agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2018, 14:24   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Domates ve Biber Çiçek dökülmesi

Merhaba dostlar,
3 senedir domates ve biber yetiştirmeye çalışıyorum. Çalışıyorum çünkü çiçek tuttuktan sonra meyve oluşumu olmadan ya kuruyarak dökülüyorlar, ya bıçak kesmiş gibi saplarından düşüyorlar. Artık canıma tak etti. Ne yaptıysam olmadı. Gaziantep'te ikamet ediyorum. Şu an havalar 25-27 derece arası. Yeri geldi az su verdim, yeri geldi çok su verdim. Yeri geldi büyük saksıda denedim, yeri geldi küçük saksıda. Farklı toprak karışımları denedim. Hiç birisinde olmadı. Ne yapıyorsam olmuyor ve kafayı yemek üzereyim zira dile kolay tam 3 senedir başarı sağlayamıyorum. Ne yapmalıyım? Hata nerede? Lütfen yardımcı olunuz. Fotoğraf da ekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Antarktika : 19-06-2018 saat 15:03
Antarktika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2018, 16:03   #2
Ağaçsever

Bunlar da konuyla ilgili farklı fotoğraflar

Diğer fotoğraflar:

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2018, 17:36   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2018
domates için saksılar çok küçük

hmb1973 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2018, 09:45   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Çiçekteyken çok sulamayın, akşam güneş çekildikten sonra yapraklar susuzluktan bayılmışsa sulama yapınız. Bunun dışında fosfor eksikliği de yanlış hatırlamıyorsam nedeni olabilir.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2018, 12:23   #5
Ağaçsever

Sayın hmb1973 dostum, bu saksılarda domates de var biber de. Nitekim her ikisinin çiçeğei dökülüyor. Mesela en son Biber'in çiçeği döküldü. Çiçek tam açı ile açıyor ancak sonrası meyve oluşmadan büzüşüyor, küçülüyor, rengi bozularak bıçak kesmiş gibi düşüyor. Yani demem şu ki: Doğru domates için saksı küçük. Ancak ilk yılımda (3 sene önce) bunun 4 katı hacminde saksıda yine olmadı. Yine çiçek döktü. Öte yandan büyük saksı ihtiyacı gütmeyen biber de çiçek döküyor.

Eski 20-06-2018, 12:31   #6
Ağaçsever

Sayın kerkenez, geçtiğimiz sene çok sulama yapıyordum. Neredeyse her gün. Bu sene ise sulama döngüsünü 3 günde 1'e düşürdüm. Hala çiçek dökülmeye devam ettiği için bu süreyi daha da artırdım. Yaklaşık 1 haftadır su vermiyorum. Yapraklar 1 haftadır su vermediğimden ötürü sadece öğle sıcaklarında yaprak solgunluğu belirtisi gösterse de akşam vakitlerinde güneş çekildiği zaman tekrar canlı görünümlerine kavuşuyorlar. Susuzluk emaresi göstermiyorlar ancak çiçek dökülmesi devam ediyor.
NOT: Topraklarında akıllı granül gübre var acaba fazla mı geldi? Saksı harcı torf, humus, ponza ve bahçe toprağından oluşuyor. Acaba sorun toprağında mı?

Eski 20-06-2018, 12:36   #7
Ağaçsever

Birçok kişi rastgele bahçe toprağında yetiştiriyor ve meyve topluyor. Güya ben araştırdım ve çok okuyarak doğru yoldan gitmeye çalıştım. Anlamadım doğrusu!

Eski 20-06-2018, 12:37   #8
Ağaçsever

Hatta ve hatta resimlerde göreceğiniz üzere saksıları alüminyum folyo ile kapladım ki saksı harcı ısınıp kökleri zarar görmesin diye.

