agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2015, 16:42   #181
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
bendeki salatalık fideleri

benimde salatalık fidelerim bu hale geldi kırmızı kızıl korsan örümceklermi diye baktım ama hiç göremedim acaba fazla su lamadan olabilirmi

Eklenen Resimler

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2015, 19:42   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2015

https://www.facebook.com/photo.php?f...e=3&permPage=1

salatalıklarımda bu şekilde hastalık var. salatalık veriyor ama sürekli yaprak kayıb ediyor. ilaç tavsiyesi olan **** durum hakkında bilgisi olan varmı acaba.

neorob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2015, 00:56   #183
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neorob Mesajı Göster
[IMG] ...salatalıklarımda bu şekilde hastalık var. salatalık veriyor ama sürekli yaprak kayıb ediyor. ilaç tavsiyesi olan **** durum hakkında bilgisi olan varmı acaba.
https://www.google.com.tr/search?q=h...IViZUsCh2VhQ47

Salatalıklarınız mantar olmuş. Muhtemelen epey olmuş başlayalı, başlangıç evresinde olsaydı bakır - kükürt kurtarabilirdi ama bence 'topas' Topas kullanın...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 18:43   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2015
hastalık ve zararlı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi extant958 Mesajı Göster
benimde salatalık fidelerim bu hale geldi kırmızı kızıl korsan örümceklermi diye baktım ama hiç göremedim acaba fazla su lamadan olabilirmi
resimlerde görüldüğü gibi hem hastalık hemde zararlı mevcut hastalık hıyar bitkisinde ( YALANCI MİLDİYÖ ) diye tabir ettiğimiz mantatri hastalık yapraklarda mozaik desenleme yaparak zarar yapmış diğer zararlı ise kırmızı örümcek buda örümcekler bitkinizin öz sularını emerek yapraktan beslenir demir eksikliği kloroz gibi emdiği yerler sararır kurur dikkatle yaprak altını ve üstünü inceleyin küçük küçük kırmızı böcekler görükceksiniz

uzman_görüşü_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 19:58   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
Eklenti 567112
Name:  IMG_20150720_193421266.jpg
Views: 6682
Size:  54.8 KB
Name:  IMG_20150720_193427641.jpg
Views: 6651
Size:  50.7 KB
Name:  IMG_20150720_193442902.jpg
Views: 6722
Size:  69.9 KB
Eklenti 567116
salatalığım birkaç gün önceki yağmurdan sonra böyle oldu ne yapabilirim kurtarmak için bir sürü minik salatalık vardı kurumuş gibiler bir hafta önce gayet sağlıklı bu şekildeydiName:  IMG_20150709_145321516.jpg
Views: 6580
Size:  49.4 KB

tgce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 15:00   #186
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neorob Mesajı Göster

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
https://www.google.com.tr/search?q=h...IViZUsCh2VhQ47

Salatalıklarınız mantar olmuş. Muhtemelen epey olmuş başlayalı, başlangıç evresinde olsaydı bakır - kükürt kurtarabilirdi ama bence 'topas' Topas kullanın...
Benim önerim Topas kullanmayın zira bekleme süresi 7 gün olması lazım ki! salatalık o kadar beklemez.
siz en iyisi Temiz saksı temiz toprak ve başka bir ortamda yeniden tohum ekin daha isabetli olur.

Bunlardan da ne koparırsanız kardır deyip devam edin veya yanlarında başka bitkiler var ise hiç bekletmeyin söküp imha edin.

Veya sadece hastalıklı yaprakları sabah erken saatte (dalların en çıtır olduğu saate) elle metal kullanmadan koparıp alın hemen arkasından 3 gün sürelik mantar ilaçları var onlardan ve kırmızı örümcek ilacı kullanın bu ikiliyi belli aralıklarla (mantar ilacını 10 günde bir) kırmızı örümcek ilacını her hasattan sonra (3-5 gün ara ile) yapmanız gerekebilir. ayrıca iz elementler alın topraktan yapraktan uygulayın. ilaçları alacağınız uzmanın tavsiyesi ve üzerinde ne yazıyorsa o şekilde uygulamanız daha akıllıca olur.
Kolay gelsin...

