agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2008, 22:48   #91
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Resim görsem daha iyi yardımcı olurum ama muhtemelen saksılar aşırı ısındığı için çiçek dökmüştür mümkünse saksılarınızın ısınmasını engelleyecek tedbirleri alın yine de resim yerleştirin en iyisi bitkilerinizi görelim...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 22:55   #92
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rapator Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar...Hiçbirşey ekmediğim yoğurt kabımın birinden biber fidesi çıktı..[/IMG]
Bu en alt resimdeki bitki ise onun bir biber türü olduğundan emin değilim biber ise birlikte ülkemizde daha önce olmayan alışık olmadığımız bit türdür.

Eski 28-06-2008, 23:01   #93
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Selahattin bey sanırım haklısınız 2-3 gündür havalar çok sıcak ve biberlerimde büyük pet şişelerde ekili (içme suyu kaplarında)peki bu saksıları nasıl soğutabilirim daha gölge bir yeremi alayım başka bir işlem mi önerirsiniz. Malesef fotoğraf koyma imkanım şimdilik yok teşekür ederim.

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 13:26   #94
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Selahattin Bey forumdaki arkadaşların biberlerine bakıyorum gayet büyük ve parlak yaprakları var.Ama benim yetiştirdiğim biberler gayet güzel çiçeklendiği ve bir iki tane cılız biber vermesine rağmen yaprakları küçücük sarımtrak ve her an kuruyup düşecekmiş gibi duruyor. Birkaç marka torfu karıştırıp sonradan üstüne oraganik gübre uygulamıştım.Saksıları daha önce de belirttiğim gibi uzun saksılardan ve içinde 4 fide var.Toprağı az gibi geldi ve biraz kök diplerine toprak yığması yaptım sonradan.Bitlenme olduğunda zirai ürünler satan biryerden bir ilaç almıştım adını hatırlayamıyorum ama zehirli yazıyordu üzerinde.Adamın söylediğine göre kullandım doz aşımı olduğunu da sanmıyorum.Bitlerden kurtardım ve sonrasında çiçeklenme oldu.Acaba kullandığım ilaç biberleri etkilemiş olabilir mi? Bitkiler ilaçtan dolayı gelişemiyor olabilirler mi? Ne yapmalıyım sizce?

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 15:50   #95
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zfkg Mesajı Göster
Selahattin bey sanırım haklısınız 2-3 gündür havalar çok sıcak ve biberlerimde büyük pet şişelerde ekili (içme suyu kaplarında)peki bu saksıları nasıl soğutabilirim daha gölge bir yeremi alayım başka bir işlem mi önerirsiniz. Malesef fotoğraf koyma imkanım şimdilik yok teşekür ederim.
Sevgili Zfkg,
Soruyu hocamıza sormuşsun ama bende kendimce bir cevap vereyim.
Sabah güneşi (öğlene kadar) olan bence yeterli geliyor öğleden sonraları cidden yakıcı güneş biber gibi tüm bitkileri kavuruyor, bence imkanın varsa öğleden sonraları saksılarını gölgeye al daha sağlıklı büyüdüklerini göreceksin.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 10:44   #96
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
biber

Selahattin hocam ;
biberimi balkonda gölgede tutuyorum.
Bütün çiçeklerini döktü,sadece bir biber tuttu.
Diğerleri niye biber olmadı acaba?

Eklenen Resimler

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 22:50   #97
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

sevgili torco,
sanıyorum haklısınız.Saksılarımda kalebodurdaydı onların sıcaktan atkilenmemesi mümkün değil . Bende bir çözüm yolu buldum kendimce tabakalar halinde köpükler satılıyor onlardan temin edip zemine saksı altlarına ısıyı azaltmak amacıyla koydum şimdilik biberlerin çiçekleri dökülmüyor bekleyip görücez. Ayrıca sadece öğleye kadar güneş alan balkondalar .

Eski 02-07-2008, 08:09   #98
Ağaç Dostu

Sevgili demir demir sabredin biberiniz daha yeni verime başlamış gibi görünüyor bu arada umarım sadece torfa dikili değildir. Aırı ısınmadan koruyun gerekirzse toprağın soıcaklığını (Gölgede de olsa) kontrol edin 40 dereceyi geçmesin serinlemesini sağlayın. Şimdi burada dikkatli olmak lazım zira ısı aşırı artınca serinlesin diye verilen su soğuk-sıcak etkisiyle bitkiyi strese sokar bu da çiçek dökmesi demek o nedenle birden serinletmek yerine ısınmayı engelleyecek tedbirleri almak lazım...

Eski 02-07-2008, 12:29   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Merhaba, sık sık geçen bir konu bitkilerin sadece torfa dikilmemesi gerektiği, bunun sebebi nedir acaba ? Sayın Selahattin Yılmaz'dan bu konuda bizi bilgilendirmesini rica edeceğim.

Teşekkürler.

