agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2013, 18:08   #781
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. akşamsefası saksılarınızın büyüklüğü ne kadar? Bir de dökülen çiçeklerinizin olduğu bitkilerde meyve tutumu nasıl? Yani sadece birkaç çiçek açıp döküldü mü yoksa içinde 5-6 meyve olup sonra mı açılan çiçekler döküldü?

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 18:43   #782
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Sn. akşamsefası saksılarınızın büyüklüğü ne kadar? Bir de dökülen çiçeklerinizin olduğu bitkilerde meyve tutumu nasıl? Yani sadece birkaç çiçek açıp döküldü mü yoksa içinde 5-6 meyve olup sonra mı açılan çiçekler döküldü?
önecelikle ilginize teşekkür ederim,
aynen söylediğiniz gibi 5-6 meyve verdi sonradan çıkanlar teker teker dökülüyor. saksı 8.5 lt iki adet bitki var

aksamsefasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 12:33   #783
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
arkadaşlar köye gittiğimde köydekiler damla sulama borusundaki her deliğe boruyu ortalayacak şekilde 2 tane biber dikiyorlar. yalnız forumda gördüğüm kadarıyla her deliğe bir tane dikilmesi geremiyor mu? 2 tanesi dipdibe olunca nasıl büyüyecek?

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 15:30   #784
Ağaçsever

antebi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksamsefasi Mesajı Göster
önecelikle ilginize teşekkür ederim,
aynen söylediğiniz gibi 5-6 meyve verdi sonradan çıkanlar teker teker dökülüyor. saksı 8.5 lt iki adet bitki var
8.5 litrede 2 bitki çok fazla,bir tanesine bile az gelebilir.Ben 18 litrelik tenekelere 1 adet dikiyorum.

antebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 15:36   #785
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çok mükemmel gübrelem yapılabilirse küçük tenekede de olabilir
ancak büyük teneke tabi en iyisi
ama gübreleme şart

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 16:07   #786
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Benim biberlerim hala çiçek açmadı 25 gün oldu ekeli bir sorun var acaba! Bide biberde koltuk nasıl alınır ? İlk çiçek açtığı zaman çiçek açan dalın ucunu kırın felan diyorlar doğrumudur?

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
coskun_Celik_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 13:18   #787
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Biberimin alt yapraklarının ucunda leke var, kendi iyi görünüyor.
Bir de sanki biberleri geç büyüyor gibi. Acaba ne sorunu olabilir.
http://img600.imageshack.us/img600/3654/img0104aw.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/7697/img0100azx.jpg
http://img109.imageshack.us/img109/5121/img0102ahz.jpg
http://img823.imageshack.us/img823/4716/img0101ac.jpg

esinares beğendi.
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 14:28   #788
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2013
yardım lütfen

herkese merhaba arkadaşlar kolay gelsin

resimlerde görüldügü gibi biberlerim cok güzel büyüdüler 50 60 cm var boyları ama bir soluk gibi son yapraklar buruşuk bazı yapraklarda hafif çürüyor gibi bir de en büyük sorun hiç çiçek açmıyor ilk diktiğimden beri 4 günde bir suladım şimdi ise 5 günde suluyorum birde hiç bir böcek falan yok kesinlikle neden acaba yardım edebilirmisiniz bilgisi olan arkadaşlar . Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
s-kaptanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 23:56   #789
Yeni Üye

muhtemelen kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor. tebeşir tozunu suyla karıştırıp birazcık verebilirsiniz.

Mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 13:33   #790
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın kaptanoğlu. Biberlerini toprakta mı yetiştiriyorsun?
Besin eriyiğinde mi? Seranın içinde mi? Güneş ne kadar alıyor.
Bence bunların hepsi gerekli. Açıkça yazarsan bilen arkadaşlar daha iyi yorum yapılabilir.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 17:48   #791
Yeni Üye

ilginiz için teşekkürler arkadaşlar normal toprak ponza taşı ve iyi yanmış koyun gübresi karışımı güneş 11 12 den sonra akşama kadar alıyor. birde kalsiyum eksikligi varsa nasıl giderebilirim

s-kaptanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 22:58   #792
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
biberlerim çiçek tomurcuklarını çıkardılar ama heryerde beyaz böcekler var. sirke sıktım 2 gün ama hiç faydası olmadı. evde yapılacak bir ilaç var mı araştırdım ama bulamadım.

fidelerin etrafında fesleğen ve kadife çiçeği vardı.
fesleğen belki işe yaradı ama kadife çiçeği ilk böceklenen bitkim oldu...

candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 08:08   #793
/

Giriş Tarihi: 10-06-2013
toprak ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalı 2,5 toprak 1,5 torf gibi

fideüreticisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 10:15   #794
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candem Mesajı Göster
biberlerim çiçek tomurcuklarını çıkardılar ama heryerde beyaz böcekler var. sirke sıktım 2 gün ama hiç faydası olmadı. evde yapılacak bir ilaç var mı araştırdım ama bulamadım.

fidelerin etrafında fesleğen ve kadife çiçeği vardı.
fesleğen belki işe yaradı ama kadife çiçeği ilk böceklenen bitkim oldu...
.Sayın candem 1lt suya 1yemekkasigi Arap sabununu karıştırıp temiz bir fisfis Vasitasi ile bitkinize püskürtün biberlerinize zarar vermeden yaprak bitlerinizden kurtulursunuz..başarılar..

candem beğendi.
Sarpalptekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 17:16   #795
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Merhaba daha önce sebze yetiştirciliğim olmamıştı. Şimdi bulunduğumuz evde bahceli ve biz bahçeye birkaç biber domates ve marul ektik. Yaklaşık 1 ay olmuştur dikeli fakat hiçbir gelişme göstermediler. Ne biber ne domates ne marul ne öldüler ne büküldüler öylece duruyolar.diplerini çapalayıp havalandırıyorum,gübremi lazım acaba?**** sera gibi naylon ile üzerinimi kapatmalıyım çünkü bulunduğum yerde hava biraz serin ve yağmurlu. sizce neyi yanlış yapıyorum. Yardımcı olurmusunuz.

dmrsda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 19:42   #796
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Sayın dmrsda,
Toprağınız çok kötü olmadıkça gübre vermeseniz de bir parça gelişme göstermeleri gerekirdi.
Biber biraz daha geç gelişebilir ama domates ve marul hızlı gelişen bitkilerdir.
Günde kaç saat güneş alabiliyorlar?
Normal bir gelişim için ideal olan günde 6 saat kadar güneş almalarıdır.
Güneşi normal alıyorlarsa fidelerin toprağına bir miktar organik gübre gelişmelerine yardımcı olur.

Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 19:56   #797
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
benim bahçemde de biberler var çok güzel büyüyolar 50-60 cm küçük ağaçlar gibi oldular, bir sürü çiçek açıyolar ama çiçekler bibere dönüşmüyor, güzelce açtıktan sonra kendi sapıyla birlikte kuruyup düşüyorlar neden olur acaba, numunelik bi tane bile biber çıkmadı

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 20:07   #798
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Boska Mesajı Göster
Sayın dmrsda,
Toprağınız çok kötü olmadıkça gübre vermeseniz de bir parça gelişme göstermeleri gerekirdi.
Biber biraz daha geç gelişebilir ama domates ve marul hızlı gelişen bitkilerdir.
Günde kaç saat güneş alabiliyorlar?
Normal bir gelişim için ideal olan günde 6 saat kadar güneş almalarıdır.
Güneşi normal alıyorlarsa fidelerin toprağına bir miktar organik gübre gelişmelerine yardımcı olur.

Toprak cok güzel aslında yumuşak bi toprak.güneş de alıyorlar ama ben yurtdışında yasıyorum ve bunları diktiğimizden beri havalarda pek düzelmedi açıkçası yağmur ve kapalı bir havanın da belki etkisi olabilirmi? Biraz gübre karıştırayım toprağa teşekkürler.

dmrsda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 20:10   #799
Ağaçsever

gülsümkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2010
küçük zehirler

Eklenen Resimler

gülsümkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 17:59   #800
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Balkonumdaki biberlerimdeki yaprak zararlıları için arapsabunu karışımını kullandım ama yine tekrarladılar ve birkaçı kaybettim. Yeni fidelerde de var. Fidelerim aldığım dükkan pascal20 sp verdi. Bunu kullanan var mı? Güçlü zehir sanırım, biraz korktum. Yeni çıkan uçlarda biber yapraklarım içe doğru kıvrıldı. Bu da başka bir şey mi? Bu ilacı kullanayım mı? Başka doğal bir çözümü var mı?