Eski 20-06-2018, 12:57   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Aynı sorunu bende yaşadım ve yaşıyorum. 2 yıldır bahar ve yaz mevsimlerinde yetiştirdiğim domatesler çiçek açıyor ama meyveye dönmeden kuruyor. İklimsel olabileceğini düşünüyorum. Bizim bulunduğumuz bölgede bol rüzgar ve yakıcı güneş var. Belki de ondandır.

mimarCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2018, 13:46   #10
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
kesin olmamakla birlikte sorununuzu bende balkonda yetiştirirken yaşıyordum. genelde sadece torf kullanıyordum ki saksılarım sizinkinden çok çok daha büyüktü. sizinde dediğiniz gibi çiçek dökmesi saksıyla 1.derece alakalı değil. çözümü nasıl buldun derseniz torfu azalttım(doğru torf bulamamışta olabilirim). torf+orman toprağıyla karıştırdım hem domateslerim iri oldu hem de çiçek dökülmesi domateslerde çok az biberlerde hiç olmadı.

demem o ki; toprağınız çok uygun olmayabilir. çok fazla besinde bitkiler için uygun değil. yeterli ve alakalı besinle beslemek gerekli. bazen okuyarak değil deneyerek sonuca ulaşmak gerekli.

dipnot: saksılarınızın dibinde mutlaka direnaj yapacak şekilde altı açık ve alt kısımda çakılların olması epey faydalı oluyor.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2018, 14:21   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Domateste meyve tutmama sorunu (Çiçek dökülmesi)

Bu konuya da göz atabilirsiniz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2018, 14:52   #12
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antarktika Mesajı Göster
Birçok kişi rastgele bahçe toprağında yetiştiriyor ve meyve topluyor. Güya ben araştırdım ve çok okuyarak doğru yoldan gitmeye çalıştım. Anlamadım doğrusu!
Benim anladığım kadarıyla bu tipte karışımlar yaparken karıştırılan maddenin tam anlamıyla özelliklerine hakim olmadan rastgele bir karışım sizin bahsettiğiniz şekilde sorunlara yol açıyor,özellikle bazı maddelerin bor içeriğine saksıda çok dikkat etmek gerekiyor bolca koyayım derken bu seferde eldekinden olma şansı çok fazla,sokaktan herhangi bir toprak koysanız daha iyi sonuç alırsınız.Ben leonarditte,epsom tuzunda,klinoda, kompostta farklı sorunlar yaşadım.Mesela potaslı epsom tuzunda bitkiler tamamen durdu sık sık sulayarak tuz sorununu aştım.Anlatmak istediğim saksıya konulacak miktarları ve materyalleri iyi hesaplamak gerekli.Yoksa bitkileri tamamen kaybetmek elden bile değil.
Mesela aklıma geldi biberde leonarditi fazla koymaktan bitki çok ağır gelişti açan çiçeklerde büyük büyük meyve vermeden döküldü ben en son söktüm biberi harcıda döktüm.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2018, 17:36   #13
Ağaçsever

Sayın mimarCI, benim fideler cam balkonda ve pencereleri kontrollü açıyorum. Güneşin yakıcılığından korumak için de masanın üzerindeler. Bu sebeple ileri geri, sağa sola çekerek güneşten ölçülü bir şekilde koruyabiliyorum. Yakıcı güneşi kastediyorum. Hatta alternatif önlem olarak perde taktırdım. Gerekli gördüğüm durumlarda perdeyi açıp kapatabiliyorum.

Eski 20-06-2018, 17:42   #14
Ağaçsever

Sayın Musa Gündoğan, dediğiniz aklıma gelmiyor değil. Kendimde aynı şüphedeyim toprağımın uygun olmayışı ve bir ihtimal gübre fazlalığı konusunda. Öte yandan saksı altında drenaj delikleri mevcut ama yeterli mi o konuda da kararsızım. Saksı dibinde drenaj için çakıl yoktur maalesef.

Eski 20-06-2018, 17:43   #15
Ağaçsever

Sayın malina, ilk fırsatta verdiğiniz linke detaylıca göz atacağım.

Eski 20-06-2018, 17:52   #16
Ağaçsever

Sayın devrann, katılıyorum. Her şeyin en iyisi olsun derken acaba abartı bir karışım mı oldu sizin de bahsettiğiniz gibi. Zira bu harçlara dünyanın parasını verdim. Neler almadım neler. Hatta yetiştirenler rastgele toprakta yetiştiriyorlar ve meyve alıyorlar bende neden olmuyor diye serzenişte bulunuyorum. Bir tek rastgele bahçe toprağını denemedim. Rastgele derken ağaç ve güllerin yetiştiği normal bahçe toprağını kastediyorum. Bu durumda şu saatten sonra bunların harçlarını normal bahçe toprağıyla değiştirip yoluma devam etsem nasıl olur acaba? Pek bir kaybım olacağını düşünmüyorum çünkü çiçek meyveye dönmeden dökülüyor. Zaten sonucu göremiyorum. Yani meyveyi. Ne dersiniz? Bu bahsettiğimi yapsam mı? Yoksa böyle direnmeye devam ederek çiçekleri tek tek kaybetmeyi mi göze alsam ve belki şans eseri meyve diye beklesem mi?

