agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Barbunya (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/26118.htm)

esinn 26-01-2012 14:30

Barbunya

2 Eklenti(ler)
merhaba,
daha önce domates yetiştirdiğim, şimdi ise domatesleri çıkartıp barbunya ektiğim bir saksım var. aynı zamanda içerisine bir ara attığım hurma çekirdekleri de bitkiye dönüştü uzayıp gidiyor.

barbunyaların bir kısmı çimlendi.forumda sulama ile ilgili okuduklarım doğrultusunda davranmaya çalışırken bir kısım barbunyayı sonradan sonradan eklediğim için bir tuhaflık oldu. bugün saksıda kendiliğinden çıkmış olan mantarlar farkettim. (bir de zaman zaman yonca gibi cılız bitkiler ortaya çıkıyor). Sanırım sulamamla ilgili hatamdan dolayı barbunyalar içerde çürüdü, küflendi ve bu mantarlara sebep oldu.

Bu konuda ne yapmalıyım? Bilemiyorum.Yardımcı olursanız memnun olurum

limon 26-01-2012 16:20

Mantar cikmasina sebep, topragin devamli nemli olusudur. Mantarlari dipten sokun. Az az sik sik su vermeyi kesin. Bunun yerine topragin kurumasini bekleyip, bir kerede toprak suya doyacak sekilde sulayin. Boylece sulama araligi uzamis olacak. İkinci sulamayi yapmadan once parmaginizi ikinci bogumuna kadar topraga daldirin, kuruysa su zamani gelmis demektir.

Kisaca mantara sebep barbunyalar degil, fazla nemdir.

esinn 30-01-2012 08:42

merhaba,
mantarlar kendiliğinden çürüyüp yokolmuş.sulama ile ilgili önerinizi hemen uygulamaya başlıyorum. teşekkür ederim.
bir de barbunyalar birbirine çok yakın, bir dörtgenin köşelerine oturacak şekilde aralarında 5-10cm var. Fakat biraz büyüdükleri için sökmeye de kıyamıyorum köklerini zedelemekten korkuyorum.Bu mesafeyle birbirlerini çok engellerler mi acaba?

esinn 31-01-2012 13:53

merhaba,
mantarlar kendiliğinden çürüyüp yokolmuş.sulama ile ilgili önerinizi hemen uygulamaya başlıyorum. teşekkür ederim.
bir de barbunyalar birbirine çok yakın, bir dörtgenin köşelerine oturacak şekilde aralarında 5-10cm var. Fakat biraz büyüdükleri için sökmeye de kıyamıyorum köklerini zedelemekten korkuyorum.Bu mesafeyle birbirlerini çok engellerler mi acaba?

Jakin 27-10-2015 14:16

Bir adet barbunya ekmiştim. Çimlendi, büyüdü, çiçeklendi. 21 cm. çap, 20 cm. derinliğinde bir saksıda şu an. Saksısını daha da büyütmem gerekir mi?

TCM 27-10-2015 18:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jakin (Mesaj 1416751)
Bir adet barbunya ekmiştim. Çimlendi, büyüdü, çiçeklendi. 21 cm. çap, 20 cm. derinliğinde bir saksıda şu an. Saksısını daha da büyütmem gerekir mi?

Barbunya fasulye gibi dallanarak büyümez, yani tek dal üzerinden çalışır, o yüzden en az üç tek 10 cm arayla ekmek daha mantıklı. Ben geçmiş barbunyaları topraktan köklediğimde yerden çıkan kök ve toprak hacmi sizin yazdığınız saksı boyutlarından az daha fazla oluyor. Tek kök barbunya düzgün beslediğinizde olur gibi geliyor.

Jakin 27-10-2015 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1416783)
Barbunya fasulye gibi dallanarak büyümez, yani tek dal üzerinden çalışır, o yüzden en az üç tek 10 cm arayla ekmek daha mantıklı. Ben geçmiş barbunyaları topraktan köklediğimde yerden çıkan kök ve toprak hacmi sizin yazdığınız saksı boyutlarından az daha fazla oluyor. Tek kök barbunya düzgün beslediğinizde olur gibi geliyor.

Teşekkür ederim, bir büyük saksıya geçireyim o zaman. :)

flying dragon 29-10-2015 00:07

ben hurmalari begendim. mantarlari dert etmenize gerek yok, bitki uzerinde cikan bir kuf degil sonucta. onlar da tabiat ananin bir suprizi iste.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024