agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Cassabanana (Sicana odorifera) (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/19942.htm)

Beymen 26-03-2010 22:14

Cassabanana (Sicana odorifera)

Selamlar. Arkadaşlar, aldığım 4 adet cassabanana tohumunun dördünü de çimlendirdim. Şu an 3. gerçek yapraklanma aşamasındalar.

Kaç gündür netten araştırmama rağmen cassabanananın bu aşamadan sonraki bakımı, yetiştirilmesi konusunda bir bilgiye rastlamadım.

Bilgisi olan ya da daha önce tecrübesi olan arkadaşlar varsa, deneyimlerini paylaşmasını, bilgilendirmelerini rica ediyorum.

Ya da yabancı dili iyi olup, yabancı sitelerde bulacağı doyurucu bilgileri buraya aktarırsa, minnettar kalırım.

Saygılar.

siniroluyorum 28-03-2010 17:41

Siirtte çok yıllık olarak yetişemez.İlk senesinde meyve verip vermediği hakkında bir bilgim yok.Ama sarmaşık şeklinde oluyor ve 15m ye kadar uzayabiliyor.

Beymen 28-03-2010 22:27

Sayın siniroluyorum; erken ekimlerde ilk senesinde meyve veriyormuş. Türkiye'nin hiç bir yerinde çok yıllık yaşayamazmış. Kışın sera ortamında bile yaşayamamış, onun için ev ortamında erken ekim yaptım meyve alabilirsem tek yıllık olmalarına razıyım. Şimdilik çok hızlı ve sağlıklı büyüyorlar. Bu aşamadan sonra, nem ve güneş ihtiyaçlarının ne derecede oldukları, saksıda yetiştireceğim için besin takviyelerinin ne ve nasıl olması gerektiği, Siirt'in aşırı yaz sıcaklarında dışarıya nasıl konuşlandıracağım, geceleri içeri almam gerekiyor mu vs. gibi bilgiler lazım. Birkaç yerde gördüğüm kadarı ile Türkiye'de daha meyvelendiren olamamış. Doğru bilgilere ulaşabilirsem, başaracağımı umuyorum...

siniroluyorum 29-03-2010 16:42

O zaman iyi ingilizce bilen birine ihtiyacınız var...

Beymen 10-04-2010 21:04

Bir arkadaşı araya sokarak brezilyadan üreticisine sordurttum..başka arkadaşlara lazım olur diye özet olarak buraya yazayım..CASSABANANA lar kabak gillerden..sıcağı çok seven bol güneş ve su isteyen 15 metreye kadar boy atabilen çok yıllık ama ilk senesindede meyve veren asma gibi tırmanıcı bir bitkidir....meyveleri kokulu..serin bir yerde muhafaza edlirse hoş kokusunu kaybetmeden ve formu bozulmadan uzun süre kapalı ortamlarda doğal oda kokusu olarak kullanılır.. çiğ olarak yenildiği gibi çorbası yapılır,güveçlerde kullanılır..
bir ara resimlerini çeker burda yayınlarım..saygılar..

Beymen 25-04-2010 23:19

2 tanesi pencerenin önünde olduğu için 2 metreyi geçtiler tutnmaları için diktiğim sırığı aşıp sürgünlerini duvara yapıştırarak ilerliyor...camdan uzak diğer ikisi yarım metre bile olamadılar..havalar az daha ısınsın dışarı çıkartacağım...

http://img402.imageshack.us/img402/7...ssabanana4.jpg

http://img683.imageshack.us/img683/8...ssabanana6.jpg

istcallst 25-06-2011 13:37

Sayin Beymen,

Cassabanalar ne durumda sizde? Ben de tohum bulmaya calisiyorum.

Beymen 20-01-2012 17:32

sayın istcallst.
bu yıl dışarıya ektim. öğleden sonrasına kadar güneş görmeyen bir yere ekmiştim. çok güzel yeşerdi damı da aştı sapı kalınlaştı dipten odunsu hale geldi ama çiçek açmadı malesef. sanırım 2 sensinde meyve veriyor. aşırı soğuklar gelince kurudu..
kolay çimlenen,arsız,çabuk boy atan bir bitki.. yeterki istediği hava koşulunu sağlayın..eziyetsiz yetiştirebilirsiniz..

bluemercan 10-03-2013 09:20

PlantFiles: Detailed information on Cassabanana Sicana odorifera bu sitede cassabanana nın USDA Zone 4a: to -34.4 °C kadar dayanabilcegi yazıyor. Sanırım siirtte -34 ün üzerinde bir soğuk var. Yoksa ülkemizin cogu bölgesinde yetişebilecek bir meyve olmalı.

