agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2018, 01:26   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Sayın poweralpha, doğru söylüyorsunuz ancak sıcaklıklar henüz öyle 40 derecelere ulaşmadı. Yani Gaziantep bu sıcaklık değerlerine ulaşıyor ama dediğim gibi şu an o derecelerde değil. Bugün sıcaklık 35 dereceyi gördü. Çiçekler 1 aydır kuruyup dökülüyor. 1 ay önce de sıcaklıklar 20-25 derece arasıydı. Bir de şöyle bir durum var ki ben cam balkonda yetiştiriyorum ve bu camlar güneşi nispeten kırıyor. Yanı sıra bu sene bir de perde taktırdım fazladan biraz daha güneşi kırsın diye. Bu sıcaklıklarda tarlada nasıl yetiştiriyorlar onu da anlayamadım. Hava akımı olsun diye 2 adet camı sürekli açık tutuyorum.

Yazdıklarınızdan aklıma takılan şu oldu:
Acaba bu döllenme mevzusundan mı bendeki fidelerin çiçekleri kuruyor? Durum böyleyse döllenmeyi nasıl sağlayacağım onu bilemedim şimdi.

Yukarıda bahsettiğim karışımda yalnızca gübre yok. Elimde solucan gübresi var. Alternatif olarak Kuş gübresi ya da Koyun gübresi de bulabilirim. Tabi gübre illaki gerekliyse.

Antarktika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2018, 08:45   #32
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Antarktika, domates kendine döllenen bir bitkidir ve bu nedenle sizin sorununuz çiçeklerin döllenmemiş olması (çok küçük bir ihtimal dışında) olmasa gerek. Aynı sorunu geçmiş yıllardan birinde (tarihi hatırlamıyorum) kış mevsiminde mutfakta topraksız tarım düzeneğinde yetiştirdiğim Red Robin domateslerimde de yaşamış ve forumda çözüm aramıştım.

Bir arkadaşın "nem yetersiz kalıyor olabilir" demesi üzerine bitkinin yanına bir tane buhar makinesi koymuş ve sorunu çözmüştüm. Ama benim durumum sizden farklı, zira ben küçük bir mutfakta yapıyordum. Sizin alanınız ise daha büyük ama nemi arttırmak için bir takım yollar olsa gerek.

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2018, 11:06   #33
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Sadece cocopeat ve solucan gübresi kullansanız karışım yeterli olurdu. Birde sulama yaparken hiç boş şu vermeyin hep biraz gübre koyun.

Rüzgar sürekli bitkiye direk gelirse ve nemi düşürürse döküm fazla oluyor. Serada böyle belli sıranın salkımları gitti bizde.

Camları kapatıp öğlende ve akşama doğru bitkiyi sallayın. Ben tellere vurup olayı çözdüm. Bunuda firma sahibi söyledi.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2018, 13:08   #34
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Çiçek kurumasına muhtemelen yüksek sıcaklıklar sebep oluyor. Sıfır karışımda doğrudan fosfor ekliği yaşama ihtimali düşük geldi bana. Saksılarınızın üstünü muhakkak malçlayın. Öğütülmüş çam kabuğu olabilir. Ayrıca saksı hacimleriniz çok küçük. Domatesler için en az 15 lt saksı kullanın.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2018, 17:21   #35
Ağaçsever

