agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2009, 21:29   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solucanlar adına mücadele.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caucasus Mesajı Göster
Sayın Perilimerili, ben köstebek mücadelesini bıraktım sonuçta onlar da canlı fazla bir zarar vermediklerine kanaat getirdim. Sonuçta onlar da toprağı havalandırıp belli bir işe hizmetediyorlar. Ben de rahatladım zannedersem köstebekler de rahatlamışlardır
Sayın,caucasus şunuda belirtmekte fayda gördüğüm için açıklamak ve sizi aydınlatmak istediğim için konunuza yorum yazma ihtiyacı duydum, arkadaşım bahçemizin toprağındaki solucanların birinci sıradaki doğal düşmanları köstebeklerdir.

Köstebekleri bahçenizdeki zaralarını dar açıdan bakarsanız toprağınızı havalanması karşısında faydalarından ötürü gözardı etmeden önce solucanların topraklara faydalarını araştırdıktan sonra, kanaatini koymada daha sağlıklı bilgilerle ulaşır,zarar-fayda ölçüsüne sahip olarak daha bilimsel çevreci olarak kanaatinizin oluşacağına eminim.

Bence faydalı olanların yaşaması için zararlı olanlarında baskılanması gerekir kanısındayım.Bahçenizde sulhun devamında üretime sekte vuranlar bahçe dışına sevgi ve saygılarımla hoşça kalın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 07:47   #92
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Arkadaşlar ben bu başlığa yazmayı unutmuşum. Ben de 2 adet köstebek kovucu siparişi vermiştim ve bahçeme yerleştirmiştim. İlk 2 hafta köstebekler merak ederek cihazın yerini buldular. Hatta ilk 2 hafta köstebek faaliyetleri arttı diyebilirim. Ama şu anda bahçede köstebek kalmadı. Yalnız etki alanı için aynı olumlu şeyleri söyleyemeyeceğim. Ben cihazları 30 m aralıklarla toprağa yerleştirdim. Sanırım 15-20 m çapında bir alanda etkili oluyor. Bu alan dışında köstebekler hala faaliyetlerine devam ediyorlar. Komşular şu anda şikayetçiler ve nereden geldi bu hayvancıklar diye birbirine soruyorlar )

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 10:07   #93
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Köstebeklere karşı zararsız bir yöntem okumuştum bir kitapta.Denemekte yarar var aslında ama denemedim...

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 10:14   #94
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Uygulama çok basit...cılkımış yumurtarın kokusunu bilen bilir..kabuğu delinen yumurtalar köstebek deliklerine yerleştirilir..500 metrekareye 4-6 adet yeterli..Deneyin bakalım köstebeğiniz bu berbat kokuya ne kadar tahammüllü...

Eski 11-05-2009, 10:22   #95
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Cılkımış yumurtayı hızlı elde etmek için yumurtaya küçük bir delik açıp 10 gün sıcakta bekletin...
DİKKAT!...Bu yumurtaların kokusunu almak mide spazmı geçirmenize ve birkaç gün yemek yiyememenize neden olabilir,benden söylemesi...

Eski 22-05-2009, 21:00   #96
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
köstisiz hayat ne güzel :)

Bizim bahçemize verdiği zarar karşıya köprü olurdu. Bir ara az daha trigeli sıyırıyordum. Geçen sene kuraklıkta yüzeye çok yakın seyrederken malesef kazma kafasına değdi ve mevta oldu. Ondan beridir şeytan kulağına kurşun köstebek möstebek yok.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 21:16   #97
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cello Mesajı Göster
Bizim bahçemize verdiği zarar karşıya köprü olurdu. Bir ara az daha trigeli sıyırıyordum. Geçen sene kuraklıkta yüzeye çok yakın seyrederken malesef kazma kafasına değdi ve mevta oldu. Ondan beridir şeytan kulağına kurşun köstebek möstebek yok.
Kazmanın kafasına kazara değdiğine eminim

Çok sinir bozuyorlar, bir tanede bizde var, geçen gün kafasına çapa kazara değecekti az kalsın, ama kısa geldi

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 19:25   #98
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar köstebek kovucu cihazın pili 4 ay değil 2,5 ay gidiyor bilginize
Ayrıca toprağa yerleştirmeden önce silikonlamakta fayda var.

