agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2007, 10:20   #1
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2007
Merhaba...

Şöyle bir sorum olacaktı.:

Bitkilerin yön duyguları var mıdır.? Anlatmak istediğim şu;
Ben plastik borunun etrafına çilek, kekik vs. ekmeyi düşünüyorum.
Bütün bitkiler yeteri kadar güneş görsünler diye günün belli saatlerinde de bu boruyu döndüreceğim.
Bu döndürme işlemi bitkilerde nasıl bir etki bırakır.? Bilgisi veya tahmini olan var mı acaba.?

Birileri yerini değiştirmek istedikleri ağaçları eski konumuna göre diktiklerini ve bu şekilde olmayanların tutmadığını söylemişti.
Yani ağacı dikerken kuzey yönü yine kuzeye gelecek şekilde dikmişler.

2nci sorum;
Güneş ölçer -kendi uydurmam- diye bir cihaz veya alet vs. var mı acaba.?
Yani yukarıda bahsettiğim boru saksıyı yaptıktan sonra her bölgenin ne kadar güneş aldığını ölçebileceğim bir cihaz var mı.?
Ona göre bitkilerin güneş ihtiyaçlarını ve eksikliklerini belirleyebilirdik.

teşekkürler...

ede1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 16:31   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ede1453 Mesajı Göster
Şöyle bir sorum olacaktı.:
...

Bitkilerde söylediğiniz ışığakarşı duyarlıklı tüm mekanizmalar var ölçmenize gerek yok ayrıca en iyi örnek Ayçiçeğidir bir şey yapmanıza gerek yok yani...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 16:55   #3
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Cevap için teşekkür ederim.
Ama tam olarak anlamadım.
Bu bahsettiğim boru saksıyı güneşe göre döndürmek iyi mi olur kötü mü.?

Boru saksıdaki bitkilerin bir kısmı borunun arkasında kalacak ve daha az güneş alacaktır.
Bunu önlemek için 2-3 saatte bir boru saksıyı çevirmeyi düşünüyorum.
Bu konudaki tavsiyeniz ne olurdu.?

Düzenleyen ede1453 : 09-07-2007 saat 16:57 Neden: ek
Eski 09-07-2007, 21:32   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ede1453 Mesajı Göster
Cevap için teşekkür ederim.
Ama tam olarak anlamadım.
Bu bahsettiğim boru saksıyı güneşe göre döndürmek iyi mi olur kötü mü.?

Boru saksıdaki bitkilerin bir kısmı borunun arkasında kalacak ve daha az güneş alacaktır.
Bunu önlemek için 2-3 saatte bir boru saksıyı çevirmeyi düşünüyorum.
Bu konudaki tavsiyeniz ne olurdu.?
Eğer güneş isteyen bir bitkiyi gölgede kaldığı saatlerde güneş görecek şekilde güneşe döndürecekseniz size oldukça zahmetli bir iş olur ama olur neden olmasın. Ancak bu sizin için hergün oldukça zahmet veren ve sizi oraya bağlayan bir uğraş haline gelir. Hatta bu bir zaman sonra oldukça bıkkınlık ve zulüm halini alacaktır. Daha önemli işler için vaktinizi harcayabilirsiniz. Bu benim yorumum.

Benim tavsiyeme gelince siz bitkiyi düşündüğünüz yere dikin ve sonra bitkiyi gözlemleyin ama döndermeyin. Bitki ışık alamadığı saatlerde ışığın yoğun geldiği tarafa doğru yönelecek ve kendine göre ışıktan azami yararlanacaktır. Işığın yeterli gelmediği durumda bitkide boy uzaması, koyu renklilik durumları görürsünüz. Bunlarıda yaparak gerçekten bitkideki ışığa yönelme mekanizması sayesinde günde bir kaç saat karınız olabilir.

Eski 12-07-2007, 09:28   #5
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Selahattin Bey,
Benim dönderme işini sormamdaki maksadım şuydu:
Resimdeki gibi bir tarla düşünüyorum. Yani hiç düşünmediğimiz 3ncü boyutu devreye sokmanın zamanı geldi bence.
Bu resimde 240 adet plastik boru ve her boruda -boru üzerindeki deliklere dikilmiş olarak- yaklaşık 100 adet kekik var.
Toplamda 24000 adet kekik eder. Bir dekara 14-15 bin adet kekik dikildiğini düşünürsek yaklaşık 600 metrekare alanda bir dekardakinin iki katına yakın bitkimiz olur.
Boruların boyunu uzatarak bu sayıyı arttırabiliriz. En üst kısımdaki teşkilat su borularından oluşan teşkilat, aynısından en altta da var.
Su, sıvı gübre, gübre şerbeti ve hatta don olabilecek gecelerde 1-2 saat arayla 35-40 C -kaç derece sıcaklık lazımsa- sıcaklıkta su verilip, yeteri kadar beklenip daha sonra alt şebekenin toplandığı yerden tekrar bir depoya toplanabilir. Atık su kullanmak uygun olursa bu su vs. tekrar kullanılabilir.

