agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen meymun
  • 1 Gönderen mandalinci

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2010, 16:14   #1
Ağaçsever

superi80's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Roka yaprağını yiyen zararlı

Bahçeme biraz roka,tere vb ektim eylül ayında.Çok güzel çimlendiler.Fakat yapraklarında bir sürü delik var.Aynı şekilde balkonada saksı içinde ekim yaptım.Onlardada delikler oluştu.Yaprağı zar haline getirmiş hangi zararlı ise.Salyangozdan şüphelendim bahçedekiler için kükürt attım biraz.Balkonda salyangoz yokki.İMDAT biri yardım etsin. İlaç kullanmam gerekir mi?

superi80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2010, 16:17   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yakın çekim net bir resim koyarsanız zarar konusunda bir fikrimiz olabilir.

Bir de, herhangi bir zararlı gördünüz mü? Bazı tırtıllar yaprakla aynı renklidir, elle kontrol etmeniz lazım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 11:32   #3
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Yaprakların kenarları yeniyorsa salyangoz ve tırtıl olma olasılığı yüksek, ortaları delik delikse çekirge olabilir. Benim sellukanın yaprakları delik ve zar haline gelen yerler var. Üzerinde gördüğüm çekirgeden şüpheleniyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 01:54   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Benim çiçeklerimde de yapraklarda delikler vardı,günlerce aradım ,zararlıyı bulmak için delik yaprakları koparıp bitkiyi büyütece aldım,sonunda yakaladım adeta yaprakla aynı renk tonunda incecik tırtıllar,yaprak damarı zannedip fark edememişim, sabunlu sarımsaklı karışımdan uyguladım,umarım yararlı olur.

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 11:19   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Bahçenizde kurbağa barındırın. Geceleri hepsini siler süpürür, her birini yedikten sonra da gözlerini kapar ön ayağı ile ağzını siler.
Avlanması gerektiğini uyaran, yatay ve ileri doğru hareket eden canlılardır. Avın uzunluğu yüksekliğinin en az 4 katı olmalıdır. Kabuksuz salyangoz hareket ederken boyu değişir. Boy/yükseklik oranı küçüldüğünde kurbağa onu yemez. Zaralının hareket yönü de kurbağaya dik ise kurbağa korkup kaçar. Bu nedenle bahçenizdeki kurbağa sayısının fazla olmasında yarar var.

Ben ilkbaharda su birikintilerinden yüzlerce iribaş toplayıp eski bir küvette besleyip büyütmüştüm. Ayakları oluşunca onları bahçeye saldım. Lahana, marul, rokalarda tek bir yenik yaprak kalmadı.

İnsan becerisi ile değiştirilmiş bitkilerin kendilerini koruma özellikleri doğal olanlara göre çok zayıf. Gübreleme gereksinimleri dışında var olabilmek için insan tarafından korunmalıdırlar. İlk çare onları toprak ve çevreyi de kirleten zehirlere bulamaktır.

İkincisi ise onları zararlının düşmanı canlılara emanet etmek.
Son moda koruma GDO.

islam_joker beğendi.
meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 10:30   #6
Ağaçsever

superi80's Avatar

Merhaba,rokaların resmini çektim fakat bilgisayara yükleyemedim daha.Resim çekerken yeşil tırtıl ve salyangozları gördüm.Çekirge var bahçemizde.Ben organik tarımı bırakıp ilaçlama yaptım.Koruma yazan yaprak bitlerine tırtıllara karşı güllere verdiğim ilaçtan attım spreyle.5 gün bekledim (etiketinde 3 gün yazıyordu).Şimdi topladıklarımı yarım saat kadar suda bekletiyorum.Kurbağa hiç mantıklı gelmedi.Çekirge sesi yetiyor,bide kurbağa sesi dinleyemem sanırım.

Eski 11-10-2010, 10:34   #7
Ağaçsever

superi80's Avatar

Bitkileri sık ekmek zararlıların saklanmasını kolaylaştırıyor.Seneye tohumları daha seyrek ekeceğim.

Eski 11-10-2010, 11:36   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yiyeceğiniz yaprağa zehir atmışsınız. Tırtıllarla baş etmenin çok etkili ve hiç zehirsiz bir çaresi var oysa.

