agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2007, 13:18   #1
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sebze Bahçeme Neler Diktim?

Bu konuyu "Sebze bahçelerimize hangi tohumları hangi aylarda atıyoruz?" veya "Ne zaman hangi fideyi dikiyoruz?" veya "Yetiştirdiğimiz sebzeler neler?"
sorularının cevapları için açtım. Ve sebze bahçesi yapmayı planlayanlar için örneklemeler olsun diye. Fakat bunları liste halinde değil de ne işler yaptık, hangi sebzeleri ektik gün gün yazarsak daha faydalı olacağımızı düşünüyorum.
Ve küçük fotoğraflarla örneklemeler yapalım. Hem hiç aklımıza gelmeyen bir sebzeyi zamanını kaçırmadan ekebilme fırsatı yakalayabiliriz. Çünkü bahçe işlerinde beni en çok üzen şey ekmek istediğim bir sebzenin zamanını kaçırmış olmak. Sevgiler...

zebra ve EmineYıldız beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 13:19   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Öncelikle kendi sebze bahçemin küçük bir fotoğrafını ekleyerek başlayabilirim.
Name:  23_Mayıs 005.JPG
Views: 13647
Size:  68.6 KBName:  23_Mayıs 004.JPG
Views: 11784
Size:  62.4 KB

Düzenleyen limon : 23-05-2007 saat 13:59 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 23-05-2007, 13:30   #3
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sebze bahçemin dış kenarına mısır ve fasulye tohumlarını yanyana atmıştım. Fasulyeler mısırlara sarılacağı için sırığa ihtiyaç duymayacaklar. Yine dışarıda bir bölüm taşlarla çevirdim ve patateslerimi ektim. (Forumda patates ekme zamanını kaçırmayın diye bir bölüm var) Geçen hafta domates, biber fidelerimi diktim. Bir bölüme bamya tohumlarımı ekmiştim ufak ufak büyümeye başladılar. Baklalarım bol bol ürün vermeye devam ediyor. Bezelyelerim de içlenmeye başladılar. Dereotlarım havaların ısınmasıyla hemen büyüyüp sararmaya başladılar bile. Kavun, karpuz, yemeklik kabak, bal kabağı hızla büyümeye devam ediyorlar. Marul, kıvırcık, akdeniz yeşilliği denilen çeşitli yeşillikler hızla büyüyorlar ve çiçeklenmeden tüketilmeleri gerekiyor. Fazlalarını eşe dosta vermek te ayrı bir zevk. Pırasa tohumlarımı bir ay kadar önce atmıştım ve büyümeye devam ediyorlar. (Ayırıp ekme zamanı gelince burada paylaşırım)
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Eski 24-05-2007, 15:40   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bugün neler yaptım:
-Olmuş çilekleri topladım.
-Sararmaya başlayan dereotlarının hepsini topladım. Toprağını belledim gübreyle karıştırdım ve domates fidelerini diktim.
-Maydanozları kestim.
-Büyümüş baklaları topladım.
-Marulları seyrelttim. (Çam ağacının gölgesindeki bölüme ektim)
-Ucuza aldığım hortumu sebze bahçesinin her tarafına döşedim. Hangi sebzenin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu hesap ederek delikler açtım. Böylece sulama yaparken hem sebzelerin yapraklarına değmeyecek, hem tazlikli gelip köklerini açmayacak, hem de beni daha az yoracak.

Eski 28-05-2007, 13:23   #5
attoppittapmiiina

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Bu da benim minik bahçem iki gün evvel 1-2 saat içinde çapalayıp çitleyip düzenledim ilk deneyimim olan tohumdan yetiştirmeye çalıştığım Domatesleri sol baş 1.sıra 7 adet 2 ve 3. sıralar Çarliston biber 15 adet 4 ve 5. sıralar Demre sivri biber 21 adet. Evet farkındayım sıra araları ve sıra üstleri çok sık oldu, fidelerim de oldukça küçük, ama inanılmaz bir şekilde neredeyse hepsi tuttu sıra üstlerini 3-4 gün içerisinde seyreltirim gerekirse domates yanındaki çarliston ve demre sivri biber aralarınıda birer sıra yok ederek açarım sizce daha başka ne ne yapabilirim ? yani bu durumda orada kaç fide kalmalı ?hatta bahçe pek derli toplu da denemez ama acele işe şeytan karıştı biraz düzensiz oldu ama çalışmalar yapıp düzelticem sağ tarafı maydonoz roka dere otu gibi sebzelere ayırmıştım ama sanırım bu zamanda pek bir şeyler artık ekilmiyor ama tavsiye ederseniz elimdekilerden bir şeyleri direkt tohumdan ekebilirim. Yani açıkçası bahçeme bir el atarsanız Limon arkadaş çok sevinirim. Sen direktifle ben uygularım. ( Neden acele ettiniz derseniz bir yerden başlamak lazım her şeyi dört dörtlük yapıcam diye günlerdir kıvranıyorum hep bir eksik hep bir eksik artık dayanmadım eksik meksik zaman var veya yok daldım işte artık her gün ufak tefek yoluna sokucam.)

