agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2016, 19:27   #1111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2016
Herkese merhaba sevgili doğa sever dostlarım. 2 gün önce pazardan aldığım biber fidelerini diktim daha çok küçükler, ne kadar süre sonra ilk hasatımı yapabilirim?

Düzenleyen kırmızıacıbiber : 20-03-2016 saat 19:29 Neden: yazım hatası
kırmızıacıbiber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 17:00   #1112
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
hava şartlarına bağlı bir durum nisan ayında dikilen bir fideden eğer hava sıcaklık değeri yüksek değil ise haziran ayını buluyor tam hasat ama akdeniz iklimine sahip yerlerde mayıs ayında alabilmek mümkün. geçen sene mayısın 2. haftası 10 tane biber toplamıştım en iyi hasadı ağustos alırsın saksıda yetiştiriyorsan. 3 kökten 4 kg biber aldım. diktiğin fidenin türüne göre bu dediklerim değişkenlik gösterebilir her tür biber aynı sürede gelişemez ve aynı verimi yoktur.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 19:42   #1113
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Biber yapraklarında sorun mu var?

Balkonda yetiştirmeye çalıştığım biber fidelerinin yapraklarında renk bozulmaları oluyor. Toprakta birşeyler eksik ya da fazla geliyor sanırım. Forumda bakmaya çalıştım ama benzer bir fotoğraf göremedim ya da anlamadım sorun hakkında tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Name:  image.jpg
Views: 1447
Size:  73.2 KB

Milla ve dongyul beğendi.
selimkuntay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 20:59   #1114
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selimkuntay Mesajı Göster
Balkonda yetiştirmeye çalıştığım biber fidelerinin yapraklarında renk bozulmaları oluyor. Toprakta birşeyler eksik ya da fazla geliyor sanırım. Forumda bakmaya çalıştım ama benzer bir fotoğraf göremedim ya da anlamadım sorun hakkında tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Eklenti 612545

Sayın Selim kuntay; toprağınız sanırım torf besin maddesi biber için yeterli değil.. O sararmaların bir çok nedeni olabilir calsium, azot ve fosfor eksikliğinden olabiliyor. Bence besin takviyesi yapın. Düzelme mutlaka olacaktır.

- Kimyasal olarak 20.20.20 toprak altı gübresi ve ya 8.8.8 sıvı gübre yapraktan uygulanabilir.

Eğer organik besin istiyorsanız, haşlama yaptığınız yumurtanın suyunu ve ya kabuklarını ezip toprağa karıştırabilirsiniz ve ona takviye olarak ısırgan özütü hazırlayıp sulama suyu olarak kullanabilirsiniz ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 23:31   #1115
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Biberlerimin yapraklarında bu şekilde bozulmalar mevcut. Yardımcı olur iseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürleer...

Name:  bb.JPG
Views: 1499
Size:  60.5 KB

Name:  bb1.JPG
Views: 1211
Size:  57.7 KB

Name:  bb2.JPG
Views: 1186
Size:  47.7 KB

Name:  bb3.JPG
Views: 1200
Size:  55.6 KB

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 09:35   #1116
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sevgili YeniGine; ilk olarak biberlerinizi sümüklü böcek ya da kuşlar yapraklarına zarar vermiş sonrasında yaprak biti dadanmış ve sonuç bu tür yaprak bozukluğu ortaya çıkmış, son olarak da azot eksikliği baş göstermiş.

Yapmanız gereken biraz gübrelemek ve yaprak bitlerine karşı takip de olun eğer dikkatli baktığınızda halen yaprak biti mevcutsa organik ilaçlardan ve ev yapımı ilaçlardan yararlanabilirsiniz.

YeniGine beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 23:37   #1117
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili dongyul, çok teşekkür ediyorum, sağolasın. Neler olmuş neler demek ki biberlerime.
Bu sene zaten gübre alamadım.

dongyul beğendi.
Eski 16-06-2016, 08:11   #1118
Ağaçsever

city35's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Arkadaşlar biberlerimizde küçük küçük bitler var.Bunlara karşı ne yapabiliriz?

