agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2011, 15:23   #1201
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sevgili uzman16,

Seni yanıltmak istemem ama radika tohumu yanılmıyorsam kırmızı endivyen olarak geçiyor.

Kendim yetiştirmedim ama bildiğim kadarıyla sıcaktan hoşlanmıyor ve olgunlaşması uzun sürüyor.

Çok eskiden izlediğim bir programdan aklımda kalan bir bilgi daha var: rengi için karanlıkta bırakılması gerekiyor. Kıvırcık endivyenin de üzerine hasattan 10 gün önce beyazlaması için tabak kapatılıyor diye biliyorum.

Pratiğini bilmiyorum ama.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 19:42   #1202
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Üzüm fotoğraf için teşekkür ederim. Benimkiler en dış yapraklar gibi 3-4 yaprak olabildiler ancak, göbeklenmeye niye bile etmediler.

Ben Radika yı hep görür, görüntüsünü sever ama almazdım. Tadını bilmiyorum ama yabancı yemek kanallarında çok kullanıyorlar. Geçen gün acı olduğundan bahsetmişlerdi ama acı dedikleri acaba biber acısı gibi mi yoksa Roka acısı gibi mi? Alıp deneyeceğim.

Ben Kaşık Marulu bağladığımdan bahsetmiştim, bunu da bana çitfçi arkadaşım "Burada marullar zor göbek yapar" diyerek önermişti. Deneyip başarılı olunca, Iceberg te de denedim, biraz yamuk şekilli olsalar da onlarda da başarılı olmuştum. Test edip onaylamadan yazmıyorum.

Bu sıra Antalya'dan geldiğini söyledikleri değişik, yağlı yapraklı, ortasında göbeği olan kıvırcık türleri görüyorum. Tadını bilmiyorum ama görüntüsü pek güzel.

Sevgili Cemo fotoğraflar için teşekkürler. Özellikle Lahana çok güzel görünüyor. İlk defa bakla yetiştirenler, pazardakiler ile arasındaki farkı görünce eminim şaşıracaklar. Pazardakiler düdüklü tencere zor pişerken bahçeden topladıklarınız, tencere yarım saatte lokum gibi olacak. Toplarken her dalda bir kaçını özellikle bırakıyorum, içleri biraz irileşince yine aynı yeşil bakla gibi pişiriyorum. Onun lezzeti körpesinden de güzel oluyor, içleri kestane gibi, öneririm.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 19:57   #1203
Ağaç Dostu

limon's Avatar

En acemi zamanlarım en itina gösterdiğim zamanlarımdı.

İlk Ispanak yetiştirdiğimde, tek tek her köküne öyle itina göstermiştim ki, hiç abartmıyorum sadece bir kökünden bir tencere yemek çıkmıştı. Bahçede iş yapmadan ağaçlar.neti açıp, Selahattin Hocamızın yazılarını okuyup, okuduklarımı anında sebzelerime uyguluyordum. Birisine yazılmış "Çok sık olmuş, seyreltmek gerek" önerisini okuyup, koşa koşa gibip seyreltiyordum. Ispanakları kıvırcık gibi tek tek kökler halinde bırakınca, çapalayıp kök boğazlarını doldurunca, sararmış alt yapraklarını toplayınca, Şubat sonlarına doğru bir kök Ispanak, abartmıyorum bir kucak dolusu olmuştu. Komşumun annesi "Bunlar kesin hormonlu, ne vermiş acaba" demiş, yemin etsem de ikna edememiştim. Tabii, bahçe toprağının ilk senesi olmasının etkisi büyüktü.

Aynı yerde hem yaz hem kış sebze yetiştirince, ne kadar gübrelesemde yıldan yıla verimde ve kalitesinde düşüş oldu. Her sene toprak değişimi yapamayacağımızdan, bahçe küçük te olsa ikiye ayırıp, sıralı olarak bir tarafı dinlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Ben özellikle domateste açgözlülük yapıp, tıka basa dikmiştim. İlk yıl çok ürün aldım almasına ama ikinci yıla verim yarı yarıya azalmıştı. Meğer domates yetiştirilen yerde sonraki yıl domates yetiştirilmezmiş. Bunu ilk yıl bilseydim bahçenin yarısına domates diker, sonraki yıl diğer yarısına dikerdim.

