agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2011, 17:10   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
valla ben taze sarımsak almıyorum, zira balkonumdaki saksılara kendim ekiyorum. biraz küçük kalıyorlar ama taze ve temiz.

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2011, 00:08   #62
alexcan1905
Guest

Wink Sarımsak

Merhabalar.Ben evde güzel genişçe bir saksıya 24 Ocak 2011 de sarımsak dişini ektim.Filizlendi ve şuanda 21cm boyunda.Acaba ne zaman hasadını yapmalıyım.O kadar araştırdım 2 ay 3 ay vs.. gibi bir yetiştirme süresi göremedim.Yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 22:10   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2012
siyah sarımsak nereden bulabılırım?

Jakin beğendi.
nejdet şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 22:14   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi member şip Mesajı Göster
Ben de bahçemin küçük bir köşesine ekim ayında sarımsak ekmiştim geçen hafta hasat ettim gerçi benim samırsaklar biraz degişik çoğu sogan gibi tek diş oluyor.
tek diş sarımsak tohumunu nereden bulabilirim? elinde olan varsa msj atsın lütfen
bu sarımsağa hangi ayda ektin acaba?

nejdet şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:59   #65
/

Giriş Tarihi: 15-04-2012
harikasınız bilgiler muazzam

3ggg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 13:59   #66
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
benim garliclerimde bunlar ama BİMde satılan sarımsaklardan alıp 1 bağ diktim bahçeye bakalım aynı irilikte olacaklarmı.Sn. member şip'inkiler çok hoş bende iri sarımsak seviyorum.ikinci resimde kabaklarımda çimlenmişlerdi bu arada.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 20:02   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2012
ankara ilçesi polatlıda sarımsak için uygunmudur.

fahrettinkutsal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 00:58   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Deneme amacli ektigim sarimsak disinin uc gostermesi uzerine daha derin bir saksiya ve suzek bir topraga gecirdim. Yalnizca 3 gunde bu kadar kok yapmis

Eklenen Resimler

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 22:14   #69
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Merhabalar,

Elimde 25 ila 30 diş kadar taşköprü cinsi sarımsak var büyükçe saksılara ekerek balkonumda yetiştirmeyi düşünüyorum. Baş yapması için yapmam gerekenler nedir şimdi eksem ne kadar süre sonra baş yapar acaba bilen var mı? Taze sarımsak olarak kullandıklarımın yeşil kısımlarını üstten sürekli kestiğim için sanırım kurumuyorlar ama kök olmasını istersem üst kısımlarını kullanmamam mı gerekir?

Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 01:24   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2013
selamlar
nasipse 1-2 hafta içerisinde 2 yaşındaki yarı bodur(mm111)elma bahçemize ilk defa ticari anlamda sarımsak dikeceğim 2 dekarlık alanı hazırlıyoruz şuan.yeşil sarımsak olarak satma düşüncem var. çevreden edindiğim bilgiler Kastamonu sarımsağı dikmem yönünde ama kararsızım.yeşil sarımsak için önerebileceğiniz cins varsa sevinirim.
Bahçemiz Antalya Elmalı İslamlar köyünde.
sıralı dikim yapmayı düşünüyorum..
altta verdiğim videodaki dikim sistemi uygulayacağım sizce de uygun mudur. ?

Planting Garlic With Our Custom Made 2 Person Stamper/ Planter - YouTube

fatihzorlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 12:25   #71
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşlar sarımsak kasım 11'inden sonra ekiliyormuş. Ben ilkbaharda biraz geç ekmiştim. İlkbaharda ekilen yeşil sarımsak olarak kullanılıyormuş. Forumda arkadaşların yazdığı sarımsak gibi genelde tek diş olarak büyüyor. Bildiğimiz gibi baş sarımsak olmuyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 14:56   #72
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Ufak çiftçilik yapanlar için yapması kolay bir alet ve çok pratik bir ekim örneği.

Eklenen Resimler

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 14:57   #73
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Devam...

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 15:05   #74
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Biraz para harcayarak yapılabilecek manuel modern sarımsak ekim aparatları.

Name:  Sarımsak Ekimi 11.jpg
Views: 4929
Size:  6.3 KB
Name:  Sarımsak Ekimi 12.jpg
Views: 4820
Size:  67.7 KB
Name:  Sarımsak Ekimi 13.jpg
Views: 4149
Size:  35.8 KB
Name:  Sarımsak Ekimi 14.jpg
Views: 3926
Size:  26.0 KB

Büyük çiftçilik yapanlar için tasarlanıp yapılabilmesi kolay olan daha modern bir sarımsak ekim aparatı.

