agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2019, 23:13   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2019
foto

herkese merhaba benim salatalıklarda resimdeki gibi bir hastalık oluştu fakat ne olduğunu ve nasıl bir ilaç kullanacağım konusunda yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim...

Eklenen Resimler

Resulgur beğendi.

Düzenleyen asmylmz : 30-06-2019 saat 23:16 Neden: fotoğraf yükleme
asmylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 12:00   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2019
Bu konuda bilgisi olan değerli hocalar acil cevap lütfen

asmylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 19:56   #273
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Uzman bir arkadaş cevaplayana kadar benim cevabımla idare edin; mantara benziyor; ya hastalık belirtileri çıkmadan 10 günde bir kükürt atacaktınız. Bu durumda ise iki seçenek var; belirtiler fazla değilse hastalıklı yaprakları temizleyip bakırlı ilaç atın. Buraya kadar mücadelemiz organik idi. Hastalanan bitki fazlaysa hastalıklı yaprakları temizleyin ve sistemik etkili misal 'mancozeb' içeren ilaç atın.

Dutlubahçe beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2019, 19:38   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2019
Diyarbakirda salatalik ekimi yapiyorum. Hergun sulama yapiyorum akşamlari. Ama yeterince verim alamiyorum. Salataliklarin cicekleri daha tutmadan dökülüyor. Olanlar da sararıyor. Yaparaklari da sarma gibi kıvrılıyName:  20190707_195000.jpg
Views: 782
Size:  46.9 KB

Name:  20190707_194842.jpg
Views: 772
Size:  38.2 KB

Name:  20190707_194712.jpg
Views: 782
Size:  40.7 KB

Name:  20190707_194636.jpg
Views: 812
Size:  47.7 KBor.

Nazlı2172 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2019, 22:02   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2019
Salatalıkta yarılma

Arkadaşlar selamlar. Aranıza yeni katıldım, sizlere sorunumu anlatmak isterim. Son günlerde salatalıklarda boydan boya yarılma olmaya başladı. Acaba sorun nedir. Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Sancaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2019, 15:47   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2019
Merhaba saksıya sırık salatalık diktim 2 metreyi geçti ama 4-5 tane salatalık alabişdim şimdiye kadar. Çiçek açıyor ama çiçekler dökülüyor sebebi hastalık olabilir mi?

atasel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2019, 19:07   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Merhaba bugün salatalarımın hepsini bu böceklerin istila ettiğini gördüm. Bu nedir ve nasıl yok edeceğim. Salatalarımın üstünü kaplamışlar hepsinde.
https://i.hizliresim.com/86MoRn.jpg

ayca8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2020, 16:01   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Salatalıklarım soldu

Merhaba arkadaşlar, ben de ilk kez birşeyler ekenlerdenim. Salatalıklarım karton bardakta çok iyidiler. Fakat saksıya aldıktan sonra duruldular,uzamaları durdu, sanki bayık gibiler. Eskiden diri diri duruyolarlardı. Ne yapmam lazım. Neyi yanlış yapıyorum?

https://hizliresim.com/4F2qkJ

https://hizliresim.com/CESAyL

https://hizliresim.com/AEulcv

https://hizliresim.com/5drkCn

Masmavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2020, 19:20   #279
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Aşırı sulama sonucu oluşmuşa benziyor. Hıyar toprak nemini sever ama toprağın üstü hafifçe kuruduktan sonra su verirsen sararmalar düzelir.

Masmavi beğendi.
huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2020, 08:19   #280
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
[quote=Masmavi;1585391]Merhaba arkadaşlar, ben de ilk kez birşeyler ekenlerdenim. Salatalıklarım karton bardakta çok iyidiler. Fakat saksıya aldıktan sonra duruldular,uzamaları durdu, sanki bayık gibiler. Eskiden diri diri duruyolarlardı. Ne yapmam lazım. Neyi yanlış yapıyorum?

