agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Birbirlerini çapraz tozlayan ve tozlamayan sebzeler (önlemler) (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/28602.htm)

dribo33 11-03-2015 08:51

Benimde bir sorum olacak.
Amatörce evimizde çeşitlilik olsun diye balkona koyduğum biberler çapraz tozlaşmayla farklı bir cins mi olacak. Bahçemiz yok balkona mecburuz ve organik tarımı şu an en iyi balkonumuzda yapabiliriz. Her çeşit biberimden bir tanesini çiçek açmadan sineklik tülünün içine alsam çapraz tozlaşmayı engelleyebilir miyim?

heyyamola 11-03-2015 22:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dribo33 (Mesaj 1362398)
Benimde bir sorum olacak.
Amatörce evimizde çeşitlilik olsun diye balkona koyduğum biberler çapraz tozlaşmayla farklı bir cins mi olacak. Bahçemiz yok balkona mecburuz ve organik tarımı şu an en iyi balkonumuzda yapabiliriz. Her çeşit biberimden bir tanesini çiçek açmadan sineklik tülünün içine alsam çapraz tozlaşmayı engelleyebilir miyim?

Seneye çapraz tozlanmış biberlerin tohumunu ekerseniz, az ya da çok çeşit özelliğinden sapmalar olabilir. Acı biberler daha çok etkilenir. Erkek çiçek tozlarının girişine mani olabilecek sıklıktaki tül , tülbent benzeri malzemeyle izole ederseniz çapraz tozlaşmayı engelleyebilirsiniz. Meyve tuttuktan sonra izolasyonu kaldırabilirsiniz. Sadece tek çiçek bile izole etseniz, onun meyvesinden çıkaracağınız tohumla ertesi sezon devam edebilirsiniz.

kaktüs 16-12-2016 08:53

Oy.... Mesafeler bazi bitkilerde epey cokmus. Anlasilan tohumluklari koruma altina almaya calisip elle tozlastirmak en garanti cozum. cok calismam lazim cok :)

devrann 26-07-2017 13:35

Karpuz ve kavun veya salatalık ve kavun çapraz tozlaşir mi

Tolga Özmeral 14-05-2018 10:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1022075)
Domates çeşitleri arasında çapraz tozlaşma seyrek görülür; patates yapraklı çeşitler hariçtir. Bunlar bahçenin uzunluğu kadar mesafeyle birbirinden ayrılmalıdır.

Bu bilgiyi şimdi gördüm.
Bahçemde patates yapraklı domates mevcut. Diğer varyete ile arası 3 metre. Bu durumda tohumluk domatesleri kese ile koruma altına mı almak gerekecek?

Musa Gündoğan 12-02-2019 15:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1558761)
Yeterince yeriniz varsa yaşadınız demektir :)

yeterince yerim yok şöyle söyleyim yerim sadece 400 m2 ancak her yıl 30 a yakın çeşit domates dikiyorum. 8-9 çeşit biber, 2-3 çeşit fasulye, 4-5 çeşit patlıcan, bamya marul mısır maydanoz ıspanak vs yetiştiriyorum tohum çarplazmansı içinde hep file kullanıyorum. tohumları bu şekilde izole ediyorum. hem her sene çok çeşit tatma hem de toprak zenginliği olması için bu şekilde verimde artmış oluyor.

knamre 12-02-2019 16:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1558774)
yeterince yerim yok şöyle söyleyim yerim sadece 400 m2 ancak her yıl 30 a yakın çeşit domates dikiyorum. 8-9 çeşit biber, 2-3 çeşit fasulye, 4-5 çeşit patlıcan, bamya marul mısır maydanoz ıspanak vs yetiştiriyorum tohum çarplazmansı içinde hep file kullanıyorum. tohumları bu şekilde izole ediyorum. hem her sene çok çeşit tatma hem de toprak zenginliği olması için bu şekilde verimde artmış oluyor.