Name:  Sarımsak Ekimi 15.jpg
Views: 6979
Size:  53.9 KB

Eski 24-04-2014, 06:56   #75
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Biraz para harcayarak yapılabilecek manuel modern sarımsak ekim aparatları.
Büyük çiftçilik yapanlar için tasarlanıp yapılabilmesi kolay olan daha modern bir sarımsak ekim aparatı.
Eklenti 485506
Bunu traktörün arkasına kombine bir alete ekleyebilirsiniz.
Önde toprak frezesi toprağı un ufak eder.
Arkasında o kanalları açabilecek en sağ ve en solda iki tane kulakçık ile üstten tesviye edecek bir sıyırma ve silindir, en arkadan da bu çivili silindiri yürütürsünüz hepsi bir arada olur.
İlave masrafa da gerek yok toprak frezesine sanayide monte ettirilebilir.
İstediğiniz genişliğe göre freze seçmeniz şart.

bahcedenn ve Muda beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 22:15   #76
Ağaçsever

member şip's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Bu seneki yetiştirdigim sarımsak 313 gr

Eklenen Resimler

member şip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 16:26   #77
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Pazardan alıp da ektiğim sarımsaklar çok cılız oluyor. Galiba bunlar F1 bitkinin tohumu gibi. Yeşil sarımsak olarak tüketebileceğim tohumu olan arkadaş var mı?

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 22:34   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
ben 2013 un eylulunde hatta eylul sonu gibi, fil sarmisagi denilen cinsin dislerinden bahceme sekiz tane ektim. yazin buyumelerini tamamladilar, afiyetle yedim onlari. daha sonra eylul ekim aylarinda ektigim yerde tekrar ciktigini gordum. ayni sirada, ama bazilari tek bazilari cift olmak uzere 14 15 sarmisak oldu. kar felan yagdi baya bi soguklar gecirdiler ama gayet iyi durumdalar. cok zahmetsiz ve mucadeleci bi bitki. ayni sirada ciktigi icin toprakta kalan koklerde buyuduklerini tahmin ediyorum.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 17:07   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın demana,

Sizin adını verdiğiniz ilaçlarla ilgili bir döküman bulamadım..

Bu arada HEKTAŞ'a e-posta göndermiştim..Hem telefonla görüştük hemde e-postayla yanıt verdiler..
HEKTAŞ'ın Marmara bölgesi sorumlusu şu bilgiyi verdi bana:

''Sarımsakta çıkış sonrası geniş yapraklı otlar için; HEKOTRİL 24 EC (Litrede 240 gr loxynil) 150 cc/da,
Dar yapraklı otlar için; HERALD SÜPER (Litrede 108 gr. Haloxyfop-p-methyl) 50 cc/da, sarımsakta ruhsatlı olmamasına rağmen bölge çiftçisi tarafından kullanılmaktadır''

Yani bu Hektaş'ın bu ilaçları sarımsakta ruhsatlı olmamasına rağmen Karacabey yöresi çiftçileri tarafından kullanılıyormuş..
Ben bu sene zaten bir tavada uygulama yapacağım..Dediği gibi başarılı olursa gelecek yıl tüm alana uygularım.

Sizlere de yardımcı olur diye bu notları buraya aktardım.
Sarımsaktaki yabancı ot ilaçlarını deneyebildinizmi.sonuc nasıl oldu acaba?

emekel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 16:46   #80
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emekel Mesajı Göster
Sarımsaktaki yabancı ot ilaçlarını deneyebildinizmi.sonuc nasıl oldu acaba?
Sayın emekel, tecrübeli bir zirai ilaç bayisi olarak, sarımsakta dar yapraklı yabancı otlarla mücadelenin çok zor olmadığını size rahatlıkla söyleyebilirim. Ama geniş yapraklı yabancı otları için aynısını diyemem. Nedenide sizinde tahmin edebileceğiniz gibi sarımsaklarda geniş yapraklı olduğundan onların arasında çıkan geniş yapraklı yabancı otları çıkıştan sonra kontrol etmek çok zordur. İlacıda litrede 240 gr Oxyfluorfen etkili herbisittir. Mümkün olan en erken dönemde yani yabancı otların ilk çıktığı dönemde kullanılmasını tavsiye ederim. Otlar büyüdükten sonra kullanmanın hiç bir faydası olmaz.
Dar yapraklı yabancı otları kontrol etmek çok kolaydır. 50g/l Quizalofop-p-ethyl etkili ilacı her dönemde rahatlıkla kullanabilirsiniz...
Bir sorununuz olursa her zaman mesaj atabilirsiniz...

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 19:34   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2016
Bu makinalar iş gördünüz bende yapıp ekicem. Olumsuz yönü varmı acaba

ecevitakbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 22:11   #82
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecevitakbas Mesajı Göster
Bu makinalar iş gördünüz bende yapıp ekicem. Olumsuz yönü varmı acaba
Maalesef bu makineleri hiç kullanmadım. Çünkü hiç sarımsak yetiştirmedim. Bu şekilde de ekim yapıldığını görünce mutlaka birilerinin işine yarar ve işleri kolaylaştırır diye paylaşmıştım. İşe de yarayacağını düşünüyorum.