Eski 29-05-2009, 22:36   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2009
cvp

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Dostlar

Bahçemde köstebekler cirit atıyor.

Bir gün çimin içinde toprak tepeleri, ertesi gün, dibi yenmiş bir soğanlı bitki, bazen Acem Borusu, bazı gün ....

Köstebeğe çare var mı?
pest stop diye bi ürün var onu tavsıye ederim şiddetle benım yazlıgım marmara ereglsıındeydı 150 m2 alanda etkili bi cihaz aynı gun kurtuldum hem sadece köstebek deıl farelerden de kurtuldum. sitesinide verıyım

www.peststop.com.tr

tnt10ur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 14:13   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2009
Elektronik Köstebek Kovucu

Ya daha öncede yazmıştım. Bir internet sitesinden aldığım cihaz çok güzel sanırım kuyucu arkadaşımda aynı yerden almış. Benim piller henüz çalışıyor ama bakalım ne zaman bitecek, 3 ay oldu. İlgilenen arkadaşlara adresini tekrar vereyim:

www.kostebekkacirici.com

grafikercik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 15:29   #101
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucu Mesajı Göster
Arkadaşlar köstebek kovucu cihazın pili 4 ay değil 2,5 ay gidiyor bilginize
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi grafikercik Mesajı Göster
Benim piller henüz çalışıyor ama bakalım ne zaman bitecek, 3 ay oldu. İlgilenen arkadaşlara adresini tekrar vereyim:

Piller, marka ve modellerine göre değişikilik gösterirler. Bir de alınan cihazın marka model ve enerji tüketimine göre değişir. Bunları da göz önüne almak gerekir.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 16:36   #102
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar,
Elektronik devresine baktım. Basit bir hoparlörü var. Elektroniğe yeni başlamış bir öğrencinin yaptığı bir baskı devreye sahip. Ben kendime 2 kat daha güçlü birşey yaptım.

Eski 09-06-2009, 22:39   #103
Yeni Üye

Bak bu ilginç işte:)

Ama güç kaynağı olarak ne kullandınız onu merak ettim sayın kuyucu. Çünkü 6 volta göre tasarlanmış ya aldığımız cihazlar, haliyle sesin daha güçlü çıkması için daha güçlü bir güç kaynağı lazım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucu Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Elektronik devresine baktım. Basit bir hoparlörü var. Elektroniğe yeni başlamış bir öğrencinin yaptığı bir baskı devreye sahip. Ben kendime 2 kat daha güçlü birşey yaptım.

Eski 10-06-2009, 11:20   #104
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Sayın grafikercik,
Bazı şeylerde kesinlikle haklısınız. 2 kat güçlü hoparlör daha fazla güç harcıyor ama kayda değer değil. Ayrıca ben pili çıkarıp adaptöre bağladım.

Daha önce de ismi bilinen bir firmadan 2 dönüm yer için bana bir cihaz yapmalarını istemiştim. Bana 2 000 TL fiyat çıkarmışlardı.

Eski 14-06-2009, 17:46   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2008
Bende bahçeme solar tipli 2 Adet köstebek savar kışın aldım. Tahminen herbirinin 600 metrekare etki alanı var dendi. Sistem çalıştığı zaman sinyali duyabiliyorum. Hatta elimi değdirince 30 sn. de bir titreşimi hissediyorum. Fakat kışın diktiğim 3 kilograma yakın laleyi köstebeklere yem ettim. Tam da cihazın yanından köstebek toprakları dışarıya çıkartmış. Kısacası cihazın hiç bir faydasını göremedim.

