agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2011, 23:24   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2011
zararı olaz ekeli bir ay oldu d,yorsun o halde gelişimi çok yavaş demektir

yıldırımkuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 23:30   #92
Yeni Üye

sn ali utkun ben göbek marul diktim dediiniz gibi yerini değiştirebilirsiniz ama dikeceğiniz zaman dikkat edin ne çok derine nede çok yüzeyde olsun

Eski 15-07-2011, 23:32   #93
Yeni Üye

evet limon arkadaşıma katılıyorum

Eski 17-09-2012, 22:44   #94
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Mayıs ayında bahçeye ektiğim marullardan elde ettiğim tohumları,bir hafta önce saksılara ekmiştim, tohumlar yeşerdi. Fidelerim biraz daha büyüsünler, onları bahçeye ekeceğim. İlk ektiğim fideleri arkadaşım vermişti, kendi yetiştirdiklerim nasıl olacaklar merak ediyorum

tuya ve çiftçi5234 beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 01:52   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Ticaretini yapmak için göbek marul ekmeyi düşünüyorum. Şu anda sadece düşünme aşamasındayım Zaman olarak uygun mudur ?

onder_yildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 23:04   #96
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Eylül ayında saksıda çimlendirdiğim marul fidelerini bahçeye ekmiştim. Hepsi de tuttu ama çok yavaş büyüyorlar. Yazın ektiklerimi ise yemeye başladım.

Eski 18-11-2012, 10:02   #97
Ağaç Dostu

tuya's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
bu bahçeye ektiğiniz marul fidelerinin üstüne sera yaptınız mı sayın yeşile özlem ben bahcede kalan tek ıspanağımın üstüne bile eski çuvaldan sera yaptım sizde bir deneyin büyümelerine faydası olacaktır eminim

sarin ve Yeşile_Özlem beğendi.
tuya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 22:26   #98
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuya Mesajı Göster
bu bahçeye ektiğiniz marul fidelerinin üstüne sera yaptınız mı sayın yeşile özlem ben bahcede kalan tek ıspanağımın üstüne bile eski çuvaldan sera yaptım sizde bir deneyin büyümelerine faydası olacaktır eminim
Mesajınızı çok geç gördüm sayın tuya. İş yoğunluğundan siteye girme imkanım olmuyor, kusura bakmayın. Bahçedeki marulların üstüne sera yapmadım, kışın kar altında da kaldılar. Hala küçükler ama yapraklarını koparıp yiyorum. En azından taze marulum oluyor Kışın çamur olduğu için bahçe ile fazla ilgilenemiyorum.

Bir ay önce saksının birine marul tohumları atmıştım. Biraz fazla tohum atmışım, üstelik çok sıkışık olmuşlar. Fideleri saksılara paylaştırdım, bugün de 7-8 adet kadarını bahçeye ektim. Ayrıca yedikule marulu da çimlendirdim. Çimlendirmede sıkıntı yaşamıyorum ama çok fazla büyümüyor marullarım. Bu sefer nasıl olacaklar merak ediyorum

Eski 06-04-2013, 23:20   #99
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Ben geçen sene direk bahçeye serpmiş daha sonra seyrekleştirmeye çalışmıştım. Acemilikten diğer fidelerinde köklerini de oynatmışım, yamru yumru gelişmeye çalıştılar garibanlar. Bugün tohumları saksıya ektim. Şaşırtma yapacağım.

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 22:08   #100
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Marullarınızı Ağustos ayının sonundan itibaren ekmelisiniz aksi taktirde bu yıl sadece tohum elde edersiniz. Tohuma kaçarsınız. Marul nisbeten bir sonbahar sebzesidir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
18 derecenin üzerinde sıcaklıklarda marul tohuma kalkar.
Sn. Mine Pakkaner hocamız ile Sn. Selahattin Yılmaz hocamızın paylaşmış olduğu bilgilerden sonra Sebze Tohumlarının Ekim Zamanı başlığında Sn. Nuri Mürvet hocamız marul tohumlarını Mart, Nisan, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ekebileceğimizi paylaşmış.

Sebze-Meyve-Tahıl Tohum Ekim Zamanı başlığında ise Sn. Uzaylı da aynı şekilde marul tohumlarını Mart, Nisan, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ekebileceğimizi paylaşmış.

Örnek olarak Domatesten tohum almak için meyvenin en olgun, iri ve toprağa en yakın olanını seçmeye özen gösteriyoruz.

