agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2019, 11:21   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baykal_77 Mesajı Göster
arkadaşlar bu hastalık nedir mücadelesini nasıl yaparım kendileri kırılıyorlar böyle bişey başınıza hiç geldimi fasülyelerim tek tek gidiyo; cinsi nazande ve şu an çiçekteler
Hocam soruna çözüm bulabildiniz mi bendede aynı sorun başladı.

eicoz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2019, 09:50   #32
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Fasulyelerim Ölüyor

2019 Tohum Paylaşım Etkinliği sırasında Sn Zekoş'tan edindiğim fasulyeler ilk ürünlerini çok güzel bir şekilde verdi. İlk aldığım fasulyeler "U" şeklinde kıvrılmış oluyordu. Düz uzayan az miktarda fasulye olmuştu. Ancak, tadı nefisti.
Meyve başlangıcında, bahçedeki baklalardan geldiğini düşündüğüm bakla yaprak biti bitkiyi sardı. Zirai ilaç kullandım.
Büyümesini yavaşlatmak için araştırırken yapraklarda değişimi fark ettim. (İlk ürünlerden tohum aldım.) Ancak ikinci ürüne geçemeden yapraklarda sararma başladı.
Sararma başlangıcı resimdeki gibi küçük benekler ile oluyor. (Genel görünüm son resimdeki börülce ile aynı.)

Name:  Fasul_Yap.jpg
Views: 2259
Size:  35.6 KB

Sararma artıyor. Resimdeki yaprağın arkadan görünümü. Ancak ön görünüşü de aynı.
Name:  Fasul_Yap_Arka.jpg
Views: 2375
Size:  27.2 KB

Sararma ilerledikçe yapraklar dökülüyor. Fasulye resimdeki duruma geliyor.
Name:  Fasul_Son.jpg
Views: 2228
Size:  35.1 KB

Sanırım yanındaki börülceye de bulaştı.
Name:  Borulce.jpg
Views: 2231
Size:  44.0 KB

Bu börülcenin 1 m ötesindeki börülcelerde herhangi bir sorun yok. Meyve veriyorlar.
Yanyana duran 5 fasulyenin 3 ü üçüncü resimdeki gibi. Biri ilk resimdeki gibi. Diğeri de ikisinin arasındaki durumda.
Damla sulama kullanıyorum. Aynı koldan sulanan börülcelerde sorunum yok.

Hastalığın ne olduğu ve çözümü konularında yardımınıza gereksinim var.

h_dogan ve Zekoş beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 11-07-2019 saat 09:53 Neden: ekleme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2019, 15:34   #33
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Portakal Rengi, fasulye hastalıklarının çoğuna baktım, ancak sizinkini bir şeye benzetemedim. Ancak Muğla merkezde oturuyorsanız, yani yaylalarda değilse bu mevsimde aşağılarda bakliyat grubundan verim alamazsınız. Ürün aldığınızı söylüyorsunuz; muhtemelen havalar ısınmadan aldıklarınızdır. Artan sıcaklıklarla birlikte kırmızı örümcek bitkilere musallat oluveriyor. İlk başlarda fasulye - barbunyayı viyollere ekmiştim ovada, geç ektiklerim birer karış olup sıcaklarla tanışınca yaylaya dikemeden sizinki gibi olup ölmüşlerdi. Emin olmamakla birlikte düşüncelerim bunlar, geçmiş olsun. Dediğim gibi ovadaysanız seneye daha erken veya geç ekin.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2019, 15:43   #34
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.Portakal Rengi fasulye de kıvrılma son dönemde olur yani güz fasulyesi olarak ektiklerimizde birkac kez urun aldiktan sonra sulamayi birakmisizdir bir de havalar iyice sogumustur fasulye hem kucuk hemde kıvrılmis olur..ayni seyden bahsediyorsak bu durum hastalik degil yani...
Baklalarda olan siyah böcek bazen fasulyede olabiliyor.Bu durumda ben üzerine kül serpiyorum geciyor...Sararma konusunda birsey diyemicem sulama yetersiz gelmis olabilir biz vahsi sulamayla haftada bir olmak uzere epeyce suluyoruz çünkü..damlama hic yapmadim bilgim yok malesef..
Bir diger nokta iklim onemli..bizim buralar sadece 1 ay cok sicak olur o da gündüz..geceleri oldukca serin..sıcak iklimde hastalik yapabilir.İleriki zamanlarda sizin yapabileceginiz dönem dönem ekip denemek..kolay gelsin..