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Topraklarını dediğim ölçüde değiştirdikten sonra daha da kötü oldu ve ben pes ettim. Biberlerin yaprakları için için kıvrılarak büzüştü ve kurudu. Bazı domateslerin yaprakları da bölgesel olarak beyaz kağıt renginde kuruma gösterdi. Dilerseniz fotoğraflarını atabilirim. Öte yandan biberlerde yine kocaman beyaz çiçekleri gösterişli bir şekilde geri geri gerilerek sonuna kadar açtı ancak birkaç gün içerisinde kahve-sarı tonlarında kuruyarak döküldüler. Kısacası moralim çok ama çok bozuk. Elimdeki tüm malzemeleri, fideleri ve harçlarını çöpe atıp sil baştan başlayacağım. Biber ve domateslerde şartlar sağlanırsa yaz-kış yetişir diye biliyorum. Gerek balkonda, gerekse ev içinde doğal rüzgar ve güneş ya da vantilatör ve güneş ışığını taklit eden özel bitki ampülleriyle yetiştirebiliriz diye düşünüyorum.
Bu noktada hem domates hem de biber yetiştirmek istemiyorum. Onlarca fideyle bu acemiliğimle boğuşamıyorum. Yaşadığım bu 3 yıllık süreç bana bunu anlattı.
Yani ilk etapta biberle başlamak istiyorum. Maksimum tohumdan 3 fide yetiştirmek istiyorum ilk etapta. Biber almayı başarabilirsem ileriki dönemlerde bu biber fide sayısını artırıp yanında domates de yetiştirmek istiyorum.
Şimdi ben yaklaşık 3 biber fidesi yetiştirmek için:
1) Nereden hangi tohumu almalıyım? Daha önce defalarca kez Zengarden.com'dan aldığım tohumlarda randıman alamadım. Kendilerine eksiklerimi ve hatanın nerede olduğunu sormak için çok kez mail attım ve telefonla aradım ancak geri dönüş yapmadılar. Kısacası nereden ve nasıl hakiki organik doğru tohumu bulabilirim? Lütfen beni yönlendiriniz. Özellikle Habanero, Bhut Jolokia, Jalapeno veya Carolina Reaper türlerini düşünüyorum. Lütfen doğru organik tohumu bulmama yardım ediniz.
2) Ne tür bir saksı kullanmalıyım. Yoksa küçük bir sebze yatağı mı yapmalıyım? Ağaç mı plastik mi teneke mi? Bu kez doğru yapayım bu işi ve inşallah başarılı olurum.
3) Nasıl bir karışım? En doğru ve sağlıklı karışım. Hazır poşet toprağı yoksa doğrudan bahçe toprağı mı? Yani hangisi? Sadece yetiştirebilme başarısına kavuşmak istiyorum.
4) Doğru bakım, sulama ve sağlanması gereken şartlar nelerdir?
Arkadaşlar ne olur beni anlayın ve bana tüm içtenliğinizle yardımcı olunuz. İnanın psikolojim bozuldu. Değerli cevaplarınız bekliyorum. Saygılarımla

Eski 05-07-2018, 10:16   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Üzüntünüzü anlıyorum. Ama bunu yaşayan bir tek siz değilsiniz. İnsanın emek verip istediği sonucu alamaması kötü bir durum gerçekten. Sorularınıza tecrübeli arkadaşlar cevap verecektir umarım ama benim önerim tek bir sebze yetiştirmemeniz. Çünkü maazallah biri hastalık kaptığında diğerine de hastalık bulaşacaktır ve sonuç yine hüsran olacak. Bundan dolayı hazır fide de olsa yanına dayanıklı bir sebze yetiştirmeniz sizi biraz da olsa tatmin edecektir.

mimarCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2018, 11:11   #37
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antarktika Mesajı Göster
...
1) Nereden hangi tohumu almalıyım? Daha önce defalarca kez Zengarden.com'dan aldığım tohumlarda randıman alamadım. Kendilerine eksiklerimi ve hatanın nerede olduğunu sormak için çok kez mail attım ve telefonla aradım ancak geri dönüş yapmadılar. Kısacası nereden ve nasıl hakiki organik doğru tohumu bulabilirim? Lütfen beni yönlendiriniz. Özellikle Habanero, Bhut Jolokia, Jalapeno veya Carolina Reaper türlerini düşünüyorum. Lütfen doğru organik tohumu bulmama yardım ediniz.
2) Ne tür bir saksı kullanmalıyım. Yoksa küçük bir sebze yatağı mı yapmalıyım? Ağaç mı plastik mi teneke mi? Bu kez doğru yapayım bu işi ve inşallah başarılı olurum.
3) Nasıl bir karışım? En doğru ve sağlıklı karışım. Hazır poşet toprağı yoksa doğrudan bahçe toprağı mı? Yani hangisi? Sadece yetiştirebilme başarısına kavuşmak istiyorum.
4) Doğru bakım, sulama ve sağlanması gereken şartlar nelerdir?
Arkadaşlar ne olur beni anlayın ve bana tüm içtenliğinizle yardımcı olunuz. İnanın psikolojim bozuldu. Değerli cevaplarınız bekliyorum. Saygılarımla
1- Doğru tohum için yöresel tohumları paylaşan etkinlikler oluyor, takip edip doğru tohumlara sahip olabilirsiniz. Öncelikle agaclar.net i yani bu forumu takip edin. Biber olarak 'en acı' biberi yetiştirmek 'halk' için doğru değil bence. Acıyı çok seven biri dahi olsanız bu biberler günlük tüketime uygun değil. Sos yapıp içine bir tane atacaksınız sadece. O sebeple bu biberleri yetiştirmek 'fantazi' Acı ve tatlı güzel tohumlar dağıtılıyor forumda, illa isterseniz bir iki kök bulunsun, tamahınızı alırsınız. Bende üç yıldır var, fazla randıman olmuyor, arkadaşlara "işte dünyanın en acı biberleri" diye gösteriyorum, "vaavvv" diyorlar hepsi o kadar, yer misiniz dediğimde isteyen olmuyor. Geçenlerde turşusu kalmıştı elimde, erkek kardeşime tattırdım bir tane, bu ne yav ne olacak ki diye yemeye başladı ondan sonra tüm sindirim sisteminde hissetti biberi ve ertesi güne kadar sürmüş bu duygu

2- Yeriniz imkanınız varsa her türlü toprak en güzel saksıdan iyidir. Yani 'sebze yatağı' mantıklı.

