agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Tohumdan soğan yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/36219.htm)

KadirSabahat 20-11-2015 18:05

İkinci resim yanlış olmuş orasıda daha önce soğan ekip hasat yaptığım arazi şimdi ıspanak var :)

KadirSabahat 09-10-2017 10:11

Israrla devam ediyoruz :) birkaç gün içinde tohumdan ekim için bu tohumları aldım. Bakalım ne olacak. https://i.hizliresim.com/JOA4VJ.jpg

havlayanPapatya 10-10-2017 13:09

ilgiyle takipteyim Kadir bey. kolay gelsin bol hasatlar

KadirSabahat 02-11-2017 11:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi havlayanPapatya (Mesaj 1520113)
ilgiyle takipteyim Kadir bey. kolay gelsin bol hasatlar

Teşekkürler deneme amaçlı ektiklerim çıkmadı yine :) esas tohumları mart için sakladım o zaman ekicem

AkisSoftware 16-04-2018 09:17

Benim düşünceme göre tohum ekerek ilk sene baş soğana sahip olmak zor. Ama iklim koşullarına göre olabilir...

Atilgan 20-09-2018 19:31

1 Eklenti(ler)
Soğan için site içinde araştırma yaparken bu konu başlığını buldum.
İki yıldır tohumdan soğan dikip fideliyorum. Fideleri sebze meyve saksılarına ekerek yeşil sogan olarak tüketiyoruz. Geçen yıl koparmayı umuttuğum bir saksıda 4 tane yumurta büyüklüğünde mor soğan buldum. Bu yıl onları tekrar diktim ve tohumlarını aldım. Yine bu yıl bir kilo ya kadar soğanı olabilen ailsa craig türünü denedim. Comfrey lerin işgaline ragmen iki tanesi orta boy sogan büyüklüğüne geldi. Ufaklıkları saklayıp seneye tohum için dikeceğim.

devrann 07-10-2018 10:14

İlk yıl tohumdan çimlendirilen fideler tohuma kalkmıyor mu?

Atilgan 07-10-2018 15:00

Belki ilk yıl tohum veren cinsler vardır ama stres altında kalmaz ve anormal ısı deyişimleri olmazsa ikinci yıl.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1549255)
İlk yıl tohumdan çimlendirilen fideler tohuma kalkmıyor mu?

siyez 09-03-2019 19:57

Merhaba,
Arpacık soğanlarda erkek ve dişi ayrımı yapıldığını okudum. Erkek arpacıklar genellikle taze yeşil soğan üretiminde kullanılır. Yuvarlakça şekilli olanlar ise büyük bir çoğunlukla dişi arpacık olarak kabul edilir. Dişi arpacıklar baş soğan yetiştirilmesinde kullanılır. Böyle bir farkı ilk defa duyuyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

siyez 09-03-2019 21:49

Merhaba Sn Dongyul,
Video paylaşımınız için *** ederim.
Aslında net olarak benim öğrenmek istediğim rastgele bir arpacık bir soğan ile baş soğan ediliyor mu? Erkek dişi ayrımı gibi bir fark var mı? Bu konuda fikriniz var mı?

dongyul 10-03-2019 19:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siyez (Mesaj 1562248)
Merhaba Sn Dongyul,
Video paylaşımınız için *** ederim.
Aslında net olarak benim öğrenmek istediğim rastgele bir arpacık bir soğan ile baş soğan ediliyor mu? Erkek dişi ayrımı gibi bir fark var mı? Bu konuda fikriniz var mı?

