agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni213Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2014, 01:10   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
sn bahcedenn afiyetler olsun..

ben taze baklanın fazlasını iki türlü saklamayı denedim bu sene. biri blanch yöntemi.. belki biliyorsunuzdur, (bakla için) iki dakika kaynar suda tutup iki dakika buzlu suya koyma sonra kurulayıp dondurma.. digeri direk hiç işleme tutmadan ayıklayıp yıkayıp kurulayıp dondurma.

blanch'i geçen sene zaten yapmıştım, üç dakika tutmuştum ve sorun olmamıştı.. ama bana sanki az da olsa pişirip saklamak lezzetinden kaybettiriyor gibi gelmişti.

diğerini ilk defa deniyorum. görüntüde blanch edilmeyenler de gayet başarılı duruyor şımdilik. ama sonuçları yiyince göreceğiz.

bahcedenn beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2014, 12:53   #122
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
sn bahcedenn afiyetler olsun..

ben taze baklanın fazlasını iki türlü saklamayı denedim bu sene. biri blanch yöntemi.. belki biliyorsunuzdur, (bakla için) iki dakika kaynar suda tutup iki dakika buzlu suya koyma sonra kurulayıp dondurma.. digeri direk hiç işleme tutmadan ayıklayıp yıkayıp kurulayıp dondurma.

blanch'i geçen sene zaten yapmıştım, üç dakika tutmuştum ve sorun olmamıştı.. ama bana sanki az da olsa pişirip saklamak lezzetinden kaybettiriyor gibi gelmişti.

diğerini ilk defa deniyorum. görüntüde blanch edilmeyenler de gayet başarılı duruyor şımdilik. ama sonuçları yiyince göreceğiz.
Teşekkürler Sn. antihistaminik, sizlere de afiyetler olsun.

Valide Hanım hiç işleme tutmadan ayıklayıp yıkayıp kurulayıp dondurma işlemini tercih etmiyor. Blanch yöntemi ile baklayı saklamayı da hiç denemedik. Bu vesile ile bir sonraki hasatta Valide Hanım ikna olursa bir pişirimlik te olsa deneyebiliriz.

Bir tanıdığımızdan yeni öğrendik. Dediğiniz bu işlem ıspanak için lezzet bakımından çok başarılı oluyormuş. Kavrulup no-frost a atılan ıspanaklar no-frosttan çıkarıldıklarında haliyle yağ kokuyormuş. Fakat ıspanaklarda da deneyemedik bu işlemi. Hasat ettiğimiz 8 çöp poşedi ıspanağı dağıta dağıta bir hal olduk. Allahtan aile apartmanında yaşıyoruz da her kapıya 1 poşet bıraktık. Buna rağmen ıspanağı kavurmadan yani hiç işleme tutmadan ayıklayıp yıkayıp kurulayıp dondurma işlemini kavrulmayanlar kavrulanlara oranla çok yer kapladığından ötürü yapamadık. Tabi baklada böyle bir sorun olmasa da Valide Hanım yine de kendi bildiğini yapıyor.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 18:43   #123
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bu şaşkınları bugün topladım...

Name:  bakla.jpg
Views: 1242
Size:  31.8 KB

01.07.2014
Geçen ay böyle dökseydi her gün yiyebilirdik. Neyse bakalım.
Name:  bakla_.jpg
Views: 1219
Size:  51.0 KB

Düzenleyen limon_sever : 01-07-2014 saat 10:57
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 14:28   #124
Yeni Üye

fatmaözdemir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2014
merhabalar; Tetasımdaki saksılarda bir kaç kök baklam var ancak 3 gün önce olan fırtınadan sonra birinin yapraklarında siyah siyah lekeler oluştu. Acaba yapraklarımı zarar gördü yoksa bir hastalık olabilirmi? Şimdiden teşekkürler..

fatmaözdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 03:26   #125
Ağaç Dostu

bakla ekme zamanı geldi dostlar..
bu sene geçen seneye göre daha erken ekeceğim bakalım ne olacak

bahcedenn ve kerkenez beğendi.
Eski 31-10-2014, 08:43   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Ben ekeli 2 hafta oldu. Yağmurlar nedeniyle bu hafta yazlığa gidemeyeceğim kısmetse haftaya çimlenmiş hallerini görmeyi ümit ediyorum.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 20:28   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2012
Ben de ekeli 3 hafta oldu , haftasonu baktım cimlenmiş.
Seviyorum baklayı hem ekimi cok kolay hem de sökmesi.

siskebap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 21:30   #128
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
Baklayı seraya mı ektiniz.?Ben nisanda ekiliyor sanmıştım.Geçen dönem öyle ektim.Yanlış mı oldu acaba.?

sevoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 21:49   #129
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevoş Mesajı Göster
Baklayı seraya mı ektiniz.?Ben nisanda ekiliyor sanmıştım.Geçen dönem öyle ektim.Yanlış mı oldu acaba.?
Kış ayında sıcaklık -6 derecenin altına düşmez ise tohum ekimi kasım ayında başlar. Bizde erken ekim yapılır şuana kadar 2 ekim yapıldı. İklim uygun değil ise Nisan ayı başı ve ortaları ekmek gerekir.

sevoş beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 22:04   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2014
Baklalarım benim çıktı. İlk çapasını bugün yaptım. 10-15 cm arası ilk çapası. Çiçek açtıktan sonra 2 . çapa diye biliyorum.

