agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2008, 10:05   #1
Yeni Üye

gesen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
Süs biberi

merhaba,
mütevazi bahçesinde sebze-çiçek yetiştirmeye çalışan biriyken, gaziantepli ve acı biber düşkünü bir arkadaşımın baskısı altındayım.
bir yerlerde çok acı bir biber cinsine rastlamış ve birkaç biberi koparıp bana getirdi.
şimdi de bunların tohumlarını kullanıp bahçemde çoğaltmamızı istiyor.
tohumdan yetiştirme konusunda deneyimsizim.
ne yapmalıyım, ne zaman yapmalıyım.
tüm doğaseverlere selamlar.

Düzenleyen gesen : 25-02-2008 saat 13:08
gesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2008, 00:32   #2
Ağaçsever

ar_da's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2008
Bende de s.biber tohumları var. Çevremdeki deneyimli kişiler Mart ayı sonunda küçük saksılarda ya da büyük bir kap içerisinde oda sıcaklığında çimlendirebilirsin, Mayıs sonunda da fidelerin durumuna göre bahçeye geçirirsin dediler.

ar_da Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2008, 12:34   #3
Yeni Üye

gesen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
teşekkürler ar da ...
her ikimize de kolay gelsin ...

gesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 09:48   #4
Yeni Üye

purplestain's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Süs biberi

herkese tekrardan merhaba, süs biberi hakkında birkaç sorum olucaktı, aslında aramalardan böyle bir konu var mı yok mu diye çok aradım ama birşey bulamadım. Umarım gereksiz yere konu açmıyorum, eğer öyleyse şimdiden kusura bakmayın.

ben yaklaşık 2 hafta önce çiçekli süs biberi aldım artık yavaş yavaş biberler çıkmaya başladı, biberler hakkında okuduğum diğer konularda da anladığım kadarıyla biber çok nazik bir bitki değil zaten, ama ben yine de doğru olanı yapmak istiyorum, benim bitkim yaklaşık 40-50cm boyunda çok dallı yarı gölgede balkonumda duruyor. biberler çıktığına göre daha mı güneş alan bir yere almalıyım? bir de toprağı genellikle nemli oluyor çok az sulamama rağmen, suyu nereden vermek gerek? saksının altına tabak mı koytmalıyım direk toprağına mı dökmeliyim, yoksa yağmurlama mı yapmalıyım? bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa beni aydınlatırlarsa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

purplestain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 12:48   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Merhaba Sn.purplestain

Biber bitkisi,geceleri ortalama 17,gündüz 30 derece sıcaklık ister. Sulamayı topraktan yapın,yapraklarını ıslatmamaya dikkat edin,aşırı güneşe maruz bırakmayın.Bitkinizin su isteğini,toprak seviyesinin 2-3 cm altına bakarak,bu bölgedeki ıslaklığın çiğ köfte kıvamında olmasına dikkat ederek ayarlayabilirsiniz.

Bitkinizi mümkünse saksıdan toprağa alın.Değilse basit bir damlama sulama yöntemi yazayım.
3-4 lt su alabilecek şeffaf bir muşamba torba içine besin eriyiğide katıp suyla doldurun.Torbanın ağzını sıkıca bağlayıp saksı seviyesinin 3-5cm üstüne torbanın alt kısmı gelecek şekilde bir ip yardımıyla yukarı bir yerlere asın.Torbanın alt kısmından bir iğne yardımıyla tek bir delik açtığınızda otomatik damlama sulamanız hazır demektir.

Kolay gelsin.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 13:29   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Lodos taze fideleri kırmasın diye ne yapacağımı şaşırdım. Korunaklı bölgelere taşıdım saksıları, gerek biber, gerekse diğer süs bitkilerini çimlendirene kadar verdiğim emeklerimi şimdi bir lodosa teslim edemezdim.

Balkonlarda, bahçelerde ve üstü açık mekandaki saksılara dikkat!

