agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-07-2012, 22:37   #31
Yeni Üye

liquid moon's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2010
Merhaba
Benim de mini-bahçeme dadandı bu böcekler..
Balkonuma yeni bir çilek ektikten sonra görmüştüm ilk. Şimdi her yanı sardılar.

Melisalar, mineler, sardunyalar, kiraz domateslerim hepsi bu beyaz böceklerle doldu. Sularken öyle uçuşuyorlar ki, ağzımı tülbentle kapamak zorunda kalıyorum!
Ben de bir ziraat ilaçları satan dükkana sordum, bana izoldesis adında bir ilaç verdi, çok az dozda kullanabileceğimi söyledi.
Sonra içime sinmeyince araştırdım, bildiğin zehir bu ilaç! Evde kedimiz de var, pek gezinir saksıların arasında. Ayrıca melisa, biberiye, kekik gibi koparıp kullandığım bitkiler de var içlerinde. Korkuyorum şimdi ilacı kullanmaya. Ama böcekler gitmeden yine koparıp yiyemeyeceğiz bitkileri...

Ne yapmalı?

liquid moon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 03:14   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Maydanoz saplarındakiler Bit mi ?

Herkese merhaba. Siteye Yeni Üye oldum ve Çok yayrlı olduğunu söylemek istiyorum. Sitede Emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler.
Terasıma ektiğim maydanozları ilk hasat ile ağız tadıyla yedik. Bir kaç gün sonra yaprakların uçlarının sarardığını farkettim. daha sonra maydanozun saplarına doğru siyah bitleri farkettim.

1. Sorum; Bunlar bit mi ?
2. Sorum; Arapsabunu zaytinyağı ve sarmısak formülünü uygulamayı düşünüyorum. (Mine Hanım'ın Tarifi) Etkili olurmu ?
3.Sorum; Bu uygulamayı ne kadar sıklıklar ve miktarda yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

muratcelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 16:09   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2013
merhaba;
domates ve biberler üzerinde gezinip duran resimdeki beyaz ufak bir kelebeğe benzeyen şeymidir beyaz sinek dediğiniz şey acaba?

Eklenen Resimler

aksamsefasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 17:20   #34
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcelen Mesajı Göster
Herkese merhaba. Siteye Yeni Üye oldum ve Çok yayrlı olduğunu söylemek istiyorum. Sitede Emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler.
Terasıma ektiğim maydanozları ilk hasat ile ağız tadıyla yedik. Bir kaç gün sonra yaprakların uçlarının sarardığını farkettim. daha sonra maydanozun saplarına doğru siyah bitleri farkettim.

2. Sorum; Arapsabunu zaytinyağı ve sarmısak formülünü uygulamayı düşünüyorum. (Mine Hanım'ın Tarifi) Etkili olurmu ?
3.Sorum; Bu uygulamayı ne kadar sıklıklar ve miktarda yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler..
Biraz geç cevap oldu ama yaprak biti onlar. Ev yapımı ilaçlar bölümünden mücadele yöntemlerine bakabilirsiniz.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 17:21   #35
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksamsefasi Mesajı Göster
merhaba;
domates ve biberler üzerinde gezinip duran resimdeki beyaz ufak bir kelebeğe benzeyen şeymidir beyaz sinek dediğiniz şey acaba?
Beyaz sineğe benziyor. Çok fazla olmadan mücadele yapın birçok sebze türünde zararlı bir böcektir.

Eski 13-06-2013, 17:32   #36
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Beyaz sineğe benziyor. Çok fazla olmadan mücadele yapın birçok sebze türünde zararlı bir böcektir.
teşekkürler, önceki yorumlarda plenum 50 WG kullanılmasını öneriyorlar,bu ürünün herhangi bir sakıncası varmı acaba?

Eski 13-06-2013, 17:50   #37
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Biraz geç cevap oldu ama yaprak biti onlar. Ev yapımı ilaçlar bölümünden mücadele yöntemlerine bakabilirsiniz.
ev yapımı ilaçlar başlığını bulamadım,yardımcı olabilirmisiniz lütfen?