Maruldan tohum almak için de böyle bir kıstas gerekli mi? En güzel tohumu elde edebilmek için tohumumuzu Temmuz, Ağustos veya Eylül aylarında ekip ürünü hasat etmeyip kışı atlattıktan sonra baharda mı almalıyız? Yoksa bu aralar ektiğimiz marullardan da güzel tohumluklar elde edebilir miyiz?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 00:43   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2013
merhaba

herkese merhabalar

mortepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 08:19   #102
/

Giriş Tarihi: 10-06-2013
güzel paylaşım

fideüreticisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 19:57   #103
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Son yağan yağmurlardan sonra marullarım birden coştu Bugün bir kaç tanesini hasat edip salata yaptım.Komşuma da bir kaç tane marul verdim

Eski 09-07-2013, 02:18   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2013
merhaba arkadaşlar uzun süredir forumu takip ederim üye olmak bu güne nasip oldu bu sonbaharda eylül 15 v sonrası 5 dekar alana marul dikmeyi düşünüyorum tarlayı kiralayacağım ve tarla sahibi çiftlik gübresi kullanmama çok sıcak bakmıyor sebebide bol miktarda ot tohumu içeriyor olması ve tarlayı otlandırma ihtimali humik asit in çiftlik gübrsinin gördüğü toprağı gevşetme su ve gübreyi daha verimli kullanma gibi görvleri yerine getirebildiği gibi paylaşımlar gördüm çiftlik gübresi marulun omassa olmazı mıdır humik asit klasik kimyasal gübreler ve yaprak gübresi takviyesi ile de kaliteli ürün alabilirmiyim marul da

mkenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 23:03   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbasaran Mesajı Göster
tarlamda 2000 tane göbek marul dikimi yapıldı 2 ay oldu ama fidelerde herhangi bi gelişme olmadı ilk dikimdeki yapraklar soldu ve yeni yapraklar çıktı ve o şekilde kaldı hiç gelişme olmuyor kökleri tutmuş
ne yapmam gerekiyor lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz
marul fidelerini dikmeden önce tarla hazırlığınız iyi olmalı ve marul diğer sebzeler gibi çapayı seven bir sebze en az 2 kez köklere zarar vermeden çapa vurmalı çapadan önce de üst gübre verip çapaya karışmasını sağlamalıydınız

mkenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 21:40   #106
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Merhabalar, bir sorum olacak.İstanbul'da yetiştirdiğim fideleri 1300 ve 2000 rakımda toprağa şaşırtmam önemli bir gelişme geriliği veya başka bir sorun oluşturur mu ?

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 22:30   #107
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkenan Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar uzun süredir forumu takip ederim üye olmak bu güne nasip oldu bu sonbaharda eylül 15 v sonrası 5 dekar alana marul dikmeyi düşünüyorum tarlayı kiralayacağım ve tarla sahibi çiftlik gübresi kullanmama çok sıcak bakmıyor sebebide bol miktarda ot tohumu içeriyor olması ve tarlayı otlandırma ihtimali humik asit in çiftlik gübrsinin gördüğü toprağı gevşetme su ve gübreyi daha verimli kullanma gibi görvleri yerine getirebildiği gibi paylaşımlar gördüm çiftlik gübresi marulun omassa olmazı mıdır humik asit klasik kimyasal gübreler ve yaprak gübresi takviyesi ile de kaliteli ürün alabilirmiyim marul da
Merhaba,

Çiflik gübresini kullanmak için önceden bir kenara yığın, üzerini ıslatın ve siyah naylon ile örtün. ( tavsiye etmiyorum ama tohum çıkmaması için ek olarak ilaçta atabilirsiniz) Gübredeki tohumlar aşırı sıcağın etkisiyle yanacaktır.

Sürümden önce toprak düzenleyici atarsınız, daha sonra 2 haftada 1 yaprak gübresi ile takviye yaparsınız. Sonuç gübreye çok yakın bir ürün verecektir.

Marulda keçi gübresi kullanırsanız daha kaliteli ürün alabilirsiniz..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lazuti Mesajı Göster
Merhabalar, bir sorum olacak.İstanbul'da yetiştirdiğim fideleri 1300 ve 2000 rakımda toprağa şaşırtmam önemli bir gelişme geriliği veya başka bir sorun oluşturur mu ?
Şaşırtmadan önce Kütahya Kimya'nın hum plus ürünü ile kökten sulamasını yaparsanız stres minumum düzeye inecektir..

Lazuti beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 11:00   #108
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Red Salad Bowl

Erken olduğunu bile bile deneme maksatlı sabah bahçeye bir adet red salad bowl diktim. Kök sistemi gelişirse, 1 ay sonra üst aksamı güzel gelişir diye düşünüyorum.

Name:  red_salad_bowl.jpg
Views: 2202
Size:  70.6 KB

Milla beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 13:12   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2014
Marul tohumu ekimi

Bahceye direk marul tohumlarını ekebilirmiyimmm ekim nasıl yapılırr suan sıcaklık gnduz 18 derece gece 5 derece

fatihdurukan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 13:20   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2014
Marul tohumunu direk bahceye ekme

