agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2007, 21:31   #1
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
beyaz sinek

Biberlerimin yaprak altlarında, bugün farkettim beyaz sinek oluşmuş.Üstelik yaprak altlarına birsürü yumurta bırakmış.Panik oldum.Yumurta bıraktığı bütün yaprakları kopardım.8-10 sineği elimle bastırarak öldürdüm.Korkum, göremediğim yerlere saklanmış olmaları ve tekrar ortaya çıkmaları.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Beyaz sinek;
Name:  beyaz sinekk.jpg
Views: 64900
Size:  62.5 KB

Name:  beyaz sinek 2.jpg
Views: 66404
Size:  16.3 KB

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 06:57   #2
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Korktuğum başıma geldi. Yaprakların altındaki ,bütün beyaz sinekleri ve yumurtalarını temizlediğimi zannediyordum. Sabah uyanınca kontrol ettim tekrar çoğalmışlar.
Temasta olan yaprakları kopardım. Süs biberi ağacımı yıkadım. Şunu çok merak ediyorum.
Beyaz sinekler neden oluşur? Hangi ortam oluşmasına elverişlidir? Hangi ortamda yaşayamaz?

Eski 05-06-2007, 13:51   #3
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Beyaz sinek mücadelesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Korktuğum başıma geldi.Yaprakların altındaki ,bütün beyaz sinekleri ve yumurtalarını temizlediğimi zannediyordum.Sabah uyanınca kontrol ettim tekrar çoğalmışlar.Temasta olan yaprakları kopardım.Süs biberi ağacımı yıkadım.Şunu çok merak ediyorum.Beyaz sinekler neden oluşur?Hangi ortam oluşmasına elverişlidir?Hangi ortamda yaşayamaz?
Beyaz sinekler, havanın sıcak (ama çok sıcak değil), nisbi hava neminin oldukça yüksek olduğu ortamları çok severler. Beyaz sineklerde yumurta sayısı çok, döl sayısı oldukça yüksektir. Dolayısıyla çoğalma kapasitesi yüksek olan bir böcektir. Pekçok doğal düşmanı olmakla birlikte, turunçgiller gibi kapama bahçelerin dışında, kimyasal mücadele yapmaktan başka çare bulunmamaktadır. Çoğalma kapasitesi yüksek olduğu için bazı kimyasallara karşı dayanıklılık geliştirebilmektedir, bu yüzden kimyasal kullanırken mutlaka farklı gruptan insektisitleri dönüşümlü olarak kullanmak gerekir.

Kimyasal mücadelenin yanısıra, Biyoteknik mücadele yöntemlerinden olan, yapışkan tuzak kullanmak da iyi sonuç vermektedir. Özellikle düşük yoğunlukta beyaz sinek varsa yapışkan tuzaklar başarılı olmakta, yüksek beyaz sinek yoğunluğunda ise tek başına etkili olmamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, beyaz sineklerin renkli ve parlak cisimlere yönelme eğiliminde oldukları, ve en çok sarı renge yöneldikleri belirlenmiştir. Piyasada sarı yapışkan tuzaklar satılmakla birlikte, kırtasiyeden alınabilecek birkaç malzeme ile evde de yapılabilir. Bunun için gerekenler;

Sarı renkli bir plastik: Genellikle sarı renkli telli dosyalar kullanılabilmektedir. Telli dosyanın sadece sarı renkli kapağı kesilip kullanılır.

Diğer bir malzeme ise; Geç kuruyan, yapışkan bir madde. Bunun için de genellikle, her yerde bulunabilen Fare yapışkanı (tutkalı) kullanılmaktadır.

Telli dosyanın sarı kapağı kesilir, üzerine fare yapışkanı ince bir tabaka halinde ve her iki yüzeyini de kaplayacak şekilde sürülür. üst kısmına bir delik açılarak ip bağlanır ve iple bitkilere çok yakın bir yere asılır. Böylece beyaz sinek yoğunluğu azaltılmış olur.

Yoğunluğun yüksek olduğu yerlerde beyaz sineklere etkili, sebzelerde kısa süreli, süs bitkilerinde uzun süreli insektisitler kullanılır.

Sebzeler için Hekplan 20 SP (Acetamiprid)=3 gün, Actellic 50 EC (Pirimiphos methyl)=4 gün, Applaud (Buprofezin)=1 gün vb

Süs bitkileri için Basudin (Diazinon)=21 gün, Afidrex 40 EC (Dimethoate)=7-10 gün,

Kullanılabilir. Kullanılabilecek daha pekçok insektisit mevcuttur.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 14:13   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Teşekkür ederim yardımınız için. Yani yaprakları koparmama gerek yok öyle mi? Hergün uyguluyacağım...

