agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Sevgi Durul
  • 1 Gönderen Sevgi Durul
  • 2 Gönderen Cumhur Tonba
  • 1 Gönderen sinbas

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2011, 10:38   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2008
Küsküt, Verem Otu (Cuscuta spp.)

Bahçemdeki kekiğimi turuncu renkli ip şeklinde saran bir şey var bu zararlı nedir? mücadesi nasıl olur?

pelpel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 10:52   #2
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Cuscuta olmalı.

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 12:06   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Eğer bu iplikler bitkiyi kıvrım kıvrım sarıyorlarsa ve yer yer beyazımsı tohumları da varsa burada ona verem otu diyorlar.
Tam manası ile büyük bir dert, ben baş edemedim. Bir iki sene önce vincalarda gözüme çarpmıştı ve hızla yayılıyorlardı, bitkiyi kökünden söküp yaktım.

Siz isterseniz Mine Hanım'a danışın.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 15:51   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Buna mı benziyor?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 16:07   #5
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bir örnek de, bizim bahçeden olsun.

sinbas beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 17:36   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Benim bahsettiklerim de aynen öyle, Allaha şükür şimdilik yok.

Sevgili S.Durul, siz mücadele şeklini biliyor musunuz? Ben bulamadım, sarılmış çiçekleri söküp yaktım.

Eski 08-06-2011, 17:53   #7
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bizde biber ve mısırlara ve latin çiçeğine sarılmışlardı. Latin çiçeği iflah olmadı söktüm, attım. Biber ve mısırlardan, çıktıkça elle temizledik.

sinbas beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 09:21   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2008
Evet bu olmalı, teşekkür ederim. Gerçi benim kekiklerimdekiler bu resimlerdeki kadar yoğun değil henüz. hastalıklı kekikleri hemen söktüm, umarım yayılmaz.

pelpel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 10:19   #9
Moderatör

Güler's Avatar

Söktüklerinizi yakmayı ihmal etmeyin, rüzgârla kolayca yayılıyorlar.

Eski 09-06-2011, 11:38   #10
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Tohum bağlamadan mekanik mücadele yapmak en iyi yollardan birisidir. (Yolmak, kesmek, vs) Tarım alanlarında en büyük zararı yoncada yapar.

Biraz tanımanız ve bilgi için ekliyorum.

Küsküt, bazı yerlerde şeytan saçı, verem otu, kızıl ot gibi adlarla tanınır. Cuscu-ceae familyasının tek üyesi Cuscuta cinsidir. Dünyada 200 civarında türü yayılış gös-erir. Klorofilsiz, sarınıcı tam parazit bitkilerdir. İpliksi gövdeleri ile konukçularına sarılarak, emeçleriyle onlardan su ve besin maddeleri alırlar. Yapraklan braktelere indirgenmiş olup, görevleri yoktur. Çiçekleri küçük olup kimos çiçek durumlarında toplanır. Çiçeklerde çoğu kez sepaller birleşik; genellikle beş parçalı ender olarak dört veya üç parçalıdır. Stamenler korolla tüpüne bağlı olup, türlerinin çoğunda stamenler altında staminal brakte bulunur. Ovaryum iki karpelli olup her karpelde iki tohum taslağı yer alır. Stiluslan birleşik veya ayrı, stigmalan yuvarlak, disk şeklinde veya uzamıştır. Meyve kapsula şeklindedir, kotiledonsuz veya iz halinde, kotiledonlu olan embriyoları iplik şeklindedir.

Cuscuta türlerinin çoğunda tohum gömleği kalındır. Doğada, çimlenme sırasında tohum gömleğinin parçalanabilmesi için topraktan gerekli su alınır. Çimlenmede ilk kez kök ucu ardmdanda gövde ucu tohumdan çıkar.

Gövde kotiledonsuz olup, gelişim sırasında endospermdeki besin maddelerinden yararlanır. Besin maddeleri tükenince kök de ölür. Beli bir uzunluğa ulaşmış olan gövde bir konukçu bulup, tutunabilirse yaşamını sürdürür, tutunamazsa elimine olur. Çimlenmeden konukçuya duyulan gereksinme arasındaki sürenin 3-5 hafta olduğu saptanmıştır. Tutunan gövde, konukçuya bakan yüzeyinden emeçler geliştirir. Gövde ucu sürgünü ise saat ibresinin aksi yönünde hareket yaparak konukçuya sarılır. Yüksek oranda besin maddeleri ve metabolitler depo eden bu bitkiler yaşamlarının son döneminde (tohum) konukçularına fazla bağımlı kalmamaktadırlar. Çoğalmaları tohum ile veya gövde parçaları ile olmaktadır. Bir yıldan diğer yıla tohum ile veya çok yıllık konukçu bitkilerin gövdelerinde gömülü kalan kendi parçaları ile geçerler.

