agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Patlıcan ağacı (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/2436.htm)

ocean07 06-03-2011 14:07

Sebzelerde GDO lu ürün girişi ülkemizde yasak. Bazı hastalıklara dayanıklılık eklemek de GDO lu demek anlamına gelmiyor zaten. Çok farklı şeyler ikisi.
Geleneksel tohumculuk ile ticari üretim yaparsanız bugünkü koşullarda hiç bir zaman verim alamazsınız, ancak hobi amaçlı yapılabilir.
Sitedeki resim normal domates resmi anacın resmi değil. Domates anacı o şekilde olmaz veya meyve vermez.

Doğayla Barış 06-03-2011 18:52

Datura ve melek borazanı aynı şeymi diye sorulmuş ,patlıcan ağacının anacı bu bitkiler mi?

Doğayla Barış 06-03-2011 18:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berduray (Mesaj 264774)
Anlamadım "datura ile melek borazanı aynı bitki mi?"

Bunu bende merak ettim:confused:

ocean07 06-03-2011 21:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doğayla Barış (Mesaj 764384)
Bunu bende merak ettim:confused:

Datura ya da melekborazını bitkisinin patlıcan ağacı ile ilgisi yok.

Mrdp 13-03-2011 17:53

Acaba bana bu patlican ağacından 3 kök kadar ücreti mukabili gönderebilecek kimse varmı. Yetiiştiren firmaya 8-10 sefer mail atmama rağmen bir cevap alamadım. Denemek istiyorum..

aydoner 25-09-2014 08:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doğayla Barış (Mesaj 764382)
Datura ve melek borazanı aynı şeymi diye sorulmuş ,patlıcan ağacının anacı bu bitkiler mi?

Tamamen aynı, datura ya da melek bilmem neyi, ama ona yaptığım aşı tutmasına rağmen çok iyi gelişme yapamadı. Bende İskenderunda dışarıda yetiştirilen dikenli bir tür var ve onun aşı tutumu, gelişim çok iyi. Patlıcanların üst sürgününü alıp yaprakları kesmek suretiyle yarma aşı yapıyorum ve çok sıcak değilse bir haftada gelişmeye başlıyor. Resimleri paylaşacağım da arkadaşlar anaçların resmini pek koymuyor. Normalde 3-5 çeşit anaç var ve bunu herkesin bilmesi lazım. Tera grup çok dipten aşılayıp yabani sürgünleri, dolayısıyla anacı başkasının elde etmesini engelliyor. Uyanıklık mı yoksa üreticinin bununla uğraşmasını engellemek için mi yapılıyor bilemiyorum.

aydoner 25-09-2014 08:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ocean07 (Mesaj 764476)

İlgisi yok ama bu bitki de patlıcangillerden ve aşıyı kabul ediyor.

aydoner 25-09-2014 08:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaju (Mesaj 347432)
Patlıcan ağacına çilek aşılanır mı?

Çilek değil ama altın çileği denen şey sanırım uyumlu, ben domates aşıladım aynı anaçlar bakalım olursa gelecek hafta patlıcan domates aynı bitkide paylaşacağım.

aydoner 26-09-2014 08:31

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ocean07 (Mesaj 764476)

Patlıcan ağacının anaçlarını paylaşıyorum. Görüntüleri olabildiğince küçültmek zorunda kaldım. 70 KB çok küçük format. Belirli olabilecek mi bilmiyorum. Sondan bir önceki resim melek borazanı denen şey üzerine aşılı ama çok iyi beslemiyor.

Han&Nur 14-11-2015 14:35

Patlıcan Ağacı

3 Eklenti(ler)
Mersin’in Erdemli ilçesinde meraklı aşıcı, arkadaşının gecesefası olarak da bilenen borazan çiçeği ağacına patlıcan aşıladı.

Fide aşıcılığı ile uğraşan bir çiftçi arkadaşının bahçesindeki borazan çiçeği ağacına patlıcan aşısı yaptı. Aşı tutunca ağacın dallarında patlıcan yetişti. Patlıcanın yemeğini de yaptıklarını söyleyen meraklı arkadaşlar bu yolla 12 ay patlıcan yetiştirebileceklerini belirtiyor.

ARTIK PATLICAN AĞACIMIZ VAR
Aşıcılık da yapan çiftçi Hasan İncir, “Bu çiçeğe halk arasında borazan çiçeği ya da gece sefası da derler. 15 yıl önce böyle bir ağaçta patlıcan aşılama deneyimi yaptım ve tuttu. Eksi 8 derecede dışarıda bıraktığım için meyve verdiği halde don vurdu. Sonra Vahti ağabey ile tanıştık. Bu çiçeğe daha önce patlıcan aşısı yaptığımı anlattım. Yeniden deneyebileceğimizi söyledim. Bir zamanlar tutturdum yeniden bir deneyeyim bir ‘patlıcan ağacımız’ olsun dedim. Ağacın yapraklarını kurtlar yediği için zehirli olmayacağını düşündük. Ağaca aşı yaptık, tuttu ve şimdi patlıcan ağacımız var” dedi.