Eklenen Resimler

biber2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 13:36   #6
attoppittapmiiina

Belki hazır bahçeler için düşünmüş olabilirsin bu konuyu açarken ama bende hazır olmaya yakın bahçem hakkında bilgileri alabilmek için burayı uygun gördüm eğer konunu saptırdıysa ilgili bir yer bulmaya çalışır buradan sileriz konular birbirine karışsın istemem. Teşekkürler. (Ziyaretçime dikkat ettinizmi baya zorluyor çiti hatta ısırıklar atıp falan yerlerinden oynatıyor ama olsun çok sevdim onu bahçenin uç köşesine otlar koydum altına yuva yaptı bir de marul veriyoruz arada baya sevdi, bahçe zararlısımıdır artık bilemicem ama... İnşallah fidelerime dokunmaz ama fide yetiştirme hassasiyetinde isek hayvanlarıda koruma hassasiyetinde olmalıyız demi?)

Eski 28-05-2007, 22:34   #7
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Benim bahçeme de arada uğruyor o ziyaretçilerden Oğlum elleriyle besliyor.
Bu konuyu hazır bahçesi olanlar için açmadım aksine ne zaman ne ekip dikeceğini bilmeyenler için açtım. Örneğin kışın yetiştirmek istediğimiz sebzelerin bazılarının tohumlarını yazdan atmamız gerekiyor. (Henüz erken ama)
Havalar biraz serinlemeye başlayınca da geç kalmış oluyoruz.(Karnıbahar, lahana,brokoli vb...) Bunların fideleri yetişmiş sebzelerden daha pahalıya satılıyor oysa tohumdan kendi fidemizi kendimiz rahatlıkla yetiştirebiliriz. Mesela kışlık pırasa tohumlarını şimdiden atmamız gerek. (Ben bir ay önce attım) Sonbaharda da yerlerine seyreltme yapmamız gerekir. Yani kısacası buraya bahçe günlüğü diyebiliriz. Böylece hiç aklımıza olmayan bir sebzeyi yetiştirmeyi deneyebiliriz.

Eski 28-05-2007, 22:47   #8
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Şimdi gelelim sizin bahçenize. Fideler çok sık olmuş evet. Ama biraz daha büyüdükten sonra da yerlerini değiştirebilirsiniz. Domates fideleri şimdi çok küçük gözüküyor ama inanamayacağınız kadar hızla ağaç gibi büyüyecekler. Şöyle örnekleyeyim size. Ben sebze bahçemin fotoğrafında gördüğünüz bir bölüme sadece 4 domates fidesi diktim. Size şunu önerebilirim : Duvar önüne domates fidelerinizi dikin. (5 fideyi eşit aralıklarla dikin) Kalan 2 domates fidesini de sağ ve sol başa dikin. Bu arada domates fidelerinizi sırık domates olarak düşünüyorum. Böylece en yüksek boy yapan sebzeniz en arkada ve iki başta kalırr. Ön tarafa da biber fidelerinizi dikin. Biberleri çok seyrek dikmenize gerek yok. Roka ve dereotu tohumlarınızı saklayın sonbaharda ekersiniz. Ben olsam böyle yapardım Ama isterseniz hiç dokunmayın deneyin ve kendiniz görün. Ben de geçen sene domateslerin o kadar büyüyeceklerinizi hayal edememiştim ve çok sık dikmiştim. Sonra içlerine girip çapalamak, sulamak, toplamak çok zor oluyor. Bu sene biraz daha planlı davrandım. Zevkle büyümelerini seyrediyorum

