agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Göçmen (Arnavut) Biberi (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/32637.htm)

kuzen38 12-09-2013 00:15

Göçmen (Arnavut) Biberi

1 Eklenti(ler)
bu biberin adını yöresini veya durumunun normal olup olmadıgini hiç bilmiyorum. catalcada bir dostum ekmiş artık nereden bulduysa tohumunu. bana da verdi tohum almam için. aci ve etli bir biber, boyu yaklaşık 20 cm civarlarinda. bilgisi olan varsa sevinirim.

bahcedenn 12-09-2013 09:03

Jalapeno biberler de hasat edilmezse dalında bu hale geliyorlar. Bu biber de tohumluk bırakıldığı için dalında çok durmasından kaynaklanıyor olmalı. Hasat edilmeyen domatesin dalında çatlama yapması gibi.

kuzen38 20-10-2013 22:04

ancak bu biberler epey büyük yaklaşık çarliston kadarlar. jalapenolar da aynı şekil oluyor ama bu inanın derisi bakımından çok daha farklı.

bahcedenn 20-10-2013 22:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 (Mesaj 1209841)
ancak bu biberler epey büyük yaklaşık çarliston kadarlar. jalapenolar da aynı şekil oluyor ama bu inanın derisi bakımından çok daha farklı.

Bakın Sn. loveforlife'ın takasta paylaştığı bu sayfadaki tohumlarında da benzer çeşit bir biber var. Bu biberlerin çeşitleri bu şekilde.

loveforlife 20-10-2013 22:48

Bu Bursa'da Arnavut kökenli halk tarafından yetiştirilen özel bir tür. Derisindeki çatlaklar tür özelliği. Yeşilken de deri çatlak. Akrabamızın Arnavut olan gelini bu biberin Türkiye'de sadece Bursa ve çevresinde yetiştirildiğini söylemişti, ne kadar doğrudur bilmem ;) Turşusunu mutlaka deneyin, harika oluyor...

loveforlife 20-10-2013 22:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1209844)
Bakın Sn. loveforlife'ın takasta paylaştığı bu sayfadaki tohumlarında da benzer çeşit bir biber var. Bu biberlerin çeşitleri bu şekilde.

Sizinle aynı anda mesaj yazmışız. Benzer değil, aynı biber...

bahcedenn 20-10-2013 23:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife (Mesaj 1209859)
Bu Bursa'da Arnavut kökenli halk tarafından yetiştirilen özel bir tür. Derisindeki çatlaklar tür özelliği. Yeşilken de deri çatlak. Akrabamızın Arnavut olan gelini bu biberin Türkiye'de sadece Bursa ve çevresinde yetiştirildiğini söylemişti, ne kadar doğrudur bilmem ;) Turşusunu mutlaka deneyin, harika oluyor...

Turşusunu mutlaka deneyin demişsiniz ya, bildiğimiz turşu gibi kuruluyor değil mi? Tuz, sarımsak, sirke ile olan...

mavi tutku 21-10-2013 19:28

ben manisada yım arkadaşlar bu bibere bizim yöre de göçmen biberi diyorlar. Yukarıda bir arkadaş da arnavut biberi tabirini kullanmış. Demek ki göçmenler tarafından ülkemiz getirilmiş

kuzen38 21-10-2013 23:21

evet aynı biber teşekkür ederim bilgi için. elimde tohum var az da olsa isteyen olursa gelecek sene fide halinde verebilirim.

ysns 18-04-2014 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 (Mesaj 1210260)
evet aynı biber teşekkür ederim bilgi için. elimde tohum var az da olsa isteyen olursa gelecek sene fide halinde verebilirim.

kuzen38 merhaba elinizde çim **** tohum varmı acaba bu sene bahçemize ekmek istiyoruz...

kokett 19-04-2014 10:16

Biz çok severiz bu biberi. Memeleketten çuvalla gelir her sene. Minik minik doğrayıp yine memleketten gelen sucuğumuzla yağda kızartırız pazar sabahları. Canım çekti görünce :) Turşusu da harikadır. Etli bir biber.

salih66 21-04-2014 09:00

Geçen seneye kadar bendede vard,tohum olarak ayırmıştım bu sene ekmek için maalesef hepsi ıslanıp küflenmiş.

kerkenez 22-04-2014 16:00

Eşim İnegöllü orada baya bulunuyor. Oldukça acı bir biber türü. Bunu ateşte közleyip yoğurtla karıştırıyorlar güzel oluyor.

Turşusu için suya sirke ve sarımsak ilave ediyorsunuz. Biberleri 3 santim kadar doğrayıp bu suda biraz haşlıyorsunuz. Sonra haşladığınız su ile birlikte kavanoza dolduruyorsunuz. İki üç hafta sonra lezzetle yiyorsunuz ama benim için baya acı oluyor. Midemi kaynatıyor zaman zaman.

birnefestoprak 23-04-2014 07:48

Tursusu icin olcusuyle birlikte tarif veren olursa cok sevinirim.

a.timur 26-09-2021 22:42

Görüntüsü çok güzel. Tadını kokusunu acısını merak ettim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024