agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2015, 18:06   #1021
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Gerçekten abartmış mısınız ne biraz sanki? ))
Evet,o saksı önerilerine ben de göz attım.Elimdeki en büyük saksı şuan o beyaz saksı, okuduklarımdan sonra ya yetmezse diyordum ama bence yetmiş,sizin biberleriniz ne güzel olmuşlar.Yani biraz da abartılıyor saksı olayı diye düşünmüyor değilim.Benim dedem yıllardır biber yetiştirmeyi sever.Hiç öyle abartılı büyük saksılara diktiğini görmedim ama hep de verimli,sağlıklı,güzel biberleri olur.Beni de o özendirdi zaten Acıyı da seviyorum biraz.Eh bakalım deneyeceğim...Öyle her saksıyı kocaman tutarsak ne yetiştirebiliriz ki zaten kısıtlı balkonlarımızda?

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 08:00   #1022
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2015
@GothiCat, @İsmail Kuzucu
söylediğiniz gibi suyu azalttım yapraklar iyice kuruduk öldük diyene kadar su vermeyeceğim bir de bu şekilde deneyelim.
@erkanbey
fazla yerim olmadığından saksılar da bu şekilde yeterli. çok büyük bir hedefim yok zaten bana 3-5 biber verdiklerini bir göreyim önce

GothiCat beğendi.
odunq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 08:48   #1023
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Bu sulama konusu harbiden sıkıntı bir iş ,ne zaman cihazla ölçsem toprağım ıslak çıkıyor su konusunda fazla cömertiz galiba.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 17:23   #1024
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odunq Mesajı Göster
@GothiCat, @İsmail Kuzucu
söylediğiniz gibi suyu azalttım yapraklar iyice kuruduk öldük diyene kadar su vermeyeceğim bir de bu şekilde deneyelim.
@erkanbey
fazla yerim olmadığından saksılar da bu şekilde yeterli. çok büyük bir hedefim yok zaten bana 3-5 biber verdiklerini bir göreyim önce
Aman vur dedik diye öldürmeyin bibercikleri Şımarmasınlar,az azar yeter.Kovayla sulamayı kesip,fısfısla serinletmeye başladım benimkileri hemen "imdat çok sıcak!" deyip çıkıverdiler gün yüzüne.Yine öyle az az fısfısla devam ediyorum,az daha büyüsünler de koyayım fotoğraflarını

Eski 27-05-2015, 09:39   #1025
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GothiCat Mesajı Göster
Aman vur dedik diye öldürmeyin bibercikleri Şımarmasınlar,az azar yeter.Kovayla sulamayı kesip,fısfısla serinletmeye başladım benimkileri hemen "imdat çok sıcak!" deyip çıkıverdiler gün yüzüne.Yine öyle az az fısfısla devam ediyorum,az daha büyüsünler de koyayım fotoğraflarını
ben de normalde çamur içinde bırakmıyorum kurudukça 2 günde filan su veriyordum ama biraz daha zorlamak lazımmış demek. şu anda yaprakları bekliyorum bayılır gibi olurlarsa azar azar devam edeceğim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Bu sulama konusu harbiden sıkıntı bir iş ,ne zaman cihazla ölçsem toprağım ıslak çıkıyor su konusunda fazla cömertiz galiba.
bizde sizin gibi nem ölçen cihazlar filan yok siz iyice aşmışsınız konuyu yetiştirdiğiniz ürünlerden de belli oluyor

Eski 27-05-2015, 12:53   #1026
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Yok yahu ph ve nem ölçer bi hevesle aldım çok nadir kullanıyorum boru düzeneğinde onu kullanamıyorum mesela ama bi saksının üstünü kuru görünce basıyoruz su makina orda ikilimde kaldığımızda yardımcı oluyor hoş aslında yaprakları takip etsek kafi ama ne kullanırsan kullan zararlılar üşüşüyor hemen bu sene balkon sefası yapalım dedik hıyar,domates,biber,çilek hepsinden ektik bir karış olmadan sağolsunlar kırmızı örümcekler kurtcuklar ne varsa yiyeceklerimize ortak oldular evde sebze yetiştirmek gerçekten çok zor iş.