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 14:25   #5
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Yapraklarda çok varsa koparabilirsiniz.Bitlerden daha çabuk kurtulursunuz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 19:28   #6
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

fmt79 çok teşekkür ederim.Söylediğiniz şeyleri hemen hazırlamaya başlıyorum. Çok korkunç hızla ilerliyor.Yardımınızla beyaz sinekten tamamen kurtulacağım.

Eski 05-06-2007, 21:57   #7
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Sarı bir dosyayı fmt79 arkadaşımızın söylediği gibi kestim.Delgeçle deldim.İp bağladım.Biberlerime ve önlem olsun diye balkondaki diğer domates,bal kabağı, zakkum,süs narı,ıtır çiçeklerimin hem saksı diplerine hemde üstlerine astım. Fare yapışkanım yoktu,yarın alacağım,(yarına kadar önlem olarak reçelin içine geç kuruyan bir yapıştırıcı ve hamam böceği öldürücü toz koydum).Dosya parçalarının üzerine sürdüm.Şu ana kadar birkaç siyah sinek öldü.Darısı beyaz sineklerin de başına.

Eski 28-08-2008, 16:50   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2008
beyaz sinek

merhabalar,

küçük bahçemizde beyaz sinekler oluştu. kapalı ve açık alanlarda sarı yapışkan tuzaklardan hazırlayıp kullandım. Sineklerin %90ı sanırım yapıştı. Ancak larvalar çok fazla görünüyor. bahçede; fasulye, domates, tütün ve bazı süs bitkilerinde çok fazla larva( /**** pupa- ayırt edemedim) var.

sarımsak yağ spreyi nin kullanımı ne derce sağlıklı olur? bitkinin üzerinde bir miktar kalacağından tütünleri kurutmadan önce yıkamak mı gerekir???

siyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 01:08   #9
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siyim Mesajı Göster
merhabalar,

küçük bahçemizde beyaz sinekler oluştu. kapalı ve açık alanlarda sarı yapışkan tuzaklardan hazırlayıp kullandım. Sineklerin %90ı sanırım yapıştı. Ancak larvalar çok fazla görünüyor. bahçede; fasulye, domates, tütün ve bazı süs bitkilerinde çok fazla larva( /**** pupa- ayırt edemedim) var.

sarımsak yağ spreyi nin kullanımı ne derce sağlıklı olur? bitkinin üzerinde bir miktar kalacağından tütünleri kurutmadan önce yıkamak mı gerekir???
Sayın siyim;

Bahçenizde doğal dengeyi oluşturmalısınız...Size B5A organik sıvı gübreyi öneririm...Hazırlayacağınız B5A lı suyu yapraktan yıkar gibi uygulayın,aynı anda topraktan da verin...Bahçenizde 4-5 gün sonra karıncalar göreceksiniz...Onları sakın ilaçlamayın çünkü; karıncalar larvalar için gelecekler...Deneyip görün...Saygılar...

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 13:43   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2008
çok teşekkür ederim. hemen deneyeceğim..

siyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 13:33   #11
Yeni Üye

irism's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
benimde balkondaki çiçeklerimde fazlasıyla beyaz sinek mevcut..önceleri cherry domateslerimde vardı,sonra naneme sıçradı,ondan sonra bibere ve dün fark ettimki adaçayına sıçramaya başlamışlar...kokulu bitkilere birşey olmaz diye düşünmüştüm,ama yanılmışım.Özellikle nanenin durumu çok kötü,taze nane yemek için almıştım ama böceklerden fırsat kalmadı maalesef,1-2 defa budadım tamamını ama ne yazıkki fayda etmedi..Acaba bununla ilgili önerisi olan arkadaşlar varmı? ,

irism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 14:16   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçları forumda arartırsanız, kolay formüllerle çözüme ulaşırsınız.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 00:31   #13
Ağaçsever

yahya07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
beyaz sinek özellikle yaz aylarında çok hızlı çoğlır. zirai ilaç bayilerinde bulabilirsiniz decis ve admiral diye iki ilaç.admiral yumurta ilacıdır decis ise ergin ve nimf ilacıdır. kalıcılığı üç gündür.karıştırıp kullanırsanız yükesek etki sağlarsınız.

yahya07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 19:43   #14
Yeni Üye

GoblinTR's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Ben de biberde bu lanet hayvanlardan muzdaribim. İlaç tavsiyeleri var, çok sevindim ve gönderenere sonsuz teşekkürler. Bir de bu ilaçların küçük miktarda nerede bulunabileceğini bildiren olursa beyaz sineğin kabusu olacağım.

