agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2018, 23:07   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Dediğiniz gibi umarım tutar. Sizi can-ı gönülden tebrik ederim. Nice bol sebzeli günler dilerim. Maşallahları var! Gelişmeleri bildireceğim.

Antarktika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 23:14   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2018
Sayın Antarktika kardeşim çokta özenip üzerine düşmemek gerekiyor geçen sene çok özen gösterdim sizin gibi bütün çiçekler düştü domateslerin oluruna bırakın sulayıp geçin fazla özen gösterince olmuyor birde siz balkonda yetiştirmeye çalışıyorsunuz benimki açık hava da damda olduğu için sürekli güneş alıyor sizinki balkon olduğu için yeteri güneşi almıyor olabilir ve bir mesajınızı gördüm masayı ileri geri çekip güneş aldırmaya çalışıyorum güneşten korumaya çalışıyorum diye öncelikle yetiştireceğiz ürün için kaç saat güneş alması gerekli onu bilmeniz gerekiyor ve kanaatimce yerini ileri geri aldığınız için bitki adapte olamayıp çiçek döküyor düşüncesindeyim sabit yeteri kadar güneş alan bı yere bırakıp sabırla beklemeniz tavsiye ediyorum saygılarımla

Uğur zahteroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 23:20   #63
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antarktika Mesajı Göster
Dediğiniz gibi umarım tutar. Sizi can-ı gönülden tebrik ederim. Nice bol sebzeli günler dilerim. Maşallahları var! Gelişmeleri bildireceğim.
Tesekkur ediyorum. Bende başta sizin gibi gıpta ile bakıyordum yetiştirenlere. Resimlerini görünce neden olmuyor diyordum çok okuyup araştırdım geçen yıl ama bir anda olmuyor işte sabır ve zaman grekiyor ilk ektim miniciklerdi suladim geçtim bu yıl sadece ve ek olarak solucan gübresi attım toprağa gördüğünüz gibi sonuç zamanla gösterdi kendini. Umarım sizde hayalinizdeki gibi bir bahçeye sahip olursunuz. Bana bu yetmiyor artık keşke imkan olsa bı bağ evi alsam diyorum . Bol ürünlü bitkileriniz olsun dizinde saygılarımla

Eski 10-07-2018, 23:34   #64
Ağaçsever

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim Uğur Bey. Bakalım biberlerin sonuçlarını burada paylaşacağım.

Eski 11-07-2018, 09:19   #65
Yeni Üye

Günaydın değerli arkadaşlar belki yeri değil bilmiyorum ama aktif bir konu olduğu için buraya yazmak istedim saksıda yetişen domateslerim için sıvı orgaminarelli azot uygulaması yapmıştım iri meyve elde etmek amacı ile az miktarda iki uygulama yapmıştım ikinci uygulama biraz fazla gelmiş olacak ki yapraklarda kıvrılma başladı forum da danışmadan önce toprağı yıkamak maksatlı yaklaşık 5 gün fazla sulama yaptım dün foruma dan aldığım bilgiler doğrultusunda dal budama ve uç yaprak budaması yaptım. Soruma gelecek olursak budama esnasında bazı meyvelerin üç kısımlarında çürüme olduğunu gördüm hepsinde yok ama 3-4 meyvede mevcut. Acaba bu fazla sulamadan mi kaynaklı yoksa kalsiyumun eksikliği mi emin olamadım. Bu sebeple sizlerden yardımlarınızı bekliyorum şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. Resimleri de ekliyorumName:  IMG_20180711_085502-450x600.jpg
Views: 832
Size:  46.0 KBName:  IMG_20180711_085543-600x450.jpg
Views: 833
Size:  49.9 KBName:  IMG_20180711_085441-450x600.jpg
Views: 795
Size:  65.2 KB

Eski 11-07-2018, 09:57   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uğur zahteroğlu Mesajı Göster
.
ilk iki fotoyu bilemedim ama son foto kalsiyum gibi duruyor.