Resim boyutunu ayarlasanız daha kolay olacak.
Sorun var gibi görünmüyor. Şaşırtma yapmışsınız. Biraz erken olmuş. Asıl yapraklardan ikincisinin de gelişmesini bekleseniz daha iyi olurdu.
Yeni duruma alışıyorlar. Köklerini geliştirecekler. Kökleriyle uğraşıyorlar. Sonra hızlanırlar. Kök geliştikçe yaprağa gereksinim duyacak. Yaprak arttıkça besleyecek köke gerek duyacak şeklinde bir döngü düşleyin. Olan bu.

Masmavi beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 13-04-2020 saat 08:26 Neden: resimleri çıkarttım
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2020, 13:47   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2019
[quote=Portakal Rengi;1585445]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Masmavi Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, ben de ilk kez birşeyler ekenlerdenim. Salatalıklarım karton bardakta çok iyidiler. Fakat saksıya aldıktan sonra duruldular,uzamaları durdu, sanki bayık gibiler. Eskiden diri diri duruyolarlardı. Ne yapmam lazım. Neyi yanlış yapıyorum?

Resim boyutunu ayarlasanız daha kolay olacak.
Sorun var gibi görünmüyor. Şaşırtma yapmışsınız. Biraz erken olmuş. Asıl yapraklardan ikincisinin de gelişmesini bekleseniz daha iyi olurdu.
Yeni duruma alışıyorlar. Köklerini geliştirecekler. Kökleriyle uğraşıyorlar. Sonra hızlanırlar. Kök geliştikçe yaprağa gereksinim duyacak. Yaprak arttıkça besleyecek köke gerek duyacak şeklinde bir döngü düşleyin. Olan bu.
Yeni olduğum için kullanamadım kusura bakmayın Bir tanıdığım artık saksıya ek demişti. Demek erken olmuş. Dediğiniz gibi umarım toparlanırlar. Teşekkür ederim.

Masmavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 21:31   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2020
Merhaba,

çekirdekten yetiştirdiğim salatalıklarımın yaprakları küçük filizlendirme saksısından balkondaki ekim alanına ektiğimden beri sararmaya başladı. Fotoğrafları aşağıdaki gibi. Bu bir hastalık mı yoksa sularken mi hata yapıyorum?

Eklenen Resimler

ezgiiel14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2020, 15:10   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2019
Arkadaşlar çok acil yardım ve yorumlarınızı istirham ediyorum..
Resimlerden de göreceğiniz üzere salatalıklarımın meyveleri büyümesi gerekirken sararıp kuruyup dökülüyor balkonda saksıda yetiştiriyorum salatalıkları 70cm'lik saksıda iki kök var sadece toprağını sürekli nemli tutmaya çalışıyorum güneşten dolayı olabilir diye kartonla toprak ve saksıyı gölgeledim sebebi nedir uyguladığım gölgeleme fayda verir mi?
Diğer sorum domateslerim sürekli uzuyor çeri domatesim yaklaşık 120-130cm oldu diğer normal domates de aynı civar çiçek var ama meyve oluşumu yok biri çiçek açtı ama sonrasında meyve oluşmadı benden sonra filiz dikenlerin şuan meyveleri var yerli tohum domatesim neden meyve oluşmuyor olabilir? bir defa çay posası- yumurta kabuğu-muz kabuğu-soğan kabuğu-tarçın karışımı uyguladım bir buçuk iki ay sonra aynı karışımdan bir daha uyguladım solucan gübresi ilave olarak verdim son olarak soğan kabuklarını suda bekletip öyle suladım nerde hata yapmış olabilirim şuan ne yapabilirim ayrıca resimde göreceğiniz üzere beyazlama var bazı domates yapraklarında.
Son sorum çilek tohumunu kaç farklı yöntemle denemiş olmama rağmen filizlendiremedim doğrudan çileğin kabuklarındaki tohumlardan elde etmeye çalıştım yine olmadı
Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için...