Eski 29-05-2007, 17:11   #9
attoppittapmiiina

Teşekkür ederim. Domateslerim sırık değil. Sizden aldığım bilgilere göre Domates, Çarliston ve Sivri Biberlerimden en sağlıklı 4'er tanesini bırakmaya karar verdim Domateslerim sırık olmamasından ve güneşi daha çok istiyeceğini düşündüğümden ön tarafa, biberleri de duvara doğru almayı düşünüyorum. Sağ kola bir sıra daha yapıp aralardan birer sırayı eksilterek ideal sıra arası ve sıra üstüne kavuşacağımı sanırım. Sıra üstlerinin 1 Domates 1 Çarliston 1 Sivri biberi olmak üzere ve yanlara doğruda 4 sıra halinde düşünürsek 12 det bitki için yeterlimi sizce? (yana 1 kol daha geleceğini düşünün her kolda 3 bitki sırası ile önden arkaya Domates-Çarliston Biber-Sivri Biber) Birde toprağa gübre hiç eklemedim elimde 10 lt kadar torf vardı onuda en üstte serpiştirerek kullanmıştım dikim sırasında, ama bakıyorum çoğu bahçede koyun gübresi var. (Koyun gübresini bildiğimden değil ama tahmin etmek de çok zor olmuyor.Kakalarından anlaşılıyor.) Acaba torf da gübre gibi olurmu yoksa ayrıyetten koyun gübresi eklemelimiyim? Son bir şey daha 26 mayıs da tabiatla buluşturduğum fideleri sadece 2 gün suladım e birde hesapta olmayan yağmur oldu yoğun değil ama toprak hiç kurumadı sanırım bu gün üstleri kurumuştur. Bahsetmiş olduğum değişiklikleri yapana kadar ve sonrasında sulama şeklim nasıl olmalı?

Eski 29-05-2007, 17:18   #10
attoppittapmiiina

Özürler bir şeyler daha sorucam belki erken bu soruyu sormak için ama bahçenin geleceğine karar verebilmek adına önemli bu fidelerden ne kadar süre ile ürün alabilirim yani yaz sonu bu fideleri sökecekmiyim ? Yanlarınada Acur, Kavun ve Karpuz ekmeyi düşündüm ama biraz gölgede kalacaklar. (Elimde tohumları mevcut olduğu için beni durmadan dürtüyorlar) Ne dersiniz?

Eski 29-05-2007, 19:51   #11
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sebze yetiştirme ve sulama konusunda bu ayki dergide Selahattin Bey'in çok bilgilendirici bir yazısı var. Yanmış koyun gübresi hatta yanmış büyükbaş hayvan gübresi bulursanız daha da faydalıymış toprağınızla iyice karıştırmanız gerek. (Malum havalar birden ısındı) Karpuz, kavun için geç bile kaldınız hemen ekin tohumları. Onlar yere yatay olarak (1,5-2 metre kadar) uzayacaklar ona göre bahçenin kenarına doğru ekerseniz dışarıya da çıkabilirler. Sevgili biber2007 siz en iyisi bu sene kendi isteğinize göre düzenleyin, seneye daha tecrübeli olup hatalarınızı görüp daha doğru düzenleme yaparsınız.

Eski 29-05-2007, 19:52   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu arada yaz sonu yazlık sebzeleri sökmemiz gerek tabi ama onu da zamanı gelince konuşuruz. Kolay gelsin....

Düzenleyen limon : 30-05-2007 saat 16:13 Neden: kelime düzeltme
Eski 29-05-2007, 22:23   #13
attoppittapmiiina

Teşekkür Ederim.Haklısınız.

Eski 31-05-2007, 21:23   #14
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bugün neler yaptım: Baklalarımın son mahsüllerini topladıktan sonra söktüm. (İç bakla istemediğim için) Çünkü bahçemde yer açılması gerekti. Elimde kalan çeri domates fidelerimi dikmem gerekiyor.(Yarın)
Daha önceden diktiğim pembe domates fidelerim son iki günde çok büyümüş ve çiçek açmışlar. Selahattin Bey'in dergideki bilgilerinden faydalanarak domateslerimde kol budaması yaptım.