Eklenen Resimler

sevoş, Muda, efeege ve 1 kişi beğendi.
onur1975 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 23:42   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2014
Son Hali
Lodos Sonrası Şakülü Biraz Kaydı Ama Gelişim Güzel. Yanında Sarımsak ve yeni çıkan bezelyelerim.

Eklenen Resimler

onur1975 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 12:59   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2015
Merhaba arkadaşlar bende siteye yeni üye oldum ,sizleri ilgiyle takip ediyorum,baklalarınız çok güzeller , bende bu bahar bakla dikmeyi düşünüyorum , ama tohumu dikmeden önce su da bir kaç gün bekleteceğim çabuk çıksınlar diye ,genelde buralardada kış dönemi ekilir ama , ben bu ay dikim yapıp deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak

kardelen60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 16:42   #133
Ağaç Dostu

sn kardelen ben az miktarda ektigimden (20-30 kök) ilkokulda yaptığımız gibi ıslak kağıt havlu arasında filizleninceye kadar tutuyorum. kağıt kurudukça ıslatıyorum. 4-5 günde hazır oluyor yanlış hatırlamıyorsam. bu yolla ektiğim her tohum da tuttu şimdiye kadar.

Eski 08-04-2015, 22:31   #134
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Bu yil baklalarimda bir tuhaflik var. Her tohumdan toprak seviyesinden 8-10 dallanma oldu. Bir bitki yerine 10 bitkim var. 3-4 haftadir da cicekteler ama cicekler baklaya donmedi. Habire cicek aciyor. Meyve yok. Budasam mi acaba?

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 03:41   #135
Ağaç Dostu

bu sene benimkiler de pek keyifli değil. geçen sene ocakta ekip nisan ortası toplamaya başlamıştım. bu sene belki daha erken bakla yerim diye kasım gibi ektim. ancak bu kış kar fazla yağdı ondan mı bilmiyorum ama daha meyveye giden yok hatta bir kısmında çiçek dahi yok. anlamadım...

sizin durumunuzda ben olsam tepe alma yapardım... 10 gün önce kayınpederin kaş'taki bahçesinde baktım ki baklaların hepsi en az bir metre uzamış bol bol çiçek var ama tek tük meyveye dönmüş. yaklaşık 40 kök falan. giriştim hepsinin tepesini aldım. 10 günde iki kere bakla pişirdik. sizin durumunuzda işe yarar mı bilmem ama denemekte fayda olabilir.

Eski 09-04-2015, 17:04   #136
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Benimkiler zaten kisa. Bitki tepeleri alinmis gibi habire enine buyumeye calisiyor.

Resimdekiler tek bir bitki. Gecen sene yetistirdiklerim asker gibi tek baslarina 1m. olmuslardi.

Eklenen Resimler

Muda ve Milla beğendi.
Eski 23-06-2015, 16:27   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Baklaların üzerinde küçük siyah bit gibi böceklerden bol miktarda oluyor. Bunları engellemenin bir yolu var mıdır? Neemezal işe yarar mı acaba?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 22:14   #138
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Baklaların üzerinde küçük siyah bit gibi böceklerden bol miktarda oluyor. Bunları engellemenin bir yolu var mıdır? Neemezal işe yarar mı acaba?
Sitede "ev yapımı ilaçlar"la ilgili bölümde yaprak bitlerine karşı kullanılan reçetelerden birini deneyebilirsiniz. Biz acıbiber, sarımsak, kaynar su ve sonrasında sıvı sabunun eklendiği en bilindik reçetelerden birini hazırlayarak kullandık. Detaylar bahsettiğim bölümde var.

Gerçi tek bir bitkiye püskürtüp bekledik. Sonuç etkiliydi ancak uğur böceklerinin de etkilendiğini gördüğümüzden dolayı bıraktık. Sonrasında uğur böcekleri inanılmaz miktarda üredi ve şu an halen çoğalmaya devam ediyorlar. Bu işi onlara bıraktık.

Henüz istilaya uğramayan fasulye vb. bitkilerde ise yalnızca sarımsaklı suyu koruyucu olarak kullanmaya devam ediyoruz.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 23:49   #139
Ağaçsever

Ilker Mechmet's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2013
Zeytinyağlı yeşil bakla yemeğini ben de severek yerim; hele bir de üzerine yoğurt ekleyince tadına doyum olmaz... Ancak bakla deyince öncelikle "bakla zehirlenmesi" aklıma geliyor benim. Özellikle 1-5 yaş arası çocuklarda dikkatli olmak gerekiyor. Hele aile içinde bir zehirlenme vakası olmuş ise, genetik yanı olduğundan dolayı, çocukları test ettirene kadar bakladan uzak tutmakta yarar var...