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 18:51   #7
Yeni Üye

purplestain's Avatar

adanatarımhane; cevabınız için çokl teşekkür ederim, bu konuda beni aydınlattınız, yalnız merak ettiğim bir konu daha var bitkim sabah güneşini alıyor sadece daha sonraları gölgede kalıyor, biberlerin yeterli kadar güneş alıp almadığından emin değilim öbür türlü tamamen güneşin altına almak zorunda kalıcağımdan şimdilik gölgede duruyor. bu konuda bir öneriniz var mı?

purplestain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 18:56   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi purplestain Mesajı Göster
adanatarımhane; cevabınız için çokl teşekkür ederim, bu konuda beni aydınlattınız, yalnız merak ettiğim bir konu daha var bitkim sabah güneşini alıyor sadece daha sonraları gölgede kalıyor, biberlerin yeterli kadar güneş alıp almadığından emin değilim öbür türlü tamamen güneşin altına almak zorunda kalıcağımdan şimdilik gölgede duruyor. bu konuda bir öneriniz var mı?

Güneş şart.Bitkinizi gün boyu güneş alan bir yere koyup %45 lik gölgeleme tülü çekebilirsiniz.

Eski 18-04-2012, 19:04   #9
Ağaç Dostu

%45 lik gölgeleme tülü derken ne anlamam gerek. Ben de faydalanmak isterim bu bilgiden.

Sn. adanatarımhane, benim biberleri saksıda yetiştirme düşüncem var, sebebine gelince bahçede gezinen kedilerden kaynaklı. Verimli olmaz mı saksıda yetişince?

Güneşte boynunu büküyor fideler bu neden olabilir acaba?

Eski 18-04-2012, 19:57   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
%45 lik gölgeleme tülü derken ne anlamam gerek. Ben de faydalanmak isterim bu bilgiden.

Sn. adanatarımhane, benim biberleri saksıda yetiştirme düşüncem var, sebebine gelince bahçede gezinen kedilerden kaynaklı. Verimli olmaz mı saksıda yetişince?

Sayın kelebek çalısı,

Saksıda süs biberi yetiştirmiş birisi olarak sorunuzu yanıtlamak istedim.
Eğer saksıdaki toprağınız bitkinizin ihtiyacı olan besinleri içeriyorsa saksıda da yetiştirebilirsiniz. Saksının biraz büyük olmasında fayda var.

Güneşte boynunu genellikle susuz kalınca büker. Ben Adana'da güney balkonunda süs biberi yetiştiriyordum. Özellikle bu mevsimde güneşten yeterli suyu aldıkları taktirde rahatsız olmuyorlar hatta memnun kalıyorlar.

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 09:16   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster

Bitkinin isteklerini karşılayabilirseniz neden olmasın.

Gölgeleme tülünü inşaat malzemesi satan yerlere veya ambalajcılara sorun veya bildiğiniz bir yer varsa...

Zannediyorum 3-5 m2 işinizi görür.Fiyatıda 5-10 tl civarıdır.Hediye göndereyim desem kargo parası tülden fazla tutar.

Eski 19-04-2012, 11:45   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane Mesajı Göster
Fotoğrafla anlatımınız harika olmuş. Çok teşekkür ederim. Kavurucu güneşin etkisi ile başa çıkmak için faydalanabileceğim bir bahçe ekipmanı olacak.

Eski 27-04-2012, 09:43   #13
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Galeri: 7
arkadaşlar yetişmedi mi biberlerimiz gelişmeri duyurursak bizlere de fikir olur

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 13:53   #14
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
bende geçen sene almıştım süsü biberimi.Meyveleri yeniyormu bilmediğimden kurutup tohumlarını almıştım ve öylece tohum bankamda duruyordu.bu sene ekim yaptım ve çimlendiler hatta şu an fotolarını koyamadım ama 1 parmak kadar oldular..

