agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2011, 19:20   #1
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bamyanın Yapraklarında ve Dalında Kristalleşme

Bamya fidelerimin dallarında ve yapraklarında kristalleşme meydana geldi. Tuz gibi sert. Bamya fidelerimin hepsinde var. Nedir bu? Önlem almak için ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 23:38   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
sn limonsever Bamya fidelerimin dallarında ve yapraklarında kristalleşme meydana geldi. Tuz gibi sert. Bamya fidelerimin hepsinde görülüyor demeniz bir üreticide gördüğüm ve zararlı ile ilgili bir sorunla karşı karşıyasınız sizin bitkilerinize zarar veren bitki bitleridir bunlar bitkilerde gövde ve yapraklardaki dokulardan beslenirler ve geride sizin sorununuz olan sert kristalimsi (su damlasına) benzeyen yapıların oluşmasına neden olurlar bitkiniz bu durumda savunma durumuna geçer büyümeye harcayacağı enerjiyi bu bitkilerin oluşturduğu yaraları onaramaya harcar buda istenilmeyen bir durumdur ilaçlı müacedele konusunda size tavsiyem çok basit ve pratik arap sabunu 10' a, 1 (yani 100 gr su kullandıysak 10 gr arap sabunu ile karıştırıp bu yapıların üstlerine püskürtün

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 23:39   #3
alexcan1905
Guest

Buradan baktığım kadarıyla suyu fazla veriyorsun sanırım.Tabiri caiz ise koklatma mantığıyla az su verilecek.Birde bamyanın büyümesi için en az 8 saat güneş görmesi gerekir.Yapraklar biraz solmuş.Güneşli havalarda hemen dışarı çıkar.TUz gibi olan şey için bir şey diyemeyeceğim.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 23:44   #4
Ağaç Dostu

kristalimsi tUz gibi olan (su damlasına) benzeyen yapılar bitlerin gövde ve yaprakları emmesi sonucu açığa çıkardıkları salgıdır

Eski 07-04-2011, 00:24   #5
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sayın danışman_32, arap sabunu karışımını hemen yapacağım. Torfun üstüne dökülüyor. Umarım torfa bir zararı olmaz.

Sayın alexcan1905, çok fazla su vermiyorum. O kuruyan yapraklar ilk çıkan yapraklar dökülüyor. Yenileri yemyeşil. Gün boyu güneş alıyolar nerdeyse.

Teşekkürler.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2011, 00:54   #6
alexcan1905
Guest

Bende evde şuanda bamya diktim.Daha 2-3cm ler.Sonucunu buraya yazarsan sevinirim arap sabunu uygulamasını.

Eski 08-04-2011, 20:20   #7
Ağaç Dostu

sn limon sever torfun üzerine arap sabununun dökülmesini istemiyorsanız çok basit bir çözüm önereceğim arap sabunu uygulamasını yaparken torfun üzerine bir naylon örtmeniz böylece hiç zarar olmaz uygulamada önerdiğim kullanım dozunu aşmayınız

Eski 09-04-2011, 17:35   #8
alexcan1905
Guest

Ya arkadaşlar ben evde saksıda mabya dikitim.Daha öncede diktim hep aynı sorunla karşılaşıyorum.Bamyalar çimlenitor.Boyları 5cm felan oluyor ama tohumunun kabuğunu kırıp yapraklar dışarı çıkamıyor.Bu neden oluyor?Elimle kırıyorum anca o zaman yaprakları dışarı çıkıyor.Acaba dikmeden önce suda 2 gün bekletsem kabuğu yumuşayacak öyle toprağa dikip yapsam aynı saorunla mı karşılaşırı?Yardımınızı bekliyorum.

Eski 11-04-2011, 19:04   #9
Ağaç Dostu

sn alexcan1905 evet belirttiğiniz sorun Bamyalar çimleniyor.Boyları 5cm felan oluyor ama tohumunun kabuğunu kırıp yapraklar dışarı çıkamıyor.Bu neden oluyor?Elimle kırıyorum anca o zaman yaprakları dışarı çıkıyor.Acaba dikmeden önce suda 2 gün bekletsem kabuğu yumuşayacak öyle toprağa dikip yapsam aynı sorunlamı karşılaşır SİZE CEVABIM: bamya tohumu fiziki açıdan serttir size dikerken çok pratik bir yöntem önereceğim tohumları 1-2 gün ılık suda bekletin dikkat edin soğuk su demiyorum çünkü soğuk su bamya tohumunu şişirmez daha sonra size yine bunu destekleyici bir önerim bundan sonra bu beklettiğiniz suyun içine hümik ve fulvik asit karışımı (köklendirici) dökünüz 12-24 saat bu karışımda yine bamya tohumlarınızı bekletiniz daha sonra bu ıslak tohumları dikin NOT: (piyasada humik fulvik asit karışımı adı altında ticari asit markası bulabilirsiniz) tohum daha önce ılık suda beklettiğiniz ve daha sonra humik fulvik asit karışımını dökerek bunuda beklettiğiniz ölçüde bitki tepkimeye girerek dahada şişerek çimlenmeye harcayacağı enerji sorununu aşarak gövde yaprak büyümesine yönelik çalışmaya girecektir

Eski 12-04-2011, 14:04   #10
alexcan1905
Guest

Cevabınız için teşekürler.Şimdi aklıma şu takıldı Humik Fulvik Asit içine dökünüz demişsiniz.Fakat ben araştırdım bu sıvı değil.Resmini ekliyorum.Birde miktar olarak ne kadar eklemeliyim?

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2011, 10:47   #11
Ağaç Dostu

sn. alexcan1905 sizin sorunuz Şimdi aklıma şu takıldı Humik Fulvik Asit içine dökünüz demişsiniz.Fakat ben araştırdım bu sıvı değil.Resmini ekliyorum.Birde miktar olarak ne kadar eklemeliyim? CEVABIM hümik ve fulvik asitin sıvı formuda vardır size ticari marka olarak lombrico 24 tavsiye ederim http://www.cukurovatarim.com/tr/ekol...co-24-a.h.html burayı tıklayarak bu adresden girerseniz bu ürünün özelliklerini görürsünüz sıvı formülasyondur.not : humik fulvik asiti piyasa katı ürün sıvı formülasyon olarak bulmanız mümkündür lombricoda 10 litre suya 10-20 cc olarak uygulaması yapılır(humik fulvik asit uygulaması)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024