"MİLLETİMİZE ARMAĞAN EDECEĞİM"
Çiftlik sahibi Vahti Erden ise “Doğayı çok seviyorum. Emekli olduktan sonra bu bahçeyi buldum. Borazan çiçeğinin kokusunu çok beğendiğim için bu ağacı diktim. Sonra aşı konusunda iyi olan Hasan İncir kardeşimle tanıştım ve ağaçları gösterdiğim zaman, ‘ben buna patlıcan aşısı yaptım tutmuştu’ dedi. Yeniden denedi ve aşı tutunca bir patlıcan ağacımız oldu” diye konuştu.

Kendilerinin asıl çalışmasının avakadoya yönelik olduğunu da ifade eden Erden, “Aslında biz daha verimli avakado yetiştirmek için uğraşıyoruz. İnşallah çalışmalarımız sonucunda 6-7 yıl içerisinde yüksek verimli ağaçlar yetiştirip milletimize armağan edeceğiz” dedi. Meraklı arkadaşlar bir patlıcan ağacından yıllık 500 kilo ile 1 ton aralığında hasat yapmayı öngördüklerini de belirtti.

Lonicera 30-12-2015 14:18

Bu arkadaş şimdi zehirlenme yüzünden hastanelik olmuş.'' Millete armağan edeceğim'' derken canından olacakmış çiftçimiz:))Allah' tan sağlık durumu şimdi iyiymiş. Hürriyet son dakikaka

hakanersoz 02-01-2016 19:23

Bu tarz çalışmalardan elde edilen ürünler yenmeden önce;kimyasının araştırılması,testlere tabi tutulması gerekiyor aksi takdirde sonuç böyle oluyor...

Ozlem A 02-01-2016 19:54

CNN Türk kanalı da haberlerde yer verdi bu olaya. Çiğ olarak yemişler, çok ciddi zehirlenmisler.

Nefin Nur 11-05-2016 15:46

iyi günler, patlıcan ağacı tohumu ve domates ağacı tohumu aldım ama zehirlenme haberini okuyunca korktum açıkçası, tohumdan yetiştirdiğim zaman aşılama yapmaya gerek kalır mı ki?

bnymnblr 01-10-2017 21:55

Arkadaşlar Patlıcan ağacı konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor.
Bazı türleri zehirlenme tehlikesine neden olabiliyor
Ancak bir tür var ki
Bu tür çok kıymetli
Bu türü kıymetli yapan şeyler
1. Çok yıllık olması
2. Üzerine Domates-Patlıcan aşılarının yapılabilir olması
3. Güvenilir olması
4. Derin kök yapısı sayesinde daha uzun vadede daha kaliteli sebzelerin yetiştirilebilmesi
5. Kök yapısının hastalıklara karşı dirençli olması

Aşağıdaki video da bu bahsettiğim konularla ilgili görseller mevcuttur.
Videoyu izleyenler beğen tuşuna bassın
Konuya ilgili olanları da bilmek isterim.
İyi Seyirler.

devrann 04-10-2017 14:55

Şu anda bu tarz aşılar 2k isminde bir fidelikte; teranın devamı sanırım.

devrann 15-11-2017 13:33

solonum torvum olan Turkey berry isminde geçen türmü ?

Solanum torvum - Seeds A-Z, Seeds S
https://www.si-seeds.com/en/home/tur...um-torvum.html

bnymnblr 23-11-2017 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1522817)
solonum torvum olan Turkey berry isminde geçen türmü ?

Solanum torvum - Seeds A-Z, Seeds S
https://www.si-seeds.com/en/home/tur...um-torvum.html

Evet Solanum torvum Turkey Berry, Wild Eggplant, Devil Plant diye adlar ile de adlandırılıyor. Ben bunlardan farklı olarak da birkaç gün önce Antalya Düden Şelalesinde Brugmansia(Angel Trompet) bitkisini gördüm. İlk bakışta boyunu görüp çiçeğini görmeden dedim ki kendi kendime
Antalya'da galiba patlıcanlar kışın kurumuyor sandıydım. Ancak ağaca dikkatli bakınca çiçeğini görünce anladım. Bildiğiniz ağaç olmuş. Sonradan bu boyda bir patlıcan ağacını hayal etmek epey heyecanlı oldu.
Patlıcan fidesine göre devasa bir boyu ve rahatlıkla bir ağaç denebilecek kalınlıktaydı (gövdesi yetişkin erkek bileğinden kalın). Orada o kadar fotograf almama rağmen onun fotografını çekmeyi düşünmemişim.