Eklenen Resimler

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 16:04   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2015
Salatalıklarımın gelişimi çok güzelken bir anda yaprakları ve yeni çıkmaya başlayan salatalıklar bu şekilde kurumaya başladı yapraklarda siyah noktacıklar ve örümcek ağları var acaba kırmızı örümcek dene şeymi dadandı? Neler yapabilirim kurtarmak için?

Eklenen Resimler

sembug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 16:56   #188
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sembug Mesajı Göster
Salatalıklarımın gelişimi çok güzelken bir anda yaprakları ve yeni çıkmaya başlayan salatalıklar bu şekilde kurumaya başladı yapraklarda siyah noktacıklar ve örümcek ağları var acaba kırmızı örümcek dene şeymi dadandı? Neler yapabilirim kurtarmak için?
KIRMIZI ÖRÜMCEK Olma olasılığı çok fazla bir mercek yardımıyla yaprakların arkasını inceleyin verdiğim linkteki kırmızı örümcek çeşitlerinden biri mutlaka vardır. tek çare kırmızı örümcek ilacı kullanmak. yanlarında bulunan ne tür bitkileriniz var bilmiyorum ama onları da ilaçlamak zorunda kalabilirsiniz.
Siz en iyisi yapraklardan bir kaçını koparın en yakın zirai ilaç bayisine gidin gösterin size gerekeni tavsiye edecektir.

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2015, 09:12   #189
Yeni Üye

Sn. sinbas teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım zirai ilaç satan bir dükkana gittim mavi bir toz verdiler 2 gündür kullanıyorum bakalım ne zaman etki edecek, tüm bitkilerimi ilaçladım sonuçlarını bildireceğim...

sinbas beğendi.
Eski 29-07-2015, 11:24   #190
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Sn. sinbas teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım zirai ilaç satan bir dükkana gittim mavi bir toz verdiler 2 gündür kullanıyorum bakalım ne zaman etki edecek, tüm bitkileri mi ilaçladım sonuçlarını bildireceğim...
Rica ederim, Zirai ilaçlar günlük kullanılmaz bir defa yaparsınız belirli süresi vardır o süre dolduktan sonra varsa hasatınız toplarsınız. sorun devam ediyorsa tekrar ilaçlarsanız. Günlük ilaçlama yaparsanız bitkiye faydadan çok zarar verirsiniz.

Aldığınız bayi söylemedi ise Orjinal paketinde uygulama şekli yazıyor olması lazım. dikkatli okuyun ona göre kullanın.

Size tavsiyem Kendi kutusunda olmayan ürünleri almayın ve kutusunu da kesinlikle kaybetmeyin.

Aldığınız ilacın ismini tam olarak yazarsanız iyi olur,bayiiye yaprak götürmeden aldınız sa tarife göre yanlış ilaç almış olabilirsiniz.

kolay gelsin.

sembug beğendi.
Eski 30-07-2015, 09:38   #191
Yeni Üye

CANIPLAN 20 SP diye mavi toz bir ilaç verdi satıcı, bitkilerimden ve sorunlarından bahsettim hepsine çözüm olacağını söyledi, 1 litre suya iki çay kaşığı karıştırarak iki günde bir 10 gün boyunca spreyle uygulamamı söyledi (2 gündür kullanıyorum demekle kastettiğim ilk gün bir kısmına uyguladım zarar verirse diye deneme amaçlı ikinci gün ise kalanlara uyguladım) şuan salatalıklarda gözle görülür bir iyileşme yok ama biberlerimdeki yeşil bitler hemen hemen yok oldu gibi. Daha net sonuç için heralde 1 haftaya daha ihtiyaç var.