3- İlk etapta çok kasmayın kendinizi, perlit alayım, torf bulayım, cocopeat de olsun, leonardit nerede kaldı, solucan gübresi mi, keçi gübresi mi derken stres olmayın. Etrafınızda ne varsa olanla idare edin. Üsttekilerden bulduklarınızla yola başlayın, zamanla bilgi-tecrübe artacak ve 'kendi doğrularınıza' ulaşacaksınız. İçinizde 'aşk' varsa zaman en güzel ilaç olacak bu aşkı devam ettirmek için. Yoksa tüm bu malzemelere harcayacağınız emek-zaman-para-beyin gücü bu aşkı 'karasevdaya' dönüştürebilir ki bu bir hastalıktır maalesef. Geçici bir 'heves' e dönüşürse de üzülmeyin seneye foruma giriş şifrenizi dahi unutacaksınız zaten.

4- Doğru zaman-ekim-dikim-sulama vs. hepsi zamanla olacak şeyler. Bulunduğunuz bölge, çevre şartlarınız, yetiştirme şartlarınız, maddi durumunuz, ayıracağınız zaman vs. üstteki şartları etkileyecek etkenler. Forumda çok güzel arkadaşlar var, mutlaka onları takip edin. Bu işe sizin gibi yeni başlayanları da takip edin ki yapacağınız hataları onlarda göresiniz. Facebook gruplarında her kafadan çok ses çıkıyor, faydalanamazsınız, bilen de konuşuyor, bilmeyenler daha çok konuşuyor.

Zemheri42 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2018, 13:45   #38
Ağaçsever

Sayın mimarCI, dilek ve öneriniz için teşekkür ederim. Doğru söylüyorsunuz. Yazdıklarınızı dikkate alacağım. Saygılarımla

Eski 05-07-2018, 14:00   #39
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Evet dostlar topraklarını değiştirdim. Kullandığım karışım şu şekildedir:
6 Ölçü bahçe toprağı,
1 Ölçü Perlit,
1 Ölçü Mil kumu ve
1 Ölçü Torf.
Karışımı bu şekilde harmanlayıp tüm fideleri özenle çıkartarak tekrar diktim. Umarım doğru yapmışımdır. Herkes çoğunluk bahçe toprağı dediği için ölçüsünü 6 birim tutup diğerlerinden 1 birim kullandım.
Sizin tarif domates biber toprağından çok çilek için kullanılması gerek toprak tarifi olmuş. Domates ve biberin torfla perlitle kumla hiç bir alakası olmadığı ters tepebilecek malzemeler.

Bu arada torfu kullanma amacınızın farkındayım toprağın sertliğini almak kökleri sıkıp boğmasın diye ama o kullandığınız torf maalesef sebze türleri için değil saksılık çiçekler için.

Sebze torfu pahalıdır 20 lt 45 - 50 tl civarı + bahçe toprağı + solucan ya da paraya kıyarım en kaliteli domates biberi yerim derseniz yarasa gübresi bu 3 lü karışım dışında hiç bir bileşene gerek yok. çiçek döneminde suyu minimuma düşürün domates için.

Yarasa gübresinin kullanım miktarı var ama kazara fazla kullanıldığında zararı yok tuzluluk yapmıyor bu arada solucanda aynı sadece içerdiği organik madde ve mineral olarak yarasa gübresi olabilecek en yüksek değerlere sahip gübre çeşididir.

Yapay npk vs gübre kullanmayın saman gibi olur sebzeler. iç mekanda domates biber gelişemez güneş şart ama abartıya kaçmamak şartı ile 4 saat güneş yetiyor yazın.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2018, 14:17   #40
Ağaçsever