Beymen 19-03-2013 20:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bluemercan (Mesaj 1117036)
PlantFiles: Detailed information on Cassabanana Sicana odorifera bu sitede cassabanana nın USDA Zone 4a: to -34.4 °C kadar dayanabilcegi yazıyor. Sanırım siirtte -34 ün üzerinde bir soğuk var. Yoksa ülkemizin cogu bölgesinde yetişebilecek bir meyve olmalı.

olurmu hocam.. 0C da bile öluyor hatta nette adanada ve seranın içinde bile öldüğünü yazanlar var. meyve verebilmesi için 10-12 ay gerekli olduğu için türkiyede yetiştirlmesi zor 4 yıldır hersene tohumunu alıp ekiyorum meyve vermesede geniş parlak yaprakları gür bir şekilde duvarlara tutnarak yükselmeleri. bahçeye tropik bir hava katıyor.. 15 gün öncede içerde 3 tohumunu ektim .ingilizcem pek yok yalnız verdiğin sitede bir yanlışlık olmalı..;)

benim köy kışları siirtin diğer bölgelerine göre nisbeten daha sıcak geçiyor..ortalama -1 -2 C lerden aşağı çok nadir ve ksıa süreli düşer.. buna rağmen benimkiler her sene ölüyor..
saygılar..

Gardenias 13-03-2016 12:17

Cassabanana=Sicana Odorifera=Parfümlü Sarmaşık Kabak

Cassabanana;
Subtropik bölgede Zone 10a-10b ve 11 de dışarıda hiç ölmeden yetişir.Diğer bölgelerde her sene ilkbaharda tohumdan yetiştirmek gerekir.
Evin içinde saksıda da yetiştirilebilir.Çiçekleri ve meyvesi çok güzel ve hayli kokuludur.Hatta ;olgunlaşan meyvelerinden birini evin içine alıp koyunca, doğal bir oda parfümü olarak,ev günlerce misler gibi kokar..
Tohumdan yetişir. 1 gece oda sıcaklığındaki suda tohumu bekletin ve sonra dikin.Tohum 1 ayda yeşerir..
Bitki çok kolay gelişir ve boylanır.Bir ağaç altına ektiğinizde kolaylıkla ağaca sardırabilirsiniz.Kendi haline bıraktığınızda 15 m.ye kadar boylanabilir.
Meyve olgunlaşmadan evvel bir sebze gibi yemeklerde kullanılabilir.
Olgunlaştığındaysa, çekirdekleri çıkarılıp buharda pişirildikten sonra tatlılarda,pastalarda ,tartlarda ve içeceklerde kullanılabilir.Çok hoş, tatlı tropik bir tadı vardır.
Çiçekleri kokulu olduğundan arıları çeker..
Tüm bitki tıbbi amaçlı tedavide kullanılır.Yaprakları,çiçeklerinden elde edilen tentürü vs.

Gardenias 13-03-2016 19:07

5 Eklenti(ler)
Eklenti 600121Eklenti 600122Eklenti 600123Eklenti 600124

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dongyul 13-03-2016 22:00

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias (Mesaj 1446660)
Eklenti 600121Eklenti 600122Eklenti 600123Eklenti 600124

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayın Gardenias; Eklediğiniz fotoğraflar Cassabanana (Sicana odorifera) ait değil...

Cassabanana'nın diğer ismi Melocotondur..

Eklediğim resimler Cassabanana aittir.

Eklenti 600133

Eklenti 600140

Eklenti 600139

Gardenias 17-03-2016 17:46

Çekirdekleri ve yaprakları zehirlidir..
Yapraklarına haşereler ve uçan böcekler konduğunda böceklerin ayaklarını paralize ederek haşere ve sinek kontrolu de sağlar..
(Meyvasını yerken çekirdekler mutlaka ayıklanmalıdır.)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024