agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen bmutlu
  • 1 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2013, 16:12   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2011
dolmalık biber

arkadaşlar herkese merhabalar resimdeki bidonun içinde yurt dışından aldığım dolmalık biber tohumlarım yeşerdi çıkmaz belki diye hepsini ektim bunları ayırmama gerekir demi yardımlarınız için teşekkürler

Bilge Kerem beğendi.
bmutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 17:23   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Normal biberlere ne yapıyorsunuz buna da aynı şeyi yapmanız gerekir.

O bidonda 1 tane bırakın.

Bilge Kerem beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 03:05   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2011
bende de 4 fide dolma biber var neler yapıp nelere dikkat etmem gerekir .saksı derinliği sulama budama güneş hakkında bilgi verirseniz sevinirim

besimaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 12:34   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2013
Hayırlı olsun inşallah hasatta yaparsınız

tarik87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 17:45   #5
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Diğer biber çeşitleriyle aynı işlemler mi uygulanıyor dolmalık biberde .. Yaprakları çok geniş oldu bendekilerin birde geç meyve tutumu ile karşılaştık

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2018, 18:22   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2017
Alt yeşil yapraklar büyüyüp dökülüyor.Neden olabilir.

Merhaba arkadaşlar,
Eklenti 664550
Resimde görünen dolmalık biber fideleri, altta büyüyen yeşil yapraklardan birer birer dökülüyor. Üsttekiler sağlam. Nedenini bulamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

24 aralıkta 4-5 yapraklıyen şaşırttım.Tekzenden aldığım yaprak marka bahçe toprağına %10-20 civarı perlit karıştırarak şaşırttım.Biraz daha büyüyünce ayrı saksılara almayı düşünüyordum.

Hatay'da yaşıyorum. Evde 24 saat, 24 derecede tam pencere kenarında güney batı cephesinde bulunuyorlar.
Boyları 10-12 cm civarı.Toprağın 2 parmak derinliğine kadar kuruyunca alttan çok az su gelene kadar damacana su ile suluyorum.Tekrar kuruması 1 hafta 10 gün civarı sürüyor. Nem ölçer ile de kontrol ediyorum.

Daha önce kök boğazı inceldiği için devrilen fidelerimden ders çıkarıp ara sıra kök boğazını hafifçe dolduruyor, suyu daha az veriyorum. Şu anda kök boğazları çok iyi durumda, güçlü ve sert duruyor. Fakat alt yeşil yaprakların gövdeyle birleştiği yerde dal inceliyor ve düşüyor

Su mu fazla ışık mı az besin mi vermeliyim.Kafam karıştı.

Elimde Yaprak marka NPK 2-2-2 sıvı besin de var.
Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Saner Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2018, 18:38   #7
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Çimlenmede çıkan ilk yaprakların dökülmesi normaldir. Yanılmıyorsam kotiledon deniyor bu yapraklara.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2018, 19:01   #8
Yeni Üye

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Fakat kotiledonlar döküleli bayağı oldu. Daha sonra en alttaki gerçek yapraklar döküldü. Bugün de bir üstteki yapraklar döküldü.

Bir yandan üstten yeni yapraklar çıkarken bir yandan alttan yukarı doğru yapraklar dökülüyor.
Hep yeşiller. Renkte sorun yok gibi. Ama büyüyen adeta ağırlaşıyor, sarkıyor ve en sonunda da düşüyor. Fikriniz var mı?