Sayın TCM, tüm soru ve sorunlarımı en ince noktasına kadar dikkate aldığınız için içtenlikle teşekkür ederim. Yazdıklarınız bir nevi terapi oldu bana. Tohum etkinliklerini takip edeceğim. Ancak bu sene için geçti sanırım. Zira ben bu sene tekrar denemek, tekrar denemek ve ısrarla tekrar denemek istiyorum. Doğru şartlar sağlanırsa yaz-kış yetişiyor diye biliyorum. Gerçi biz yazın bile yetiştiremedik ama olsun. Sizin de dediğiniz gibi içimdeki aşk beni dürtüyor. Şimdilik platonik ama umarım karşılıklı aşka dönüşür. Acı biber mevzusuna gelince belirttiğiniz gibi fantezimi tatmin etmek adına 1-2 kök yetiştirmek istiyorum ama doğru tohumu bulamıyorum. Keşke forumda 3-5 tohum bana verebilecek arkadaşlar çıksa.
Sebze yatağını öyle abartılı ölçülerde olmayacak şekilde cam balkonda yapabilirim. Alanım müsait. Ancak bunu hazır mı almalıyım yoksa kendim mi yapmalıyım? Yapacaksam da en minimal ölçüsü nedir bunun? Sonuçta ne kadar alanım müsait olsa da cam balkon neticesinde. Hangi malzemelerle yapmalıyım? Ahşap mı yoksa tuğla mı kullanmalıyım?
Son olarak da sadece ağaçlar.net'i takip ediyorum ve faydalanmaya çalışıyorum. Ancak burada ben doğru soruyu belki soramıyorum. Doğru soruyorsam da belki doğru kişi tarafından okunmuyor. Ki sıkıntıma çözüm önersin. Ancak bu forumu sevmemin en büyük sebebi tüm kullanıcılar tüm içtenlikleriyle yardımcı olmaya çalışıyor. Bu benim buradan kopmama engel oluyor. Kullanıcılar soruya cevap vermeden empati yapıyorlar ve bu ne kadar güzel. Sorunlarınızı kendi sorunlarıymış gibi ele alıyorlar. Allah hepsinden razı olsun.
Bu arada Sayın TCM, siz bu acı biber tohumlarını nereden temin ettiniz acaba? Ayrıca sebze yatağı kısmında öneriniz bekliyorum. Saygılarımla

Eski 05-07-2018, 16:47   #41
Ağaçsever

Sayın Fatih_Soydemir, verdiğiniz bilgiler çok değerli. Çok ama çok teşekkür ederim. Bu noktada size sorularım olacaktı şöyle ki:
Öneriniz:
1) Sebze torfu
Bu sebze torfunu nereden bulabileceğim? Bir link paylaşabilir misiniz? Malum pahalı ve yanlış bir şey satın almak istemem. Bir de karışımda bunun oranı yani ölçüsü ne olacak?
2) Bahçe toprağı
Bizim binanın bahçesindeki toprağın içerisinde solucan tespit ettim. Bu sakınca oluşturur mu? Oluşturursa başka bir yerden temin etmeliyim. Ayrıca bahçe toprağını sterilize etmeli miyim? Etmek zorundaysam da nasıl bu işlemi nasıl yaparım? Bunun da ölçüsü karışımın içerisinde ne olmalı?
3) Yarasa Gübresi
Elimde buna alternatif az bir miktar katı granül solucan gübresi var. Bunun yerine Yarasa gübresi satın alabilirim. Ne dersiniz? Daha iyi olur derseniz alayım. Ayrıca bunun da karışım içerisindeki ölçüsü ne olmalı? Yarasa gübresini sıvı mı katı mı satın almalıyım?
Ayrıca orman humusu mu toprağı mı ne? Bir de böyle bir şeyden bahsediyorlar. Bu konudaki fikriniz nedir? Yoksa bunu hiç karıştırmamalı mıyım?
Bu konuyla ilgili şöyle bir toprağa denk geldim ne dersiniz? Bu olur mu tek başına önerinize alternatif olarak. Eğer bu toprak tek başına olursa bunu satın alayım. Hem zahmetten hem de zamandan tasarruf ederim. Para tasarrufu hariç tabii ki çünkü pahalı bir toprak. İşte Linki:
biobizz all mix organik toprak 50 litre
Son olarak aşağıdaki saksılardan hangisi uygun olur amacıma yönelik.
1) https://urun.n11.com/saksilar/serino...ksi-P266922806
2) https://urun.n11.com/saksilar/ayakli...134-P252120034
3) https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...-521-360880554
4) https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...2119-340630751
ve son olarak şöyle bir şey mi yapsam. Bunu bu forumda gördüm ve resmi alıntı yaptım:
Name:  Ekran Alıntısı.jpg
Views: 2077
Size:  24.5 KB

Değerli görüşleriniz benim için önemlidir? Umarım eninde sonunda başarırım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

Eski 05-07-2018, 19:50   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
.

Bence boşa para harcamayın güzel bir saksı vb. alın içine bahçe toprağını güzelce doldurun 10cm üstte boşluk kalsın etrafınızda illaki vardır bir botanik, fidan satan vs. ordan bir çuval (koyun vs) gübre alın toprağın üzerine 2-3cm kalınlığında serin ve fidanlarınızı dikin (veya tohumları). Biberler için özellikle saksıda haftada bir defa sulamak yeterlidir.