Eski 20-01-2011, 19:57   #1204
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sevgili Limon, yaprak biti istilasına uğramış olabilirler. Bende de yaprak biti istilasına uğrayanlar baş yapamıyor. Bu dönemde uğur böcekleri yok, fırsatını bulunca saldırıya geçiyorlar.

Lahanagillerde en büyük sorunum tırtıllar ve yaprak bitleri. Bende çözümü bahçenin iki farklı yerine 10-15 gün arayla dikerek buldum. Genelde ilk diktiklerime saldırıyorlar; ikinci diktiklerimi rahat bırakıyorlar. Esas ürünü ikinci diktiklerimden alıyorum; ilk dikilenler zararlılara yem oluyor, onlardan artan olursa hasat yapıyorum.

Eski 20-01-2011, 20:22   #1205
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
bunlar hindiba diye biliniyor

Eklenen Resimler

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 20:34   #1206
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

bunlar da bazı değişik cinsleri

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2011, 21:19   #1207
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Sevgili Limon,

O mor sebzenin tadındaki acılık rokanınki gibi bir acılık. Biber gibi değil.

Sn.Üzüm ve Sn.dermananın fotoğraflarıyla bitki isimlerinde bir karışıklık var galiba.

Sn. dermana Google aramasında hindiba yazınca fotoğraflardaki bitki çıkmıyor. Radika yazınca da çıkmıyor.

O ıceberg marul gibi olanlardan da yetiştirmek istiyorum. Ama tohumunu aramama rağmen bulamadım.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 21:48   #1208
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Google görsellerde "red endive" veya "red chicory" diye aratıp sendeki resimle karşılaştır istersen (ben resimlerden benzettim).

Sayın dermana'nın resimleri endivyenin diğer türleri yanılmıyorsam.

Eski 21-01-2011, 14:06   #1209
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

eklediğim resimlerin adresi.. www.metgen.com.tr tohum da temin edebilirsiniz.

Eski 22-01-2011, 00:19   #1210
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Teşekkürler link için.
Firmayı arayıp tohum temin etmeye çalışacağım.

Eski 22-01-2011, 06:57   #1211
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster

Sevgili Cemo fotoğraflar için teşekkürler. Özellikle Lahana çok güzel görünüyor. İlk defa bakla yetiştirenler, pazardakiler ile arasındaki farkı görünce eminim şaşıracaklar. Pazardakiler düdüklü tencere zor pişerken bahçeden topladıklarınız, tencere yarım saatte lokum gibi olacak. Toplarken her dalda bir kaçını özellikle bırakıyorum, içleri biraz irileşince yine aynı yeşil bakla gibi pişiriyorum. Onun lezzeti körpesinden de güzel oluyor, içleri kestane gibi, öneririm.
Sevgili Limon, gecen yaz komşum bakla ekmişti. Pişirip tadına bak, diyerek bana da verdi, sağolsun. İyi ki denemişim, harika bir tat. Pazardan alınanlardan o kadar farklıydı ki.
Bu yüzden bende ektim, ama tohumdan olsa gerek tek tük cıktı. Evvelki gün yeniden tohum alıp ektim. Aralarına turp tohumu da attım. Biryerde turp azot sever diye okumuştum, ama nerede okudum unuttum Denedim, olursa

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2011, 20:08   #1212
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

izmir`ìn meşhur SAKIZ baklası

havaların ılık gitmesi baklaları beklenenden 20gün önce getirdi

Eklenen Resimler

Eski 27-02-2011, 21:35   #1213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
benim saksıdaki baklalarım halen çiçek halinde. baklalaşmalarını bekliyorum.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 17:28   #1214
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sayın dermana,

Bakla konusunda agaclar.net'te en erkenci herhalde benim diyordum ama siz benden erkenci davrandınız. Benim baklaların boyu 1.5 metreyi buldu, üzerleri çiçek dolu, ama henüz bakla yiyemedik.