Bir de şu tarz bir bitki var. Dikenlerini göremediğimden bu tür için birşey diyemiyorum Ama Solanacae ailesinden olduğu belirtiliyor.

Bir de bu videoyu izleyin.
Hayretleriniz daha da artsın. :D:D:D

devrann 25-11-2017 06:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1523390)
Evet Solanum torvum Turkey Berry, Wild Eggplant, Devil Plant diye adlar ile de adlandırılıyor. Ben bunlardan farklı olarak da birkaç gün önce Antalya Düden Şelalesinde Brugmansia(Angel Trompet) bitkisini gördüm. İlk bakışta boyunu görüp çiçeğini görmeden dedim ki kendi kendime
Antalya'da galiba patlıcanlar kışın kurumuyor sandıydım. Ancak ağaca dikkatli bakınca çiçeğini görünce anladım. Bildiğiniz ağaç olmuş. Sonradan bu boyda bir patlıcan ağacını hayal etmek epey heyecanlı oldu.
Patlıcan fidesine göre devasa bir boyu ve rahatlıkla bir ağaç denebilecek kalınlıktaydı (gövdesi yetişkin erkek bileğinden kalın). Orada o kadar fotograf almama rağmen onun fotografını çekmeyi düşünmemişim.

Bir de şu tarz bir bitki var. Dikenlerini göremediğimden bu tür için birşey diyemiyorum Ama Solanacae ailesinden olduğu belirtiliyor.

Bir de bu videoyu izleyin.
Hayretleriniz daha da artsın. :D:D:D

https://www.youtube.com/watch?v=AMTQeiLxABg&t=1619s

Melek borazanı bitkisi zehirli ağaç formunda bir bitki yakından bende gördüm.Bu İtalyanların kullandığı torvum bitkisi muhtemelen Akdeniz sahillerinde de doğal olarak yetişebilen bir tür ama ben daha rastlamadım.Tera nın kullandığı türde muhtemelen solanum torvum değil hangisi olduğunu bilmiyorum ama torvuma göre daha zayıf.
Bu videodaki tür solunum torvuma benzemiyor ama maşallah koca ağaç olmuş,birde şu mor renkli topan patlıcanı merak ettim İtalya’ya ait bir türmü acaba

bnymnblr 25-11-2017 10:03

Melek borazanı bitkisine aşı yapıp yediği patlıcan'dan zehirlenenleri de okudum. Ancak her türü aşıya zehri bulaştırıyormu bilinmiyor. Gene de uzak durmak çok yerinde olacaktır.

Ancak Solanum Torvum bu açıdan mükemmel. Şu ana kadar olan tüm internet araştırmalarımda Solanum Torvum en iyisi gözüküyor. Zehirleme gibi bir durum da yok.
Topan Patlıcan'ın iri oluşu bana göre ağacın kök sistemiyle iyi besleme yapabilme yeteneğinden kaynaklandığını düşünüyorum

Ama Ebay da satıyorlar Ben alıp da denemedim.

https://www.ebay.com/itm/Turkey-berr...-/263015585868

devrann 29-11-2017 19:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1523503)
Melek borazanı bitkisine aşı yapıp yediği patlıcan'dan zehirlenenleri de okudum. Ancak her türü aşıya zehri bulaştırıyormu bilinmiyor. Gene de uzak durmak çok yerinde olacaktır.

Ancak Solanum Torvum bu açıdan mükemmel. Şu ana kadar olan tüm internet araştırmalarımda Solanum Torvum en iyisi gözüküyor. Zehirleme gibi bir durum da yok.
Topan Patlıcan'ın iri oluşu bana göre ağacın kök sistemiyle iyi besleme yapabilme yeteneğinden kaynaklandığını düşünüyorum

Ama Ebay da satıyorlar Ben alıp da denemedim.

https://www.ebay.com/itm/Turkey-berr...-/263015585868

Patlıcanın iri olmasından bahsetmiyorum,o aşıladıkları mor renk patlıcanı soruyorum çeşiti biliyormusunuz.

bnymnblr 30-11-2017 07:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1523827)
Patlıcanın iri olmasından bahsetmiyorum,o aşıladıkları mor renk patlıcanı soruyorum çeşiti biliyormusunuz.