Önceki fidanlarınızın kuruma sebebi büyük ihtimal toprak değiştirirken fidan kökünü çıplak bir şekilde çıkardınız.

Fidanlarınız güneş görmediği için cılız kalmış.

Yeni denemede başarılar bence özel bir toprak vs. hiç gerek yok tekrar deneyin.

Lonicera beğendi.
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2018, 21:05   #43
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Benim saksıdaki biberlerimde açıyor ama meyveye döbmeden dökülüyor. Neden olabilir acaba?

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2018, 21:07   #44
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Antarktika, Gaziantep İzmir ile hemen hemen aynı hava şartlarına sahip, dolayısıyla yaz sıcaklarına ekim-dikim-hasat zamanlarınızı denk getirmemeye çalışın. Etrafınızda bu işle uğraşanlara sorun ne zaman ekim yapılmalı diye. Aşırı sıcaklarda hastalıklardan kurtulamaz, kurtulanlardan ise verim alamazsınız.

Tüm tohumları forumdaki etkinliklerden edindim.

Sebze yatağı konusunda bilgim-deneyimim yok, en ucuz yöntemi uygulayın başlangıç olarak.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 01:41   #45
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
@Sn. Antarktika, başlangıçta basit ilerleyin. Kompleks karışımlar hazırlamanıza gerek yok. Biberler 10-12 litre, domatesler içinse 15-20 ltlik saksılar yeterlidir. Domatesi tek fide olarak biberi ise çift dikebilirsiniz. Başlangıçta 50:50 torf bahçe toprağı ve bir miktar toz solucan gübresi veya sıvı bitki besini kullanabilirsiniz. Etrafınızda fidancı varsa buradan nispeten steril bir bahçe toprağı edinebilirsiniz. Çuval işi uyguna geliyor. Antep iklimi düşünülürse saksı üstlerine 2-3 cm'lik malç uygulayabilirsiniz. İnternet üzerinden öğütülmüş çam kabuğu malçları satılmakta. Gayet randımanlılar. Bu hem kavurucu sıcaklarda bitkilerin stresini minimize ederken suyun buharlaşmasını minimuma indirir. Bir hafta 10 gün aralıklarla domateslerinizi kontrol edin. Eğer kökler toprak seviyesinden yukarı çıkmışsa diplerini dışarıda hazırladığınız harici toprak karışımıyla doldurarak periyodik olarak devam edin. Yetiştirme sezonu boyunca bu süreci tekrar edebilirsiniz. Aşırı sulamadan kaçının. Saksı sululuğunu parmağınızla teşhis edebilirsiniz. Eğer işaret parmağınızı 2-3 cm derine kadar soktuğunuzda kuruluk hissediyorsanız sulama vakti gelmiştir. Sularken aşırıya kaçmayın. Sadece cansuyu verirken derin sulama yapın. Karışımdaki torf zaten suyu mümkün mertebe tutmaya çalışacaktır.

Umutsuzluğa kapılmayın. Dil probleminiz yoksa yazılı ve görsel kaynakları sık sık okuyun. Kolaylıklar dilerim.

TCM ve aloe beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 12:32   #46
Ağaçsever

Sayın remus2, Selma_321, TCM ve its_just_a_ride rumuzlu arkadaşlar, hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek isterim. Bana yardımcı olmaya çalıştığınız için. Yüreklendirme ve bilgilendirmeniz olmasaydı herhalde çok daha kötü durumda olurdum. Her şey gönlünüzce olsun.
Dediğiniz gibi biraz daha basit düşünüp tekrar başlayacağım. Biber tohum ve fidelerim yolda:
1) Jalapeno Tohumu
2) Turuncu Habanero Fidesi
İlk etapta hiç domatese girmeyeceğim ve biberle başlayacağım.
Elimde Klasmann (Potgrond P) Torf var. Yarısını bundan diğer yarısını bahçe toprağı olmak üzere karışımı hazırlayacağım. Ayrıca mevcut olan katı granül solucan gübresi de ilave edeceğim. Umarım başarılı olurum. Eğer ki başarı sağlarsam, ilerleyen dönemlerde elimdeki biberleri çeşitlendirmeye ve yanına domates ilave etmeye çalışırım. Saygılarımla

Eski 06-07-2018, 15:34   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2018
Hocam merhaba,
hemen hepisni okumaya çalıştım konunun ama bana öyle geliyor ki bu işler biraz da şans işi. Bende evin terasında salatalık domates biber vs. yapmaya çalışıyorum bu sene. Bence sıkıntı şu alan kapalı içeri böcek arı vs giriyor mu yani çiçek açabilir ama o çiçekler döllenmiyorsa eğer çocuk yani meyve beklemeyin. Gaziantep sıcak bir yer anlıyorum ama açın pencereleri perdeleri üşüşsün içeriye böcekler. Gerekirse akşam balkonda ışık yakın ziyafet çeksinler çiçeklerle. Göreceksiniz çok farkedecek.