GoblinTR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 16:06   #15
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Arkadaşlar, beyaz sinek için denemediğim çare ( yaprakları koparmak, ilaçlamak v.b.) kalmadı. En sonunda aldığım ilaç ise beyaz sineklerden eser bırakmadı. İlacı Bauhause'de bulmak kolay. İlacın adı: Holigan 20 SP

Düzenleyen eylems : 21-12-2009 saat 00:28
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 11:12   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2009
arkadaşım beyaz sinek için zirai ilaç kullanmak gerekiyor yalnız zirai ilaçlar reçetesiz alınmıyor. en yakın il veya ilçe tarıma giderek ilaç yazdırınız.cypermethrin 250g/ldekara 30 ml

hedef98 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 00:32   #17
aqa
/

Giriş Tarihi: 09-12-2009
ben de bi seracı olarak domatez için tehlikeli olan bu beyaz sinek ile mücadeleden yıldım tabi biz işin ticareti ile ugraştıgımız için daha kötü bütün bi sezonun boşa geçip zarar etmekde var işin ucunda domatez fidelerini dikeli 2 gün oldu dikmeden önce hekplan ddvp cunkap diktikten sonra ise hekplan ve admiral kullandım çogunlugu ölmesine ragmen hale zarar verecek düzeyde hemen hemen piyasadaki ilaçların çogunu denedik geçen sezonlarda ama artık bagışıklık mı kazandılar ne korkar oldum hala fide başına 2 3 sinek kalkıyor daha etkili bi ilaç tavsiye ederseniz sevinirim teşekkürler

aqa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 18:42   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Sayın aqa bu işi ticari olarak yaptığınız için domates dikerken TYLC(domates sarı yaprak kıvırcıklığı) virüsüne dayanıklı çeşit dikmenizi öneririm. Bu virüs beyaz sinekle taşındığı için ekonomik olarak etkilenmeniz minumum düzeyde olacaktır.

organica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 23:30   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-07-2008
Bu beyaz sineklere ne yaptım ise olmadı.Kafayı yiyeceğim Havalar soguk, terasım var gece 5 derece civarında ısı var burada küpeli çiçeklerim ve domateslerim var beyaz sinekten geçilmiyor sinir bozucu.
Eylems arkadaş bauhouseda bir ilaç bulmuş yarın almaya gideceğim İnşallah Ankara mağazalarında vardır çünkü görmedim orada . İnşallah vardırda kurtarırım bitkilerimi. (

Farklı yöntemleri olan varsa denemeye hazırım.

yerbudak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 19:29   #20
Yeni Üye

güler64's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2009
Bir ay önce aldıgım küpeli beyaz sinekler yüzünden solmaya yüz tutdu. Sayın eylemsin ilacını deneyecegim.

güler64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 22:59   #21
Ağaçsever

Sayın eylems in aldığı ilacın etkili maddesi Acetamiprid. O isimde ilacı bulamazsanız etkili maddesi aynı herhangi bir ilacıda kullanabilirsiniz. (Hekplan, Goldplan, Ataplan, Mostar, Mossplan v.s gibi)

Eski 21-12-2009, 00:30   #22
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Beyaz sinekler için bu ilaç çok etkili tavsiye ederim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 15:27   #23
Ağaçsever

Beyaz sinekle mücadelenin yanında yaprak bitlerine de etkili bir ilaçtır.

Eski 02-03-2010, 12:27   #24
Yeni Üye

stylee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
beyaz sinekten kurtulabildiniz mi?

stylee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 14:20   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi organica Mesajı Göster
Beyaz sinekle mücadelenin yanında yaprak bitlerine de etkili bir ilaçtır.
Sistemik mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 19:22   #26
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sistemik mi?
Kontak etkilidir.

Eski 09-04-2010, 17:21   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2010
bu beyaz sinek geçen sene beni bezdirdi.. salatalık ve fasülyeyi mahfetti

faydalı cevaplar vermişsiniz sağolun

ibra42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 00:51   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2010
Merhaba,
Bugün balkondaki naneleri çay yapmak için toplarken yaprak altlarında beyaz sinek buldum. Diğer bitkileri kontrol edince, domates yaprakların altındada buldum.
Yarın balkondaki tüm bitkilere distile su ve neem yağı karışımı ile ilaçlama yapacağım.

Beyaz sinekler domates kokusuna geliyormuş. Domateslerın yanına fransız kadife çiçeği ekmek, domates kokusunu bastırıyormus ve beyaz sinekler gelmiyormuş.
Deneyen oldu mu?

Mete

Kiraz beğendi.

Düzenleyen metet : 16-04-2010 saat 00:07 Neden: Fransız Kadife Çiçeği => fransız kadife çiçeği
metet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 12:39   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2008
wydate (Dupont) kullanin hem nematod hem beyaz sinekte kesim çözüm

lewoli34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 12:57   #30
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Geçen sene, bir domates fidesinden bütün sebzelere yayıldılar. Sebze bahçem çok kuytuda, rüzgar almıyor ve sıcak, dolayısıyla çok çabuk çoğaldılar, o kadar çoğaldılar ki, domates toplarken kaçmasınlar diye ağzımı-burnumu kapatıyordum Neem-azal da etki etmedi. Fesleğenler kaçırır diye düşündüm ama anları da sardılar. Benim mücadelemden çok, örümcek ağları işe yaradı.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024