Soğanlarda erkek dişi kavramı oldğunu bilmiyorum ancak bence her arpacıktan baş soğan oluyor ben bir kac yıl arpacıktan yetiştirdim herhangi dişi erkek durumuna bakmadım ama gayet başarılı verim aldım.

siyez 30-03-2019 20:33

Merhaba,
Biraz geç yazdığım için özür dilerim.
Arpacıklarda erkek dişi durumunu biraz daha araştırdım. Gerçekte arpacıkların genetiğinde erkek ya da dişi ayırımı yok. Büyüklüğü yaklaşık ceviz büyüklüğünde ve yuvarlak şekilli olan büyük çaplı arpacıklar ekildiğinde, gelişimlerinin sonunda baş bağlamadan tohuma kaçıyor. Bunun için büyük arpacıklar halk dilinde erkek olarak adlandırılıyor. Arpacıktan baş soğan yetiştiriciliğinde küçük ve yassı olanlar ise dişi olarak adlandırılıyor.

bnymnblr 12-11-2020 09:00

Tohumdan soğan çimlendirme çalışması

4 Eklenti(ler)
Merhabalar.
Soğan yetiştiriciliğinde genellikle güver(arpacık) tipi üzerinden yetiştirilmeye dair pek çok görsel bulunmasına karşılık tohumdan yetiştiricilik konusunda fazla görsel bulunmamakta.
Ben de bu konuda pek fazla bilgi olmadığı için farklı bir soğan çimlendirme yolunu tercih ettim.

Tohumu toprak yerine kabın içine altına kağıt havlu gelecek şekilde yerleştirdim. Tohumların filizlenmesi için alttaki kağıt havluyu nemlendirdim.
9 Kasım 2020 de kabın içerisine yerleştirmiş olduğum soğan tohumlarının durumları

bnymnblr 12-11-2020 09:01

3 Eklenti(ler)
Devam

sefasevika 12-11-2020 20:57

Olgunlaşmış halinin görseli var mıdır? Hangi yörede yetiştireceksiniz?
Bide kendi tohumunuzu elde edebilmek için 2 yıl beklemeniz gerekiyor deniliyordu. Doğru mu?
Başarılar dilerim :)

saleri 12-11-2020 22:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sefasevika (Mesaj 1598986)
Bide kendi tohumunuzu elde edebilmek için 2 yıl beklemeniz gerekiyor deniliyordu. Doğru mu?

Tohumunu almak istediğiniz soğanı şubat ayında bahçeye dikerseniz yazın tohuma kalkar sonbaharda tohumunu alırsınız.

bnymnblr 12-11-2020 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sefasevika (Mesaj 1598986)

Ben deneme amaçlı olarak ektim. Ben genelde guver (arpacık) ekip taze soğan eldesi için uğraşıyordum.
Sonradan tohumdan soğan yetiştiriciliğine hobi olarak merak saldım. Amacım tohumun çimlenmesinde ideal ortamın tespit edilmesidir.
Denemenin birkac günlük evresinde, toprak nemi yüksek olursa, çimlenmenin daha çabuk gerçekleştiğini gördüm.
Bu durumda fazla ugrasmadan soğan tohumlarından yüksek verim elde etmek için yağmurlar in arttığı ve sıcaklıkların azaldigi Kasım ayı içerisinde ekilmesi yonundedir.
Bu ayda ekilen tohumun
Sulama ihtiyacı olmaz
Sıcaklıklar düşunce yeşil kısmın fazla gelişme göstermemesine karşılık toprak altındaki kök aksamının toprağın neminden dolayi daha hızlı gelişeceği yönündedir. Bahar gelince de kök salmış soğanın, sıcaklıkların artışıyla çok hızlı gelişeceği yönündedir.
Soğanın tohumdan iki yıl sonra cuvallik soğan haline geldigini belirten yazılar okusam da
bunu deneyimleme sansim olmadi
Ancak baharda ekilen guverden yazın rahatlıkla tohum alabilirsiniz.

bnymnblr 16-11-2020 08:34

2 Eklenti(ler)
16.11.2020

zgs garden 16-11-2020 18:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1598967)
Merhabalar.
Soğan yetiştiriciliğinde genellikle güver(arpacık) tipi üzerinden yetiştirilmeye dair pek çok görsel bulunmasına karşılık tohumdan yetiştiricilik konusunda fazla görsel bulunmamakta.
Ben de bu konuda pek fazla bilgi olmadığı için farklı bir soğan çimlendirme yolunu tercih ettim.

