agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Limon çekirdeği çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/42748.htm)

Dionysos86 16-12-2018 20:40

Limon çekirdeği çimlendirme

Merhaba arkadaşlar, İzmir,Karaburun yarımadasından eşimin akrabaları bolca limon gönderdiler ve ben bu limonları çekirdekten çimlendirip ev ortamında(bahara kadar) korumak istiyorum. Merak ettiğim iki husus var şöyleki; Ankara şartlarında limon yetiştirebilirmiyim ? Cevap evet olduğu varsayımı ile ilerlersek çimlendirmeyi ne zaman yapmalıyım,zamanın bir önemi varmı. Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

latif.07 16-12-2018 22:11

Evet ankarada limon yetişir. Bu günlerde veya ileri günlerde çimlendirme yapabilirsiniz bahar aylarında mayıstan sonra, toprağa, saksıya ya da dışarıya limonlarınızı aktara bilirsiniz. Limonlarınızdan verim alabilmek için 2-3 yaşına gelince aşı yapılması gerekir.

Portakal Rengi 17-12-2018 11:23

"Limon çekirdeğinden limon ağacı yetiştiremezsiniz." daha gerçekçi anlatım olacak.
Limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller ailesi üyelerinin çekirdeklerinden yalnızca turunç ağacı yetişiyor.
Daha sonra istediğiniz meyvenin aşısını yaparak ağacını yetiştiriyorsunuz.
Çiçeklendiği anda emeklerinizin karşılığını görürsünüz.
Kolaylıklar dilerim.

AkisSoftware 17-12-2018 11:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dionysos86 (Mesaj 1554396)
Merhaba arkadaşlar, İzmir,Karaburun yarımadasından eşimin akrabaları bolca limon gönderdiler ve ben bu limonları çekirdekten çimlendirip ev ortamında(bahara kadar) korumak istiyorum. Merak ettiğim iki husus var şöyleki; Ankara şartlarında limon yetiştirebilirmiyim ? Cevap evet olduğu varsayımı ile ilerlersek çimlendirmeyi ne zaman yapmalıyım,zamanın bir önemi varmı. Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merhaba. Çekirdekleri çıkardıktan sonra su ile güzelce yıkayın. Sonra çekirdek üzerinlerinde ince zar şeklinde tabaka vardır onları elinizle soyup içindeki gerçek çekirdeği ortaya çıkartın. Daha sonra torf içerisine 1 cm kadar derine gömün. Sürekli nemli ve sıcak bir ortamda çabuk çimleneceğini düşünüyorum.. Kolay gelsin..

Ben yediveren limon fidanı almıştım. İlerleyen zamanlarda ağacı gelişirse size aşı yapmanız için dal ayarlayabilirim(önce ağacın gelişmesi gerek şuan çok cılız)

EAkpınar 17-12-2018 15:16

Buradan detaylıca öğrenebilirsiniz

Dionysos86 19-12-2018 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1554439)
Merhaba. Çekirdekleri çıkardıktan sonra su ile güzelce yıkayın. Sonra çekirdek üzerinlerinde ince zar şeklinde tabaka vardır onları elinizle soyup içindeki gerçek çekirdeği ortaya çıkartın. Daha sonra torf içerisine 1 cm kadar derine gömün. Sürekli nemli ve sıcak bir ortamda çabuk çimleneceğini düşünüyorum.. Kolay gelsin..

Ben yediveren limon fidanı almıştım. İlerleyen zamanlarda ağacı gelişirse size aşı yapmanız için dal ayarlayabilirim(önce ağacın gelişmesi gerek şuan çok cılız)

Cevap için çok teşekkür ederim,çekirdeklerin dış zarını soyup çimlenmesi için nemli bir peçeteye sardım ve süreci bekliyorum. Umarım herşey yolunda gider de aşılanmasınıda görebiliriz ilerde :)

DEMM 23-10-2019 18:59

Arkadaşlar şu anda 2 tane limon çekirdeğinden 2018 mart gibi çimlendirdiğim fidanlarım var gövde yavaş yavaş odunsulaşmaya başladı boy yaklaşık 100 cm var ilk dikerken küçük şişeleri kesip de dikmiştim büyük saksılara almak istiyorum ocak şubat aylarında bu işlemi gerçekleştiesem doğru olur mu? Ne zaman aşılamalıyım ve kabuğu çok fazla kalın olmayan bol sulu hastalıklara soğuğa ve sıcağa dayanıklı bir tür olmasını istiyorum en uygun tür hangisi yardımcı olur musunuz

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024