YeniGine beğendi.
city35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2016, 08:36   #1119
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi city35 Mesajı Göster
Arkadaşlar biberlerimizde küçük küçük bitler var.Bunlara karşı ne yapabiliriz?
Ev yapımı ilaçlar

Mine hanımın 5. tarifini uygulayabilirsiniz. Ben denedim işe yarıyor ancak her sulama sonrası tekrarda fayda var.

city35 ve YeniGine beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 18:20   #1120
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn İsmail Kuzucu' nun paylaşmış olduğu beyaz dolmalık biber meyve vermeye başladı. Tohum ekimine biraz geç başladık ve anormal sıcaklara yakalandık. 9 kök biber var, artık tek tek toplayıp biriktirip yemeklik çıkarmaya çalışacağız.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 11:47   #1121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Dostlar, saksıda biberlerim bu durumda. İki günde bir tazyikli su ile sadece yapraklarındaki o yeşil bit sürüsünü yıkayarak ve yapraklar iyice kuruduktan sonra da fısfıs ile homojen bir şekilde sirkeli su ile koruyorum. Ama yine iki günde doluyorlar. Ve gördüğünüz gibi yapraklar pek iyi durumda değil ve hala meyvelerini vermediler. Nasıl mücadele edebilirim (doğal yöntemlerle)?
Sevgiler teşekkürler..

YeniGine beğendi.
Elza-Ojalvo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 22:44   #1122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Sayin Elza-Ojalvo,

yaprak bitleri icin en guzel ilac dinlendirilmis suya bi corba kasigi yag ile bir corba kasigi bulasik deterjani koyup, icindeki siviyi cok kucuk zerreler halinde dagitan bi sprey (fisfis da deniyor sanirim) yapraklara tatbikk etmektir. Bu karisim yumurtalari oldurmeyeceginden haftada bir tekrarlamak gerekir. Eger yumurtalari da oldurmek, ayrica yeni bitleri bitkiden uzak tutmak icin aci biberi ve sarmisagi suda kaynatip suzup, bu suya bulasik deterjani ve yag ekleyebilirsiniz. Biraz daha kulfetli olmasina ragmen, eger portakal yagi kullanirsaniz butun zararli hasereleri ve mantarlari da engelleyebilirsiniz. Portakal yagini ebayden 100 ml ini 15 euroya alabilirsiniz. bir iki damla takviye yeterli olacaktir. Ben aldigim portakal yagini iki senedir kullaniyorum ve daha dortte birine bile gelmedi. Diger etkili bir yontem de, lavanta gibi ugur boceklerini ve etcil kinkanatlilari ceken bitkileri bitten muzdarip bitkilerin yakinina ekmektir. Yaprak bitleri konuk olduklari bitki olunce veya olumsuz bi durum olunca, kanatli yavrular yaparlar ve bu yavrular yakindaki diger bitkilere sicrar. Buna da dikkat etmekte fayda var.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2016, 16:35   #1123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2016
Herkese merhabalar,
Bir kaç yıldan beri evimin terasında çeşitli cinste biberler yetiştiriyorum. Bitkiler tüm gün boyunca güneş ışığı alıyorlar. Genelde cin biberi, jalapeno gibi türlerde biberler kararıyorlar. Meyveler siyahlaşıyor. Bunun nedeni nedir acaba?
Teşekkür ederim.

handegok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2016, 00:43   #1124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2016
Çok guzel bilgiler 😊 Tesekkurler.

Kurtulmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 14:19   #1125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Gül biber

Fidesini bir arkadaştan aldığım gül biber, biber vermeye başladı yeşilken tatlı kırmızıya döndüğünde acılaşıyormuş..Ürün bol olacak gibi.. Oldukça tomurcuk var..

Eklenen Resimler

Muda ve Erdinç Tümer beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2016, 21:27   #1126
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Nihayet bu sezon balkonda biberler yüzümü güldürdü. Tohumdan fidelediklerimin tamamı acı biber çıkınca yarıdan fazlasını söküp 15 temmuzda yeni fideleri dikmiştim. Bizim evin favorisi tatlı kıl biber

Name:  image.jpg
Views: 945
Size:  73.5 KB

selimkuntay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 20:03   #1127
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Hasat edeceğiniz tohumların çimlenme oranını yüksek tutmak istiyorsanız, meyvenin olgunluk zamanındaki rengine dalında bütünüyle ulaşmasını beklemelisiniz. Biber, taze tüketim aşamasında tohumlarını olgunlaştıran bir bitki değil.