Tohumu toprak yerine kabın içine altına kağıt havlu gelecek şekilde yerleştirdim. Tohumların filizlenmesi için alttaki kağıt havluyu nemlendirdim.
9 Kasım 2020 de kabın içerisine yerleştirmiş olduğum soğan tohumlarının durumları

Elinize sağlık, bende hep arpacık soğandan üretim yapıldığını biliyorum. Lütfen devamı paylaşın. Lakin ben çoğunlukla tohuma kaçan soğanları erkenden kesiyorum. Eğer işe yararsa bende tohuma bırakabilirim.

bnymnblr 17-11-2020 10:05

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zgs garden (Mesaj 1599168)
Elinize sağlık, bende hep arpacık soğandan üretim yapıldığını biliyorum. Lütfen devamı paylaşın. Lakin ben çoğunlukla tohuma kaçan soğanları erkenden kesiyorum. Eğer işe yararsa bende tohuma bırakabilirim.

17.11.2020 günlük soğan büyümesi

bnymnblr 17-11-2020 10:32

2 Eklenti(ler)
Çimlenen soğan tohumlarından 70 tanesini kabından çıkardım poşete koydum. (25 dk sürdü :p) viyole ekecegim. Aşağıda resimde gorulen çimlenmiş soğan tohumlarının yeşil aksamlarının üste, beyaz aksamlarını viyol toprağına girecek şekilde ekeceğim. Bazılarını da tamamen toprağa gömeceğim( Hangisinin daha doğru olacağına karar verebilmek adına)

bahcedenn 17-11-2020 11:32

Ya geç kalmışsınız ya da kalmak üzeresiniz. Bu hale gelene kadar çimlenir çimlenmez toprakla buluşturursanız tutunma oranı çok daha iyi olur.

bnymnblr 17-11-2020 11:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1599193)
Ya geç kalmışsınız ya da kalmak üzeresiniz. Bu hale gelene kadar çimlenir çimlenmez toprakla buluşturursanız tutunma oranı çok daha iyi olur.

Aynen

bnymnblr 17-11-2020 17:17

3 Eklenti(ler)
70 adet filiz viyollere ekildi 45 dk sürdü.:p

bnymnblr 19-11-2020 16:06

1 Eklenti(ler)
19.11.2020

bnymnblr 23-11-2020 15:58

2 Eklenti(ler)
23.11.2020

edremit zeytin 24-11-2020 08:47

Bende tohum aldım ve ektim maalesef çıkmadılar. Paylaşımlarınız için teşekkürler elimde az miktarda tohum var bir kısmını sizin yönteminizle çimlendirmeyi deneyeceğim.

bnymnblr 24-11-2020 12:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi edremit zeytin (Mesaj 1599526)
Bende tohum aldım ve ektim maalesef çıkmadılar. Paylaşımlarınız için teşekkürler elimde az miktarda tohum var bir kısmını sizin yönteminizle çimlendirmeyi deneyeceğim.

Ben bu çalışmayı soğan tohumunun ve diğer birçok tohumun bu şekilde çimlendirilmesinin daha kolay olacağını göstermek amacıyla yaptım.

Eğer hobi amaçlı olarak soğan tohumu ekecekseniz
Yukarıdaki yaptığım gibi yapabilirsiniz. Üstü kapatılabilien bir kabın içine kağıt havlu seriniz. onu ıslatınız ve sonra tohumları serip kabın kapağını kapatarak bir kaç gün içerisinde çıkan tohumları toprağa ekebilirsiniz.

Eğer büyük araziye soğan tohumu ekimi yapacaksanız.
zemin tesviye edildiktan sonra tohumu elle serpme usulu ile **** mibzerle yaptıktan sonra her gün en az 15 dk yağmurlama sulama ile sulayınız.

edremit zeytin 24-11-2020 13:51

Bilgiler için çok teşekkürler. Ben bahçeme az miktarda ekim yapacağım. Sizin anlattığınız şekilde deneyeceğim.

zgs garden 24-11-2020 20:17

Güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. Toprakla ne zaman buluşturacaksınız fideleri? İstanbul için bilmiyorum ama sera yoksa Ankara da 15 mayıs sonrası dışarıya ekim yapılabiliyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024