Almayı düşünen arkadaşların bir daha incelemesini ve düşünmesini öneririm.

Gardenias beğendi.
kon4224 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 19:40   #106
Yeni Üye

Merhaba sayın kon4224...Sanırım farklı cihazlardan bahsediyoruz çünkü bizim aldığımız cihazlar Türk malı (Bir de bunun Çin versiyonu var maalesef) etki alanı 750 metrekare ve elinizi dokunmasanız bile her 15 saniyede bir verdiği ses dalgalarını rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Ben 3 aydır kullanıyorum ve çok memnunum size de adresini bir vereyim kontrol edin isterseniz: www.kostebekkacirici.com

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kon4224 Mesajı Göster
Bende bahçeme solar tipli 2 Adet köstebek savar kışın aldım. Tahminen herbirinin 600 metrekare etki alanı var dendi. Sistem çalıştığı zaman sinyali duyabiliyorum. Hatta elimi değdirince 30 sn. de bir titreşimi hissediyorum. Fakat kışın diktiğim 3 kilograma yakın laleyi köstebeklere yem ettim. Tam da cihazın yanından köstebek toprakları dışarıya çıkartmış. Kısacası cihazın hiç bir faydasını göremedim.

Almayı düşünen arkadaşların bir daha incelemesini ve düşünmesini öneririm.

Eski 30-06-2009, 14:35   #107
Ağaç Dostu

Köstebekleri uzaklaştırmak için kendi buluşum.

Arkadaşlar size ev yapımı bir formülle sorununuza bir çarede benden, uygulayacak arkadaşlara başarılar dilerim.

Bahçedeki köstebekleri uzaklaştırmanın çaresi aşağıda anlatılmıştır

1.Önce köstebeğin çalıştığı kanal bulunup açılacak.
2.Kanalın içine mufaklarda kullanılan eski bulaşık süngeri konulacak.
3.Bu süngerin üzerine önce tuz ruhu veya kireç sökücü konulacak.
4.Kanalı kapatmak için önce uygun bir kapak hazırlanacak.
5.Süngerin üzerin bu sefer çamaşır suyu konulacak.
6.Bu son işlemden sonra sünger üzerinde yoğun boğucu bir gaz çıkışı başlıyacak, daha önce hazırlanan kapak kanala kapatılıp üzerine toprak örtülecek.

Bu gazın köstebeğin tünelleri içinde yayılmasıyla köstebeğin yaşama şansı ancak bahçenizi terk ederek kaçmasıyla mümkün, daha sonraları bahçedeki tünellerde gaz bitipte bahçade köstebek faaliyetleri takip edilerek işlemlere birkaç defa tekrar edilebilir fakat sonuç yüzde yüz başarı sağladığı tarafımdan test edilerek mükemmel sonuç alınmıştır

K4GE ve Gardenias beğendi.
Eski 30-06-2009, 15:01   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın epsody,

Benim bahçede de var köstebek. Eşelediği yerler fidanlara uzak diye önemsememiş idim ancak bir bağın herhalde yanlarında dolaştı hafif bozulma oldu fidanda.
Zirai ilaç satan bir dükkan bana bir ilaç verdi (mum), fareler içinmiş ama bir ihtimal köstebekde yiyebilir dedi. Ancak ihmal ettim kullanmadım. Sizin formülü deneyeceğim ancak müphem noktalar var.

Toprakta kanalı buldum diyelim süngeri nereye kadar iteceğim ?
Kanalın genişliği sünger eninde mi oluyor ( Bulaşık süngeri kesin çaremi, büyük süngerde olmalımı yedekte.) ?
Bir pis su hortumu ve huni ile bahsettiğiniz kimyasalları kanala akıtmak daha mı iyi olur.
(siz nasıl akıttınız) ?
Gaz çıkışı ani olur ise ben de etkilenirmiyim ( maske kullandınız mı) ?