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 17:25   #15
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Merhaba, bu gün ben de bir süs biberi fidesi aldım. Küçük plastik saksıda iki kök bitki halinde. Büyük saksıya geçirip üzerine toprak ilave edip aldım. Saksıda iki kök. Biri aşağıda resimde olan türden(bu türün meyveleri yeşil, bordo, turuncu, kırmızı, sarı ve s. renklerde oluyor), diğeri kırmızı meyveli türden. Resimdeki türden olan fidenin gövdesinde de bordo çizgiler var. O yüzden, şimdiden hangi tür olacağı belli. Çoğu zaman böyle oluyor. Mesela, kırmızı çiçek açan türden bazı bitkilerin yapraklarında ve köklerinde de kırmızı renkli çizgiler oluyor. Daha çok küçükler, o yüzden resimlerini koymadım. Bir az büyüdüklerinde koyacağım. 20 santimetre boyundalar. Fidelerden biri çiçek açmaya hazırlanıyor. Her şey yolunda giderse, çiçek açınca resimlerini koyarım.
Aşağıdaki resim internetten. İyi bakarsam, büyüyünce fidelerden biri böyle olacak.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 19:10   #16
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Bu da benim süs biberim. Resmi dün gece çektim. Yaprakları sarkmıştı, su verdim, düzeldi. Resimde düzelmiş hali. Ama sabah kalktığımda yeniden sarkmaya başlamıştı. Şimdi sarkmış vaziyette duruyor. Acaba yine mi su vermeliyim ? Toprağı geçirgen ve verimli siyah bir toprak. Yani biber için uygun. Toprağı da ıslak. Kuzeye bakan camekanlı balkonda duruyor. Güneş değil de, kuvvetli aydınlık güneş ışığı alıyor. Belki de biber daha sık sulanmak istiyor. Zamanla bunun da dilini çözeceğim

Eklenen Resimler

hira, Milla ve eozen81 beğendi.
Eski 16-07-2015, 19:36   #17
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kayınvalidemin geçen yazdan kalma kurumuş bir biberi vardı balkonda. Kurumuş olmasına rağmen ısrarla sulamaya devam ederek yeşertti o biberi! Nasıl oldu anlamadım, bitkinin kurumuş dallarından yeşil yeşil patladı yapraklar.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 22:32   #18
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Sayın hira;
Zannedersem süs biberleri çok yıllık biber türleri.5 sene aynı süs biber fidanını yaşatıldığına şahit oldum.

hira ve a_fan_of_barca beğendi.
hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2015, 02:14   #19
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Evet sn. hira ve sn. hakanersoz, sus biberinin bilimsel adi : Capsicum Annua. "Annua" latince bir yillik demek. Ama bu bitki kendi dogal ortaminda cok yillik. Ama dunyanin bir cok yerinde her sene tohumdan yetistiriliyor. Cunku, soguklara hic dayanamiyor. Eger gerekli hava sartlari olursa, yil boyunca yesil kalir ve cok yillik olur. Sn. hira, ayrica sizin de belirttiginiz gibi, bu bitki kisin donsa bile, eger odunlasmis sert dallari varsa, tekrar yesere bilir. Tabii bu her zaman mumkun olmuyor, bazen bitki tamamen kurumus oluyor.

hira ve hakanersoz beğendi.
Eski 17-07-2015, 10:12   #20
Ağaç Dostu

kasap.94's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Galeri: 6
biber

Dört çeşit süs biberi fideleri.

Eklenen Resimler

hira, hakanersoz, Muda ve 3 kişi beğendi.
kasap.94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2015, 23:18   #21
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Sonunda süs biberimin dilini çözdüm. Yaprakları sarkınca azar azar su veriyorum, bir günlük düzeliyor. Fazla su vermeye de cesaret edemiyorum. O yüzden şimdilik böyle devam edeceğim her gün azar azar sulayarak.

Eski 22-07-2015, 23:16   #22
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Önceki mesajlarda sulama sorunu yaşadığım süs biberi düzeldi. Artık eskisi gibi susuz kalınca hemen yaprakları sarkmıyor. Demek ki, yeni saksıda bitki önce kök yapıyormuş. Kök yaptıktan sonra, bitki artık yeterli suyu topraktan istediği gibi alabildiği için, yapraklar da hemencecik sarkmıyor. Büyümesi de hızlandı, üstten yeni yapraklar, dallar çıkardı, boyu bir az uzadı, çiçek tomurcukları belirdi. Ama ilk aldığımda üstünde olan en büyük ve tek çiçek tomrcuğu düştü Inşallah yeni beliren tomurcuklar da öyle dökülmez