Selma_321 beğendi.
draco mortis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 16:30   #48
Ağaçsever

Sayın draco mortis, böcek, arı vs. mantıklı geldi. Belki de bu sebeptir. Bir de camlardan biraz daha fazla açayım. Bakalım ne olacak. Mümkündür. Sağ olunuz. Saygılarımla

Eski 06-07-2018, 17:48   #49
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Sayın draco mortis, benim biberlerim açık balkonda. Buna rağmen çiçek açıp döküyor ve ben sebebini bilemiyorum.

Eski 06-07-2018, 22:10   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Sayın draco mortis, benim biberlerim açık balkonda. Buna rağmen çiçek açıp döküyor ve ben sebebini bilemiyorum.
Uç almayı deneyin önceki mesajlarda var, fazla sulamakta dökülmesine sebep oluyor.

Selma_321 beğendi.
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 22:34   #51
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Remus2, cevabınız için çok teşekkür ederim.

Eski 07-07-2018, 16:00   #52
OzanGüneri
Guest

@Antartika Merhaba bitkilerinizin yapraklarında siyah lekelenmeler var mı.Ayrıca sizin tohumlar hibrit'mi ata tohumu dediğimizdenmi siz bu bitkileri fide mi alıyorsunuz.Bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 13:59   #53
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OzanGüneri Mesajı Göster
@Antartika Merhaba bitkilerinizin yapraklarında siyah lekelenmeler var mı.Ayrıca sizin tohumlar hibrit'mi ata tohumu dediğimizdenmi siz bu bitkileri fide mi alıyorsunuz.Bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
Merhaba Sayın OzanGüneri, Bitkilerin yapraklarında siyah değil beyaz lekelenmeler vardı. Vardı diyorum çünlü hepsini söktüm attım. Çileklerin yapraklarında ise uç ve kenarlardan başlayarak içeriye doğra ilerleyen koyu kahve kurumalar meydana geldi ve tüm yaprağı kapladı. Kuruyan o yaprağı dalından kopardım ve sonraki günler diğer yapraklarda aynı olay gerçekleşti. Yine tamamen kopkoyu kahverengi şeklinde kuruyan yaprağı kopardım ve bir de baktım üzerinde yaprak kalmamış. Böylece çileği söktüm. Mevzumuz çilek değil ama onda da sıkıntı yaşadığımı belirtmek istedim.
Biberlerin yapraklarında alan alan beyaz lekelenmeler oldu. Çiçekleri kurudu ve döküldü. Domateslerin yapraklarında ise yaprak kıvrıklığı oldu ve aynı şekilde onlarca çiçek açtı ancak çiçekler üzerlerinde 2 hafta kaldıktan sonra tek tek döküldü. Kuruyarak döküldüler. Ben de tüm fideleri söktüm attım topraklarıyla. Şu an hiçbir şey kalmadı. Sökmeseydim size fotoğraflarını atardım. Fideciden hazır 2 adet domates ve 2 adet biber fidesi satın aldım. Geri kalanların hepsini ise tohum olarak Zengarden.com'dan satın aldım. Satın aldığım tohumların yarısı çimlendi ve diğer yarısı ve belki yarısından da çoğu çimlenmedi. Çimlenmeleri için buzdolabında yaklaşık 1 ay kilitli poşette beklettiğim halde çimlenmedi. Sorular sordum Zengarden.com'a ancak dönüş yapmadılar. Çimlendirebildiğim tohumlarım ise fide şeklini aldı ve yukarıda bahsettiğim gibi çiçekleri kurudu ve döküldü. Gerek tohumdan gerekse hazır fide aldıklarımın hepsinin çiçekleri kurudu ve döküldü. Zengarden.com tohumların geleneksel olduğunu belirtiyor. Umarım sorularınızı cevaplayabilmişimdir. Saygılarımla

Eski 09-07-2018, 16:43   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2017
Merhaba,Beyaz lekeler fungus olabilir.Bunun sebebi toprak kaynaklı veya sulamadan dolayı oluşmuş olabilir.Kuruma ve dökülme problemi tozlaşa'mamadan sebepli olabilir.Fide olarak sormamın sebebi ise hibritlerse bazı hastalıklara ata tohumdan daha dayanıklı oluyorlar.Benim düşüncem tozlaşma ve toprağın bu kadar karışık olması.Ben bahçede normal toprak ve yanmış sığır gübresi kullanıyorum.Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

ozanguneri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2018, 19:52   #55
Ağaçsever

Sayın ozanguneri, yazdıklarınızı dikkatlice okudum. Tozlaşma ile ilgili epey yabancı kaynaklı video izledim. İzlediklerimi fide çiçeğe bindiğinde uygulayabilirim diye düşünüyorum. Eğer ki bundan dolayı kuruyarak dökülüyorsa bu ihtimali de ortadan kaldırmak istiyorum.