Ilker Mechmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 12:27   #140
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Ekim ayinda 1 metrekareye bakla ek, unut. Nisan da 3 gunde bir hasat yap, biri pisirimlik biri buzlukluk...

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2017, 21:26   #141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Ekim ayinda 1 metrekareye bakla ek, unut. Nisan da 3 gunde bir hasat yap, biri pisirimlik biri buzlukluk...
Tıpkı dediğiniz gibi Yayladan sahile göçmeden ekim gibi ekilir.Yine sahile varınca ilk iş bakla bezelye ekmek olur.Bu şekilde yaz kış bakla yenirdi.Yalnız çok soğuklarda yaylaya ekilenlerin pek şansı olmuyor.Sayfaları çabucak okudum.Katkılarından dolayı herkese teşekkür eder, bol ürünlü günler dilerim.

çiğdem42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2018, 18:06   #142
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Selam arkadaşlar, tüm sayfaları okudum ve açık söylemek gerekirse hem bu seneki üretim durumlarını sorup, hem de aklıma takılan birkaç suale cevap bulmak ümidiyle yazdım. Özellikle merak ettiğim 1 kök bakladan ortalama ne kadar verim alınıyor (çekirdek bir aileyiz, kaç kök kâfi gelir merak ettim)? Ayrıca zeytinyağlı iç baklayı çok severim, iç baklada hasat için sanırım baklanın iyice olgunlaşması bekleniyor, yanılıyor muyum?

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 16:45   #143
Ağaç Dostu

sn cemmalki, kimse cevaplamamış. ben amatör bir baklacı olarak cevaplayayım. yanlışım varsa düzeltsinler.
artık ekemesem de zamanında büyük saksılarda yetiştirdiklerimden bir kökten tahmini yarım kilo civarı yeşil bakla alıyordum. bahçede verim daha yüksek olacaktır doğal olarak. iç bakla için, evet iyice olgunlaşmasını beklemeniz lazım baklanın. iç bakla verimi tahmini çok zor kendi adıma. sanırım üçte bire hatta dörtte bire düşer verim. ona göre yapın hesabınızı. ama zaten artık seneye kaldı eğer ekmediyseniz.

obabilgesi beğendi.
Eski 24-10-2018, 05:42   #144
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2018
Merhaba baklaseverler İçanadolu (Ankara) bölgesi için bakla ekim tarihi ne zaman acaba. Ortalama 15 derecelerde ankara gece 7,,8 derece civarlarında.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dionysos86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2018, 07:10   #145
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Yerli komşulardan öğrendiğime göre tam zamanı. Birkaç gün içinde ben de ekeceğim. Gündüz sıcakları yetecektir.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 00:32   #146
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Yerli komşulardan öğrendiğime göre tam zamanı. Birkaç gün içinde ben de ekeceğim. Gündüz sıcakları yetecektir.
Ankara da bu kış oldukca karlı ve baklalar hep kar altındalar minik bir sera baklalar için iyi olurmuydu yoksa doğal bir şekilde karda büyümesi normal mi acaba?

Eski 09-01-2019, 09:31   #147
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dionysos86 Mesajı Göster
Ankara da bu kış oldukca karlı ve baklalar hep kar altındalar minik bir sera baklalar için iyi olurmuydu yoksa doğal bir şekilde karda büyümesi normal mi acaba?

Merhaba,

İlk defa mı yetiştiriyorsunuz bilmiyorum ancak kara dayanıklı olur baklalar. Karın çekilip soğukların azalmasıyla büyümeleri hızlanacaktır. Bezelye de dayanıklıdır aynı şekilde.

Dionysos86 beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 09:42   #148
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Bu sene bende 350 adet bakla dikimi yaptım(İstanbulda). Şuanda hepsi kar yedi bazıları yattı ama baklanın kök yapısı çok güçlü , dalları kırılsa dahi çok rahat toparlar. Hatta daha sağlıklı gelişim için bitkinin kar görmesi daha iyidir.

Dionysos86 beğendi.
mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 12:08   #149
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Merhaba,

İlk defa mı yetiştiriyorsunuz bilmiyorum ancak kara dayanıklı olur baklalar. Karın çekilip soğukların azalmasıyla büyümeleri hızlanacaktır. Bezelye de dayanıklıdır aynı şekilde.
Evet ilk defa yetiştiriyorum ve gerçekten şaşırıyorum bu kadar kar ve soğuğa dayanıklı olması bizi çok şaşırtıyor .

Eski 10-01-2019, 09:13   #150
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Baklalar da kardan sonraki durum bu şekilde. Hiç birinde yatma veya kırılma olmadı. Fotoğrafı dün akşam(09.01.2019) çektim o yüzden kalitesi biraz düşük çıkmış.

Eklenen Resimler

mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024