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 18:52   #801
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Balkonumdaki biberlerimdeki yaprak zararlıları için arapsabunu karışımını kullandım ama yine tekrarladılar ve birkaçı kaybettim. Yeni fidelerde de var. Fidelerim aldığım dükkan pascal20 sp verdi. Bunu kullanan var mı? Güçlü zehir sanırım, biraz korktum. Yeni çıkan uçlarda biber yapraklarım içe doğru kıvrıldı. Bu da başka bir şey mi? Bu ilacı kullanayım mı? Başka doğal bir çözümü var mı?
arapsabununu ince sprey şeklinde sıktım,bir tane bile kalmadı,ben oldukça faydasını gördüm ama benim de beyaz sineklerle başım dertte

aras09 beğendi.
aksamsefasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 22:42   #802
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksamsefasi Mesajı Göster
arapsabununu ince sprey şeklinde sıktım,bir tane bile kalmadı,ben oldukça faydasını gördüm ama benim de beyaz sineklerle başım dertte
İlacı satan adam hepsi için bu olur dedi, ondan aldım ben de ama karar veremedim üzerini okuyunca. Kuvvetli zehir. Yarın tekrar bakayım, hala duruyorlarsa belki bir cesaret gelir, kullanırım...

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 13:26   #803
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bu biberi 2 sene önce pazardan aldığımız salçalık biberden çıkardığımız tohumlardan yetiştirdik. Ama salçalıklardan bir tanesi böyle oldu Geçen sene çok verimliydi. Tohumluk bırakıp bu sene 1-2 kök yetiştirdik. İşaret parmağı kadar büyüyen, gevrek, tadı acı olan bu biberin cinsini bilen var mı acaba?

Name:  biber.jpg
Views: 3571
Size:  70.0 KB

bahtiyar02 ve aydın beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 19:04   #804
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2013
merhaba arkadaslar tohumdan ürettigim domateslerim ve biberlerim inanılmaz boy attılar balkonumda cok günes alan yerde ısısı yüksek yerde duruyorlar.fakat meyve vermiyorlar çiçek cıkıyor fakat çiçeği döküyor boya gidiyor nerede yanlıs yapmıs olabilirim cok özeniyorum her sabah suluyorum sulamazsam yaprakları boynunu egiyor balkonum cok günes alıyor cok sıcak fakat upuzun oldular icraat yok bilgilendirir misiniz lütfen.

nova35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 07:57   #805
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Salkım Süs Biberi

26 haziran 2013

Name:  biber.jpg
Views: 5278
Size:  54.6 KB

Üst ve alt kolda toplam 18 çiçek ve tomurcuğu saydım.

03 temmuz 2013

Name:  ucburun_biberi.jpg
Views: 3692
Size:  64.5 KB

06 temmuz 2013

Name:  uc_burun_biberi.jpg
Views: 3092
Size:  69.6 KB

26 temmuz 2013

31 ağustos 2013

Name:  salkim_biber.jpg
Views: 3012
Size:  58.0 KB

Düzenleyen limon_sever : 31-08-2013 saat 10:52 Neden: foto eklendi
Eski 27-06-2013, 13:25   #806
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2013
Herkese Merhaba,

Balkonda biber yetiştirmeye başladım ve bir kaç sorunum var benzer sorunlar olmuş ama net bir cevap alamadım. Forumu takip ediyordum zaten bunları sormak için üye oldum, cevaplarsanız sevinirim.

Balkonda yaklaşık 20 kadar biber fidem var ve amatör olduğum için bir kaç problemim var.

1. Bir fidem çok iyi biber veriyordu hatta fazlasıyla ama ne olduysa artık hiç vermiyor. Hatta hiç çiçek açmıyor. Bir tane bile tomurcuk yok sırf yaprak. Çıkmaya başlasa bile minicik ve yakından bakarsanız kahverengi olacak kadar kurumuş şekilde. Ve galiba diğerlerinde de aynı problem olacak.

2. İlk yetiştirmeye başladığımdan beri siteyi takip ediyorum ve sulama ile ilgili 2 ya da 3 günde bir demişler ama benim biberlere her gün vermek zorunda kalıyorum. Her gün vermezsem soluyor. Bugün mesela sabah su verdim akşamüzeri ama yaprakları solmuş . Suyunu mu az veriyorum acaba bilemedim :s

3. Bir kaç biberim de çiçek veriyor ama düşüyorlar ya sararıp aniden sapından düşüyorlar ya da kurumaya benzer bir şekilde düşüyorlar. Genel olarak bir tomurcuklanma problemi var anlayacağınız

Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu hobide yeni olduğum için heyecanlıyım ve bu problemler gerçekten beni stress ediyor. Emek verdim o kadar ve üzülüyorum böyle olunca. Forumu araştırdım ve ondan sonra cevap yazıyorum ve en uygun yer bu başlık galiba. Eğer forum kurallarına aykırı bir hata yaptıysam affola.