Eski 19-01-2018, 20:06   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Evvela sulamayı kesmelisiniz. Biberlerde sulama biraz karışık. Su eksikliği çiçek ve tomurcuk kaybına, fazlalığı ise yaprak kaybına neden olur. O yüzden biberleriniz çiçek açana kadar mümkün olduğunca az sulama yapmalısınız. Fidelerinizi iyi gözlemleyin, su ihtiyacı olduğunda mor-siyah damarlanmalar olacak ve yaprak renkleri koyulaşacaktır, o zaman sulama yapabilirsiniz. Ama çiçekler açtığında ise susuz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Gübre olayına gelirsek, bu dönemde fosfor(P), çiçeklenme ve meyve döneminde ise potasyum(K) ağırlıklı gübre vermeniz yararlı olacaktır. 2-2-2 az bence, gelin şunu 10-10-10 yapalım

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2018, 21:43   #10
Yeni Üye

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.sulamayı iyice azaltıyorum.
Gübre olayında, açıkçası biraz kafam karıştı. Yanlış biliyorsam lütfen düzeltir misiniz?
Npk= Dal döl bal
Gövde ve yapraklar gelişirken(bitki yeşil aksam yaparken) azot ağırlıklı, çiçeklenme döneminde fosfor, meyve döneminde potasyum ağırlıklı gübre verilir diye okumuştum. Belki bilmediğim bir şey vardır.öyleyse lütfen uyarın.
Bir de bu sayılar konusunda bildiğim kadarıyla verilen değerler elementlerin % olarak derişimleri.
Yani 10 10 10 bir besini örneğin 50 kere sulandırarak kullandığımızı varsayalım.
Bunu yerine 2 2 2 besinini 10 kere sulandırırsak aynı derişimi elde ederiz.bu yüzden hangisini kullandığımız önemsizmiş gibi geldi (tabi 10 10 10 u saf olarak kullanacaksak haklısınız). Eğer bir şeyi yanlış anlamışsam düzeltir misiniz? Yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Eski 19-01-2018, 23:08   #11
Ağaç Dostu

N – azot: vejetatif gelişmeyi teşvik eder. yani baştan sona olabilir, genelde yeşillik konusunda yardımcı olur.
P – fosfor: kök ve sürgün büyümesini teşvik eder.
K – potasyum: bitki hücrelerindeki su ve besin hareketinin düzenlenmesinin yanında çiçeklenmeyi ve meyve vermeyi teşvik eder.

Evet derişim hesabında haklısınız, aşırı çok seyreltilmiş bir gübrenin de toprak tarafından fazla tutulamayacağını göz önüne almak lazım.

Eski 19-01-2018, 23:35   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2018
Merhaba arkadaşlar ben Ayla yeni katıldım. çiçekleri çok seviyorum sizlerden faydalanmak istiyorum.

ayla.ayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2018, 06:55   #13
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim. Suyu iyice azaltıp yaprakları gözlemleyeceğim.bunun dışında 10-15 günde bir sulayacağımı varsayarsak sıvı besini ne kadar zamanda bir ve kaç ppm olarak vermeliyim?

Eski 20-01-2018, 11:51   #14
Ağaç Dostu

Ppm olayına hiç girmeden elinizdeki ürünün kullanım talimatını uygulayın bence. Bana sorarsanız sıvı gübre olayına da gerek yok aslında. Fideleri kendi saksılarına alacağınız zaman hazır torf yerine, kendi harcınızı yapmanız daha sağlıklı olur kanımca. İyi bir bahçe toprağına organik bir gübre (çiftlik-solucan-pelet olabilir) ve perlit karıştırarak besin derdinden kurtulabilirsiniz. Hem adı üzerinde organik olur biberleriniz.

Eski 20-01-2018, 12:56   #15
Yeni Üye

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Sonuçları gene buraya aktarırım. Sağolun.

Eski 01-02-2018, 20:36   #16
Yeni Üye

3 haftaya yakın su vermedim.toprak kupkuru oldu. Yapraklar pörsüyüp boyunlarını bükünce su verdim.ama bütün bu süreçte alttaki büyüyen yapraklar dökülüp üstten yeni küçük yapraklar çıkmaya devam ediyor.

Saksı camın hemen önünde, güneybatı cephesinde öğleden sonra güneş alıyor. Işık mı yetersiz acaba ya da saksı mı küçük geliyor? Ev içinde hava akımı da pek yok. Çok etkili olur mu bu durum?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024