Üç gün önce biber, domates, patlıcan, hıyar ve acur tohumlarını, bu yıl hazırladığım ilk kompostuma ektim. İnşallah geç kalmamışımdır.

Eklenen Resimler

ciroz beğendi.

Düzenleyen indomie : 05-03-2011 saat 22:52 Neden: "diktim" kelimesini "ektim" ile değiştirmek.
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 19:59   #1215
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
eklediğim resimlerin adresi.. www.metgen.com.tr tohum da temin edebilirsiniz.
Linkini verdiğiniz firmaya telefon açtım. Maalesef paketleri 1.000 ve 5.000 tohumlukmuş. Organik olanların paketi çok pahalı. Benim gibi hobi amaçlılar için uygun 50-100 tohumluk ufak paketleri yokmuş.

Mart sonunda radika diye aldığım tohumları ekeceğim.

Sn. indomea maşallah, bahçeniz çok düzenli ve sebzeleriniz çok sağlıklı.

Eski 01-03-2011, 21:19   #1216
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Sayın dermana,

Bakla konusunda agaclar.net'te en erkenci herhalde benim diyordum ama siz benden erkenci davrandınız. Benim baklaların boyu 1.5 metreyi buldu, üzerleri çiçek dolu, ama henüz bakla yiyemedik.

Üç gün önce biber, domates, patlıcan, hıyar ve acur tohumlarını, bu yıl hazırladığım ilk kompostuma diktim. İnşallah geç kalmamışımdır.
baklanın erkencilği çeşidinden kaynaklanıyor. benimkiler lara cinsi. tohumlarda pek geç kalmış sayılmazsınız.

Eski 01-03-2011, 21:48   #1217
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Sayın dermana,

Üç gün önce biber, domates, patlıcan, hıyar ve acur tohumlarını, bu yıl hazırladığım ilk kompostuma diktim. İnşallah geç kalmamışımdır.
Sayın indomie,
Kompostunuz çok güzel görünüyor.Amatör şartlarda nasıl hazırladığınızı detay vererek açıklarsanız memnun olurum.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 23:53   #1218
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın indomie,
Kompostunuz çok güzel görünüyor.Amatör şartlarda nasıl hazırladığınızı detay vererek açıklarsanız memnun olurum.
Sayın adavci,

Kompost çalışmaları Sayın Mine Pakkaner'in açmış olduğu Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) / Kompost hazırlama (sıcak kompost) (Evsel ve bitkisel atıklar) başlığı altında detayları ile anlatılıyor.

Ben de, Sayın Pakkaner'in önerilerinden ve Sayın Meyvelitepe'nin deneyimlerinden feyz alarak kompost denemelerine başladım.

Yaptığım birkaç çalışmayı bu başlığın 22'nci sayfasından itibaren detayları ile anlatmaya çalıştım.

Saygılarımla.

Eski 02-03-2011, 02:04   #1219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın indomie;
Çok çok düzenli bahçeniz,
yolların genişliği konusunda öneriniz nedir?
Çapalama, ot alma işlemlerinde yollara toprak düşmemesi için bir önlem alınıyor mu?
Sağlıklı günler dilerim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 22:14   #1220
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Pırasalarım oldular galiba. Hava şartlarının bir sıcak, bir soğuk olması yapraklarda sararmaya neden oldu. Haftaya birazını toplayıp pişireceğim.
Name:  cDSCN0312_tn.jpg
Views: 2265
Size:  25.9 KB

Aynı sararma taze soğanlarda da var.
Name:  cDSCN0315_tn.jpg
Views: 2169
Size:  25.9 KB

Marullar yeni yeni kendine gelmeye başladılar.
Name:  cDSCN0313_tn.jpg
Views: 2220
Size:  23.8 KB

Lahanaların yapraklarını toplayıp yemek yaptım. Kendim yetiştirdiğim için galiba tadı çok güzel geldi.