Eski 11-10-2010, 12:01   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Ya bu sebzeleri üretip satanlar!
Zehir kutularının üzerinde -sözüm ona bu herşeyi temizleyecekmiş gibi- kullanım sonrası 3 gün hasat yapmayın demesine rağmen ertesi gün toplayıp pazara sürenler.
Bu nedenle en azından satın aldığımız sebzeleri uzun süre ve birkaç kez suda bekleterek yuttuğumuz zehir oranını azaltmakta yarar var.
Ekmeğimizi yıkama olanağımız olmadığından evde ekmek yapanlar var. Bunlar da zehiri fırıncıların karıştırdığını düşünüyorlar sanırım. Ya da akıllarına, aldıkları unun da zehir bulamacı olduğu gelmiyor.

meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 14:51   #10
Yeni Üye

selenga's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi superi80 Mesajı Göster
Bahçeme biraz roka,tere vb ektim eylül ayında.Çok güzel çimlendiler.Fakat yapraklarında bir sürü delik var.Aynı şekilde balkonada saksı içinde ekim yaptım.Onlardada delikler oluştu.Yaprağı zar haline getirmiş hangi zararlı ise.Salyangozdan şüphelendim bahçedekiler için kükürt attım biraz.Balkonda salyangoz yokki.İMDAT biri yardım etsin. İlaç kullanmam gerekir mi?
Herkese merhaba, superi80 arkadaşımızın yakındığı zararlı herneyse benim ektiğim rokalarda da var. Bu nedenle de yazboyu çıkan rokaların hiçbirini de yiyemedik, öylece tohuma döndüler. Daha sonra rokaları söküp attım. Ama dökülen tohumlardan yeniden aynı yerde çimlenmişler. Bakalım bunlar nasıl olacak bilmiyorum. Doğrusu bende çok merak ediyorum. Rokaları böyle elek gibi yapan şey ne acaba?

selenga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 16:34   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2006
rokalarınızı yıyen sey toprak pıresıdır

Bahçıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 22:37   #12
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Yardım lütfen

Evet toprak piresi..
Geçen sene yaşadım bu sıkıntıyı.Ektiğimiz yeşilliklerin hiçbirini bu zararlı dolayısıyla yiyemedik Ben 3 senedir bahçe toprağımda hiç kimyasal bir malzeme kullanmadım

Konunun uzmanlarına şunu sormak istiyorum.
Bu zararlının ilaçları ne ölçüde toprağıma zarar verir?
Geçen sene bulunan pire tekrar ortaya çıkar mı?
Ekim yapmadan toprağı ilaçlamalımıyım?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 21:58   #13
Ağaçsever

superi80's Avatar

Merhaba

Kış ayında çektiğim fakat iş yoğumluğundan koyamadığım resimleri yeni yükleyebildim.Rokaların içindeki tırtıl cinsiniaraştırırken mühendis tırtıl olduğunu öğrendim. Bir heves tarım yapalım derken bilmediğim ne çok şey varmış.Sona ilaç atmayı bıraktım zaten.Tırtılların yiyemedikleri bize yetti.Sonra ıspanak ve marul ektim.Bunlardada salyangoz çok uğraştırdı.Mart ayından sonra baş edemez oldum ve salyangozid ile bahçeyi donattım.Meyveli tepenin blogunu okuyunca gözlerime inanamadım.O ne güzel bahçe öyle.Bende küçük çapta öğrenmeye çalışıyorum.Sanırım tarım alfabesinin A harfindeyim daha .

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2011, 22:03   #14
Ağaçsever

superi80's Avatar

delinmiş yapraklar.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2011, 17:51   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
sayın superi80 mühendis tırtıl yeşil aksamı görünce roka ıspanak tere marul bunlara hücum eden tırtıl türüdür bende size ziraai tarımsal danışmanlık yapan birisi olarak bir önerim olacak proclaim isimli ilacı temin edin 100 litre suya 30 gr karıştırıp bitkilerinizin üzerine yapraktan uygulayın

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 17:53   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
mühendis tırtıl

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenga Mesajı Göster
Herkese merhaba, superi80 arkadaşımızın yakındığı zararlı herneyse benim ektiğim rokalarda da var. Bu nedenle de yazboyu çıkan rokaların hiçbirini de yiyemedik, öylece tohuma döndüler. Daha sonra rokaları söküp attım. Ama dökülen tohumlardan yeniden aynı yerde çimlenmişler. Bakalım bunlar nasıl olacak bilmiyorum. Doğrusu bende çok merak ediyorum. Rokaları böyle elek gibi yapan şey ne acaba?
mühendis tırtıl yeşil aksamı görünce roka ıspanak tere marul bunlara hücum eden tırtıl türüdür bende size ziraai tarımsal danışmanlık yapan birisi olarak bir önerim olacak proclaim isimli ilacı temin edin 100 litre suya 30 gr karıştırıp bitkilerinizin üzerine yapraktan uygulayın

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 08:41   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2011
***.günaydın.çok yararlı bir site herkese teşekkürler.benimde rokalarım ve ayrıca başka bitkilerimde var.bir sürü parazitle uğraşıyorum.hemen hepsini anlıyorum ve bilebiliyorum ancak yapraklardakı beyaz kabarık lekelerin ne olduğunu çıkaramadım.küf olabilirmi yumurtaya benzemiyor bazen yanyana çoğalaıyorlar koparıp atıyorum ama çare değil ayrıca ilaçlanınca kaç gün yememek gerekir.ilaç ne olabilir.

selami2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 10:36   #18
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Bir heves sera yaptık, içine sebze diktik.