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2018, 11:04   #67
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remus2 Mesajı Göster
ilk iki fotoyu bilemedim ama son foto kalsiyum gibi duruyor.
Umarım öyledir mantar hastalığı bfalan olmasın da kükürt de attım oysa zamanında

Eski 11-07-2018, 13:38   #68
Ağaçsever

Merhaba,
Uğur Bey umarım sorunu en kısa zamanda aşarsınız. Geçmiş olsun.
İnanın çok üzüldüm.
Bende ise yeni aldığım fidelerin 2 tanesi tamamen kurudu. 1 tanesi
şimdilik yaşıyor ancak durumu şüpheli çünkü çok zarar görmüşler
kargoda. Ne yapacağımı bilmiyorum? Moralim çok bozuk çünkü büyük
bir hevesle sipariş etmiştim. Islatmaya bıraktıklarım Jalapeno. Fideler
ise turuncu Habanero.
İşte Fotoğrafları:

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2018, 13:55   #69
Yeni Üye

Canınız sağolsun deneme yanılma yoluyla öğreniyoruz işte önemli olan nerede hata yaptığımızı görüp ondan ders çıkarmak kalan bir fide yetişirse bir iki tane biberi tohumluk bırakabilirsiniz üzülmeyin bende çok fide öldürdüm domates salatalık Marul çilek ve niceleri zamanla öğreniyoruz hata yapa yapa yetiştirip meyve de alsak bı hastalık birşey bahane oluyor onunla uğraşıyoruz bunlar eğitim oluyor benim icin. Tohumun aspirinli suya koymuşsun galiba hızlı çimlendirme de işe yarıyor diye biliyorum ama hiç denemedim ben direk toprağa ektim her zaman hiç ıslatma yapmadım hayırlı olsun tohumlarının en kısa sürede yeşerir umarım

Eski 11-07-2018, 14:07   #70
Ağaçsever

Dediğiniz gibi canımız sağ olsun güzel kardeşim. Sonuçta olan olmuş ne yapabiliriz ki değil mi? Ancak insanoğlunun tabiatı ister istemez bu söyleme aykırı hareket ediyor. Evet aspirinli suda ıslatmaya bıraktım daha çabuk çimlensinler diye. Benim de denemediğim yöntem kalmadı ve ilk kez aspirinli suda ıslatmaya bıraktım. Bakalım ne olacak? En ufak gelişmeyi sizlerle paylaşacağım. Kalın sağlıcakla.

Eski 28-08-2018, 21:12   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Hibrit (kısır,gdo'lu) tohum ile üretilmiş bir ürünün tohumundan ürün alamıyorsunuz. Yani diyelim ki pazardan aldığınız domates hibrit tohum ile üretilmiş. Onun çekirdeklerini ekiyorsunuz ama ürün alamıyorsunuz. Çünkü o kısır bir tohum olmuş oluyor. Bunu yapmalarının amacı da malumunuz sürekli tohum alınmasını sağlamak...Öyle bişey olabilir mi sizin tohumlar?

zerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 11:11   #72
Ağaçsever

Mümkündür Sayın Zerem. Sadece 2 farklı yerden tohum ve 2 farklı yerden fide aldım şu ana kadar.
1.Zengarden (Tohum)
2.Gittigidiyor'da "tohumlarfidana" rumuzlu satıcıdan (Tohum + Fide)
3.Bölgemizdek ifidancıdan (Fide)

1.Zengarden'dan aldığım çeşitli tohumlar ilk senesinde (bonsai biber tohumu) hariç hepsi çimlendi. Sadece ne olduğunu bilmediğim hatalarımdan sebze alamadım ilk senemde. 2.seneye geçtiğimde ise tohumlarımın ufak bir kısmını çimlendirebildim ve yine bonsai biber tohumu çimlenmedi.
Elimde kalan son tohumları da 3.senesinde ne yaptıysam hiçbir şekilde çimlendiremedim. Sene geçtikçe çimlenme performansları düştü. Bonsai biber tohumunun çimlenmeme olayını sorunca ise düzgün cevap alamadım kendilerinden.