Fideden ekim yapmasam direk bahceye tohumları ekip yetiştirsem olurmu acaba fikriniz vrmı arkadaslar sıcaklık gunduz 18-20 gece 5-8

fatihdurukan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 14:04   #111
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihdurukan Mesajı Göster
Fideden ekim yapmasam direk bahceye tohumları ekip yetiştirsem olurmu acaba fikriniz vrmı arkadaslar sıcaklık gunduz 18-20 gece 5-8
Yetişirler. Sıkıntı olmaz.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 22:13   #112
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Ben hem yemek adına hemde kızımın tavşanlarına yem olsun diye tohumu direk toprağa ektim.sıkıntı olmadan yaklaşık 70 adet marul yetişti.Hemde çok güzel yetişti.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 10:59   #113
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Merhabalar. 15 gün önce bahçeye marul kıvırcık fideleri diktim. Viyollu fidelerdi. 1 hafta sonra hızımı alamayıp bayağı bir fide daha aldım. Ama 2. turu dikerken ilk diktiklerimin iri yapraklarının yenmiş olduğunu gördüm. Birkaç gün tavukları birkaçgünde saksağanları izledim. Ama hiçbirini bahçede yakalayamadım. Yeni fidelerimi de yenilmekten kurtaramadım. Allah tan ortadan çıkan uçları yemiyorlar. Ama şu an bahçede ki karıncalardan başka bir suçlu yok. O da marul yemez diyor eşim. Peki o halde marullarımı ne yiyor?

Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 11:31   #114
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Yıldız Mesajı Göster
Merhabalar. 15 gün önce bahçeye marul kıvırcık fideleri diktim. Viyollu fidelerdi. 1 hafta sonra hızımı alamayıp bayağı bir fide daha aldım. Ama 2. turu dikerken ilk diktiklerimin iri yapraklarının yenmiş olduğunu gördüm. Birkaç gün tavukları birkaçgünde saksağanları izledim. Ama hiçbirini bahçede yakalayamadım. Yeni fidelerimi de yenilmekten kurtaramadım. Allah tan ortadan çıkan uçları yemiyorlar. Ama şu an bahçede ki karıncalardan başka bir suçlu yok. O da marul yemez diyor eşim. Peki o halde marullarımı ne yiyor?
Salyangoz olabilir mi?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 17:35   #115
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
1 dönüme yakın kabak ekili yer var kışın bu alanın boş kalmaması için marul ekmeyi düşünüyorum. Kışlık kıvırcık marul tohumu aldım. Bu tohumları viyollere eksem şansım ne kadar olur acaba? Deneyen var mıdır? (Tohumu toprağa atıp fide elde etmek istemiyorum)

Milla beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 10:20   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Marulda en iyi fide alma tekniği...

Marul tohumları çok küçük olduğu için ilk önce bu tohumların çaplarının büyütülmesi için kaplanması gereklidir.

Tohum kaplama ile ilgili gerekli mesaj ve videoları internette bulabilirsiniz.

Marul tohumu bir tohum kapama gübresi ile gerektiği kadar kaplanır. ( Çapları 1 - 2 mm olacaktır. )

Bundan sonra minik viyoller içine torf veya coco ile tek tek atılarak çok kolay çimlendirilir.

Başarılı çimlendirme oranı %100 e yakın olacaktır.

Çimlenme işleminden sonra şaşırtma yapılabilir.

BertanK beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 10:40   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Sayın bahçedenn ama ben hiç salyangoz görmedimki şimdiye kadar.

Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 10:49   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Salyangoz değildir, sümüklü böcekler olabilir.
Yaprak altlarını kontrol edin, elinize sümüksü bir sıvı gelirse oralardadır...

...

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 15:42   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Merhaba ustalarım, bir miktar marul dikmiştim.. fazla anlamam ama heves işte. Resimlerden de göreceğiniz üzere dış yapraklarda sararmalar mevcut.. birkaç gün soğuk esti, rüzgardan mı yoksa herhangi bir iz element eksikliği mi acaba?

10 gün kadar önce Attack F diye çinko mangan vb içeren yaprak gübresi vermiştim. Pazar yeniden vereceğim. Bir de bazı marullarda yapraklarda kıvrılmalar var..sebebi nedir nasıl bir ilaç kullanmam lazım.. Minik yeşil çekirge benzeri birşeyler görüyorum.. Onlar için ne ilaç kullanayım? Ustalar yardımcı olursa sevinirim..Selamlar, saygılar..

Eklenen Resimler

mertebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 18:38   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Marullarınız gayet sağlıklı.Yapraklardaki sararma geçen günlerdeki soğuklardan,kıvralmalarda çekirge benzeri (zenk,yaprak biti)dediğiniz böceklerden kaynaklanmakta.

Kimyasal ilaç kullanmak isterseniz mospilan,goldplan vs.ilaçlar kullanabilirsiniz.

Dogal ilaç:
1 tatlı kaşığı doğal sıvı bulaşık sabunu (detarjanı)
2 tatlı kaşığı sıvı yağ (ayçiçek yağı, Mısırözü yağı)
2.5 litre su

Hazırlama Şekli:
Sabun, yağ ve suyu bir kapta iyice karıştırıp pompa tipi sprey şişeye yarısına kadar doldurun. İyice çalkaladıktan sonra yaprak bitlerini kontrol altına alıncaya kadar haftada bir defa ve her yağmur yağdıktan sonra, zarar gören bitkilere bu sprey karışımından bol bol püskürtün.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024