agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2014, 19:01   #901
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Biber tohumu saklama

Merhaba arkadaslar,

Bursa dolmalik kirmizi biberleri nasil kurutup, tohumlari sakliyorsunuz? Benim buralar cok sicak olmadigi icin guneste kurutma sansim yok, acaba evin icinde serin ortamda kurutabilir miyim? Yoksa biberim curumeye mi baslar? Simdiden tesekkurler cevaplariniz icin.

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 14:34   #902
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Birçok tohum şirketinde birçok biber çeşidi için dekara verim olarak ortalama 3-4 ton yazılıyor. Çok merak ettiğim, 1 dekardan gerçekten bu kadar ürün alınabiliyor mu?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 20:11   #903
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Birçok tohum şirketinde birçok biber çeşidi için dekara verim olarak ortalama 3-4 ton yazılıyor. Çok merak ettiğim, 1 dekardan gerçekten bu kadar ürün alınabiliyor mu?
Arzuman tohumculuk firmasının tohumlarını kullanıyorum. Fotoğraftaki ürünler 4 metreye 50 metre olacak şekilde ekili. Buradan haftada 50 ile 100 kg arasında ürün çıkıyor. (Son sıra çiçek biberi onu kg olarak saymıyorum) Aylık ortalama 300 kg bir ürün. Ürün alımı 3 ile 5 ay arasında oluyor. 250 m2 alandan rahatlıkla 1 ton ürün almak mümkün oluyor. Birde bu biberler kıl biber, diğer biberlerde kg daha fazla olacaktır.

Biber fideleri 2li olarak ekiliyor. Sıra üzeri 40 cm, sıra arası 50 cm ve 100 cm. Dengeli gübreleme ile daha çok verim almak mümkün. Birde şu var ki yazın çıkan 100 kg biber, şimdi çıkan 20 kg biber ile aynı fiyatta Bu yüzden soğuklar başlayınca potasyum ve yosun içerikli hümik asit kullanılması çok önemli bir etken.

Name:  IMG_3554.jpg
Views: 3901
Size:  73.0 KB

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 11:29   #904
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Bu biberlerin cinsi nedir? Kardinal tacı (bishop's crown) değil sanırım, alt tarafta belirgin bir bombesi yok, daha çok bir güle benziyor. Bitkinin boyu 50-60 cm kadardı. Meyve büyüklükleri de yaklaşık bir ceviz kadar. Direkt güneş almayan iki apartman arasında olmasına rağmen epeyce meyve vermişti.

Eklenen Resimler

sonkez, Milla ve şirinka beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 12:37   #905
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Bu biberlerin cinsi nedir? Kardinal tacı (bishop's crown) değil sanırım, alt tarafta belirgin bir bombesi yok, daha çok bir güle benziyor. Bitkinin boyu 50-60 cm kadardı. Meyve büyüklükleri de yaklaşık bir ceviz kadar. Direkt güneş almayan iki apartman arasında olmasına rağmen epeyce meyve vermişti.
Gül Biber diye geçiyor. Ama dediğiniz gibi vaktinde yurt dışından Kardinal Tacı (Bishop's Crown) olarak gelmiş sonra burada Gül Biber de olmuş olabilir. Buna benzeyen başka bir çeşit daha vardı. Adını hatırlayamadım şimdi.

Gül Biberin tohumlarını ben paylaşmıştım takasta. Paylaştığım biberin et kısmı tatlı ama tohumları acıydı. Siz de bir bakın isterseniz.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 13:06   #906
Moderatör

Çok teşekkürler Sayın bahcedenn, ben de ilk cevap verene tohum göndermeyi planlamıştım ama sizde daha iyisi var galiba . Tadına bakmadım henüz sadece iki adet meyve alabildim zaten.

sonkez ve bahcedenn beğendi.
Eski 09-11-2014, 15:04   #907
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Ege'de yetistirilen ve yurtdisinda yaygin olarak bilinen ceside benzer bir kultivar var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster

Ozlem A beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 14:07   #908
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Standart çeşitlerde uygun yetiştirme koşullarında 3-5 ton arası ürün alınıyor. Hibrit çeşitlerde bu oran 2 katına kadar çıkıyor. Bizim çiftçiler Semerkand F1 kapya biberde 10 tonu geçiyor. Yalnız erken ekim (şubatta tünel altına) ve dekara 3500 bitki gelecek şekilde dikiliyor. Ayrıca biberlerin ağırlıktan devrilmemesi için sıra üzerlerine tel çekilip destekleniyor. Aşırı meyve tutumundan dolayı bitkileri desteklemek şart.

