agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler
  • 10 Gönderen bnymnblr
  • 6 Gönderen TCM
  • 4 Gönderen bnymnblr
  • 2 Gönderen latif.07
  • 13 Gönderen CornusMas
  • 6 Gönderen bnymnblr
  • 2 Gönderen TCM
  • 8 Gönderen its_just_a_ride
  • 3 Gönderen kocasinan
  • 7 Gönderen CornusMas
  • 1 Gönderen g.c.
  • 3 Gönderen AkisSoftware
  • 2 Gönderen CornusMas

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2018, 12:37   #1
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Bir salatalıktan çıkan tohum sayısı

25 cm boyundaki bir salatalıktan 291 adet tohum çıktı

Eklenen Resimler

bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 20:09   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bir salatalıktaki tohumları tek tek sayan kişinin 10 yıldır ilgi alanındaki forumda sadece 74 mesaj paylaşması tohum sayısından daha ilginç değil mi?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 21:54   #3
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Foruma uzun bir sure ara vermisligim var. Genelde arada bir bakip bilgilenmek icin giriyordum.
Mesajlarim genelde bilgi sahibi olduğum konular üzerinde gelişmektedir.
insallah daha sık paylasimlarimiz da olur

Eski 24-09-2018, 22:14   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bir salatalıktaki tohumları tek tek sayan kişinin 10 yıldır ilgi alanındaki forumda sadece 74 mesaj paylaşması tohum sayısından daha ilginç değil mi?
Tıpta bu hastalığa Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) deniliyor, bir şeyleri sayma isteği. Mantıksal düşününce bir salatalıktan 291 adet tohum çıkması veya 600 adet tohum çıkması kimi neden ilgilendirir ? ne işe yarayacak ? Bu kişi bilimsel bir araştırma yapsaydı başım gözüm üstüne derdim ki bilimsel bir araştırma da en az 50 adet salatalıkla yapılır. Tüm salatalıkların aynı ortamda yetişmiş aynı cins olması gerekir v.s. v.s.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2018, 07:09   #5
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Mantıksal düşününce bir salatalıktan 291 adet tohum çıkması veya 600 adet tohum çıkması kimi neden ilgilendirir
Bir metrekare alanda botanik bahçesi kuran, balkonda topraksız tarım denemeleri yapan, Türkiye'nin öbür ucundaki bir kişiye birkaç tane tohum ulaştıracağım diye uğraşan, evinin bir köşesini sukulent bahçesine çeviren, saksıdaki ağacı yıllarca budayarak minyatür hale getiren, üç kuruşa satınalınabilecekken toprak kilini bilmem kaç mikrona kadar parçalayan forum üyelerini ilgilendirir herhalde Herşeyin "bir işe yaraması" gerekmez ki ya da bir kişiyi rahatlatması yetmez mi? Bir yandan tohumları sayarken bir yandan onları nereye, nasıl ekeceğinizi hayal etmek çok zevkli birşey.

Dikkatinizi çekerim o tohumlar sadece sayılmamış Önce salatalıktan çıkarılmış, sonra yıkanmış, peçeteler üzerine tek tek dizilmiş ardından sayılmış. Bu iş OKB değil de yaptığı işten zevk almak gibi geliyor bana.

Bir hafta sonu öğleden sonrası düşünün. İstanbulda yaşıyorsunuz. Dışarı çıkmadan önce trafik yoğunluk haritalarına şöyle bir göz attınız ve haritalar size dalları olgunlaşmış kirazlarla yüklü bir ağacı anımsattı (klasik bir İstanbul öğleden sonrası). O trafiğe adım atmak yerine evde salatalık tohumu saymak binlerce kez daha mantıklı