Eski 20-06-2018, 19:38   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Korkmayın bırakın direk güneş alsın akşam sabah tarladaki bitkiler gün boyu güneşte bir şey olmaz,

Sulamayı da bırakın taaa ki sabah 6-7 gibi kalktınız baktınız yaprakları solmuş halde olana kadar,

fidelerin uçlarını bir kez alın uç kısımda küçük yeni çıakacak olan yaprak ve ya çiçek kısımlarını bir kereliğine budayın küçük küçük, Büyük çiçekler ve yapraklar kalsın.

bu yukardaki üç olayı yapınca 2 haftaya göreceksiniz bitki kendine gelecek, toprağını bilmiyorum nasıl yukarıyı okumaya üşendim =) . hazır toprakta çok kolay yetişiyor fideler genelde, illa değiştirecem derseniz siz bilirsiniz ama gerek yok bence, değiştirmek isterseniz de yarısını çıkartın saksıdan o yarısını normal bahçeden aldığınız toprakla doldurun.

Kolay gelsin

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 11:55   #18
Ağaçsever

Sayın remus2, tarladaki bitkilere gün boyu güneşte bir şey olmuyor bu doğru ancak ben sürekli sıkıntı yaşadığım için acaba bu mu etken diyerek kısmen güneşten korumaya çalışıyorum. Sulama konusunda sabah 6-7 gibi baktınız yaprakları solmuş o vakit sulayınız önerinizi dikkate alacağım. Hatta buna paralel Sayın kerkenez'in de akşam güneş çekildikten sonra yapraklar susuzluktan bayılmışsa sulama yapınız şeklinde önerisi olmuştu.
Yalnız şu önerinizi tam olarak anlayamadım ve nasıl yapılacağını bilmiyorum görsel olmadığı için: "fidelerin uçlarını bir kez alın uç kısımda küçük yeni çıakacak olan yaprak ve ya çiçek kısımlarını bir kereliğine budayın küçük küçük, Büyük çiçekler ve yapraklar kalsın."
Toprağını değiştirme konusuna gelince karışım nasıl olmalı onu da bilmiyorum zira denemediğim karışım kalmadı. Öneriniz olursa bu yönde bir karışım hazırlayıp yeniden saksılayabilirim. Elimde mevcut olan malzemeler şunlardır:
1-Silis kum
2-Mil kumu
3-Torf (Klasmann marka)
4-Perlit
5-Ponza taşı 1-3 mm boyutunda
6-Bahçe toprağı
7-Leonardit
8-Vermikülit
9-Humus
10-Cocopeat
11-Akıllı granül gübre
12-Solucan Gübresi (Granül şeklinde)
Bu yukarıdaki malzemelerden hangisini, ne ölçüde kullanmalıyım? Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Saksı harcını, çiçek dökülmesine başka neden bulamadığım için değiştirmek istiyorum. Yapmam konusunda da emin değilim.
Yaprakları gayet sağlıklı ancak çiçekler 1-2 hafta kaldıktan sonra meyveye dönüşmeden kuruyarak dökülüyor. Yapraklarda ve fide gövdesinde hiçbir sorun yok varsa da uçlarında hafif bir kuruma ve yan ısıra alt yaprakların bazılarında açık sarı renge bir dönüş var. O da problem sayılır mı bilmiyorum? Onun haricinde yapraklar ve gövde sapasağlam ve yemyeşil. Benim sıkıntım meyve tutmuyor.