Eski 30-07-2015, 10:52   #192
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
CANIPLAN 20 SP diye mavi toz bir ilaç verdi satıcı, bitkilerimden ve sorunlarından bahsettim hepsine çözüm olacağını söyledi, 1 litre suya iki çay kaşığı karıştırarak iki günde bir 10 gün boyunca spreyle uygulamamı söyledi (2 gündür kullanıyorum demekle kastettiğim ilk gün bir kısmına uyguladım zarar verirse diye deneme amaçlı ikinci gün ise kalanlara uyguladım) şuan salatalıklarda gözle görülür bir iyileşme yok ama biberlerimdeki yeşil bitler hemen hemen yok oldu gibi. Daha net sonuç için heralde 1 haftaya daha ihtiyaç var.
Size yaprak biti halk arasında basra dediğimiz zararlı ve türevleri için ilaç verilmiş. aşağıdaki tabloda yine ne işe yaradığı hangi bitkilerde ne için kullanıldığını göreceksiniz.
en güzeli numune götürmeniz olacaktır bekleyin devam ederse zararlının bulunduğu yapraktan numune götürün.
aşağıya ekleyeceğim resimde sizin haylazlar mevcut olması lazım.

Bunların bir çoğunu çıplak gözle görürsünüz ancak mercekle daha ayrıntılı görebilirsiniz.
Name:  BASRA.jpg
Views: 6148
Size:  34.3 KB
Name:  yaprak bit.jpg
Views: 6290
Size:  47.7 KB
Name:  canip.jpg
Views: 6184
Size:  31.7 KB

Eski 08-08-2015, 17:35   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Arkadaşlar merhaba,
Salatalık yetiştirmeye çalışıyorum fakat bazı sıkıntılar var.
Resimlerde de görüldüğü gibi yapraklarda sarı noktalar, kurumalar ve genel olarak siyah noktalanmalar var.

Ayrıca çiçek açıyor, ardından salatalık geliyor fakat önce sararıyor sonra kuruyup kahverengi incecik bir hal alıyor.

Bu durumdan nasıl kurtulabilirim, kolayca temin edebileceğim ve uygulayabileceğim ilaç vb tavsiyelerinizi alabilirsem memnun olurum.

İyi günler..

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
equi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 14:29   #194
Yeni Üye

kırmızı örümcek ve yaprak biti

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi equi Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Salatalık yetiştirmeye çalışıyorum fakat bazı sıkıntılar var.
Resimlerde de görüldüğü gibi yapraklarda sarı noktalar, kurumalar ve genel olarak siyah noktalanmalar var.

Ayrıca çiçek açıyor, ardından salatalık geliyor fakat önce sararıyor sonra kuruyup kahverengi incecik bir hal alıyor.

Bu durumdan nasıl kurtulabilirim, kolayca temin edebileceğim ve uygulayabileceğim ilaç vb tavsiyelerinizi alabilirsem memnun olurum.

İyi günler..
göstermiş olduğunuz fotolarda sarı yaprakları kırmızı örümceğin yapraklardan emme yoluyla özünün kaybı sonucu yapraklar sararıyor çiçekte göstermiş olduğunuz ise yaprak biti yaprak bitine acetamiprid içeren ilaç kırmızı örümceğe ise deltametrin etken maddesi içeren bir ilaç kullanarak sıkıntıyı giderirsin

Eski 18-08-2015, 14:33   #195
Yeni Üye

kırmızı örümce ve tuzluluk

Alıntı:
mevcut sararan yapraklarda kırmızı örümceklerin yaprakları emerek beslenmesi sonucu yaprakta özsuyu eksilmesi nedeniyle yaprak sararması var fakat 2 husus biraz teknik bir konu çiçeğin hıyar bitkisinin çiçeğinde kuruma varsa ph artması yani tuzluluğun artması ile ilgili bu verdiğin bir gübreden sulama suyundan kaynaklana bilir çaresi hem yapraktan hemde topraga sulandırılmış kükürt uygula yapraga püskürttüğün sulu kükürt kırmızı örümceğin icabına bakar topraga uyguladığın kükürt ise ph düşürür tuzluluğu giderir

Eski 25-08-2015, 01:08   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2015
Yapraklarda hastalık belirtileri...