Siparişlerim elime ulaşınca yeni deneme başlatacağım.

Sipariş ettiğim toprak:

Biobizz All Mix
Özellikle saksı topraklarında en iyi çözüme ulaşmak ve organik üretim hedefine erişmek üzere geliştirilmiştir. %20 bataklık yosunu ,%35 bahçe turbası, %10 üst kalite organik gübrelik dışkı, %30 perlit ve %5 Pre-Mix ön karışım içermektedir. Fideden hasat dönemine kadar kullanılır. Biobizz' in diğer ürünleri ile birlikte kullanarak tam anlamıyla organik yetiştiricilik yapmanıza imkan sağlar.

All Mix kullanırken iki hafta sadece suyla sulayınız. İçerdiği yüksek gübreden dolayı ilk iki hafta ekstra bir gübre kullanmaya gerek yoktur. Tohumları filizlendirmek için güçlü olacağından, bu aşamasında Light-Mix kullanılmalıdır.

All-Mix içinde yeterli miktarda perlit vardır ve ekstradan eklemeye gerek yoktur. İçerdiği tüm bileşenler organik sertifikalıdır.

Ec: 2.4
pH: 6.6

Sipariş ettiğim Fide:

Turuncu Habanero Fidesi

Sipariş ettiğim tohum:

Jalapeno Meksika Biber Tohumu

Bakalım bu malzeme ve bilgilerle olacak mı? Üç yılın sonunda başarabilecek miyim? İnşallah olur!

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2018, 21:38   #56
Ağaçsever

Merhaba,
Yeni gelen Jalapeno biber tohumlarımı ıslatmaya bıraktım. 1-2 gün sonra çimlendirmek için toprağa ekeceğim. Öte yandan hazır gelen Habanero mini fidelerim kargoda epey zarar görmüş. Yine de bin umutla toprağa diktim. Kargo poşetini açtığımda toprakları dağılmıştı ve 1-2 yaprak kopmuştu. Ancak vakit kaybetmeden toprağa diktim ve 1-2 saat sonra suladım. 1-2 fıs da sis şeklinde spreyleme yaptım. Poşette o kadar hırpalanmış fideler nispeten canlıydı ta ki ben toprağa dikinceye kadar. Şimdi ise yaprakları solgun ve yerçekimine daha fazla direnememiş gibi al aşağı bakıyorlar. Kurumuş, solmuş ve bitkin görünüyorlar sanki toparlanamayacaklar gibi. Bu normal mi? Acaba 1-2 gün sonra yeni ortamlarına alışıp toparlanırlar mı? Poşetten çıktıktan 1-2 saat içerisinde bu hale geldiler. Verdiğim su da toparlamadı. Lütfen beni aydınlatır mısınız? Cam balkonda açıkta duruyorlar. İlk etapta biraz rüzgardan korumak için etrafına kabaca streç sardım. Yarı açık yarı kapalı gibi aşağı yukarı. İşte fotoğrafları:

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2018, 22:07   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2018
Unhappy

Ben saksıda ürün yetiştirmek için sadece normal kırmızı toprak kullanıyorum gübre olarak solucan gübresi kattım toprağa domates, biber, kebaplık patlıcan, salatalık, çilek ve çin fasulye diye bildiğim bir fasülye türü yetistiriyorum yakın zamanda aynı toprak ta maydonuz kıvırcık marul ve semiz otu yetiştirmeyi başardım. Her türlü bitkiyi kuşkusuz dışardan bı yerden dağ başından alacağınız kırmızı toprağa bı miktar gübre solucan veya koyun gübresi katarak istediğiniz ürünü yetiştiren bilirsiniz. Fotoğraf atmak istedim ama beceremedim

Uğur zahteroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 22:34   #58
Ağaçsever

