agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Kanatlı fasulye (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/15411.htm)

copur 09 06-05-2009 21:28

Kanatlı fasulye

2 Eklenti(ler)
Mahon 67 arkadaşımızdan almış olduğum kanatlı fasulye tohumlarını 4 - 5 gün kadar suda ıslattıktan sonra gübreli toprağa ve milli toprağa 2 adet ektim. Bir kaç gün sonra çimlendiler. Şu anda sırığa tırmanma aşamasına geldiler.

gülenmelek 04-01-2012 12:04

Kanatlı fasulye (wınged bean)

3 Eklenti(ler)
Kökünden kapsülüne, tohumuna, sapına ve yaprağına kadar her şeyi yenilebilen uzakdoğu kökenli fasulye türüdür.
A vitamini ve karbonhidrat değerleri yüksektir.
Kalp ve kan hastalıklarına karşı vücuda yardımcıdır.
Tohumu bezelyeye benzeyen, kapsülü dört adet kanatlı kenarı olan fasulye üretir. Taze kapsüllerin tadı normal yeşil fasulyeye benzerdir; daha çiğnenebilir yapısı ve daha tatlı bir tadı vardır.
Yaprakları ıspanak gibi pişirilerek yenilebilir ve tadı da ıspanağa benzer.
Çiçekleri pişirildiğinde yenilebilir ve tadı mantara benzer.
Etli kökleri; fındığımsı bir tada sahiptir. Yüksek oranda protein içerdiği için geri kalmış ülkeler için önerilen çok önemli yiyecek kaynaklarından birisidir.

Kanatlı bezelye, tropik bir türdür ve sıcak iklimlerde çok hızlı büyür. Ancak uzun gündüz sezonlarında çok fazla fasulye üretmez; yaz sonu ve sonbaharda kısa gündüz sezonunda çok verimlidir.
2 ayda hasat yapılmaya başlandığı gözönüne alınarak ekimi buna göre planlamak gerekir.

Alıntıdır.
Tohumlar.Net - Kanatlı Fasulye (Winged Bean)
Eklenti 262529

Sayın copur_09 bir daha yazmamış maalesef. Acaba ürün alabildi mi?
Aramızda bu fasulye türünü yetiştiren, ürün alan varsa tecrübelerini bizimle de paylaşsa ne güzel olur ;)

Eklenti 262530
Eklenti 262531

copur 09 04-01-2012 18:21

Arkadaşlar çok özür dilerim, ancak çimlenin hanım terliği bitkisi olduğunu meyveleri olunca anladım. Maalesef kanatlı fasulye çimlenemedi.

gülenmelek 04-01-2012 18:51

Değişik bir fasulye imiş, çok merak etmiştim tadını. Sağlık olsun, bazen olur böyle yanlışlık ;)

Jezebel 04-08-2015 10:37

3 Eklenti(ler)
Bu fasulyeyi yetiştiren var mı bilmiyorum.
Konu çoktan sönmüş.
Psophocarpus tetragonolobus / Winged bean
Dört köşeli bir fasulye.

Eklenti 569534

Lezzeti konusunda bilgimiz yok, tatmadan zaten damak tadımıza uygunluğunu bilemeyiz.

Eklenti 569535

Güzel tarafı aynı Selluka gibi yumru yapması ve böylelikle her bahar tekrar ekme zorunluluğu olmaması

Eklenti 569533

Bundan bir miktar aldım. Ektiklerimin 4 tanesi yeni çimlendi.
Belki tohum alamam endişesiyle bir kısmını sakladım, bayatlamazlar umarım.

Jezebel 04-08-2015 23:52

2 Eklenti(ler)
Sonunda fasulyeye de el attım.:)

Eklenti 569714

Eklenti 569715

"Boş duranı Allah sevmez" derdi ninem, hep bana iş bulurdu.
Artık alışmışım habire kendime iş buluyorum :)

Jezebel 18-08-2015 12:31

1 Eklenti(ler)
Gelişmeler

Eklenti 571726

Umarım bu yıl mahsul alabilirim.

Lonicera 19-10-2015 07:15

Sn Jezebel, son durum nedir?

Jezebel 19-10-2015 18:38

Dördü de hayatta ve çitte sarıldılar. Bir boydan sonra Sellükaya sarıldıkları için neresi fasulye neresi Sellüka belli olmuyor.
Çiçek açtıysa da çok yüksekte olunca göremedim. Dallar çok sıkı. Uygun zamanda merdivenle bakarım, fasulye var mı.

yavuz10 06-12-2022 04:45

Konu eskiymiş ama yetiştirmeyi başaran var mı, benim ektiğim kanatlı fasulyelerin yaprakları daha çok nohut yaprağına benziyordu. Çimlenmede sıkıntı yaşamadım ama boy olarak hiç büyümedi. Bir karışa kadar çok güzel hızlı gelişti sonrası yok. iki ay baktım gelişmedi kökledim :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024