Eski 22-06-2018, 13:22   #19
Ağaçsever

Yaprak kuruması ve Çiçek kurumasıyla ilgili yeni fotoğraflar:

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2018, 13:24   #20
Ağaçsever

Devamı:

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2018, 15:06   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2018
4 yıldır bu karışımla devam ediyorsa gir araiye kumlu killi kahve toprak bul yarı yarıya koyun gübresiyle ek kuru koyun gübresi kokmaz...

hmb1973 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 15:31   #22
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

antarktika

yukarıdaki saydığınız kumlar topraklar hepsi takviye niteliğinde besin içeren şeylerdir. bunlarda çok güzel fide yetiştirebilirsiniz o nedenle boşa harcamanıza gerek yok. bahçenizden bir miktar bahçe toprağı ya da orman toprağıyla elinizde bulunan gübrelerden(solucan vb.) 1 tanesini kullanmanız yeterlidir. bu kurumlardan geri dönüşünüz başka türlü olmayacaktır.

biraz sonra size şirkette saksıda yetiştirdiğimiz domatesin fotosunu atacağım siz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. fidelerinizi sürekli içeride tutmayın doğrudan güneş görmesi de sorun teşkil etmez.

alt yaprakların kuruması normaldir.

içeride tutuyorsanız da mutlaka cam açın rüzgar hava alsın.

Eski 22-06-2018, 15:44   #23
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

saksısı hemen hemen seninkiler kadar. sırık domates. aynı saksıda iki fide var birisi sonradan çıktı hiç dokunmadan büyüttük.

toprakta sadece torf var. balkonda sabahtan akşama neredeyse güneşte duruyor. hafta 2-3 defa az az suluyor.

Name:  cedfe.jpg
Views: 27650
Size:  73.0 KB

remus2 beğendi.
Eski 22-06-2018, 21:04   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antarktika Mesajı Göster
Yalnız şu önerinizi tam olarak anlayamadım ve nasıl yapılacağını bilmiyorum görsel olmadığı için: "fidelerin uçlarını bir kez alın uç kısımda küçük yeni çıakacak olan yaprak ve ya çiçek kısımlarını bir kereliğine budayın küçük küçük, Büyük çiçekler ve yapraklar kalsın."

Biberler bu şekilde uç kısmı,
domateste bu konuya bakabilirsiniz. Domateste koltuk alma

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2018, 00:50   #25
Ağaçsever

Sayın hmb1973, cevabınız için teşekkür ederim. Ben de öyle yapacağım.

Eski 27-06-2018, 00:55   #26
Ağaçsever

Sayın Musa Gündoğan, cam açık durumda. Rüzgar alıyorlar. Alt yaprakların kurumasının normal olması da tedirginliğimi azalttı. Birazdan tüm topraklarını değiştireceğim. Bu arada sizi tebrik ederim. Domateslerinize imrendim. Bol domatesler dilerim. Fotoğraflar beni şevklendirdi. Umarım aynı başarıyı sağlarım. Ben de bahçe toprağı kullanacağım.

Eski 27-06-2018, 00:57   #27
Ağaçsever

Sayın remus2, fotoğraf üzerindeki açıklamanız bir harika. Çok sağ olunuz. Şimdi ne demek istediğinizi anladım. Topraklarını değiştirdikten sonra uygulayacağım görseldeki uygulama anlatımınızı.

Eski 27-06-2018, 01:03   #28
Ağaçsever

Evet dostlar topraklarını değiştirdim. Kullandığım karışım şu şekildedir:
6 Ölçü bahçe toprağı,
1 Ölçü Perlit,
1 Ölçü Mil kumu ve
1 Ölçü Torf.
Karışımı bu şekilde harmanlayıp tüm fideleri özenle çıkartarak tekrar diktim. Umarım doğru yapmışımdır. Herkes çoğunluk bahçe toprağı dediği için ölçüsünü 6 birim tutup diğerlerinden 1 birim kullandım.

Eski 27-06-2018, 01:04   #29
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Geçen sene bende domates fidesi almıştım. Ama bir türlü domatesi olmadı. Tıpkı sizinki gibi çiçekleri kurudu. Bana birisi döllenme olmadığından kuruyordur demişti. Ondan sonrada araştırmadım. Ama süs biberlerim olmuştu. Acaba döllenme olmadığından mı domates olmadı. Gaziantep'in havası çok sıcak ve kurak. Belkide sıcak olduğundan da kuruyor olabilir. Bazı çiçeklerimin aynı şekilde dip kısmından kuruyup dökülmesi, bu olayın sebebinin sıcaklıktan da olabilme kuvvetini artırıyor.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2018, 01:14   #30
Ağaçsever

Yeniden Saksıladım. İşte fotoğrafları:

Yukarıda belirttiğim ölçülerde yeniden saksıladığım fidelerim:

Eklenen Resimler

hmb1973 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024