Eski 01-06-2007, 00:51   #15
attoppittapmiiina

Bahçeme ektiğim çarliston,sivri biber ve sofralık oturak domateslerimin yanında boş kalan 2 m2'ye yakın alana ne ekeyim diye düşüncelerimde karara vardım ilk sezonum olduğu için tecrübe adına çok çeşit tecrübe etmek isteği ile 2 Acur 2 Kavun 2 de Karpuz ekme kararı aldım biraz sıkışık olacaklar ama ilk tecrübelerim adına mübah olacağını sanıyorum. Kavunun 1 i geçen ay hercainin saksına deneme amaçlı attığım tohumdan çimlendi bile boyuda 4 cm'nin üzerinde bu yüzden tahminim 2 haziran 2007'de bahçeye ekeceğim. Bu günde jiffy karton saksıda saksı başına en sağlamlarını bırakmak adına 3 'erden 6'şar tane Karpuz ve Acurları ekicem, Karpuz ve Kavunda biraz geciktiğimi sanıyorum fakat Acur'un tam zamanıdır sanırım.

Düzenleyen biber2007 : 01-06-2007 saat 00:55 Neden: Eksik tamamlama
Eski 02-06-2007, 21:55   #16
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Karpuz kavun gecikse de çıkar zannediyorum Ben de bugün sebze bahçemi son hızla saran yabani otları temizledim. Biraz çapaladım. Domateslerim inanamayacağım kadar hızla büyüyor. Pembe domateslerim çiçek açtı. Salatalıklarımda da 5-6 tane bebekler var. Bu sene nanelerimin hepsini hastalık sardı (Pas hastalığı) Tüm naneleri kestim ve attım. (Kurutmayı hayal ederken)
Bamyalarım iki günde 20 cm'e yaklaşmış. (Bu kadar hızlı büyümelerine şaşırıyorum. Yemeklik kabaklarımda ve taze fasulyelerimde bol miktarda çiçek var.

Eski 02-06-2007, 21:57   #17
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Tekrar hatırlatmak istiyorum. Kışın pırasa yetiştirmek isteyenler geç kalmadan tohumları bahçelerinin bir köşesine atsınlar. Benimkiler oldukça büyümeye başladılar. Yakında taze soğan büyüklüğüne ulaşacaklar. Yaz sonuna doğru söküp esas yerlerine dikilecekler.
Name:  4haziraz 015.JPG
Views: 13749
Size:  70.0 KB

Düzenleyen limon : 04-06-2007 saat 13:32 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 08-06-2007, 23:50   #18
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
bakla

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Bugün neler yaptım: Baklalarımın son mahsüllerini topladıktan sonra söktüm. (İç bakla istemediğim için) Çünkü bahçemde yer açılması gerekti. Elimde kalan çeri domates fidelerimi dikmem gerekiyor.(Yarın)
Daha önceden diktiğim pembe domates fidelerim son iki günde çok büyümüş ve çiçek açmışlar. Selahattin Bey'in dergideki bilgilerinden faydalanarak domateslerimde kol budaması yaptım.
Kuşadası bölgesinde Baklalar Nisan ayından sonra sıcak ve rutubet ile beraber
unlu bitlerin saldırısına uğruyor.Siz Hazirana kadar iyi muhafaza ediyorsunuz.
Ben baklalarımın yarısını gübre olarak çiçekliyken sökerim ve toprağa gömerim.
Yaz bitkilerim için tam bir azot kaynağıdır.Kalan yarısınıda tüketiriz.
Ahır gübresi ve çiçekli bakla karıştırılmış toprakta domates ,patlıcan çok verimli oldu.Sırık domat ve cerryler iki metre boy yaptı.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 00:10   #19
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Pırasalar için 1-1,5 ay kadar geç kalındı maalesef ekmeyi düşüneler için yetiştirme denemesi fiyasko olabilir arkadaşlar...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 13:48   #20
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Kış için bu aylarda atılacak sebze tohumları var mı Selahattin Bey? Lahana, karnıbahar tohumları Ağustos ayında atılacak diye biliyorum.

Eski 10-06-2007, 13:52   #21
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Deportivo, İstanbul'un Karadeniz kıyısında oturduğum için diğer yerlere göre 4-5 derece daha düşük oluyor sıcaklık. Bu yüzden Haziran başına kadar dayandı sanırım.

Düzenleyen limon : 10-06-2007 saat 13:53 Neden: Ekleme
Eski 21-06-2007, 15:54   #22
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu sıcaklarda sebze bahçemi sadece akşam serinliğinde suluyorum o kadar. Sabah 8.30 da bile güneş kavuruyordu ortalığı...