Bu sistemde tüm bitkilerin azami güneş almalarını sağlamak için bir mekanizma düşünülebilir. O zaman çevirme işi bitkiler açısından zararlı olur mu.?

Bu sistem tam olarak bu şekilde işler demiyorum. Ama denemelerime bu seneden itibaren başlayacağım.
Sizlerin de gördüğünüz yanlışlar varsa -mümkünse bildiğiniz kadarlık cevaplarıyla birlikte- yazmanız beni mutlu eder.

teşekkürler...

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2007, 09:41   #6
Ağaç Dostu

Aralık ve mesafeleri bitkilerin veya boruların birbirlerini gölgelemeyeceği şekilde yaparsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Bitkiler dönme hızı yavaş olduğu sürece sorun yaşlamazlar, fakat takdir edersiniz ki oldukça maliyetli bir iş olacaktır.

Benzer bir sistemi tabanı 100 cm üst kısmı 30 cm çap 150 cm yükseklik ile konik bir duba sistemiyle 1 dk alanda 500 adet duba olacak şekilde düşünen bir arkadaşım vardı (Bu arada sizde konik bir sistem düşünürseniz döndermenize gerek kalmaz). Oldukça maliyetli ancak bir o kadarda karlı bir iş. Çilek için düşünülüyordu, böyle yetiştiriciliklerin varlığı mevcut ancak oldukça yüksek ilk tesis masrafı yüzünden yapamadılar. Fakat olmayacak iş değil. Daha az alanda deneme mahiyetinde bir oluşumla başlarsanız başlangıç için sizin için maliyeti az ve işin geleceğine yönelik fikir verir diye düşünüyorum.

Eski 12-07-2007, 10:03   #7
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Cevabınız için teşekkürler..

Borular mutlaka birbirini gölgeleyecektir. Ama gölge kalıcı bir gölge olmaz diye tahmin ediyorum.
Deneyince göreceğiz. Önceki sorularımda anlatmaya çalıştığım güneş bandı gibi bir terim vardı.
İşte o bandı bu boruların etraflarına sarıp, örneklediğim her yerin güneş alma oranını bulmak istiyordum.
Ama böyle bir cihaz var mı, işte onu bilemiyorum. Varsa gözlemlerimi daha kesin yapmamı sağlardı.

Önce ben de çilek için düşündüm. Ama çilek daha nazik bir bitkiymiş gibi geldi.
Mine Hanım'ın kekikle ilgili yazdıklarını okurken kararımı değiştirdim.

Konik sistem gölge açısından uygun olabilir. Fakat içerisinden geçen su borusu her yere eşit uzaklıkta olmaz.
Daha kötüsü bu sistemi kurmak için maliyet fazla olur. Benim bahsettiğim sistem bildiğimiz atık su borularından yapılıyor.
Ortasından içme suyu borusu geçiriyoruz. O kadar. Atık su borusunun metresi yaklaşık 1 YTL civarı.
Ve dediğim gibi işçilik gerekmez. Matkap, testere ile kendiniz yapabilirsiniz.
Meyilli arazilerde gölge daha az sorun teşkil edecektir.

tekrar teşekkürler...

Eski 10-12-2007, 00:37   #8
Yeni Üye

karanfilsi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Daha önce seralarda denenen dikey torba kültürünü gördünüzmü aslında boruya ihtiyacınız yok polietilen kalın torbalarda işinizi görür ayrıca çilek uygun olabilir.**** değişik bir fikir olabilir Aeroponik dediğimiz her hangi bir ortam istemeyen, bitkinin istediği gübre ve suyu sislemeyle köke veren sistemler var böylece kullanacağınız su miktarı minimuma düşer.Yalnız gerekli mesafeleri herhalükarda vermeniz gerekir aksi halde yoğun hastalık görülebilir.

karanfilsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 16:26   #9
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Merhaba.
Kekiği soğuk vurmaz. - Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemlerinde peteklerin güneşi takip etmesini sağlayan bir cihaz var. Siz boruları yavaş yavaş döndürecekseniz böyle bir sisteme gerek yok. Bitkiler eşit güneş almış olurlar. Ama tüm boruları döndürmek biraz zor.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024