2. "tohumlarfidana" rumuzlu Gittigidiyor satıcısından fide ve tohum aldım ancak gelen fideler çok zarar görmüştü. Bu tamamen ambalajlama ve kargo hatasıydı. Tohumlar ise çimlenmedi. Zarar gören fidelerin yerine tekrar fide gönderdi. Zararımı tanzim etmek için gönderilen fidelerde aynı senaryoyla karşılaştım. Fide siparişim "Turuncu Habanero" idi. Ancak ne gelen siparişte ne zarar tanziminde gönderilen fideler kesinlikle birbiriyle alakalı değildi. Bunu yaprak yapı ve renklerinden çocuk bile olsa anlayabilirdi. Tohumları da hiçbir surette 1 tane bile deseniz çimlenmedi. Ayrıca ürün açıklamasında 5 tohum dediği 3 çıktı ya da 4 çıktı. Son olarak da ben "A" istedim kendisi "B", "C" istediğimde de "D" gönderdi. Kafasına göre kardeşimiz serbest stil takıldı.

3.Son olarak da bölgemizdeki fideciden aldığım biber ve domates fidesi ise sebebini bilmediğim hastalık ve yetiştirme hatalarımdan ötürü öldü.

Tohumlar hibrit mi değil mi konusunda bilgi sahibi değilim. Kısacası her şey olabilir.
Sadece doğru ve güvenilir satıcıya denk gelmek ve bilinçli yetiştirmek kalıyor.

1) Tohumlar bayat olabiliyor
2) Hibrit olabiliyor
3) elirtilenin dışında farklı türe ait olabiliyor vs.vs.vs. bir sürü sebep var.

Tabi biz bunu yetiştirme sürecini yaşadığımız zaman anlayabiliyoruz ancak.

Eski 17-05-2019, 23:38   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Sebzelerde komşular

Bunu incelemeniz domates ve biberin neden çiçek döktüğünün cevabı olabilir

Eklenen Resimler

Levor ve domata beğendi.
maggellan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2019, 13:17   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2017
Değerli arkadaşlar bu yıl yoğun şekilde domates biber işine girdim.
Aç gözlülük mü diyeyim onlarca fide yetiştirdim.
Bir kısmını bahçeye aldım. Bir kısmı hala viyollerde.
Viyoldeki domates fidelerinin bir kısmı küçük olmalarına rağmen çiçek açtı.
Bahçeye almakta çok mu geç kaldım.
Viyolde az toprağa rağmen meyve verirler mi?

Levor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2019, 17:36   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2019
iklim koşulları

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım benimde balkonumda 2 çeşit domates var birisi sırık domates diğeri falcon cinsi domates falcon cinsi domatesden bahçemede ekdim ve bahçedeki ile balkondakilerin hiçbir çiçeği meyveye dönüşmedi hepsi döküldü yalnız saksıya diktiğim sırık domatesde saydığım kadarıyla 62 tane domates oluşmuş ve büyüme aşamasına girmiş çiçeklerin neredeyse hepsi tutmuş yani yan yana duran iki saksıdaki domatese aynı gübreleme 20.20.20 + MA + ilk dikimde torf ve 50% koyun gübresi yaprak gübresi lik gübreleme yapmama rağmen falcon cinsi domatesin neredeyse tüm çüçekleri döküldi diğerinde hiçbir sıkıntı yok bence bu sorun mevsimsel iklim ve bitki türüne göre değişiyor seneye ben falcon cinsi domates ekmemeye karar verdim bütün domatesleri sırık olarak dikicem sizin önerileriniz neler olur

fatih_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2019, 17:39   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Levor Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar bu yıl yoğun şekilde domates biber işine girdim.
Aç gözlülük mü diyeyim onlarca fide yetiştirdim.
Bir kısmını bahçeye aldım. Bir kısmı hala viyollerde.
Viyoldeki domates fidelerinin bir kısmı küçük olmalarına rağmen çiçek açtı.
Bahçeye almakta çok mu geç kaldım.
Viyolde az toprağa rağmen meyve verirler mi?

biber için büyük tip viyol kullanırsanız sorun olmaz 1 m2 alanda viyollerde 100 tane biber büyüten gördüm ve gayet sağlıklıydı

fatih_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2020, 22:58   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2020
bende de çiçek dökülmesi var domateste neden oluyor bilmiorum bahçede yetiştiriyoruz ve güneş alıo çiçek tutucu kullananan varmi acaba nasıl birsey ıns cevap alirim

nagihan4151 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 22:05   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2020
Bende de sorunlar var domates kuruyor

ysncn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024