İsmail Kuzucu ve Muda beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 12:48   #909
Moderatör

Soğuk kompost ve bahçe toprağı karışımına ektiğim biberler Aralık ortasında hala çiçek açıyor. Arasıra yapraklarına enzim püskürtmekten başka bir bakım yapmıyorum.

Fidesi organik pazardan hediye gelen cins pek bereketli çıktı.

Eklenen Resimler

Eski 02-01-2015, 23:48   #910
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Geçen günlerde haberlerde mor biber çıkmıştı, ordan aklıma geldi paylaşayım dedim

Macar biberi, demre ve sarı konik biberi mora dönüştürürse.

Name:  IMG_3609.jpg
Views: 3596
Size:  67.1 KB

Eski 03-01-2015, 04:35   #911
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Uzun olan meyve ozellikle ilginc. Bu sekle sahip mor biber cok nadir. Bundan seleksiyon yaparak ilerleyin derim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Geçen günlerde haberlerde mor biber çıkmıştı, ordan aklıma geldi paylaşayım dedim

Macar biberi, demre ve sarı konik biberi mora dönüştürürse.

Eklenti 531358

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 14:41   #912
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Uzun olan meyve ozellikle ilginc. Bu sekle sahip mor biber cok nadir. Bundan seleksiyon yaparak ilerleyin derim.
Demre biberi etli olmasıylada aranan bir çeşit. Mor olarak devam eder mi acaba?

İyiki de bu macar biberlerini diğer biberlerden çok uzaklara ekmişim

Muda beğendi.
Eski 14-01-2015, 10:46   #913
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Arrow biberlerim her sene ölüyor

Ne kadar ustune titresem de, 15cm kadar buyuyolar sonra teker teker oluyorlar. Inanin her sene hayallerim yikiliyor. Bu sene de gidisat ayni yonde ve ben yine ne yapacagimi bilmeden, kah sularini azaltarak, kah sularini arttirarak bu durumu onlemeye calisiyorum. Biberlerini oylesine eken ve oldugu gibi birakan bi arkadasim var, onun biberleri buyuyor ve baya da urun aliyor. Biberleri ekerken izledigim yontemi resimlerle anlatmaya calisacagim. Umarim bana bir fikir verebilirsiniz, ne kadar uzgun oldugumu tahmin edemezsiniz.

1 Bu sene 30 kadar chili biberi ektim. Cinsi saf degil, cok begendigim bir biberden aldim tohumlari. Bir hafta suda beklettim ve daha sonra steril saksi topragi ile viollara topragin yaklasik yarim cm altina ektim. Bu resimde tohumlari ektigim minik seralari goruyorsunuz. Tohumlar 10 cm olana kadar kapali tutup sadece spreyle su verdim. Gayet neseli ve hizli bi sekilde fire vermeksizin ciktilar. Gecen sene de yine boyle iyi bi baslangic yapmistim;

http://i.imgur.com/PpL9kkI.jpg

2 Fideler 12-15 cm arasina gelince mini seradan cikartip buyuk seramda kullandigim raflardan birini iceri alip toprakla doldurdum ve fideleri dikkatlice viollerden topraga aldim. Viollerden disari kokler cikmadigi icin guvenemedim ve violleri yirtip oyle topraga ektim. Bu islemin ardindan tam yedi fide öldü, onlari attim. Fideler sabah ve oglen gunesinin buyuk kismini aliyor. Fidelerin hemen hepsi iki kat yaprak cikmis durumda, bazilari da daha fazla yaprak verdi ama hepsi hala iki kat. Bu resimde fideleri topraga ekilmis halde goruyorsunuz;