Çeşide bağlı olarak, tohum olgunlaşma aşamasında meyveler farklı renklere ulaşabilir. Bu, çoğu biber için kırmızıdır. Meyvenin dalda buruşmasını beklemenize gerek yok, meyve boylu boyunca kırmızıysa kopardıktan sonra tohumlarını çıkararak kurutabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Sayın birnefestoprak bu konu baya önemli bunun hakkında biraz teferruatlı bir cevap yazabilirmisiniz?

Biberden tohum almak için biber kızardıktan 2-3 gün sonra koparıp tohumunu çıkarıp gölgede kurutup tohumluk olarakmı ayırmak gerekli yoksa dalında kızarıp buruşup iyice kuruduktan sonra kesip içinden çıkarmak mı veya kızardıktan sonra dalında 10-15 gün mü kalmalı?İçinden hiç çıkarmamak yanlış orası anlaşıldı.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 20:15   #1128
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Hasat edeceğiniz tohumların çimlenme oranını yüksek tutmak istiyorsanız, meyvenin olgunluk zamanındaki rengine dalında bütünüyle ulaşmasını beklemelisiniz. Biber, taze tüketim aşamasında tohumlarını olgunlaştıran bir bitki değil.

Çeşide bağlı olarak, tohum olgunlaşma aşamasında meyveler farklı renklere ulaşabilir. Bu, çoğu biber için kırmızıdır. Meyvenin dalda buruşmasını beklemenize gerek yok, meyve boylu boyunca kırmızıysa kopardıktan sonra tohumlarını çıkararak kurutabilirsiniz.
Ben garanti olsun diye biber tam kızardığı halde bir aydır koparmıyordum.Demek ki biber tamamen kızardıktan sonra bir hafta sonra kessek,tohumları hemen içinden çıkarıp evin içinde gölge biryerde kurutsak olay hallolmuş oluyor yani.

Acaba bu mevsimde tohumlar çıkarıldıktan sonra ne kadar sürede kurumuş sayılır ki?

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 20:25   #1129
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Ben "kızardıktan sonra bir hafta daha bekleyin" demedim, istiyorsanız bekleyebilirsiniz. Tohumları çıkardıktan sonra hava sirkülasyonunun iyi olduğu bir kapta (örneğin cam tabakta), tohumları yayarak, topak topak birbirine tutunmalarının önüne mümkün olduğunca geçerek ve biberin et tortusu tohumlar üstünde kalmayacak şekilde bekletin.

Bazı şeyleri de kendiniz denemelisiniz. Hata yapsanız bile, tekrar ede ede kendiniz için en uygun yöntemi zaman içinde bulursunuz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Ben garanti olsun diye biber tam kızardığı halde bir aydır koparmıyordum.Demek ki biber tamamen kızardıktan sonra bir hafta sonra kessek,tohumları hemen içinden çıkarıp evin içinde gölge biryerde kurutsak olay hallolmuş oluyor yani.

Acaba bu mevsimde tohumlar çıkarıldıktan sonra ne kadar sürede kurumuş sayılır ki?

YeniGine, erkanbey ve TCM beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 20:28   #1130
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Ben "kızardıktan sonra bir hafta daha bekleyin" demedim, istiyorsanız bekleyebilirsiniz. Tohumları çıkardıktan sonra hava sirkülasyonunun iyi olduğu bir kapta (örneğin cam tabakta), tohumları yayarak, topak topak birbirine tutunmalarının önüne mümkün olduğunca geçerek ve biberin et tortusu tohumlar üstünde kalmayacak şekilde bekletin.

Bazı şeyleri de kendiniz denemelisiniz. Hata yapsanız bile, tekrar ede ede kendiniz için en uygun yöntemi zaman içinde bulursunuz.
Çok teşekkürler.

