agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-02-2008, 11:28   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 6
Sebze Tohumlarını Erken Çimlendirme

Elimde Berelex marka gibberellic asit ve marul, domates gibi tohumlarım var. Genellikle bu tohumları evdeki mini seramda çimlendirmeye çalışıyorum, ancak çimlenmeleri en erken 10 güde başlıyor. Tohumları pet bardakların üst kısmını keserek, hazıladığım toprak, torf, çiftlik gübresi karışımına ekiyorum. Acaba gibberellic asit kullanarak bu süreyi kısaltabilir miyim, yoksa ticari olarak yapılan yetiştiricilikte kullanılan başka yöntemeler var mıdır?

Saygılar...

Innuendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 14:19   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Hormon kullanarak hele hele gibrellic asit kullanarak çimlendirmenizi tavsiye etmem, sonuçta kullandığınız hormondur ve doğal yetiştirmeye ters kaldı ki gibrellik asit sadece çiçek açma mekanizmasına etkilidir. Ancak illaki ben erken çimlendireceğim derseniz ılık suda tohumunuz hangi yıl alındı ise o kadar gece ılık (20ºC) suda bekletin, örneğin 2007 yılında alınan tohumlar için 1 gece, 2006 yılının tohumları ise 2 gece gibi, bu süreyi patlıcanda ve biberde 2 misline katlayın ve suda öyle bekletin, daha erken çimlencektir.

Hormon kullanarak bitkinin doğal çimlenme süresini neden etkilemek istiyorsunuz anlamadım. Sadece sabırsızlığınızdan mı?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 15:51   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 6
Selahattin Bey çok teşekkür ederim. Tohumlarımın çimlenme sürelerinin uzun olmasından dolayı biraz sabırsızlanıyorum galiba. Tavsiyelerinize uyacağım.
Saygılar...

Innuendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 02:41   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Innuendo, bu mesajim sizin icin biraz gec ama, benim denedigim teknik: eger maydanoz gibi sert kabuklu tohum ise bir gece ilik suda birakip sonra ekmek en iyisi. Ama domates, biber gibi yumusak tohumlar icin, saksilara tohum baslama topragini koydukdan sonra ilik su dokuyorum, sonra tohumlari ekip ustlerini hafifce toprakla kapatiyorum. Her saksinin ustunu transparant plastik mutfak ortusu ile kapatiyorum. Ve plastikde delikler acip, kalorifer yaninda tutuyorum. Ilk filizler cikar cikmaz plastik ortuyu aciyorum. Ilk asamada isi altin kural, sonra da yeterli miktarda isik.

YorkerJenny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024