Eski 28-05-2015, 09:48   #1027
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
O kaplar biberler için yeterli olacakmı acaba benim gözümü korkuttular saksı hedeflerimi yükselttim bende illaki verim alırsınız şahsen geçen sene bende o boylarda saksılara dikmiştim iyide biberlerim oldu ama acaba daha büyük saksı daha çok ürün almamızı sağlarmı acaba diye düşünüyorum.Geçen seneki saksılarımın resimleri altta
Maşşallah demek istedim bir an.. Nazar değmesin O kırmızılarda ne acıdır varya..

mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 11:40   #1028
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mazda_ozan Mesajı Göster
Maşşallah demek istedim bir an.. Nazar değmesin O kırmızılarda ne acıdır varya..
Evet acılar hatta kuruttum onları yemeklere atıyoruz birer tane ama sonuçta yerli biber acılığı bir yere kadar esas bu senekiler sağlam acı olacak inşallah hem ev yapımı ilaçlarda acı biberle yapılan karışımlar var onlar için on mumara okacak.

Eski 28-05-2015, 19:08   #1029
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Böceklerin ağzına kırmızı biber süreceksiniz yani? ) Yalnız dikkat edin benim çiçekler öldü ev yapımı karışımdan.İnternetteki her ev yapımı ilaç da demek ki doğru değil...

Eski 28-05-2015, 20:00   #1030
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Çiçeğiniz hassas bir çiçekmiydi acaba ondan olabilirmi gerçi öle veya böyle sonuçda bitkinin işini bitiriyorlar.Bugün neemazal adlı ilaçtan sipariş verdim organik ilaç ondan memnun kalırsak bibere gerek kalmaz😀 deneyelim bakalım.

Eski 29-05-2015, 00:40   #1031
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Hint Karanfili idi ölen çiçeğim Erkan bey...Ben sizin seraları araştırmaya devam ediyorum,mini sera olursa ilaçlama da yapabileceğim.Şuan hazır ilaçları kullanmak imkansız benim için kedilerimden dolayı,ev yapımı ilaç ile o deneyimi yaşayınca da tekrar denemekten korktum Biraz güvercin gübresi topladım,yarın Supradyn ve güvercin gübresi vereceğim bibere.Elbette hemen şeffaf poşetle bir tür sera yapmam gerekecek ama biberlerim hala ilk çıktıkları gibi küçükler,bu karışımı biberde denemek istiyorum.Etkisini burada paylaşırım...Buarada reklam gibi olmasın ama İkea'nın mini seraları çok cici Madem yaklaşık aynı fiyattalar bari cici olan olsun diyeceğim sanırım sonunda

Eski 29-05-2015, 10:03   #1032
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Benim biberlerde yeni yeni canlanmaya başladı bundan sonra hızlanacaklar artık gerçek yaprakları görmeye başladık elimde baya bir fide oldu.Samsunda ikamet edipte bana zehir gibi biber lazım diyenlere duyrulur biraz daha büyüyecekler ama.Tabi şunuda belirtelim tohumların kaynağı ben değilim içinden civciv çıkma şansıda var 😀

Sera konusuna gelince artık alın bir tane biberler büyüyecek sera gelene kadar tabi cici görüneni almanız mantıkl insan aldığı şeyi sevemedikten sonra anlamı yok.

Eklenen Resimler

GothiCat ve Milla beğendi.
Eski 29-05-2015, 14:56   #1033
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
HBiraz güvercin gübresi topladım,yarın Supradyn ve güvercin gübresi vereceğim bibere.
Güvercin gübresi çok kuvvetli bir gübredir. Hangi gübre olursa olsun en az bir yıl bekletmeden kullanmayınız. Yeterli sulama olmayınca yanmamış gübre büyük ağaçları bile öldürebiliyor.

Supradayn yanlış anlamadı isem insanlarda kullanılan vitamin. Bitkiler için olan vitaminlerden kullanmanız daha iyi olur sanırım.

A_NOMAD ve telato beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 21:46   #1034
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

@Muda
Uyarınız için çok teşekkürler.Fakat ben daha önce bu karışımı uygulamıştım,faydasını da görmüştüm.Elbette bol su ile karıştırarak ve az dozda,arada veriyorum.Yoksa elbette haklısınız zararlı olabilir.

@Erkan Bey
Hiç sormayın,sera konusunda karar veremedim gitti.Biberler değil de ilaçlama için istiyorum sera.Örümcekler,karıncalar bela oldu bir süredir...

Eski 30-05-2015, 21:56   #1035
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
@Muda
Uyarınız için çok teşekkürler.Fakat ben daha önce bu karışımı uygulamıştım,faydasını da görmüştüm.Elbette bol su ile karıştırarak ve az dozda,arada veriyorum.Yoksa elbette haklısınız zararlı olabilir.