Merhaba, sormadan önce daha önce yazılanların tümünü gözden geçirmeye çalıştım ama şükürler olsun 1,5 yaşında bir oğlum var ve maalesef yapmam gereken tüm işler için günlük ortalama 2 saatim oluyor Daha önce benzer sorunlar danışılmış ve yanıtlanmış ise lütfen kusuruma bakmayın ve yeniden yanıtlarsanız minnettar olurum. Ekte çekirdekten ektiğim salatalık fidelerimin fotoğrafları var. İlk foto 1 hafta filan önceden sanırım, sonrakiler bu sabahtan. İlk fotoğrafta görünen beyaz noktacıklar bir anda oluverdi sanki hatta yapraklarına su değdikten sonra oldu gibi geliyor bana zira bir gün önce sularken yaprakları ıslandı ve sonrasında bu noktacıkları farkettim... aslında bu fotoyu da sizlere danışmak için çekmiştim ama vakit olmadı ve bu sabahki görüntü endişelerimi daha da arttırdı ve durum öncelikli hal aldı.
Özetleyecek olursam ben Amerika nın Kaliforniya eyaletinde yaşıyorum. Burada Türkiye de alıştığımız o güzel ve leziz hıyarladan bulamıyoruz malesef tabi arabayla 1 saatlik mesafede olan başka bir şehre gitmezsek.O yüzden arka bahçemde becerebilirsem kendim yetiştirmek istedim. Yaşadığım şehirde çöl iklimi hakim yani gündüzler oldukça sıcak gecelerse soğuk denecek kadar serin çoğu zaman. İnanamayacağınız kadar çok karınca ve oldukça çeşitli örümcekler, böcekler mevcut doğal ortamda. Şimdi bu şartlarda salatalık yetişebileceğini ümidederek koyuldum yola ancak daha bahçeye dikmeden bu görüntüler çıktı ortaya. Sizce bu şartlarda salatalık yetiştirebilmem mümkün mü ve halihazırda ki fidelerimdeki sorun nedir, nasıl giderebilirim. Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum, teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
ucargul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 08:19   #197
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Ucargul;

Benim emin olduğum yapraklarda galeri sineği bulunduğu. O yaprakları koparıp atın. Diğer konuda yaprakların altına bakın. Ağımsı iplikçikler var mı. Umarım kırmızı örümcek değildir. Fidelerinizi kalıcı yerlerine dikebilirseniz iyi olur. Zamanı gelmiş. Toprakta daha güzel gelişiyorlar. Dışarıda tutup o sıcak ve soğuk duruma alıştırmış olduğunuzu varsayıyorum. İçeride tutulup güneş ve dışarıdaki hava şartlarına alışık olmadıkları zaman fideler hemen yanıyorlar.

Galeri sineği (galeri kurtları)

ucargul beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 21:48   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2015
Merhaba Sn.Muda...2 gundur mesaj yazip tesekkur ediyorum size ancak nedense bir hata veriyor ve gondermiyor. Belki cep telefonundan yazdigim icindir diyerek bu kez computerden yaziyorum umarim bu kez gonder butonununa tikladigimda gonderir Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim oncelikle. Yapraklarin altinda iplikci benzeri yapilar yoktu ancak kucuk siyah noktalardan olusan gruplar vardi, butun yapraklari kopardim zira hepsinde az da olsa benzer bozulmalar ve yapilar vardi. Sadece yeni cikmakta olan yapraklara dokunmadim tabi... Iki tanesini kalici yerine gecirdim oneriniz uzerine ve iki gundur bakiyorum herhangi bir buyume yok ama en azindan bozulmada yok. 2 tanesini malesef yapraklarini koparirken zedeledigim icin sanirim kaybettim diger 3 tanesi hala kucuk kablarin icinde buyumeye devam ediyor. Umarim sorunsuz buyurlerde soyle afiyetle salataliklarimizin tadina bakabiliriz :P Bilgilendirme icin tekrar tesekkurler efenim saygi ve selamlar...

Muda beğendi.
ucargul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 20:11   #199
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Tohum paylaşım etkinliğinden gelen salatalık tohumlarımın son durumları böyle ilk çıkan yapraklar sararmaya başladı bunun sebebi ve çaresi ne olabilir acaba bana yardımcı olabilir misiniz onları kurtarırım umarım

Eklenen Resimler

Milla ve dongyul beğendi.
sweetnurse83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 21:52   #200
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sweetnurse83 Mesajı Göster
Tohum paylaşım etkinliğinden gelen salatalık tohumlarımın son durumları böyle ilk çıkan yapraklar sararmaya başladı bunun sebebi ve çaresi ne olabilir acaba bana yardımcı olabilir misiniz onları kurtarırım umarım

- Eğer ışık almayan bir yerdeyse bu şekilde klorofil pigmentlerini kaybetmeleri normal.. Güneş ışığına ihtiyacı var.