Biraz daha ayrıntı verirmisiniz lütfen.

Teşekkürler.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 15:46   #109
Ağaç Dostu

Arkadaşım süngerin büyüklüğü tünele sığacak kadar olabilir, kaz çıkışı çamaşır suyunu ilave edince hemen başlar o yüzden ilk kimyasalı süngere koyduktan sonra süngeri tünele bırakıp üstüne çamaşır suyunu ilave edip çukuru örtüyorsunuz gazı solumamak için gereken çabukluğu göstereceksiz mümkün olduğunca solumamaya gayret göstermelisiniz ben gaz maskesi kullanmadan bu işi defalarca yaptım anlattığım işlemi sırasıyla yaparsanız tehlike içinde olmazsınız

Eski 30-06-2009, 15:58   #110
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sülfirik asit ve hidroklorik asitin karıştırılmasından çok ani, zehirleyici ve yakıcı bir gaz çıkar. En küçük bir solumada kalıcı hasar bırakabilir. Aman dikkat!

Gardenias beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 09:50   #111
Yeni Üye

İlaçtan çok daha tesirli...

Merhaba sayın Hosseda.
Mümkün olduğunca kullandığım cihazı tavsiye etmeye çalışıyorum. Hem elektronik hem de ucuz ve en önemlisi de %100 etkili. Bence zaman kaybetmeden cihazdan alın ve deneyin.
web adresi: www.kostebekkacirici.com

Eski 16-07-2009, 17:19   #112
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar ,
Ben bu cihazdan 2 adet aldım. Benim sorunum köstebek değil, biraz daha büyük olan yerköpeği de denilen bir hayvan idi. İlk 2 hafta bir işe yaramamıştı. Daha sonra ise bu hayvanların bahçe dışına çıktıklarını gözlemlemiştim ama 2 hafta sonra sese alışarak tekrar geri döndüklerini gözlemledim. Hatta cihazın yanına kadar gelerek bizimle dalga geçtiklerini söyleyebilirim. İsteyen arkadaşlara alış fiyatım olan 30 TL yerine 20 TL ye bu cihazları gönderebilirim.

Gardenias beğendi.
Eski 19-08-2009, 18:05   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba arkadaşlar benim sorunumda tarla fareleri.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 18:06   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
BU zararlı ile nasıl mücadele edebilirim.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 07:53   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2007
Saygı değer ağaçlar net forum üyeleri Almanyada tabiatı koruma kanunlarına göre köstebek de bir korunan hayvan sınıfına giriyor bu hayvana da zarar vermek insana zarar vermek kadar ağır maddi cezalar uygulanıyor.

Velhasılı 800 metrekare bir çimenlik yeşil alan ve bazı alanlarda sebze türü bitkileri ve meyve ağaçlarını diplerini köstebek öyle bir tahribat veriyordu ki inanın biz tabiatı koruyalım yeşillendirelim derken haşere verdiği zarar daha fazla.

Bahçeden uzaklaştırmak için forumda tavsiye edilen uygulamaları uzaklaştırmak namına tatbik etmediğim bir şey kalmadı sonuçda hep köstebek kazandı. Mücadeleyi bırakmadım hatta çok pahalıya mal olan ultrasonik ses dalgası veren bir cihazıda temin ettim 800 metre kare içerisinde etkili olan güneş enerjısı ile kendi aküsünü de dolduruyor 20 sn ye de bir ses dalgasıda vermesine rağmen inanın o bile kar etmedi.

Hatta gelip cihazi bile yerinden toprağın dışarısına itekleyip düşürdu.

Son çare olarak gezindiği bir tünelin ortasına 70 santim derinliğinde bir kuyu kazdım 24 saat yüksek bir yere çikarak tepesinden bekledim derin kuyudan geçerken kürek ile toprağı yukarı aldım en sonun da köstü elime geçmiş oldu

Tabiatı koruma görevlilerine teslim ettim ve kurtulmuş oldum fakat bahçeye açtığı zararı inanın bir görmelisiniz şimdi çim alanı yeniden düzenleme yapacağim yoksa çimleri biçmek için motor yürümüyor.