Uğur kardeşim, bahçeden de aldım bağdan da aldım kırmızı toprağı ancak olmadı ve olmadı. Neler yapmadım ki ama dediğim gibi olmadı. Sürekli bir hastalık ve en neticesinde çiçek kuruması. En son attığım mesajda da okuduysan eğer sil baştan yapmaya karar verdim ancak hemen kargodan gelen fidelerimi yerlerine diktiğim zaman kurumuş bir görüntü oldu ki umarım kurumamıştır ve 1-2 güne düzelirler. Ben tek bir türü yetiştirememişken sizin yetiştirdiğinizi bahsettiğiniz sebze türlerini duyunca gıpta ediyorum. Sakın yanlış anlamayın kıskanmıyorum sadece içtenlikle tebrik ediyorum ve bende neden olmuyor diyorum kendime. Peki son mesajıma bir cevabınız var mı acaba? Saygılarımla

Eski 10-07-2018, 22:57   #59
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uğur zahteroğlu Mesajı Göster
Ben saksıda ürün yetiştirmek için sadece normal kırmızı toprak kullanıyorum gübre olarak solucan gübresi kattım toprağa domates, biber, kebaplık patlıcan, salatalık, çilek ve çin fasulye diye bildiğim bir fasülye türü yetistiriyorum yakın zamanda aynı toprak ta maydonuz kıvırcık marul ve semiz otu yetiştirmeyi başardım. Her türlü bitkiyi kuşkusuz dışardan bı yerden dağ başından alacağınız kırmızı toprağa bı miktar gübre solucan veya koyun gübresi katarak istediğiniz ürünü yetiştiren bilirsiniz. Fotoğraf atmak istedim ama beceremedim
Alıntı:
Uğur kardeşim, bahçeden de aldım bağdan da aldım kırmızı toprağı ancak olmadı ve olmadı. Neler yapmadım ki ama dediğim gibi olmadı. Sürekli bir hastalık ve en neticesinde çiçek kuruması. En son attığım mesajda da okuduysan eğer sil baştan yapmaya karar verdim ancak hemen kargodan gelen fidelerimi yerlerine diktiğim zaman kurumuş bir görüntü oldu ki umarım kurumamıştır ve 1-2 güne düzelirler. Ben tek bir türü yetiştirememişken sizin yetiştirdiğinizi bahsettiğiniz sebze türlerini duyunca gıpta ediyorum. Sakın yanlış anlamayın kıskanmıyorum sadece içtenlikle tebrik ediyorum ve bende neden olmuyor diyorum kendime. Peki son mesajıma bir cevabınız var mı acaba? Saygılarımla
Antarktika kardeşim pek birşey diyemiyecegim konu hakkında toprağa dikimi yapmışsınız zaten yeni diktiginiz için solması normal bitkinin ama sizinki biraz fazla solmuş gibi zaman gösterecek beklemeniz lazım diye düşünüyorum mini bahçenin resimlerini de eklemek istedimName:  IMG_20180710_224746-450x600.jpg
Views: 1950
Size:  58.6 KBName:  IMG_20180710_224746-450x600.jpg
Views: 1950
Size:  58.6 KB
[ATTACH][ATTACH]Name:  IMG_20180710_211240-337x599.jpg
Views: 1920
Size:  45.9 KB[/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Alp.er beğendi.
Eski 10-07-2018, 23:01   #60
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba,
Yeni gelen Jalapeno biber tohumlarımı ıslatmaya bıraktım. 1-2 gün sonra çimlendirmek için toprağa ekeceğim. Öte yandan hazır gelen Habanero mini fidelerim kargoda epey zarar görmüş. Yine de bin umutla toprağa diktim. Kargo poşetini açtığımda toprakları dağılmıştı ve 1-2 yaprak kopmuştu. Ancak vakit kaybetmeden toprağa diktim ve 1-2 saat sonra suladım. 1-2 fıs da sis şeklinde spreyleme yaptım. Poşette o kadar hırpalanmış fideler nispeten canlıydı ta ki ben toprağa dikinceye kadar. Şimdi ise yaprakları solgun ve yerçekimine daha fazla direnememiş gibi al aşağı bakıyorlar. Kurumuş, solmuş ve bitkin görünüyorlar sanki toparlanamayacaklar gibi. Bu normal mi? Acaba 1-2 gün sonra yeni ortamlarına alışıp toparlanırlar mı? Poşetten çıktıktan 1-2 saat içerisinde bu hale geldiler. Verdiğim su da toparlamadı. Lütfen beni aydınlatır mısınız? Cam balkonda açıkta duruyorlar. İlk etapta biraz rüzgardan korumak için etrafına kabaca streç sardım. Yarı açık yarı kapalı gibi aşağı yukarı. İşte fotoğrafları:
Son iki fotoğraftaki normal görünüyor ama ilk minik olanı bayağı solmuş umarım tutar biberleriniz sağlıklı bitlikelriniz olur

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024