kasap.94 ve eozen81 beğendi.
Eski 03-08-2015, 08:29   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2015
bu yetiştirdiğiniz süs biberi yenilen cinstenmi acımı ve ne kadar sürede meyve veriyor tohumdan

alazmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 00:04   #24
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alazmk Mesajı Göster
bu yetiştirdiğiniz süs biberi yenilen cinstenmi acımı ve ne kadar sürede meyve veriyor tohumdan
Sn. alazmk, bu biber aslinda yenilebilir, ama cogu kisi sus biberi degince, biberlerin zehirli oldugunu dusunuyor, aslinda boyle degil. Ayrica, bu biberler cok kucuk ve cok aci. O yuzden, kimse yemek amaciyla yetistirmiyor. Yemek amaciyla genellikle baska biber turleri yetistiriliyor. Tohumdan yetistirilen bir sus biberi iyi bakildiginda 2-3 ay icinde meyve veriyor. Meyveleri genellikle rengarenk oluyor, o yuzden sus amacli yetistiriliyor.

Eski 05-08-2015, 01:37   #25
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Yukarıdaki mesajlarda hakkında bahsettiğim süs biberimi, tatil zamanı bir süreliğine komşuya emanet etmiştim. Geri döndüğümde biberi tanıyamadım İki katı büyümüş ve üzeri çiçeklerle doluydu. Komşu bitkiye benden daha iyi bakmış Sağolsun, aynen dediğim gibi güneye bakan, güneşli, açık hava alan balkonda bakmış. Yaprakları da eskisi gibi soluk değil, yemyeşil

Eski 11-08-2015, 16:24   #26
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

İşte süs biberimin son hali. Dün gece su vermek için içeri getirdiğimde çektim resmini, o yüzden yaprakları bir az cansız görünüyor, çiçek tomurcukları açıp-açıp dökülüyor Suni tozlama da yapamıyorum ki, çiçekleri çok küçük, denemelerim de başarısız oldu, suni tozladığım çiçekler de döküldü Hiç olmazsa, renklilik olsun diye bir kaç tane süs biberine bile razıyım, belki sonbahara doğru meyve tutmaya başlar

Eklenen Resimler

kasap.94, Milla, Jakin ve 1 kişi beğendi.
Eski 03-01-2018, 13:40   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2018
Merhaba ben bu forumda yeni bir üyeyim. Yaklaşık 2 ay önce annemin kurutmalık için aldığı bahçe biberlerinin tohumlarını ekip yeşillendirip saksıya dikmiştim. 2 saksı olmak üzere 1 saksıda toplam 15 tane fidem var ve şuan gayet sağlıklı gözüküyorlar. Bir sorun dışında.. üst katmanlarda ki çıkan yeni yapraklar sararmaya başlıyor nedeni nedir acaba...

ilk hali
2. Hali
02.01.18 son hali

Dipnot. Son halinde ki çıkan üst yapraklar kesik kesik bunun nedeni acemi olduğum için oradan buradan gördüğüm yazılardan kaynaklı. Fazla uzamamasi için makasla kesmiştim. İnşallah bibere zarar vermemisimdir. Simdiden teşekkürler.

Johnwayne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 09:16   #28
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bende de var ufacık ve acı oluyor...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2019, 11:55   #29
Yeni Üye

eozen81's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2019
Merhaba dostlar, süs biberi (morlu kırmızılı olanlar) ev ortamında mutfakta saksıda yetiştirilebilir mi? Zengarden'de "Bonsai yapılabilir süs biberi" olarak satılıyor, bu gerçekten yapılabilir mi yoksa mutlaka balkonda ve güneş gören bir yerde mi olmalı?

eozen81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2020, 17:10   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Merhabalar arkadaşlar.

Süs biberi aldım. Üzerinde yeşil ve sarı olmak üzere 2 renk ufak biberleri var. Ben bunlardan tohum elde etmek istiyorum. Olgunlaşması için kızarması mı lazım yoksa sarı olan biberler olgunlaşmış biberler midir ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024