Konu başlığıyla alakası yok ama kusuruma bakmayın lütfen. Konusu geçince sorayım dedim. Kullandığınız file nasıl bir şey? Görselini ekleyebilir misiniz?

Musa Gündoğan 13-02-2019 16:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi knamre (Mesaj 1558787)
Konu başlığıyla alakası yok ama kusuruma bakmayın lütfen. Konusu geçince sorayım dedim. Kullandığınız file nasıl bir şey? Görselini ekleyebilir misiniz?

google da ya da sitede bulabilirsiniz. ancak hızlı bakmak isterseniz https://www.saftohum.com/319/ sitesi güzel bir şekilde fotoğraflamış.

ben kendim nikah şekeri konan ağzı büzüşen 6x10 cm filelerden alıyorum her şeyi çözüyor. bazı durumlarda küçük geliyor onun içind birazcık daha büyük file sorunu çözer.

istcallst 13-02-2019 17:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1558976)
google da ya da sitede bulabilirsiniz. ancak hızlı bakmak istersenizhttps://www.saftohum.com/319/ sitesi güzel bir şekilde fotoğraflamış.

ben kendim nikah şekeri konan ağzı büzüşen 6x10 cm filelerden alıyorum her şeyi çözüyor. bazı durumlarda küçük geliyor onun içind birazcık daha büyük file sorunu çözer.

Belki bu saçma bir soru olacak ama, çiçekli haldeyken, elde tozlaşma yapıp mı filelere bağlıyorsunuz?

Musa Gündoğan 14-02-2019 06:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi istcallst (Mesaj 1558980)
Belki bu saçma bir soru olacak ama, çiçekli haldeyken, elde tozlaşma yapıp mı filelere bağlıyorsunuz?

çiçek açmadan tomurcuk haldeyken fileliyorsunuz. çiçek açıncada ister file içi rahatsa sallayarak birbirleriyle tozlayabilirsiniz. dilerseniz elinizle birbirlerini tozluyorsunuz. tohumluk adedi az olduğu için yormuyor. ben genelde her tohum için 2-3 tane file yapıyorum ki tozlaşma da mutasyon olsa dahi bir diğeriyle bunu kurtarabilirsiniz. tohum özelliklerini birebir taşıyan tohumları almak doğru olanıdır.

istcallst 18-02-2019 07:21

çok teşekkür ediyorum, şimdi daha net anladım

VUSLATIM 21-02-2019 19:18

aralarına mısır ,yüksek çalımsı çiçek ,kadife çiçeği ekerseniz tozlaşmaya engel olacağını duymuştum.

Ruberto 11-04-2019 11:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1559027)
çiçek açmadan tomurcuk haldeyken fileliyorsunuz. çiçek açıncada ister file içi rahatsa sallayarak birbirleriyle tozlayabilirsiniz. dilerseniz elinizle birbirlerini tozluyorsunuz. tohumluk adedi az olduğu için yormuyor. ben genelde her tohum için 2-3 tane file yapıyorum ki tozlaşma da mutasyon olsa dahi bir diğeriyle bunu kurtarabilirsiniz. tohum özelliklerini birebir taşıyan tohumları almak doğru olanıdır.

Rica etsem biraz daha açabilirmisiniz. Daha çok acemiyim.

nethesabim 01-05-2020 08:10

Arayıp bulamadigim bilgiler. Teşekkür ederim.

Mdegirmencioglu 19-12-2020 18:23

Siteyi kullanmakta biraz zorlanıyorum ama karıştırdıkça gerekli olan bir çok bilgi tesadüfen karşıma çıkıyor, herkese teşekkürler

gulsumce 12-10-2021 14:15

Gerçekten faydalı bilgiler. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum.

Serdars1 12-10-2021 19:36

Tozlasmayi Önlemek için

Bitkinin cicek açmasına bir iki gün kala bir tülle çiçegin üzerini örtebilirsiniz tozlasmayi önler diye düşünüyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024