agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Frenk Maydanoz (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/10241.htm)

fallingleaves 11-09-2008 21:30

Frenk Maydanoz

2 Eklenti(ler)
Merhaba Arkadaşlar,
Aranıza yeni katıldım. Evde sebze yetiştirmeye merak sardım. küçük saksılarda maydanoz tohumları ektim. şu an itibariyle Frenk ve Fransız maydanoz larım var. Frenk maydanozum Anadolu Tohumculuğun ithal ettiği Vilmorin marka. Çimlenme oranı oldukça yüksek. 1 haftada aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi çimlendiler fakat küf sorunu oldu. bu benim acemiliğimden kaynaklandı sanıyorum. hafta sonu eşimin ailesini ziyarete eskişehir e giderken bolca su verdik ve üzerini örttük. 3 gün sonra bu hale geldi (bakınız P1010024k.jpg). sanıyorum çimlenme döneminde ara sıra havalandırmak gerekiyor!
Daha sonra küflü olanları ayıkladım ve küçük saksılara ektim. resimdeki gibi oldular (P1010043k.jpg). bol ışık istiyorlar sanırım zira ayçiçekleri gibi pencereye doğru eğildiler.
bazı saksılara çiçek toprağı, bazılarına bittiği için bahçe toprağı koydum. şimdilik hepsi iyi. gübre vermeden hergün biraz suyla yetişecekler sanırım...

İri yapraklı Fransız maydanozum Anadolu tohumculuktan. Biraz daha zor çimleniyor. Hafta sonu fideleri saksılara almayı planlıyorum. aynı şekilde bol ışık alan bir köşeye koyacağım. Vilmorin daha kaliteli bir tohum galiba, çimlenme oranı daha fazla...

selamlar...

Selahattin Yılmaz 11-09-2008 22:44

Tohumları nispeten karanlık odada çimlendirmişsiniz, çimlenmiş ve halende karanlık ortamdalar çünki fideler uzamış, kendilerini toparlamaları çok zor görünüyor bir çoğunu kaybedeceksiniz yaşayanlarda uzun olduklarından gövde çok yukardan şekilleneceği için muhtemelen yatık olacak. Felaket habercisi olmak istemem ama elinizde tohum varsa aydınlık bir yerde çok daha az sulama yaparak yeniden ekim yapın derim.

AgacSevdalisi 15-01-2009 09:41

frenk maydonozunun bizim bildiğimiz maydonozdan farkı nedir?

Jezebel 23-05-2010 23:12

Maydanoz ( Detroselinum Sativum )

1 Eklenti(ler)
Bu maydanoz Frenk mi bilmiyorum , ben kıvırcık maydanoz diyorum ;)
Balkon saksısına ekip sonra camla kapattım .
Bu günkü hali bu , ilaçsız ve kimyasal gübre içermiyen herdem taze bir maydanoz hayal ettim mutfak penceresinde .
Eh bu kadar hayal boşa mı gitsin ?

Jezebel 23-05-2010 23:21

1 Eklenti(ler)
Büyüdüğü zaman böyle olacak .
Fransızlar buna Persil Frise vert fonce diyorlarmış .

Eklenti 146544

;)

Jezebel 06-12-2011 12:14

1 Eklenti(ler)
Benimki bu kadar kıvırcık olmadı fazla sulamaktan galiba;)

Eklenti 258438

.

mrduran 06-12-2011 12:25

Merhaba efendim,

Bence çok güzel olmuş, lâkin tek tohum yeşermiş sanırım. 3-5 köklük bir gurup, bir saksı içinde bile bereket ifade edecek, hemde birbirlerine destek olacaklar. Yakında sizinki de yayılınca çok daha güzel olacak efendim.

Saygılarımla lütfen.

orhanyilmaz 09-05-2018 10:59

Merhaba , cicekciden buyumekte olan bir maydanoz aldim, 3 haftadir benimle saksisini buyuttum gubreli toprak verdim, ancak yaprak uclari sararmaya basladi ki yeni cikan filizler bile sari cikiyor bir sure sonra... Demir eksikligi yaziyor forumda ancak yurtdisinda oldugum icin demiri nasil baska yollarla takviye edebilirim ?

its_just_a_ride 16-05-2018 16:50

1 Eklenti(ler)
Bu da bizim ufaklık. Frenk maydanozu tüketince diğerlerini tüketmek anlamsız geliyor insana. Muazzam bir tat.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024