Düzenleyen ServetAydoğan : 02-07-2008 saat 12:30 Neden: yazım hatası
ServetAydoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 13:07   #100
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Sevgili demir demir sabredin biberiniz daha yeni verime başlamış gibi görünüyor bu arada umarım sadece torfa dikili değildir. Aırı ısınmadan koruyun gerekirzse toprağın soıcaklığını (Gölgede de olsa) kontrol edin 40 dereceyi geçmesin serinlemesini sağlayın. Şimdi burada dikkatli olmak lazım zira ısı aşırı artınca serinlesin diye verilen su soğuk-sıcak etkisiyle bitkiyi strese sokar bu da çiçek dökmesi demek o nedenle birden serinletmek yerine ısınmayı engelleyecek tedbirleri almak lazım...
Selahattin hocam;
sadece koyu renkli orman toprağı ve biraz üzerine koyun gübresi attım,
torf hiç yok.Cevabınız için çok teşekkür ederim.

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 21:36   #101
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Biberlerimin tadına baktım. Harikalar ama hepsi ayrı cins..

Eklenen Resimler

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 03:55   #102
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Yakında bende biberlerimin tadına bakabileceğim ilk birkaç biberi gördüm artık. ilk biber tohumluk ayrılacak ama diğerleri afiyetle inşallah.....
Çok güzeller nasıl kıyıp koparıcaz bakalım günlerce gözlerinin içine baka baka dualar, hoş sözlerlele büyütmeye çalıştık. Yok suyu az olsun, bitini ne yapmalı, amman çiçekler mi dökülüyor derken
BU GÜNLERİ DE GÖRDÜM ŞÜKÜRLER OLSUN!

Eski 15-07-2008, 08:09   #103
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Eee? hani resimleri?

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 23:39   #104
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Sevgili arkadaşım Özhan sanırım bu sorun bana.

Malesef bu imkanım şimdilik yok sitedeki herkezle biberlerimi paylaşmayı nekadar isterdim bilemezsin. Onlar benim ilk göz ağrım enaz çocuklarımın varlığıyla duyduğum gurur kadar onlarla gurur ve sevinç duyuyorum.

Anladım bu halimi sanırım ben artık bir bitki delisiyim!

aaligul beğendi.
Eski 17-07-2008, 01:21   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2008
biber fotolarım

Sevgili dostlarım, biber fotolarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonuncu fotoyu masa üstüme yerleştirdim bile. yapraklar ve ürünler hakkında sizden yorum rica ediyorum.......

Balkonda Saksı Sebzeciliği

servetbasyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 23:56   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-07-2008
bakın şu biberlere arkadaşlar

]merhaba arkadaşlar elimde geçen seneden kalma kıl biber tabir ettiğimiz ince acı biber den kalma tohumluk biber kalmıştı bu sene nisan ayında onları ektim fidan olunca plastik kasalara aldım yerim dar olunca sık bir dikim yaptım biberlerin bazıları özüne sadık kaldı fakat bir iki fidan şaşırdı nasılmı birtanesi şişman biber oldu iki fidanda can eriği gibi oldu bu normalmi sizce resimleri ekleyeceğim becerebilirsem

umarım kuralları çiğnememişimdir cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar ve selamlar

h kemal h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 11:45   #107
Gökhan Hamat

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Daha öncede fotoğraflarını yolladığım ama cinsini öğrenemiğim biberim çiçeklendi...Çiçeklerini döktikten sonra kalan yuvanın içerisinde biber oluşuyor sanıyorum...Resimler ektedir...

Rapator Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 21:02   #108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h kemal h Mesajı Göster
]merhaba arkadaşlar elimde geçen seneden kalma kıl biber tabir ettiğimiz ince acı biber den kalma tohumluk biber kalmıştı bu sene nisan ayında onları ektim fidan olunca plastik kasalara aldım yerim dar olunca sık bir dikim yaptım biberlerin bazıları özüne sadık kaldı fakat bir iki fidan şaşırdı nasılmı birtanesi şişman biber oldu iki fidanda can eriği gibi oldu bu normalmi sizce resimleri ekleyeceğim becerebilirsem

umarım kuralları çiğnememişimdir cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar ve selamlar
arkadaşlar benim soruma cevap verecek yokmu ben konuyu yanlış yeremi açtım acaba

h kemal h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 06:15   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 3
Merhaba,
Domates ve biber yetiştirmeye başladım. İkisi de beraber güney cephede pencere önünde duruyor. Ancak biber güneşi o kadar sevmedi galiba. Meyveleri olgunlaşmadığı halde büzüştü. Fotoğrafa bakarak yapmam gerekeni söylerseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

serdarsom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 00:04   #110
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

İşte bunlarda benim biberlerim ilk ürünler harikaydılar.

