneyecem.
Bir de ates kulu ile karistir tohumlari dediler bunu da deneyecem. Bakali,
hangisi fayda edecek.
Bundan sonra bide tohumlari islatip ekecem, boylece cimlenme zamanini kisaltmayi umuyorum ki tohum israfim daha da azalir.

Ha bide karincalarla mucadelede sunu duydum burdan paylasmak istiyorum.
Bir cicek saksisini toprakla doldurup ters olarak karinca yuvasinin uzerine koyarsan karincalar buraya yuvalarini tasirmis. O zaman saksiyi alip icindeki toprakla vede karincalarla tabi tavuklara at. Tvauklar bayram eder.

mrduran beğendi.
karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 21:25   #6
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
tohumlamayı yaparken toprağın üzerine karınca zehiri de serpin.. kesin çözüm olur.. 20 tl lik bir ilaç çok da maliyetli bişey değil.

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 10:15   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Karıncalara kızıyoruz da bu habere göre Güney Afrika'nın Cape bölgesindeki gizemli biyolojik çeşitliliğin arkasında karıncaların olduğu düşünülüyor.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 11:22   #8
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Tavukların karınca yediklerini bilmiyordum .

GürayKaya beğendi.
şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 11:35   #9
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Karınca, bit, pire, kene vs... tüm bunlardan kurtulmanın yolu tavuk beslemek aslında Tabii ki zahmetine katlanabilirseniz.

Ama tavukların da bahçedeki tohumlara saldırabileceğini unutmayın

Eğer yaprak bitleriyle mücadele edip, bit sorununu ortadan kaldırırsanız; karınca popülasyonu da azalacaktır.

Geriye kalan ise; bahçenin toprağını tamamen işlemek. Tamamen işlenmiş, düzenli sulaması yapılan, bakımlı bir bahçe toprağında karıncalar pek az olacaklardır

Tarımda ruhsatsız zehirleri zirai alanda kullanmak, hele hele toprağa karıştırmak, adeta kendimizi ve doğayı zehirlemek olur...

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 05:43   #10
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bu konu icin en saglikli yontemlerden birisi Diatomaceous Earth (DE). Ekim yaptiginizi topraga serperseniz sorun kalmaz. DE %80-90 oraninda silika barindiran bir sedimanter kayactir ve karincalarin iskeletini kurutarak yavas yavas oldurecektir.

flying dragon beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 08:03   #11
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Galeri: 1
Bence arazide zehir vb.kullanmayın örneğin hercanlı birbirini ve doğayı destekliyor 5 senedir 10 dekar arazide tarla faresi yılan kaplumbağa kipri kurbağa salyongoz tarla kuşu ve biz mutlu olarak yaşıyoruz birşeyin farkındayım bu canlılar ve biz birgün toprakta buluşacağız

Peyzaj için çim tohumu ektim karıncalar mükemmel çalışıyorlar varsın 1 kg tohumu karıncalar yuvalarına götürsünler)))

pria ve Umutadası beğendi.
cilekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 08:05   #12
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Galeri: 1
50 Metrelik çilek sıraları var koloninin çıkışı sıranın başında karıncalar yol yapmışlar hemen koloni çıkışı çilek ağacını yemeyen karınca 30 metre ilerideki çilek ağacına saldırıyor bu ağacın yanlarında birçok ağaç var onu yemişor bir dalına bile saldırmıyor tamam zarar veriyor ama düşünün 1 ağaç çilek ağacı dalları birbirine girmiş karışmış ama aç gözlü değiller inanmazsanız sıcak bir günde acarlar langozu kenarındaki çilek arazimize gelebilir gözlem yapabilirsiniz

cilekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 13:53   #13
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Eğer bulabilirseniz, tohumları ilaçladıkları toz malathion etken maddeli ilacı kullanınız, tohumları bununla ilaçlayıp ekiniz ve birazda yuva olan kısımlara serpiştiriniz, çok pis koktuğu için karıncaları uzaklaştıracaktır.

handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2017, 01:17   #14
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Başlığı hortlatmış gibi oluyorum ama biberlerime fena halde karıncalar dadanmış durumda. Zararları var mı bilmiyorum,ben yok sanıyordum. Hatta bir grafikte bahçenizde olması gereken canlıların arasında uğur böceği(unlu bit için) ile karınca yazıyordu. Karınca bir iki biberde o kadar çok ki biberleri komple üstten ıslatarak kurtardım karıncalardan eminim bir saat sonra aynı hale gelir. İlk başta limon kestim koydum biraz etkili oldu ama limon yetmez bu işe. Bebek pudrası demişler,öldürmekten yana olmadığım için denemek istemedim. Bu iş için profesyonel organik tarımcılar ne yapıyorlar gerçekten merak etmekteyim.

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2018, 17:47   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Diatomaceous Earth (DE)

Diatomit, Ümraniye de buldum...karıncalar için kullandım. Hiç bir faydasını görmedim.

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2018, 10:05   #16
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de çim alanı tesis ederken arkadaşımız handancakan'ın yazdığı gibi tohumarı karıncalara karşı korumak için ilaçlayıp öyle çim ekimi yapmıştım. Yine de ufak tefek taşımalar oldu ama bahçeye zarar vermedi, çimlerim sağlıklı çıktı.

Çim ekerken ilkbahar aylarının geç günlerine kalırsanız karıncaların daha faal oduğu dönemdir.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2018, 07:20   #17
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Toprağa biraz toz tarçın serperseniz hemen uzaklaşıyorlar. Tohumlar kaplı tohumsa toz tarçın tahminim tohuma yapışır bu şekilde de faydası olur.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024