Havuçları çok sık ekmişim zor gelişiyorlar ama parmak kadar olanları topraktan çıkarıp yemek ayrı bir güzel. Tadı bambaşka geliyor insana.

Baklalar çiçekteler. Yakında mahsul alırız.

Maydanoz, tere, roka zaten iyi geliştiler, onlarda sorun yok.

Ispanaklar büyümeyi durdurdular.

Turplar az da olsa yenecek durumdalar.

Bahar hazırlıkları için sabırsızlanmaya başlıyorum.

Eski 03-03-2011, 07:34   #1221
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Tanışma

Merhabalar,
Sebze yetiştirmek çok istediğim ve arada düzensiz olarak yaptığım bir iş. Yaz tatillerinde sürekli aynı bölgede kalamadığımız için, soğan, semizotu, maydonoz ve nane, bir kez de çok amatörce patates yetiştirdim.

Ayaş'a çok yakın bir köyden bulıp aldığımız ince kabuklu ve kokulu domateslerin tohumlarını alıp, sakladım. Çevreden de ellerinde bulunan yerel olduğunu düşündükleri tohumları araştırıyorum. Şimdilik yazılanları takip ediyorum.

Herkese kolay gelsin

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 18:15   #1222
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Harika başlık olmuş.
Mini bahçemde tüketmek üzere bitki yetiştirme işine geçen sene malabar ıspanağı ile başladım.
Soğanlar yeşerdikçe de onları bahçeye taşıdım.
Bu sene mevsimi maydanoz tohumu ekmekle başladım.
Devamında melisa, ada çayı, nane ve bahçe kekiği izledi.
Brokoli tohumlarım şu an ılık su içinde. Diğer bardakta da çıtır salatalıklar var. Pet bardaklara tane tane ekeceğim.
Long yard been fasulye tohumlarım ve meksika fasulyesi tohumlarım da sırada.
Bunca uğraşıp bir domates bile yetiştirmemek utanç verici.
Herkese kolay gelsin.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 22:28   #1223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Ne güzel bir başlık,bahçe serüvenine benim gibi yeni başlayanlar için süper bilgiler var Ellerinize sağlık,sık sık bu sayfada dolaşacak gibiyim

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 16:17   #1224
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın indomie;
Çok çok düzenli bahçeniz,
yolların genişliği konusunda öneriniz nedir?
Çapalama, ot alma işlemlerinde yollara toprak düşmemesi için bir önlem alınıyor mu?
Sağlıklı günler dilerim.

Sayın ligustrum,

Sebze adacıklarının genişliği 90 cm, yollar ise 50 cm. Yerim müsait olsa idi sebze adacıklarının genişliğini en az 100-110 cm, yolları ise 60-70 cm yapmayı tercih ederdim.

Sebze adacıklarını temiz bahçe toprağı ve kendi yaptığım kompost ile doldurduğum için yabancı ot olmuyor. Arada bir ot çıksa bile daha büyümeden kökünden söküp atıyorum.

Bel ve çapa yapma işlemleri de gayet kolay. Yollara pek toprak düşmüyor.

Saygılarımla.

Eski 05-03-2011, 19:22   #1225
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster
Merhabalar,
Sebze yetiştirmek çok istediğim ve arada düzensiz olarak yaptığım bir iş. Yaz tatillerinde sürekli aynı bölgede kalamadığımız için, soğan, semizotu, maydonoz ve nane, bir kez de çok amatörce patates yetiştirdim...
Hoşgeldiniz sn mandalinci. Hepimiz amatörüz, her gün yeni bir şey öğreniyoruz.
Mesela çoğumuz maydanoz yetiştirmede pek başarılı sayılmayız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Harika başlık olmuş.
...
Bunca uğraşıp bir domates bile yetiştirmemek utanç verici.
Herkese kolay gelsin.
Siz zor işlerin ustasınız sn.Jezebel. Domates sizin için çerez olur. Geçen yaz tuhaf bir şekilde tüm domates bitkileri bir anda bozuldu. Ancak tek tük sağlıksız ürün alabildik. Ancak çeri domates daha kolay, hastalıklara karşı dirençli, tavsiye ederim.