Evet bazı arkadaşlar haklılar korunması yönünden fakat vermiş olduğu zararları da göz önünde bulundurmak gerek sizlere başimdan geçen bu konuyu işe yarar tatbik değişikliği olarak kullanırsınız diyerek taktim ettim.
Saygılar.

saim38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 08:42   #116
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Köstebekler çok güzel toprak çıkarıyorlar. Fakat bahçede ki her gün yürüdüğüm patikanın ortasında bir delik açılmış içi bayağı geniş gözüküyor ama dışa hiç toprak atılmamış. Bu nedir?
merhaba
o delik köstebek deliği değil, bizim buralarda gelengi denir, esas ismi kitaplarda kır köpeği olarak geçer, köstebeğe benzer ama gözleri vardır. eğer anadoluya yolculuk yaptı iseniz görmüşünüzdür, yol kenarında deliklerinden çıkarak elleri birbirine bağlı şekilde iki ayak üzerinde dururlar

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 21:57   #117
Ağaçsever

hidayetcaliskan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2008
Bence bu işin en etkili ve insancıl yolu köstebeği canlı olarak yakalamak ve uzaklaştırmaktır. Çünkü hem bahçe sahibinin emeğini korumaya hem de köstebeğin yaşamaya hakkı vardır. Geçenlerde bizim iş yerinin bahçesinde iş arkadaşım her nasılsa köstebeği farkedip bel küreğiyle dışarı attı. Bir kedi onu fare zannedip yanına geldi ama köstebek öyle sert çıktı ki kedi hiç bir şey yapamadı. Öyle sevimli, muhteşem bir hayvan ki. Alt dişlerinin uzunluğu insan kafasına oranlansa nerdeyse gözlerimize kadar gelir. Bir de en dikkat çekici özelliği geri geri öyle güzel gidiyor ki sanki önü o taraf sanırsınız. Videoya aldım bir ara eklerim inşallah. Sonra ne yapalım derken ben kıyamadığım için bir tenekenin içine koyup bahçeden uzaklaştırdık. Şu aralar başka köstebekler de var ama o mu değilmi bilmiyorum. Bence öldürmenin değil de yakalamanın yöntemleri araştırılsın. mesela dayanamayıp geldiği bir koku varsa deliğin önüne bir kafes konup yakalanabilir. Ne dersiniz?

hidayetcaliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 20:24   #118
Ağaçsever

tevhit06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Köstebek sorunu benim bahçedede var, köstebek kovucu cihazı deneyen varmı acaba, faydası oluyormu.

tevhit06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 09:32   #119
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Merhaba Selim 50 hakikaten birkaç defa iki ayak üzerine çevreyi seyreden fare tipinde görmüştüm şimdi öğrenmiş oldum. Geçen kış Bahçenin bir tarafında diğer tarafına 30 m. boyunca toprak atmadan bir tünel-galeri açılmıştı.
Yeni bir hafta önce bu defa toprak öbekleri bırakarak bir geçiş olmuş.

Daha önce de köstebeği burada canlı olarak görmüştüm. Sanki yere sürünerek giden gövdesi uzun silindir gibi bir fare.

Eskiden kabakulak olan çocuklara köstebek boğan kişiler elleri ile masaj yaparlarsa geçer derlerdi.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 08:54   #120
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Benim bildiğim köstebek havuç turp falan yer ama bizim bahçedeki turpların yanından geçmedi ne marul ne çiçek bıraktı.Bir kaç gün önce yağmur yağdı her yer çukur çukur oldu.Komşu bana göztaşı koymamı söyledi o öyle yapmış biberleri kurtulmuş

Gardenias beğendi.
siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024