- Ya da kökleri viyollerine dar geliyor olabilir ve bulunduğu ortamdaki mineraller yeterli gelmiyor olabilir. Viyollerden kökler çıkmışsa eğer başka daha büyük saksılara alsanız çok iyi olur ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 15:52   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
Lütfen yardım

Name:  IMG_20160411_151027.jpg
Views: 5774
Size:  70.1 KB

bu resimdeki salatalık fidelerindeki mavi renk ne oluyor neler kullanabilirim cevaplar mısınız ?

dongyul beğendi.
mehmetali günay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 22:35   #202
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetali günay Mesajı Göster
Eklenti 604896

bu resimdeki salatalık fidelerindeki mavi renk ne oluyor neler kullanabilirim cevaplar mısınız ?

O mavi renk Kor-miltox denilen bakırlı ilaç salatalıklarda mantari hastalıklar için kullanılır.

Eski 12-04-2016, 07:29   #203
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
O mavi renk Kor-miltox denilen bakırlı ilaç salatalıklarda mantari hastalıklar için kullanılır.
Hocam ama ben ilac falan surmesim kendiliginden oldu fideleri hazir almistik buyuyunce boyle oldular

dongyul beğendi.
Eski 12-04-2016, 08:02   #204
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Eğer fideleri aldığınızda o yapraklar varsa önceden onlar atmış olabilir. Yoksa sonradan olduysa onun neden olduğunu bilmiyorum.

Eski 12-04-2016, 18:18   #205
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetali günay Mesajı Göster
Eklenti 604896

Hıyarda mavi bir hastalık yok, Sn. dongyul'un dediği gibi ya bakırlı bir ilaçla ilaçlama yapılmış ya da evde çocuk varsa sulu boya yaptıktan sonra sizin hıyar yapraklarını boyamış.

dongyul beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 19:39   #206
Yeni Üye

Yani tehlikeli degillse sorun yok o zaman ttesekkurler arkadaşlar yardıminiz icin

Eski 20-04-2016, 20:04   #207
Yeni Üye

Name:  FormatFactoryIMG_20160420_184133~1.jpg
Views: 5660
Size:  62.6 KB
arkadaşlar salatalık fideleri yaklaşık 15-20 cm civarında. bunlarda ilk salatalıklar. fideler daha büyük olsun diye salatalıkları koparmalı mıyım?
başka önerileriniz var mı

Eski 21-04-2016, 08:32   #208
Moderatör

h_dogan's Avatar

Fideler 30-40 cm oluncaya kadar ilk meyveleri toplamanız daha uygun olur. Zira bitki meyveleri büyütmeye çalışacaktır.

Eski 13-05-2016, 23:21   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2016
Yardımlarınızı Bekliyorum

hepsiburadadan çengelköy hıyarı tohumu almıştım, saksıya ektik, rüzgarlıydı hava içeriz aldım, güneşliydi dışarı çıkardım, büyüdüklerinde toprağı az geldi toprak ilave ettim, şuan izmir yine yağmurlu ve rüzgarlı yine içeri aldım.. annem uyardı "yaprakları nolmuş böyle" diye.. araştırdım ve sizi buldum..

sanırım hastalığın başında olan fideler var.. yardımlarınızı bekliyorum, bu durumdan sonra ne yapmalıyım?? çok emek harcadığımı düşünüyorum, üzülürüm gerçekten..

resimler aşağıdadır, okuyan, yol gösteren herkese şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

LifeStyle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 21:01   #210
Moderatör

h_dogan's Avatar

Fidelerinizin yerini sürekli değiştirmeyin, sularken de aşırı sulama yapmayın, yaprakları ıslatmadan sulayın. Yeteri kadar ışık almadığı için fideler zayıf kalmış. Ayrıca Fideleriniz çok sık.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024