NOT: arkamdaki dolapta Ekim ayı içerisinde dağa ekilmek üzere poşetlenmiş bekleyen 3081 tane Corylus colurna, 573 tane Aesculus hippocastanum, 898 tane Prunus laurocerasus, 1740 tane Prunus mahaleb, 2116 tane Celtis australis tohumu var.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2018, 08:27   #6
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Tıpta bu hastalığa Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) deniliyor, bir şeyleri sayma isteği. Mantıksal düşününce bir salatalıktan 291 adet tohum çıkması veya 600 adet tohum çıkması kimi neden ilgilendirir ? ne işe yarayacak ? Bu kişi bilimsel bir araştırma yapsaydı başım gözüm üstüne derdim ki bilimsel bir araştırma da en az 50 adet salatalıkla yapılır. Tüm salatalıkların aynı ortamda yetişmiş aynı cins olması gerekir v.s. v.s.
Latif Bey Merhabalar

Ben bahçemizde yetişen salatalık domates biber tohumlarını her yıl toplar ve bir sonraki seneye ekerim. ürettiğim fideler fazla gelmişse çevremdeki insanlara da hediye ederim.

Aslında pek öyle tohum sayma merakım yoktur. Hatta bugüne kadar saydığımı hatırlamıyorum.
Bahçede tohumluk olarak tuttuğum bir salatalığın tohumlarını ayıkladıktan sonra bir yere koyayım dedim. Sonradan suyunu çabuk çekmediğini görünce peçeteler üzerine sereyim dedim.

Daha sonradan da bunları ayrı ayrı koyarsam çok daha çabuk kurur diye düşündüm. Sonradan bunları yanyana düzgün istifleyeyim dedim

Öyle olunca düzgün bir sıra halini almaya başladı. Ben de bu esnada "madem düzgün sıraladım bir sayayım bakalım kaç tane çıkacak" dedim.

Sonradan sayınca 291 adet çıktı.

Yani spontane gelişen şeyler bunlar. Hani sürekli tohum sayıp bunu forumda paylaşsam size hak vereceğim de durum pek de öyle değil yani.

Eski 25-09-2018, 08:30   #7
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
...Bu iş OKB değil de yaptığı işten zevk almak gibi geliyor bana...
Ben de bunu yazacaktım ki sizin yazıyı gördüm. Sayan kendine sayar, bize niye göstersin; aşk bu aşk...

Alıntı:
...NOT: arkamdaki dolapta Ekim ayı içerisinde dağa ekilmek üzere poşetlenmiş bekleyen 3081 tane Corylus colurna, 573 tane Aesculus hippocastanum, 898 tane Prunus laurocerasus, 1740 tane Prunus mahaleb, 2116 tane Celtis australis tohumu var.
Sizin durum daha tehlikeli sanki, 'aşk' olayını geçmiş 'karasevda'ya gidiyor, bir tık ötesi 'şizofreni' dir dikkat etmek lazım. Tohumları bırakıp yaprakları da saymaya başlarsanız farklı bir uğraş bulalım.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2018, 12:12   #8
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Tohum saymış bir kişiye "OKB" etiketini yapıştırıp gömmek ne kadar doğru? Belki paylaştıracaktır çevresindekilere. Veya tohum paylaşım etkinliğinin ön hazırlığıdır kim bilebilir?

Şu haliyle bile başlık, bu işlere yeni merak duyan biri için bilgiler içermektedir. Bu kişi hali hazırda salatalık tohumlarını nasıl kurutabileceğini ve bir salatalıktan hatırı sayılır miktarda tohum çıkabileceğini öğrendi. Bu bile yeterli.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2018, 12:39   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2018
Maasallah cok guzeller)

Yagmurbitkiaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2018, 12:36   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayın mnymnblr'ye bazı arkadaşlarımız sayma ile ilgili birşeyler yazmışlar. Eğer bir sebzenin tohumu az ve kıymetli ise o tohumlarla daha bir özel ilgileniyoruz, kaybolmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle geleneksel salatalık tohumu gerçekten zor bulunuyor.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 13:57   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2018
NOT: arkamdaki dolapta Ekim ayı içerisinde dağa ekilmek üzere poşetlenmiş bekleyen 3081 tane Corylus colurna, 573 tane Aesculus hippocastanum, 898 tane Prunus laurocerasus, 1740 tane Prunus mahaleb, 2116 tane Celtis australis tohumu var.[/QUOTE]