Her ne çeşit bir haşaratsa yedi, delik deşik yaptı canım pazılarımı, pancar yapraklarını, marulları.

Yiyecek olduğu için ilaç da atamadım, bira koydum küçük kaplarda salyangozlar gelmedi,
3 salyangoz yakalayıp öldürdüm.

Sonra delik deşik yaprakları kestim, sarımsaklı, acı biberli, arap sabunlu ilacı hazırlayıp, 2-3 gündür sıkıyorum.

Galiba başardım, yapraklarda delik yok. Ama kokudan seraya giremiyorum, neyse buna da şükür.

Bakalım gözlüyorum ne olacak, sonucu sizlere de yazarım.

Sevgi beğendi.
mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2012, 20:58   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
rokalarda benimde epey yapraklar yenip sadece sapları kalıyordu sonradan şansa bir gördüm tırtılı ve bugun tüm yaprakları kopardım küçükleride olmak üzere toplamda 4 tırtıl buldum hepsini ayırdım umarım başka yoktur diyeyim ama bunları araıp bulmak gerekiyor birde bunlar nasıl geliyor saksıda bunlar nasıl oluşuyor benim asıl merakım budur acaba bu konuda cevap alabilirmiyim evde yetiştirilmiş roka saksısında bulunuyor tırtıllar

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 16:49   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
[QUOTE=MeyveliTepe;703650]Yiyeceğiniz yaprağa zehir atmışsınız. Tırtıllarla baş etmenin çok etkili ve hiç zehirsiz bir çaresi var oysa.[Sayın MeyveliTepe, tırtılla mücadelede kullanılacak ilaç nedir öğrenebilirmiyim acaba ?

dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 17:37   #21
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Selam arkadaşlar bu yaz benim rokalarda delik delikti. Üzerinde siyah siyah toprak pireleri vardı. Bizden önce yediler rokalarımı.

Sayın bahçıvanın da belirttiği gibi yazın toprak piresi oluyor. Şimdi sanırım soğuktan kayboldular.

Düzenleyen Sevgi : 11-12-2012 saat 17:40 Neden: kelime hatası
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 17:59   #22
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dalya35 Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yiyeceğiniz yaprağa zehir atmışsınız. Tırtıllarla baş etmenin çok etkili ve hiç zehirsiz bir çaresi var oysa.
Sayın MeyveliTepe, tırtılla mücadelede kullanılacak ilaç nedir öğrenebilirmiyim acaba ?
Tırtıllar için çok etkili biyolojik doğal düşman Bacillus Thuringiensis bakterisidir. Delfin WG ismiyle piyasada bulunabiliyor. Başka temas etkili organik preperatlar da var ama tırtıl söz konusu olduğunda en iyisidir.

Eski 21-04-2014, 09:49   #23
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Sebzelerde tırtıllara karşı

Organik yetiştiricilik yapmak istiyor ama tırtıl, kurt ve larvalarla başa çıkamıyorsanız tırtılları hastalandıran ve organik tarımda kullanılan biyolojik mücadelede yer alan Bacillus preparatlarını kullanabilirsiniz, bu bir bakteri olup tırtılları ve zararlı larvaları hastalandıracak ve öldürecektir.

handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 19:34   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Acill rokalarım için yardımm

Saksıda perlit ortamında roka yetiştirmekteyim. Rokalarım hem bi zararlı nedeniyle delik deşik durumda hemde yaprakları mor renge bürüyünüyor. Bu konuda sizlerden ACİLLL yardım talep etmekteyim. Lütfen biri bana hızlı bi şekilde cevap verebilirse çok memnun olurum.Şimdiden teşekür ediyorum.
ilgili fotoyu nasıl yükleyebilirim bilmiyom fakat url'si şudur.
file:///C:/Users/mehmet%20ali/Desktop/20151214_143441.jpg

mehmet21ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2016, 17:44   #25
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Saksıda doğal bir şekilde roka yetiştiriyorsunuz bence ilaç hiç kullanmayın.Zarar küçükse bence gerek yok doğal şekilde yiyiniz.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2017, 21:19   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Toprak piresi sorunu geçen sene turplarda vardı bu senede rokalarda. Arap sabunu yağ sarımsak karışımı denedim ama fayda etmedi maalesef. Önerisi olan var mı acaba?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024