@Erkan Bey
Hiç sormayın,sera konusunda karar veremedim gitti.Biberler değil de ilaçlama için istiyorum sera.Örümcekler,karıncalar bela oldu bir süredir...
Siz yanılmıyorsam kediniz için daha doğrusu hem kedinizi ilaçtan hem bitkinizi kediden korumak istiyorsunuz.
Eğer ilaçtan kediyi korumak içinse ev yapımı ilaçlar bölümündeki ilaçlardan kullanmayı düşündünüzmü kimyasal kullanıyorsanız şayet veya neemazal gibi organik bir ilaç.
Bu neemazalıda herkese tavsiye ediyoruz da bi kullanamadık ilaç geleli 2 gün oldu bir müsait olamadım yarın kullanıcam ama, benimde çileklerde kırmızı örümcekler var.

Eski 31-05-2015, 15:54   #1036
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Biberim ilk iki çiçeğini çok manidar şekilde bugün (Gezi ve dolayısıyla biber gazlarının bugün ikinci yıldönümü) açtı... Zehir gibi acı olacak sanırım

Name:  İlk iki çiçeğimiz.jpg
Views: 791
Size:  59.6 KB

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 16:34   #1037
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
biberlerime hastalık geldi ne olabilir

biberlerimde ve bazı domates fidelerimde yapraklarında bozulma görüyorum. çiçekleri de dökülmek üzere. saksıda yetiştiriyorum. torf ve bahçe toprağı karışımı. bir defa yarasa gübresi verdim su ile karıştırarak. iki hafta önce. ama yinede hastalandıklarını düşünüyorum. ne olduğu hakkında bilgisi oan varmı.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 16:37   #1038
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

böcek göremedim. fakat fidenin birinde en alttaki resimdekinde üzerinde böcek gezinmiş gibi parlak yol gördüm. ama diğerlerinde yok. sanırım fidelerde farklı farklı problemler var

Eski 01-06-2015, 08:16   #1039
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

arkadaşlar mesaj kimseye ulaşmadı galiba, ziraatçiye ancak hafta içi gideceğim. eğer evde yapacağım bişeylerle sorunumu çözebilirsem daha iyi olacak.

Eski 02-06-2015, 14:48   #1040
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
arkadaşlar mesaj kimseye ulaşmadı galiba, ziraatçiye ancak hafta içi gideceğim. eğer evde yapacağım bişeylerle sorunumu çözebilirsem daha iyi olacak.
Sayin blume13,

hastalik ilk evrelerinde oldugundan resimlerden ne oldugu pek anlasilmiyor. Bacterial canker gibi bakteriyel hastaliklar veya tutun mozaik virusu gibi viral bir hastalik olmadigi surece, yasadigim butun problemlerin yuzde doksan dokuzunu cozdugum tek yontem var;

1 cay kasigi bulasik deterjani
5-6 damla yuzde yuz saf tatli portakal yagi
1 litre su

Tek zor bulunan madde tatli portakal yagi, ben ebay'den siparis ettim. 100ml lik bir sise baya yetecektir ama dedigim gibi yuzde yuz saf ve dogal portakal yagi olmasi gerekli, yan urun degil. Uc bes gun icinde mantar/kuf, orumceksiler ve benzeri hastaliklarin tumu kaybolacaktir. Bunun yanisira verdiginiz su miktarini azaltmanizi ve hastalikli yapraklari bitkiden ayirip yakmanizi oneririm. Bitkinin yeterince ruzgar almasi da mantari hastaliklari onlemek icin cok onemli.

Iz elementlerinin eksik olmasi da bazen benzeri yaprak deformasyonlarina neden olabilir. Iyilesme olmazsa, yaprak gubresi uygulayarak eksik olan iz elementlerini takviye edebilirsiniz.

Eger sorunu cozemezseniz tutun mozaik hastaligi gibi viral hastaliklari veya bacterial canker gibi bakteriyel hastaliklari karsilastirabilirsiniz. Eger bu tur bir hastalik varsa malesef sadece hastaligin bulasmadigi bitkileri korumaniz mumkun.

Ozellikle tutun mozaik hastaliginin biberlere sigara dumani veya sigara tutan ellerle tasinir. Biber yetistiren bir kimse bu konuya cok dikkat etmelidir.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 16:45   #1041
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

çok teşekkürederim sayın flying dragon. az sonra gidip portakal yağı alacağım. antalyadayım ben buralarda kolaylıkla bulunabilir sanırım. orjinal olmasına da dikkat ederim. bende birkaç defa neem yağı püskürttüm. oda bitti zaten. şimdi bununla devam edeyim. bakalım nasıl olacak.