Eklenen Resimler

Eski 08-08-2008, 08:37   #111
Ağaç Dostu

Biber çok kolay yabancı döllenen bir bitkidir, eğer biberim sadace istediğim çeşit olsun dersen her iki çeşit biber bikisi arasında 250 metre izolasyon mesafesi olmalı ki birbirlerini tozlayıp yabancılaşmasın. Sizlerde balkonda yetiştiricilik yaparken farklı tür biberleri yan yana dikiyor veya saksılarını yakın tutyorsunuz o zaman da biberler birbirlerini dölleyip doğal melezleniyorlar. Buda onlardan aldığın tohumdan elde edecğin fidelerin veya bitkilerin çok farklı formlarda (yuvarlar, sivri, acı vs) döl aldığı çeşitler kadar farklılıklar olmasına neden oluyor.

Ayrıca saksınız aşırı ısındığını düşünüyorum çiçekde döküyordur mutlaka. Eğer aşırı ısınmayı engellerseniz daha fazla biber elde edersiniz.

Eski 23-09-2008, 13:48   #112
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sekiz yıldır yetiştirmeğe çalıştığım acı biberlerim bu sene aşırı sıcaklardan istediğim gibi gelişmedi. İki gündür Bodrum'da yağmur var. Bundan sonra kendilerini toparlayacaklarını ümit ediyorum.

Eklenen Resimler

sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 20:48   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Geçen gün pazardan aldığım kırmızı, etli biberlerin tohumlarını tutmaz nasıl olsa diye rastgele bir sepete koyduğum toprağa serpiştirdim. Malesef tohumlar canavar gibi çıktı ve neredeyse hiç fire vermedik...

Yalnız çok zor durumdayım sepetin içi fesleğen öbeği gibi oldu. Ne yapacağımı bilmiyorum. Daha önce hiç şaşırtma yapmadım kendim şaşkın vaziyetteyim. Bırakayım böyle mi kalsın?

Biberlere kıyamadım onları da balkondan eve aldım. Bizim salon yakında bostan gibi olacak..

Ne yapayım özellikle bahçesine hayran kaldığım Sayın Limondan ve diğer arkadaşlardan yardım bekliyorum

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 21:29   #114
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sans43, gözlemlerime göre, bu aydan itibaren şu anda üzerindeki gibi ufak bol çekirdekli ürünler verecektir. Her şey mevsiminde güzel diye boşuna demiyorlar Bence, siz en iyisi artık kışlık hazırlıkları yapın. Ispanak, roka, tere, kıvırcık vs... tohumları ekin geç kalmadan. Kolay gelsin..

Sevgili Baldaş, mevsiminde ekseydiniz bu kadar çimlenmezdi, hayret bir şey. Kapalı bir yerim olmadığından ben hep mevsimlik sebzeleri yetiştiriyorum bu yüzden size pek yardımım dokunamayacak. Ama bugün Şişli-Teşvikiye arası dolaşırken bir çiçekçide üzerinde Mor süs biberleri olan kocaman bir saksı gördüm çok hoşuma gitti. Kapının önüne bol tomurcuklu Kasımpatıları dizmişti, içerde de çok keyifli mor renkli süs biberleri vardı. Hediyelik diye sattıklarına göre, demek ki ev içinde olur diye düşündüm. Siz de evin için bu kadar fazlasını değil ama orta boy yuvarlak saksıya bir fide olarak dikseniz olur herhalde. Ya da Rize'de serası olan bir arkadaş bulmak gerek

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 21:46   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Bizim kendini fesleğen zanneden biberlerin son hali. Toprağı dökülüyordu, sulayamıyordum balkona yerleştirdim...

Eklenen Resimler

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 16:59   #116
Ağaç Dostu

fahrikucuktas's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2007
Sayın rapador Yukarı resimdeki bitki biber değil ki arkadaşım o bir yabani ot.

fahrikucuktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 18:17   #117
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
selam arkadaşlar konunun başlığında yazan bulgular doğrudur.çünkü aspirin söğüt kabuğundan yapılır ve söğüt köklendirmek için kullanılır.bu nedenle aspirin çimlenmeyi kolaylaştırmıştır.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 20:36   #118
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
arkadaşlar geçen yaz evdeki boş saksıya sivri biber fidesi diktim..ne gübreledim ne de çok ilgilenebildim..ama biberim kasım ayına kadar balkonda biber vermeye devam etti..toplam 40-50 tane biber verdi..

devrann beğendi.
drneuro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 09:02   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Merhaba!
Şu an elimde habanero,kıl biber,yeşil biber tohumlarım var.Ancak 3 hafta oldu, gündüz direk güneş almayan gece ise sıcak bir ortamda durmalarına rağmen ses soluk yok.Neminide koruyoruz.Ne yapacağımı şaştım.Yardımcı olun üstatlar.İlk uğraşım daha.

awareneyzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 21:51   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2009
selamlar. biber fideleri pazarda bu mevsimde mi satılır? ya da satılmıyorsa nerden bulabilirim?

yekisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024