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2019, 00:24   #35
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Hımmmm. Hava sıcaklığı 35-40 arsında değişti. Çok sıcak gelmiş olabilir.
Takıldığım konu; fasulyenin yanındaki börülcede de benzer durum var. Ancak az ilerisindeki börülcelerde sorun yok.
Bakteri türü bir hastalık olabilir mi şüphesinde idim. Bu konuda bilgi edinemediğime göre köklerin etrafını açıp, sulamayı elle yaparak arttırayım. Eğer düzelme olursa burada paylaşırım. Sulama börülce için yeterli ama fasulye için yetersiz olabilir, belki.
İlginize teşekkür ederim.

Zekoş beğendi.
Eski 14-07-2019, 20:35   #36
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Portakal Rengi;

Fasulyelerdeki zarar kırmızı örümcek gibi duruyor. Yaprakları dikkatlice inceleyin. Komşumun ektiği fasulyelerde sıcaklar iyice artınca bu zararlı ortaya çıkıyor. Serin havalarda bu zararlı çok etkin değil. Kırmızı örümcek geldiği zaman kolay kolay kurutulunmuyor. Ancak zararı azaltılabiliniyor. Mutlaka arka arkaya ilaçlamak gerekiyor. Tabi o kadar ilaçtan sonra fasulye nasıl yenir o da ayrı mesele. Bazı bitkiler kırmızı örümcekler için mıknatıs gibi oluyor. Bazı bitkiler ise kırmızı örümcekten etkilenmiyor. İlaçlama yaparak tabi birden fazla yapmak gerekiyor. Yumurtalarına bir şey olmuyor genelde. Yeni çıkan yavruları yetişkin hale gelmeden farklı ilaçlarla öldürmek gerekiyor. Tohumluk olarak değerlendirebilirsiniz. Söküp atarsanız başka bitkilere de bulaştırmış olursunuz. Sürekli olarak gelir. Bende meleklerin borazanında genelde oluyor. ilaçlama yapıyorum geçiyor. Yeniden ilaçlam yapmayınca bir süre sonra bitkilerin tamamını kaplıyor. Ölmelerine neden oluyor.

h_dogan, Zekoş, TCM ve 1 kişi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2019, 09:16   #37
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Kırmızı örümceğe benziyor. Belli süre sonra yapraklar sararıp dökülür.

Yaprak arkalarına bakın minik minik kırmızı nokta gibi böcekler var mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
2019 Tohum Paylaşım Etkinliği sırasında Sn Zekoş'tan edindiğim fasulyeler ilk ürünlerini çok güzel bir şekilde verdi. İlk aldığım fasulyeler "U" şeklinde kıvrılmış oluyordu. Düz uzayan az miktarda fasulye olmuştu. Ancak, tadı nefisti.
Meyve başlangıcında, bahçedeki baklalardan geldiğini düşündüğüm bakla yaprak biti bitkiyi sardı. Zirai ilaç kullandım.
Büyümesini yavaşlatmak için araştırırken yapraklarda değişimi fark ettim. (İlk ürünlerden tohum aldım.) Ancak ikinci ürüne geçemeden yapraklarda sararma başladı.
Sararma başlangıcı resimdeki gibi küçük benekler ile oluyor. (Genel görünüm son resimdeki börülce ile aynı.)

Eklenti 696520

Sararma artıyor. Resimdeki yaprağın arkadan görünümü. Ancak ön görünüşü de aynı.
Eklenti 696521

Sararma ilerledikçe yapraklar dökülüyor. Fasulye resimdeki duruma geliyor.
Eklenti 696522

Sanırım yanındaki börülceye de bulaştı.
Eklenti 696523

Bu börülcenin 1 m ötesindeki börülcelerde herhangi bir sorun yok. Meyve veriyorlar.
Yanyana duran 5 fasulyenin 3 ü üçüncü resimdeki gibi. Biri ilk resimdeki gibi. Diğeri de ikisinin arasındaki durumda.
Damla sulama kullanıyorum. Aynı koldan sulanan börülcelerde sorunum yok.