Eklenen Resimler

chntskn42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2021, 16:18   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2021
Salatalık Yapraklarında Lekeler

Merhabalar saksıda sakatalık yetiştirmek istedim. Tohumdan ektim büyümeye başladı hatta baya çiçekler falan açtı. Bugün dikkat ettiğimde yapraklarda resimlerdeki gibi lekeler oluşmaya başlamış ve altındaki yapraklarda sararmalar olmuş. Bunun sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Çiçek açmaya başlayınca 2 günde bir sulama yapın diyorlardı. Toprağı baya nemli olmasına rağmen sulama yaptım bundan olmuş olabilir mi?

https://www.hizliresim.com/tl63xyr
https://www.hizliresim.com/1zvme1j

smtwolf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2021, 11:59   #285
Yeni Üye

Var mı yardımcı olabilecek birileri?

Eski 12-05-2021, 14:25   #286
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Sebep olan etken Cladosporiosis patajeni. Bu patojen serinliği ve nemi sever, durgun havada hızla gelişir. Hastalık, giderek artan ve lekelere karışan sarı renkli noktalı lekelerin ortaya çıkmasıyla tespit edilebilir.Sizinde dediğiniz gibi sulamadan kaynaklanabilir.Saksının toprağını elinizle kontrol ederek sulamanızı yapmanızda fayda var.

Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2021, 16:15   #287
Yeni Üye

Cevap için teşekkür ederim.
Durdurmak ve engellemek için ne yapabilirim?

Eski 12-05-2021, 23:37   #288
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smtwolf Mesajı Göster
Cevap için teşekkür ederim.
Durdurmak ve engellemek için ne yapabilirim?
Up up up

Eski 13-05-2021, 09:11   #289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Alet ve gereçlerin temasından kaynaklanan çok sayıda viral, bakteriyel enf.bitkilerimize bulaşabilir.Ev ortamında diğer saksılarınızı ve bitkilerinizi gözlemleyerek bulaşık olanları ayırmalı,aşırı nemli ortam yaratmamalı ve havalandırmayı sağlamalı hatta belirli saatlerde güneş ışığını açık havada almasını sağlamalı,bitkinizin boyu uzadıkça ilk bir karıştaki yaprakları temizleyerek iyi bir havalandırma yapmalısınız.Biz genelde gülleci bulamacı kullanıyoruz ancak siz ben yapamam derseniz hazır satılan 35 Tl den başlayan fiyatlarda internetten veya bayilerden alabilir ve organik olduğundan dolayı rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2021, 08:31   #290
Ağaçsever

yabançileği43's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2021
Galeri: 1
Salatalık fidelerinde yapraklarda beyazlama

Saksıda yetiştirdiğim salatalık fidelerinin yapraklarının üstünde küçük delikler oluşmaya başladı. Bunula beraber daha göze batan bir problem de yapraklarının
3 cm çapında bir kısmının deyim yerindeyse yumurta kabuğuna dönme durumu var. Topraktan yumurtalarını bırakan böceklerle alakalı olduğunu sanmıyorum, aynı toprağı kullandığım diğer fidelerimde bu tür sıkıntılar yok. Sorun nedir? Nas
ıl bir önlem alabilirim? Bu bir zararlı mı, yoksa kötü yaşam ortamına bitkinin verdiği bir tepki mi? Değilse, bunun için kullanabileceğim ne gibi yöntemler var?

yabançileği43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2021, 15:51   #291
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yabançileği43 Mesajı Göster
Saksıda yetiştirdiğim salatalık fidelerinin yapraklarının üstünde küçük delikler oluşmaya başladı. Bunula beraber daha göze batan bir problem de yapraklarının
3 cm çapında bir kısmının deyim yerindeyse yumurta kabuğuna dönme durumu var. Topraktan yumurtalarını bırakan böceklerle alakalı olduğunu sanmıyorum, aynı toprağı kullandığım diğer fidelerimde bu tür sıkıntılar yok. Sorun nedir? Nas
ıl bir önlem alabilirim? Bu bir zararlı mı, yoksa kötü yaşam ortamına bitkinin verdiği bir tepki mi? Değilse, bunun için kullanabileceğim ne gibi yöntemler var?
Besin eksikliği veya güneş yanığı gibi duruyor.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024