http://i.imgur.com/SF9wyNR.jpg

3 Bu asamadan sonra sag kalan fidelerin yapraklarinin rengi acilmaya, daha sonra acik kahverengi/bej arasina donup dokulmeye basladi. Su an bu emarelerin goruldugu bitki sayisi 10 kadar. Ne yapacagimi bilmiyorum, sularini kestim, ardindan suyu arttirdim. Dun en son olarak topraga cubuk seklinde olan gubrelerden sapladim ama onlarin topraga karismasi biraz zaman aliyor. Gecen sene ayni adimlari takip ettim ve biberlerin hepsi teker teker olduler. Biber eken arkadasim, tasli pis bir toprak ve drenaji olmayan plastik 5cm derinliginde bi kaba ektigi, daha dogrusu tohumu atip unuttugu fideleri teselli olarak bana verdi ve onlar hala bahcemde yasiyorlar. Kisi atlattilar yani. Neden biberlerim yasamiyor, uzerlerine titredigim halde durum bu.

not: Fideleri yilbasindan bikac hafta once ekmemin sebebi, yasadigim yer soguk oldugundan ve gec isindigindan, fideleri nisan ortalarina kadar yetiskin hale getirip topraga disari ekmek. Yoksa eylul sonu anca biber verecek olgunluga ulasiyor ve cok az ve kisa sure verim alabiliyorum.

redbullah beğendi.
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 21:38   #914
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Sn. flying dragon,

Aşağıdaki konu başlıklarını incelemeniz faydalı olabilir.

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

Yeni Çimlendirilmiş Fidelerde Yaşanan Sorunlar

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 15:29   #915
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Sn. flying dragon,

Aşağıdaki konu başlıklarını incelemeniz faydalı olabilir.

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

Yeni Çimlendirilmiş Fidelerde Yaşanan Sorunlar
Tesekkur ederim ama sorunum cok bilinen veya genel bilgilere bakilarak cozulecek bir sorun degil. Hava kalitesi ve sigara dumaninin etkisi oldugunu dusunuyorum.

Eski 20-01-2015, 18:11   #916
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flying dragon Mesajı Göster
Tesekkur ederim ama sorunum cok bilinen veya genel bilgilere bakilarak cozulecek bir sorun degil. Hava kalitesi ve sigara dumaninin etkisi oldugunu dusunuyorum.
Fideleriniz direk güneş ışığı görmediği için hep boya gitmişler. Gövdesi kalın olmadığı için ne yaparsanız o bitki ölür. Bitki güneş ışığını nereden görürse o yöne gider, direk üzerine görürse bitki bodur kalır ve ana dal kalınlaşmaya başlar.

flying dragon beğendi.
Eski 20-01-2015, 19:51   #917
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Fideleriniz direk güneş ışığı görmediği için hep boya gitmişler. Gövdesi kalın olmadığı için ne yaparsanız o bitki ölür. Bitki güneş ışığını nereden görürse o yöne gider, direk üzerine görürse bitki bodur kalır ve ana dal kalınlaşmaya başlar.
hocam tesekkur ederim. haklisiniz dediginizde. sanirim artik su planini cizdigim lambayi yapmanin zamani geldi.

Eski 24-01-2015, 21:45   #918
Yeni Üye

kirya's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2014
değişik biber çimlendirme maceram

İnternetten bilinen bir firmadan aldigim çeşit cesit biber tohumlarim cimlenmeye basladi. Arkadaslar 60-70 gunde cimlenir denilen bhut jolokia kar merhaba dedi. 5 tohumdan 5 i de cimleniyor.
Turuncu etiketliler: bhut jolokia
Yesiller: beyaz habanero
Sağ alttakiler: çikolata habanero
Orta zira siyah biber ve tabasco
Sol zira üst: 4 renkli twilight sus biberi
Sol alttaki ptirciklar saksi domateslerim

Zor biberler cimleniyor ancak tabasco twilight ve siyah biberlerde hareket yok. Oda sicakligi 22-23 arasi sadece torf kullandim. 15 günde boyle oldular.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
kirya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 21:48   #919
Yeni Üye

kirya's Avatar

Bu biberlerin sasirtacagim zaman hepsine ayri saksi mi kullanayim ve kaç litrelik olmali? Tecrübeli arkadaslar un yardimlarini bekliyorum. Gecen yil bhut jolokialarimdan hivcbiri cimlenmemisti. Memleket: sanliurfa

Eski 25-01-2015, 23:21   #920
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Sn. kirya,