TCM beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 20:44   #1131
Yeni Üye

emcmuratçelik's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2011
Bu sene babamın iş yerinde yetiştirdiği biber tohumlarından terasımda bulunan bu kutulara dikdim ve sonucunda bunlar oldu vede çok güzellerdi. tam adı nedir bu biberlerin.
aynı zamanda orda çürümekde olan çilekleri toprağa parçalayıp gömdüm sonucu her yerden fırlayan çilekler.

emcmuratçelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2016, 17:02   #1132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Biber fidanı yeni çiçek vermeye başladı fakat yaprakların alt kısımlarında beyaz oluşumlar oldu. Yapraklar beyaz küçük yuvarlaklar halinde kabarıyor. Kök oluşumu sağlıklı diğer kısımlarda bi problem yok. sebebi nedir? bilen varmı?

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 17:07   #1133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remus2 Mesajı Göster
Biber fidanı yeni çiçek vermeye başladı fakat yaprakların alt kısımlarında beyaz oluşumlar oldu. Yapraklar beyaz küçük yuvarlaklar halinde kabarıyor. Kök oluşumu sağlıklı diğer kısımlarda bi problem yok. sebebi nedir? bilen varmı?
Sayin remus2,

biberlerinizin yapraklarindaki hasarin iki sebebi olabilir. 1 blister mite diye adlandirilan mite'lar (turkcesini bilmiyorum) 2 virus kaynakli hastaliklar (ozellikle sigara dumani ve sigara icen kimselerin yapraklara dokunmasi bu tip hastaliklarin en buyuk sebebi). Mite'lara karsi etkili bir sprey kullanin, gecmezse bitkiyi sokun ve topragi/saksiyi bir daha kullanmayin. Bitkiyi simdiden digerlerinden ayirmaniz iyi olur.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 18:27   #1134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flying dragon Mesajı Göster
Sayin remus2,

biberlerinizin yapraklarindaki hasarin iki sebebi olabilir. 1 blister mite diye adlandirilan mite'lar (turkcesini bilmiyorum) 2 virus kaynakli hastaliklar (ozellikle sigara dumani ve sigara icen kimselerin yapraklara dokunmasi bu tip hastaliklarin en buyuk sebebi). Mite'lara karsi etkili bir sprey kullanin, gecmezse bitkiyi sokun ve topragi/saksiyi bir daha kullanmayin. Bitkiyi simdiden digerlerinden ayirmaniz iyi olur.
cevabınız için teşekkür ederim sigara ile alakamız yok 1. sı olsa gerek spreyi hemen alıp deneyeceğim.

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2016, 23:45   #1135
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Tohumu Yunanistan'dan gelmiş, bizim köy biberini andırıyor, fazla büyümüyormuş minik minikler, tadı tatlı ve de lezzetli imiş. Adını bilen var mıdır acaba?

Name:  ab.JPG
Views: 795
Size:  23.8 KB

dongyul beğendi.
Eski 24-10-2016, 02:05   #1136
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Sayın YeniGine, çok büyük bir ihtimalle Golden Greek Pepperoncini olmalı. Kızartması ve turşusu güzel olur.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2016, 02:18   #1137
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Sayın YeniGine, çok büyük bir ihtimalle Golden Greek Pepperoncini olmalı. Kızartması ve turşusu güzel olur.
Sayın Bahçedenn evet baktım, haklısınız. Teşekkür ediyorum. Bizim ailede tohumu var mıdır acaba?

bahcedenn beğendi.
Eski 24-10-2016, 11:21   #1138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Gül biber veya can biber

Daha önce yeşil halini resimlediğim biberler kızardı..

Eklenen Resimler

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 21:07   #1139
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Daha önce yeşil halini resimlediğim biberler kızardı..
Bu biber Carolina reaper a benziyor gül biberi olduğuna eminmisiniz

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kozmik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 09:53   #1140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2016
konuyu biraz hareketlendirelim uzun süredir paylaşım olmamış Bunlarda benim biberlerim Bhut,red savina habanero, acı kıl biber ve süs biberi

Eklenen Resimler

hcgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024