Nereden nasıl topladınız o kadar tohumu be hocam?

tyuksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2018, 05:41   #12
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tyuksel Mesajı Göster
Nereden nasıl topladınız o kadar tohumu be hocam?
Zor olmadı aslında. C.colurna, P.mahaleb ve C.australis tohumlarının tamamını ve A.hippocastanum tohumlarının bir kısmı Florya Atatürk Ormanından topladım. Hafta sonları spor yapmak için mutlaka gidiyorum. Eylül ayından itibaren her gidişimde yanımda bir tane de küçük poşet götürdüm. Dönüşte toplayabildiğim kadar tohum toplayarak geri döndüm (spordan biraz kaytarmış olabilirim ). Kalan A.hippocastanum ve P.laurocerasus tohumlarını ise Topkapı Metrobüs-Tramvay durakları arasındaki parkta bulunan ağaçlardan topladım.

Tohum toplamak işin kolay kısmıymış. Bu tohumları ekmek uğraştırıcı oldu. Ekim sonunda tamamını Çanakkale/Biga'da dağa ektim. Uygun bir yer bul, toprağı kaz, 4-5 tohum koy, toprağı kapat, bir sonraki yerden devam et... İyi spor oldu doğrusu

Eski 20-11-2018, 12:19   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2018
ilginç

huseyintoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2018, 14:49   #14
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Zor olmadı aslında. C.colurna, P.mahaleb ve C.australis tohumlarının tamamını ve A.hippocastanum tohumlarının bir kısmı Florya Atatürk Ormanından topladım. Hafta sonları spor yapmak için mutlaka gidiyorum. Eylül ayından itibaren her gidişimde yanımda bir tane de küçük poşet götürdüm. Dönüşte toplayabildiğim kadar tohum toplayarak geri döndüm (spordan biraz kaytarmış olabilirim ). Kalan A.hippocastanum ve P.laurocerasus tohumlarını ise Topkapı Metrobüs-Tramvay durakları arasındaki parkta bulunan ağaçlardan topladım.

Tohum toplamak işin kolay kısmıymış. Bu tohumları ekmek uğraştırıcı oldu. Ekim sonunda tamamını Çanakkale/Biga'da dağa ektim. Uygun bir yer bul, toprağı kaz, 4-5 tohum koy, toprağı kapat, bir sonraki yerden devam et... İyi spor oldu doğrusu
Elinize emeğinize sağlık. Belki yaptığınız işin kıymeti çevrenizce pek bilinip anlaşılmaz hatta yadırganabilir ama gelecek nesiller için 'bir umut dikip' yeşermesi için çaba göstermeniz bile önünüzde saygıyla eğilmeye değer bir davranış.

Ben de oğlumla tohum toplarını köye giderken yolun sağında solunda uygun yerlere fırlatıyoruz. Bir umut...

CornusMas beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 12:59   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2019
Alıntı:

Acaba hala corylus colurna tohumu kalmıştır Atatürk ormaninda

Kerendi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 13:09   #16
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:

Değerli arkadaşım; senin gibi 100-200 kişi olsa varya Türkiye başka bir güzel olur. Helal olsun.

3 kardeşin kel bir dağı yıllar içinde ormana dönüştürdükleri geldi aklıma... Bu güzel uğraşın hiç son bulmasın inşallah.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 21:09   #17
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kerendi Mesajı Göster
Acaba hala corylus colurna tohumu kalmıştır Atatürk ormaninda
Geçen haftasonu (19-20 Ocak) biraz yürüyüş yaptım ağaçların altında. Bir miktar da fındık buldum. Ancak eve getirdiklerimi suya koyduğumda büyük çoğunluğunun yüzeyde kaldığını, dibe batmadığını, yüzdüğünü gördüm. Getirdiğim fındıklardan sadece 14 tanesi sağlıklı gibiydi. Ben ağaçların bir kısmını dolaştım sadece. Olasılıkla diğerlerinin altında da biraz fındık kalmıştır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024