Eski 06-06-2015, 08:46   #1042
Yeni Üye

Forumda biraz dolaşınca internetten alınan tohumların farklı çıktığı konularına denk geldim.
Bunlar gerçek midir elimizdeki bu verilerle değerlendirebilir miyiz? en azından birinin gerçekten acı bir biber olmasını umut ediyorum. daha önce bu biberlerden yetiştiren olduğu için belki görüntülerden bişeyler çıkartılabilir. aliexpressten aldığım red habanero ve bhut jolokia tohumları çimlendi büyüdü ve resimdeki hale geldi. 2 yogurt kabına ekili biberler ayrı ayrı biri habanero biri bhut jolokia hanginin hangisi olduğunu unuttum ama biri daha büyük yapraklı gövdeyi ayırmadan çıkıyor tomurcukları yeni çıkıyor daha hiç açmadı. Diğeri ise yaprakları küçük ve sayı olarak fazla, önce gövde ikiye ayrıldı şimdi yine ayrılmaya devam ediyor, daha erken tomurcuklandı ve diğer resimde göreceğiniz gibi etrafı mor gibi rengi olan çiçek de açtı.

Milla ve Resulgur beğendi.
Eski 10-06-2015, 22:31   #1043
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
bunlarda benim biberciklerim arkadaşlar sakskıya alayım mı, biraz daha büyüsünler mi ?

Eklenen Resimler

emires ve Milla beğendi.
djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 10:42   #1044
Yeni Üye

tohumdan ekeli tam 3 ay oldu. henüz biberleri göremedim, 2 cinsten birinin çiçekleri epey açtı sonrasında kuruyup düşüyor. Diğer tür de ilk çiçeği geçen gün açtı 3-5 açacak tomurcuk daha var. Çiçeklerin içini kulak pamuğuyla kurcalıyorum fakat şu ana kadar sonuç alamadım inşallah önümüzdeki 1 ay içinde biberler çıkmaya başlar artık.

Eklenen Resimler

Düzenleyen odunq : 15-06-2015 saat 10:47 Neden: imla
Eski 15-06-2015, 12:42   #1045
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın odunq.
Bitkilerin bulunduğu yeri ve ne kadar güneş aldığını yazarsan
daha çok cevap alırsın.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 15:28   #1046
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Sayın odunq.
Bitkilerin bulunduğu yeri ve ne kadar güneş aldığını yazarsan
daha çok cevap alırsın.
bitkiler balkon camının dış mermerinde bulunuyor bir tanesi de balkonda duvarda, sabah güneşi alıyor 7-8 saat güneş gören balkonda.
tomurcuk hiç çıkmazken suyu azaltmak işe yaradı açmaya başladılar bakalım çiçekten sonrası da gelecek mi

Eski 15-06-2015, 22:37   #1047
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alt yapraklar sararmaya başlamış, azot eksiliği (hayvansal gübre) veya fazla sulama yapıyor musunuz?

GothiCat beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 07:59   #1048
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Alt yapraklar sararmaya başlamış, azot eksiliği (hayvansal gübre) veya fazla sulama yapıyor musunuz?
fazla sulamayı kestim 3-4 haftadır az suluyorum öylece tomurcuklar çıkmaya başladı zaten. fakat su dışında şimdiye kadar toprağa herhangi bir şey vermedim gübre vs gerekebilir doğrudur bu konuda çok bilgim olmadığından bilemiyorum.

Eski 16-06-2015, 10:20   #1049
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
biber bitkisi fazla sulamadan kök sorunlarına açıktır. biz arazide bu sıcaklarda 15-20 gün su vermiyoruz. bitki cayır cayır yanıyor. daha sonra normal sulamaya geçiyoruz ve hızla büyüme başlıyor.

GothiCat beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2015, 19:42   #1050
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Biberlerim büyümeye başladı.Geç diktiğim için,havalar ısındı diyerek,şaşırtma yapmadan saksıya alsam diyorum.Sıkıntı olur mu?Bir de yaprakların üzerinde beneklenme var.Böcek sorunu gibi değil de azot,fosfor vs gibi şeylerin eksikliğinden gibi sanki.Neden olmuş olabilir sizce?Sulamayı az yapıyorum.Balkonda,güneş görüyor...

@Erkan bey
Evet,kedilerim zehirlenmesin diye düşündüğümden.Fakat ev yapımı ilaçlara güvenim sıfırlandı çiçeklerim ölünce.Bitkilerim için hazır ilaçlar en iyisi diye düşünüyorum,kedilerim söz konusu olunca da bitki ölürse ölecek artık demek zorunda kalıyorum :/ En iyi fikir kapalı sera gibi geldi...

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024