Eski 13-06-2013, 19:25   #38
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Sayın aksamsefasi,
Gözünüzden kaçmış olmalı. Aradığınız bölüm aşağıdaki linkte yer alıyor.
Ev yapımı ilaçlar

Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 19:33   #39
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Boska Mesajı Göster
Sayın aksamsefasi,
Gözünüzden kaçmış olmalı. Aradığınız bölüm aşağıdaki linkte yer alıyor.
Ev yapımı ilaçlar
teşekkürler

Eski 19-06-2013, 04:08   #40
Yeni Üye

Malesef denemelerim çaba vermedi. birde insanın o bitleri maydanozun rokanın üzerinde görünce, pek iştahla yiyesi gelmiyor. teşekkürler.. tüm yaprakları yenen sebzelerime bulaştı, kuzukulağı, marul, maydanoz ve roka. malesef hepsini söktüm..

muratcelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 21:25   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
movento kullanın , yaprak bitleri ve beyaz sinek yumurtalarına etkili,

untouchable Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 11:00   #42
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
İlaç değil Zehir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
merhaba dostlar.... Adıyamanda bulunan ziraai ilaç satan dükkana gittim. beyaz sinek ve yaprak biti için ilaç istedim. Orda bulunan kişi bana bir ilaç verdi ilacın son kullanım tarihine baktığımda 2007-2009. Kullanım süresinin dolmak üzere olduğunu, bunun yerine yeni tarihli bir ilaç istedim.

Beyfendi sanırım bilgili birisi değildi ve bana bir şey olmaz son kullanma tarihini dikkate almamamı söyledi.Bende ısrarla kullanım tarihinin önemli olduğunu ve yenisini istedim. Ellerinde yeni tarihli olmadığını söyledi.

Başka birisini çağırdı ona aynı durumu anlattım balkonumda sebze,meyva ve süs bitkileri yetiştirdiğimi ve beyaz sinek ve yaprak bitlerinin çokluğundan şikayet ettiğimi belirttim.

Yeni gelen bey efendi bana Lannate® 90 tüm böcekler için kullanılacağını tavsiye etti.

Aldım eve geldiğim zaman ilk yaptığım şey nette ilacı araştırmak oldu.İlacın çok zehirli olduğu ve evde kullanmayınız ibaresiyle birlikte pamuk,karnahabahar ve Domateste yeşil kurtlar için, Tütünde yaprak biti, mısırda mısır koçan kurdu ve mısır kurdunda etkili yazıyor.

Oysa yetkili bana tüm böcekler için geçerli demişti. Üzerindeki ibareden dolayı açıkcası korkup kullanmadım.Balkonumda içinde balık bulunan büyük bir akvaryumum var.Balkonumu formu takip eden dostlar az çok bilir.Bu ilaç hakkında bilgilerinize ve tavsiyelerinize veya önereceğiniz başka bir ilaç ismine ihtiyacım var. Yardım ederseniz sevinirim.saygılar
Size verilen Lannate adlı ilaç oldukça zehirli ve canlı ne varsa öldürüyor, bunun yerine Neemazal gibi ilaçlar kullanılmalı, illaki kimyasal kullanılacaksa Confidor önerebilirim, en azından spesifik ve çevreye daha duyarlı.

bahtiyar02 beğendi.
handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 15:04   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2014
Merhaba,

Yakın zamanda bitkilerimde beyaz sinekler olduğunu fark ettim ancak aşağıdaki resimde yaprakların altında görünen minik siyah noktalar nedir çözemedim. Bilginiz var mı?

Eklenen Resimler

.Akasya. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2016, 12:20   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Forma göz atarsanız her türlü bilgiyi bulacaksınız.
Sevgili mirzade45;aramıza hoş geldiniz.Formda aradığınız her türlü bilgiyi bulacaksınız.
benimde domateslerımde aynısı var kullansam fyada eder inşallah

Ozlemseyma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 00:14   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2016
selam arkadaşlar forma yeni girdim ben bahçıvanlık yapıyorum günüm ilaç atmakla geçiyor hiç bi fayda alamıyorum bana yardımcı olacak birileri varmı teşekkür ediyorum

Düzenleyen ziya70 : 20-09-2016 saat 00:16 Neden: eksik kelimeden dolayı
ziya70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2017, 09:16   #46
Moderatör

h_dogan's Avatar

Bir çiftçimiz güzlük kabak ekimi yaptı. Beyaz sinek bu sene epidemi yaptı. Minik kabaklardaki beyaz sineklerden bakın. Bitki henüz 2-3 yaprak.

Eklenen Resimler

Eski 26-08-2019, 16:28   #47
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcelen Mesajı Göster

Bahsettiğiniz formulleri ben denedim işe yaramadı. En sonunda maydanozları söküp attım. Şimdi aynı toprağı kullanabilir miyim onu düşünüyorum

Orbea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024