Eski 21-06-2007, 16:03   #23
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu arada 4-5 kg kadar semizotu, 2 adet yemeklik kabak, bol kuzukulağı. bir avuç taze fasulye topladım. Çamların gölgesindeki marullarım ve akdeniz yeşilliklerim çiçeğe kaçmadan hepsini topladım. Enerjik olduğum bir gün otları temizleyip çapalıycam sebzelerin topraklarını. Her zamanki gibi sebze sevenlerle paylaştık mahsulümüzü.
Semizotunun kıymalı yemeğini, sarımsaklı yoğurtlu salatasını yaptım. Taze fasulye ve kabaklar türlü oldular. Kuzukulakları marullarla beraber salata. Bir de domateslerim kızarsa pazara çıkmama gerek kalmayacak. Ha bu arada bamyalarım iki güne kadar toplanacak büyüklüğe gelirler sanıyorum. Hayatımda ilk kez bamya yetiştirdim.

Eski 21-06-2007, 17:03   #24
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Limon süpersin

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 22:07   #25
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağol Habibe'ciğim
Bugün arada saklanmış görememişim kocaman bir kabak daha buldum. Altın bulmuş gibi sevindim Hemen rendelendi tabi. İçine taze nane, taze soğan, kıyıda köşede kalmış bir iki dal dereotu, bol maydanoz eklendi. Tabii 2 yumurta ve unla çırpılıp malumunuz mücver hazretleri olarak midemizi bayram ettirdi
Bu arada bamyalar yarına tam toplanacak kıvama gelirler.

Eski 22-06-2007, 10:36   #26
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
İmreniyorum azminize ve yeşil olan herşeyinize Siz bir şeyler üretip ortaya çıkardıkca, bende seviniyorum kendim yetiştirip pişirmiş gibi oluyorum.. hatta mücverler gözümün önünde )
Yarın kuş başı etli bamya mı yapsam acaba )))

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 21:26   #27
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Hayatımda ilk kez bamya yetiştiriyorum demiştim. Bugün başıma gelen komik bir olayı anlatmak istedim. Ben bamyalarım olmak üzere diye yazdım dün. Bugün baktım tam yemeklik olacak büyüklükte bamyalar. Kopardım bir tanesini içni açtım baktım kocaman bir çiçek var içinde. Allah Allaaah kartlaşıyor mu acaba bu derken bir tane en küçük boylarından aldım içini açtım baktım onda da çiçek var. Meğer o bamyaya benzettiğim oluşumlar çiçek açacakmış. Aynı kabak gibi bamyanın ucunda çiçek olacakmış. Biraz önce annemi aradım da o söyledi Neredeyse çiçek tomurcuklarından yemek yapacakmışım

Eski 23-06-2007, 17:21   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Hayatımda ilk kez bamya yetiştiriyorum demiştim. Bugün başıma gelen komik bir olayı anlatmak istedim. Ben bamyalarım olmak üzere diye yazdım dün. Bugün baktım tam yemeklik olacak büyüklükte bamyalar. Kopardım bir tanesini içni açtım baktım kocaman bir çiçek var içinde. Allah Allaaah kartlaşıyor mu acaba bu derken bir tane en küçük boylarından aldım içini açtım baktım onda da çiçek var. Meğer o bamyaya benzettiğim oluşumlar çiçek açacakmış. Aynı kabak gibi bamyanın ucunda çiçek olacakmış. Biraz önce annemi aradım da o söyledi Neredeyse çiçek tomurcuklarından yemek yapacakmışım
Kabakçiçeğinden dolma oluyor da,bamya çiçeğinden niye olmasın!
Bamya bitkisi suyu fazla sevmez,kurak yerlerde iyi yetişir.Bitkilere suyu fazla vermeyin.Bitkiler azmasın.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 11:28   #29
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim Eyüp. Bir tanıdığım söylemişti çok sulamış çok boyu uzamış ve sebzeyi az vermiş. Ben de başından beri çok az suluyorum. Boyu fazla uzamadı ve oldukça fazla çiçek açacak gibi. (Halen açmadı çiçeklerini)

Düzenleyen limon : 26-06-2007 saat 16:04
Eski 26-06-2007, 10:18   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Benim bamyalar da daha çiçek açmadı.Bir hafta veya on güne kadar çiçek açarlar.Bitkilere hala su vermedim.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024