Çeşidi hakkında bilgim yok.
Ama videodaki kişi
Francesco Mangano
Facebook sayfası aşağıdadır. İsterseniz iletişime geçebilirsiniz.
https://www.facebook.com/francesco.mangano.7169

devrann 05-12-2017 12:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1523842)
Çeşidi hakkında bilgim yok.
Ama videodaki kişi
Francesco Mangano
Facebook sayfası aşağıdadır. İsterseniz iletişime geçebilirsiniz.
https://www.facebook.com/francesco.mangano.7169

Çok teşekkürler
Bu arkadaştan biraz patlıcan ağacı tohumu istesek yollarmı acaba:D
Bu tera fidenin yani şu anki 2k fidenin kullandıkları anaç solanum torvum değil sanırım,çünkü enişte bu fideliğe yakın bir yerde oturuyor anaçları videodaki gibi aşı yapılan büyük ağaçlardan aldıklarını söylediler ya da tohumu bu ağaçlardan alıyor olabilirler...Bende aşıdan aldığım anaç kısmını yetiştirmeye çalışıyorum üzerinde aşı olduğu için onu kopardım biraz daha hızlandı büyümesi.Fotoğrafı atamadım ama yaprağın hem alt kısmı hemde üst kısmı dikenli gövde de şu anda diken yok,bu iki ağacada benzemiyor.Farklı bir tür sanırım teranın kullandığı aşı.İlk videodaki ağaç daha bodur gövdesi dikenli yapraklar daha kısa ve dar yapraklar dikensiz ikinci videodaki ağaçta yapraklar daha geniş bende ki gibi ama bunlarda diken yok bendekinin hem altında hem üstünde dikenler var.

bnymnblr 05-12-2017 12:44

Buna mı benziyordu

http://3.bp.blogspot.com/-jFgEJ8fatb...akari-leaf.jpg

bnymnblr 05-12-2017 12:50

Solanum quitoense

http://i0.wp.com/blog.chrisridley.co.../IMG_81901.jpg

https://toptropicals.com/pics/garden/09/h3/P4250565.jpg

devrann 05-12-2017 18:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1524314)

Hayır ikisine de benzemiyor
Paylaştığım ikinci videodaki bitkinin dikenli hali gibi daha çok.ne İtalyanların kullandığı gibi gövdesi o kadar dikenli nede Hindistan’daki çeşit gibi dikensiz değil,ancak bizim eniştenin anlattığına göre teranın kullandığı anaç ikinci videodaki gibi yayvan değil ilk videodaki gibi daha ağaçsı bir tür.Hibritmidir nedir?Ancak terada bunu yapacak kabiliyet yok.
https://i.hizliresim.com/ZOPL1G.jpg
https://i.hizliresim.com/lb6kzJ.jpg

bnymnblr 06-12-2017 07:13

2k ile yaptığım görüşmede bizim ülkemizde de yerel solanum türü çalı formunda bitki olduğunu söylediler. Onu anaç olarak kullanıyorlarmış. Ama bunların yanında Sicilya(İtalya) dan gelen o yukarda belirttiğimiz türleri de kullanıyorlarmış. Siz de dikenli tür var mı

devrann 06-12-2017 07:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1524428)
2k ile yaptığım görüşmede bizim ülkemizde de yerel solanum türü çalı formunda bitki olduğunu söylediler. Onu anaç olarak kullanıyorlarmış. Ama bunların yanında Sicilya(İtalya) dan gelen o yukarda belirttiğimiz türleri de kullanıyorlarmış. Siz de dikenli tür var mı

Hayır sadece üstte fotosunu atmış olduğum dikenli tür var,2k bu anacı kullanıyor patlıcan için ben 2k'dan aldım bunu,2k'dan bir hayli fide siparişi veriyoruz bu dikenli tür dışında başka anaç denk gelmedi bana.

bnymnblr 06-12-2017 09:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1524430)
Hayır sadece üstte fotosunu atmış olduğum dikenli tür var,2k bu anacı kullanıyor patlıcan için ben 2k'dan aldım bunu,2k'dan bir hayli fide siparişi veriyoruz bu dikenli tür dışında başka anaç denk gelmedi bana.

Eğer 2k fide Teranın devamıysa eski sitelerinde bunun beyanı vardı. O dikenli tür çok yıllık mı ?

devrann 06-12-2017 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1524436)
Eğer 2k fide Teranın devamıysa eski sitelerinde bunun beyanı vardı. O dikenli tür çok yıllık mı ?

Normalde çok yıllık bir çeşit ama malum serada her yıl yeniden dikim yapıyorlar sadece anacın kökünün kuvvetinden faydalanıyorlar nematod ve herhangi bir kök hastalığı zarar veremiyor,başka fideliklerin hibrit çeşitleri var mesela hawk, agr bazı kök hastalıklarına dayanımları yok.Benim gördüğüm hawk olanda güçlü bir anaç ve teranınki gibi dikenli bir çeşit ama hibrit yani ayrı tohum alıyorlar üretmek için ama tera öyle değil tohumdan dalından zaten görenlerin yalancısıyım üzerine aşıladıkları çeşitide piçlerden aşılıyorlarmış mesela 1000 amedeo alıyor yapıyor 10000 aşılı fide;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024