Bahçemde rengarenk bitkiler yetiştirmeyi seviyorum ama sebze yetiştirmenin ve eşe dosta onları sunmanın keyfi bambaşka. Hiç yer bile olmasa kıyıya köşeye bir iki domates, biber fidesi dikerim herhalde.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğayla Barış Mesajı Göster
Ne güzel bir başlık,bahçe serüvenine benim gibi yeni başlayanlar için süper bilgiler var Ellerinize sağlık,sık sık bu sayfada dolaşacak gibiyim
Her zaman bekleriz, tavsiyelere ve yeni çeşitlere açığız.

Alıntı:
Benim baklaların boyu 1.5 metreyi buldu, üzerleri çiçek dolu, ama henüz bakla yiyemedik.

Sn.indomie düzeninizi ve sebzelerinizi beğeniyle takip ediyorum. Sebzeleriniz çok keyifli görünüyorlar. Elinize sağlık.

Eski 05-03-2011, 19:56   #1226
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn. limon,
değişik, yenebilen, GDO olmayan bitkiler de yetiştirilebilir.
Mesela kırmızı brüksel lahanasından sonra bir de kırmızı salatalık fena olmaz

Name:  Coccinia grandis.jpg
Views: 3041
Size:  10.4 KB

Ivy Gourd (Coccinia grandis)

Eski 05-03-2011, 20:06   #1227
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sn. limon,
değişik, yenebilen, GDO olmayan bitkiler de yetiştirilebilir.
Mesela kırmızı brüksel lahanasından sonra bir de kırmızı salatalık fena olmaz

Eklenti 195377

Ivy Gourd (Coccinia grandis)
Kırmızı salatalıkmı? Allah allah hiç duymamıştım daha neler duyacağız sayenizde.

Kolay gelsin.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 20:11   #1228
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn.cemalS,
ninem bana "Bilenin bilmeyene borcu vardır" derdi
Ben de bu borcu elimden geldiğince ödemeye çalışıyorum
Saygılar.

Eski 08-03-2011, 11:38   #1229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2008
merhabalar,kasım ayında ektiğim turplar hala olmadıi olmadı derken köklenmedi. bütün kışı sağ salim atlattılar bundan sonra gelişirler mi acaba? baya sık ekmişim şimdi seyreltsem olur mu?
bir sorum daha olacak. bu bahar birşeyler ekmeden önce gübreleme ne zaman yapılmalı?
teşekkürler

pelpel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 02:03   #1230
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Merhaba. Oncelikle benim gibi ilk defa toprakla ugrasmaya basliyanlar icin cok faydali bir sayfa oldugunu belirtmek isterim. Gercekten ilk 5 sayfayi buyuk bir heyecanla ve keyifle okudum. Sonrasini yarina sakladim. Zaten bu siteyle tanistim tanisali isimi gucumu yapamaz oldum. Her gun bir sey bakicam diye giriyorum, iki uc saat kalip zor cikiyorum. Cocuklarda olmasa heralde hic cikmazdim ya gercekten cok sey ogrenebilecegim bir topik burasi sn. limon'a ve diger arkadaslara emekleri icin cok tesekkur ederim. Dun salatalik ve amcasinin kizi domates tohumuyla ilk defa hasir nesir olduk.
Hepsini tek tek ayri ayri minnacik toprak tabletler vardi sulayinca sisiyolar onlara ektim. Salataliklarda bugun tirnak ucu kadar bas kaldirmalar baslamis domateslerden henuz goruntu yok. Burada okudugum kadariyla ilk hatami buldum. 72 tane tohumun hepsini birden ektim varsayalim yarisi oldu napicam ben o kadar fideyi, bide bu kis kiyamette evinde saksida salatalik yetistirecek birilerini ara dur ))

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024