Hastalığın ne olduğu ve çözümü konularında yardımınıza gereksinim var.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2019, 12:31   #38
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Kırmızı Örümcek

Fasulyemdeki hastalık kırmızı örümcekmiş. Büyüteç ile bakıldığında görülebiliyor. Göz ile görülmeyecek kadar küçük.
Hemen yanındaki börülce etkilendi. Hala direniyor. 60 cm uzaktaki börülce dahil diğerlerini etkilemedi. 1 m uzaklıktaki patlıcanlar da etkilenmedi.
Artık ilaçlama yapacağım. Duvarın arkasındaki bahçede bulunan fasulyeden gelmiş. İki yıldır ürün alamıyorlarmış. Erken yetiştirdiğim için ürün alabilmişim.
İki adedi ilaçlanmış olarak gözleyeceğim. (Böcek sardı ama kurumalar başlamamış durumda.)
Aldığım tohumlardan yenilerini diktim. Güz fasulyesi deneyeceğim.

TCM beğendi.
Eski 31-07-2019, 13:25   #39
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Koca koca dört kişiye inanmadınız küççüğcük büyütece inandınız demek.

Aşırı sıcaklara kalmamak lazım sebze yetiştirirken, yoksa ne kullanırsanız kullanın randıman olmuyor. Buralarda yazdan önce çıkacak şekilde ayarlarlar bir de dediğiniz gibi yaz sonrası, ağustos ikinci yarısında çıkmaya başlayacak şekilde. Minik bir hatırlatma; toz kükürdü tülbent ile sabahları (çiğ de varsa yapışsın diye) üzerlerine serperseniz mantari hastalıklara ve kırmızı örümceğe karşı koruma sağlar, hastalık başlamadan tabi.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2019, 11:25   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2019
Yardım

Arkadaşlar yardım edin fasulyenin yaprakları buruşkun ve yapiş yapış acaba neden olur bilgi verirmisiniz ne yapmam gerekiyor

Brdn20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2021, 20:19   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2021
Meraba koruma sebebi s9yledir ektiginizde yer gübresi atmanız gerekiyor ve haftada 2 defa ilaç atmanız gerekiyor kızımızı örümceğe harita ve sulu gübre atmazsanız fasulye sararır sularkende maksi diye bir ilaç var onu sularken karıştırıp her satıra biraz atmanız lazım

yusuf123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2023, 03:53   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2023
Toz kükürt ile su karışmaz diye biliyorum denedim çünkü ve karışmadı.Sıcak su soğuk su içme suyu her şıkkı yaptım olmadı ve sordum kimyacılara dediler kükürt suda çözünmez..

gürmüzlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2023, 03:19   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2023
Selam dostlar trips denen bir zararlı geldi fasulyeler. 3 dönüm ektik solucan gübresi kendi yaptığım sıcak kompost, laktik asit, oksijenli ortamda ısırgan otu, lavanta, adı çayı, biberiye çayları ve bu arkadaş konuk oldu fasulyeye. Ev yapımı ilaçlara baktım ancak trips zararlısına hangisi uygun bilemedim. İlaç kimyasal bir şeyler kullanmadım organik olarak tavsiye beklerim..

Organiktarım_34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2023, 03:27   #44
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balmuk Mesajı Göster
neemazal işe yaradı mı ?
Arkadaşlar selam. Yeni üyeyim 3 dönüm fasulye ektim oturak cinsi.Solucan gübresi ve kendi yaptığım komposta diktim tohumları. Bokaşi çayı, laktik asit, ısırgan otu, lavanta, adaçayı vb. Oksijenli ortamda çaylar yaptım püskürttüm ve trips denen bir canlı geldi. Bütün köy halay çekiyor ilaçsız olmaz hocam diye. Ben direniyorum.. ne yapmam lazım..

Eski 05-08-2023, 22:31   #45
Yeni Üye

O nedir acaba?

Eski 14-08-2023, 07:16   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2016
fasulye zararlısı

merhaba,
Fotoğraftaki böcekler fasulyelerimin canına okumuş, böceğin adı nedir? ayrıca doğal mücadele için önerinize açığım.

Eklenen Resimler

zynlsnl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024