Fidelerin bulunduğu viyol gözlerinin derinliği 7 cm ise olduğu yerde kalabilirler. Şaşırtmak için 10-15 cm derinlik, 5-7 cm çapındaki plastik bardak saksılar yeterlidir. Her saksıda tek bitki olmalı. (Daha sonra bahçeye dikecekseniz eğer)

Eğer saksıda yetiştirecekseniz tek bitki için en az 5 litrelik saksı uygun olur. 15-20 litrelik saksılara 3 adet bitki de dikebilirsiniz.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 00:15   #921
Yeni Üye

kirya's Avatar

Heyamola tesekkur ederim.çok isime yarayacak bilgiler vermissin

heyyamola beğendi.
Eski 24-02-2015, 13:54   #922
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012
Merhaba, geçen sene çiçekçiden biber fidesi almıştım. Üzerinde 40'dan fazla biber vardı. Kışa doğru dallarını kısaltıp cam balkona kaldırdım arada su verdim. Bu sene ürün verir mi? Ne yapmak gerekir? Teşekkürler

brunomoraes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 12:40   #923
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Bhut jolokia çok acı bir biber değil mi napıcaksınız valla kavurur.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 10:07   #924
Yeni Üye

dribo33's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2014
Biber

Merhaba arkadaşlar bu sene biber ssevdası aldı gidiyor beni ne yapacağımı bilemedim ocak ayındaplastik kablara biber ektim bir kkısmı çıktı ama çoğu çıkmadı bende 15 şubatta tekrar dikim yaptım ama ismini bildiğim biberleri belli olacak şekilde diktim aralar da bilmediğim biber lerdendiktim bir cçoğu çıkınca bardaklara ve viollere aldım ayrım olsun diye saksı da kalan biberlerim çok iyi oldular hatta diğerleri de ama şöyle bir durum haiz oldu benim tohumlar bir buçuk ay olmasına rağmen halen çıkıyorlar. Sıkışacaklar nasıl saksı yetistirecegim bilemedim. bu arada biberlerim bhut jalokia sarı ve kahve, kırmızı turuncu ve kahverengi habanero, moruga akrebi, bordo ve turuncu jalapeno, tabasco, pasillo bajio , sarı dolmalık ve son olarak Kaliforniya biber ekmistim tabi bilmediğim bir kaçbiber daha tabi ismini bildiklerimde tohumcunun gonderdigi isimler iinşallah doğru çıkar

dribo33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2015, 21:43   #925
Yeni Üye

seker07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2015
Merhabalar bende bitki sevdasına tutuldum.birçok tohum cimlendirdim.fidede sipariş ettim.ben saksı seciminde zorlaniyorum biber kaç ltlik saksıda yetişir. Derinmi geniş mi olmalı.bilgi verirseniz bana sevinirim.

devrann beğendi.
seker07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 16:46   #926
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Benim Turuncu Habanero ve diğer tatlı biberimin tohumları çimlendi.
Fire yok.

Name:  image.jpg
Views: 2797
Size:  61.4 KB

Doğal pestisit yapacağım.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 21:02   #927
Yeni Üye

seker07's Avatar

[QUOTE=Jezebel;1367180]Benim Turuncu Habanero ve diğer tatlı biberimin tohumları çimlendi.
Fire yok.

Eklenti 544045

Öncelikle tebrikler izninizle birşey sormak istiyorum toprak kırmızı toprakmi .kırmızı toprak sebzeler için ideal diye duymuştum acaba satılıyor mu?

Eski 31-03-2015, 14:07   #928
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

O toprak değil cocopeat. Çürütmediği için tercih ediyorum.
Akşam da lale biber tohumlarını ektim, hadi hayırlısı.

Düzenleyen Jezebel : 31-03-2015 saat 22:35
Eski 31-03-2015, 22:30   #929
Yeni Üye

seker07's Avatar

Anladim cocopeat cok duyuyorum.ama hic kullanmadim.ben torfda cimlendirdim tüm sebzelerimi özel birşey yapmadım.öğrenecek çok şey var lala biber duymadım netten bakiyim

Eski 31-03-2015, 22:42   #930
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Lale dediğime bakmayın, mutlaka başka bir adı vardır.

Name:  lale.jpg
Views: 4144
Size:  31.7 KB

Biber konusunu iyi çalışan arkadaşlar bilir.

seker07 beğendi.

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024