Bu arada fotoğraf ekleyemiyorum malesef teknoloji yoksunluğu :s

Just_Hobby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 08:05   #807
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
kendi yediğim biberlerin 2 çekirdeğini ekmiştim ve tutmuştu.. hatta böceklendi arap sabunuyla banyo oldu=) neyse ki böcekler gitti ve yerine beyaz çiçekler aldı.. geçen gün bir baktım ki bitane biber kocaman olmuş =) allah ağız tadıyla yemeyi nasip etsin inşallah hepimize arkadaşlar =)

limon_sever, zebra ve antebi beğendi.
candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 10:15   #808
Ağaçsever

antebi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Just_Hobby Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Balkonda biber yetiştirmeye başladım ve bir kaç sorunum var benzer sorunlar olmuş ama net bir cevap alamadım. Forumu takip ediyordum zaten bunları sormak için üye oldum, cevaplarsanız sevinirim.

Balkonda yaklaşık 20 kadar biber fidem var ve amatör olduğum için bir kaç problemim var.

1. Bir fidem çok iyi biber veriyordu hatta fazlasıyla ama ne olduysa artık hiç vermiyor. Hatta hiç çiçek açmıyor. Bir tane bile tomurcuk yok sırf yaprak. Çıkmaya başlasa bile minicik ve yakından bakarsanız kahverengi olacak kadar kurumuş şekilde. Ve galiba diğerlerinde de aynı problem olacak.

2. İlk yetiştirmeye başladığımdan beri siteyi takip ediyorum ve sulama ile ilgili 2 ya da 3 günde bir demişler ama benim biberlere her gün vermek zorunda kalıyorum. Her gün vermezsem soluyor. Bugün mesela sabah su verdim akşamüzeri ama yaprakları solmuş . Suyunu mu az veriyorum acaba bilemedim :s

3. Bir kaç biberim de çiçek veriyor ama düşüyorlar ya sararıp aniden sapından düşüyorlar ya da kurumaya benzer bir şekilde düşüyorlar. Genel olarak bir tomurcuklanma problemi var anlayacağınız

Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu hobide yeni olduğum için heyecanlıyım ve bu problemler gerçekten beni stress ediyor. Emek verdim o kadar ve üzülüyorum böyle olunca. Forumu araştırdım ve ondan sonra cevap yazıyorum ve en uygun yer bu başlık galiba. Eğer forum kurallarına aykırı bir hata yaptıysam affola.

Bu arada fotoğraf ekleyemiyorum malesef teknoloji yoksunluğu :s
Bibere hergün su verirseniz çiçek tutmaz olan çiçeğide döker.Bitki solacak yaprakları iyice düşecek, kendinde ölecekmiş hissi oluşacak ki neslini devam ettirme içgüdüsü ile meyve versin.Yoksa gübre topraktan su sizden ye memedim ye büyürde büyür.

antebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 13:08   #809
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antebi Mesajı Göster
Bibere hergün su verirseniz çiçek tutmaz olan çiçeğide döker.Bitki solacak yaprakları iyice düşecek, kendinde ölecekmiş hissi oluşacak ki neslini devam ettirme içgüdüsü ile meyve versin.Yoksa gübre topraktan su sizden ye memedim ye büyürde büyür.
Ben de saksımdaki biber fidelerini her gün suluyorum. Meyve ve çiçek verimi gayet güzel. Eğer ortam sıcaksa ve saksıdaki toprak çabuk kuruyorsa günlük sulanabilir.

Gelelim soruna, muhtemelen tam güneş alan bir yerde duruyor ve aşırı sıcaktan çiçeklerini döküyorlar. Sabah ve ikindi güneşi alan bir yerde saksının durması iyi sonuç verecektir. Ayrıca hiç güneş almıyorsa da yaprakları büyük olur.

vorinace beğendi.
Eski 04-07-2013, 10:40   #810
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2013
bunlarda benden :))))

yerleri biraz dar fakat çok sevdiler yerlerini onlar için sorun yoksa benim içinde yok
bunca yıldır biber yetiştirmeye çalışıyorum bir türlü ürün alamamıştım bu seneye kadar.
bu sene buz dolabı kutularından çıkan köpüklere ektim bir kısmını ısıyı yalıttığı için kök ısınmıyor baya iyiler.
4 kökten her toplamaya 60 adet kadar topluyorum.
çok mutlu oldum.

Eklenen Resimler

esinares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024