Bir küsküt bitkisi genellikle 3.000-25.000 adet tohum verir. Tohumlarının bir kısmı olgunlaşıp toprağa düşer ve hemen çimlenir. Bir çoğu da toprak üstüne yakın kısımda kalıp 5-15 yıl durgun bir halde çimlenme gücünü kaybetmeden durur, ortamını bulunca hemen çimlenir. Bitki üzerinde tutunup gelişmiş küskütün iplik dallarında çok sık top şeklinde çiçek açar. Her tip top çiçek yüzlerce tohum taşır.

Yaşayış :
Küskütler parazit bitkilerdir. Tohumla çoğaldığı gibi, saç gibi sarınıcı dallarının parçaları ile de çoğalırlar. Toprağa düşen tohumlar ilkbaharda hava koşullarına göre çimlenir, uygun bulduğu yoncayı yakalar, uzanır, topraktan ilişkisini keser ve gelişmesine devam eder. Yoncada daldan dala uzanır, bitkinin içinde besin maddelerini emeçleri ile alarak bitkinin zayıflamasına, kurumasına, bodurlaşmasına neden olur. Ayrıca bitki tohum bağlayamaz. Yoğun yerde tüm ürünü yok edebilir, yoncanın yeşil hayvan yemi verimini ve tohum alınacak yoncalarda tohum verimini düşürür, yoncalığı tamamen kaplamış yoncalıkta, %80-90 küsküt tohumu elde edilir.

Kültürel Önlemler :
Her şey den önce temiz yoncalıkların ve yeni yonca tesislerinin küskütle bulaşmasını önleyici önlemlerin üreticiye iyi bir şekilde öğretilmesi gerekir.

Kimyasal Mücadele :
Yoncada küskütle mücadelede başarı, ancak kültürel önlemlerin tam alınması mekaniksel mücadele yöntemi ve kimyasal mücadelenin birbirini tamamlayıcı olarak kullanılmasıyla mümkündür.

Yoncalarda kümeler halinde görülen küskütler, ocaklar halinde yonca ile birlikte derinden biçilir daha sonra ilaçlama yapılır.

Yoncada küsküte karşı herbisit uygulaması ile beraber, küskütün yayılmasına engel olacak önlemlerin alınması, kültürel metotların uygulanması da gerekir.

İlaçlama Zamanı :
Eğer yoncalıkta ilaçlamayı gerektirecek yoğunlukta küsküt varsa, küsküt kümelerinin tarlada belirlenmeye başladığı zaman uygulamalar yapılmalıdır, küskütlerin çiçek açıp tohum bağlamalarına izin verilmemelidir.
--------------------------------------------------------------------------------
İlaç Detayları : Etken Madde Formülasyon Miktar İlaç

Atrazine %50 WP 700 g/da-- Thiosulfan 36 EC
Chlorpropham 466 g/l EC 1000 ml/da-- K.Metil Kotniyon 23 EM
Diquat 200 g/l EC 500 ml/da --Hilban 4 EC
Imazethapyr 100 g/l SL 50 ml/da (çıkış sonrası)-- Dumble 40 EC
Paraquat 200 g/l EC 500 ml/da-- Agro-Malathion ULV
Propyzamide %50 WP 300 g/da-- Agrostar % 2 Toz
Simazine %50 WP 4 kg/da.

sinbas ve aleydi beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 23:24   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2013
Verem otu

Verem otu veya cin saçı diye bilinen parazit bitki ile mücadele yöntemi bilen var mı?

mehmetladin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 22:39   #12
Moderatör

Güler's Avatar

Bahçemde hangi bitkide, çiçekte gördüysem hiç kurtaramadım kökünden söküp yakarak imha ettim.

Eski 09-07-2013, 00:18   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2013
verem otu ile baş etme

merhaba arkadaşlar
Patateslerimi tamamen saran verem otu ile baş edemiyorum bana yardımcı olur musunuz?

mehmetladin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 00:36   #14
Moderatör

Güler's Avatar

İşiniz çok zor

Eski 09-07-2013, 12:20   #15
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Mekanik mücadelede en iyisi bitkiyi söküp yakmak. Yok ilaç kullanacağım diyorsanız yukarıda verilmiş ama pahalı ilaçlar almanıza değer mi onu bilmem.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 02:18   #16
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Küsküt otu ve Akasya ağacının durumu

Pakistan'da Akasya ağacını tamamen sarmış durumda.
Name:  KÜSKÜT Cuscuta_parasite_plant.jpg
Views: 14276
Size:  68.8 KB

aleydi beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024