Eski 28-05-2016, 13:04   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2016
Öncelikle teşekkür ederim. Kim nerede kullanıyor adres telefon var mı veya siz nerede görmüştünüz. Ben ilk defa sarımsak ekip deneyeceğim. 4-5 dönüm kadar. Olursa pazarını bulursam 50 dönüm ekicem Eskişehir'de. Emekliye ayrıldım. Uğraşıcam bilgi verirmişsiniz.

ecevitakbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 20:43   #84
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecevitakbas Mesajı Göster
Öncelikle teşekkür ederim. Kim nerede kullanıyor adres telefon var mı veya siz nerede görmüştünüz. Ben ilk defa sarımsak ekip deneyeceğim. 4-5 dönüm kadar. Olursa pazarını bulursam 50 dönüm ekicem Eskişehir'de. Emekliye ayrıldım. Uğraşıcam bilgi verirmişsiniz.
Maalesef yurt dışında internet ortamında görmüştüm.

Eski 16-06-2016, 11:16   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Eklenti 485505

Eklenti 485506[/QUOTE]

her ikisi de güzel hoşuma gitti tarla çalışmalarımda değerlendirebilirim

bahcedenn beğendi.
dartanyan113 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2016, 11:41   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2016
Kuru sarımsak üretiminin Kastamonu taşköprüden sonra akdeniz bölgesinde kahramanmaraşta yoğunlaştığı görülüyor. Kahramanmaraşta kullanılan tohumlarla (genel olarak çin tohumu kullanıldığı bilgisi var) Adana bölgesinde üretim yapmak mümkün mü

yeniyayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 01:32   #87
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
https://www.facebook.com/nail.cimen/...93?pnref=story

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2016, 09:26   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2016
Red face aday

değerli ürün yetiştiricisi arkadaşlar merhaba,

sarımsak üretmek niyetine girdik ailecek.
henüz tarla almadım.istanbulda oturuyorum. altyapımda olsa da tarladan ekim dikimden tecrübem yok. ancak yeterince cesaret ve şevkim var. bütçemize uygun vize ve tekirdağ köylerinde yerler var. onları düşünüyoruz ayrıca uçak bileti sınırsız hakkım var. yani tavsiyelere açığım.

neler yapmalıyım ;
analiz; nereye yaptırmalıyım
analiz sonucuna göre kullanacağım tohumdan toprak kimyasal çeşit ve miktarlarını ayrıca zamanlamasını anlatabilecek zıraat muhendısı bulabilirmiyim ve nereden?
tohum nereden temin edilir
hangi tohumu tercih etmeliyim

ekipman; kira veya köylü tarla sahiplerinden den bir miktar ücret karşılığımı kullanmalıyım ?
techızatlar maliyeti; ekim,çapalama,söküm,traktör makinaları ikinci el en ucuzlarının toplamı ; 30 bin tl. artı bu techızatı 2 tır konteynerınde saklayacağım 10 bin tl. toplam techızat yatırımı 40 bin tl.

toplam bütçemi de yazıyorum:
techızat:40 bin
tarla;65 bin = 10 dönüm
bir yıllık gübre ilaç maliyeti ; 10 bin
tohum 8 bin tl
toplam : 123 bin tl.
bu projemi 2 ay içinde başlatmış olacağım.
kıymetli fikirlerinizi ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.

...... hayaller gerçeğe dönüşüyor ....

edit 1;
yardım edilir diye beklentim vardı açıkçası.biz de forum ile iş takibimizi paylaşalım girişimci aday çiftçilere yol haritası olur dilerim.

tarihe not düşelim; 22.09.2016 Arazi bulundu. satınalma aşamasına geçildi.26 09 da satınalma gerçekleşti.
Bölge; kırklareli
toprak yapısı; kumlu tınlı

edit2;
09.27.2016 te toprak analize verildi.sonuçlarına göre toprak hazırlığı başlanacak.
01.10.2016 da bölgeye has , hastalığı olmayan tohumluk sarımsak bulundu stoklandı.
çiftçilik müracaatından bulunuldu. sonuçlandı. Kayıtları ekimin ilk haftası tamamlanmış olacak.
kısmetse iyi tarım yordamı ile ürün her aşamasında izletilip takip edilecek ; zıraat mühendisi + üniversite + yayıncı kuruluşlar. bunların planlamasını bilahare yapmış olacağım.
alınan ürün ve satışı dahil tescilli ürün olacak. zaten devlette bu yönde gidiyor şu anda.
ekimin ikinci haftasında ayın ismine yakışır nitelikte ekim yapımış olacak.
analiz sonuçlarına göre toprağın tamamına veya gelecek yıla tohumluk yetebilecek kadar alana dikim yapılarak, kalan kısma toprağı en iyi havalandırmaya yarayan bitki türü hangisi ise O ekilecek.

herşeyden önemisi toprağa bizzat bulanacağım ki tadı çıksın köylü abilerle birlikte eylenelim güle oynaya tarla sürüp yeşillendirelim. Ya Allah da diyelim.

edit3; ekım sonu ; sarımsaklar hazır.solucan gübresi alındı. zararlılardan korumak ıcın kımyasal alındı.17 dekarlık macar fiğ alındı. tüm hazırlıklar tamam.
11.112016 tarihinde yaradan gökten rahmet yağdırdı ve tarlanın sürümü yapıldı. Nihayet.... artık ekim aşaması arefesindeyiz. heyecan tavan.bu arada balkonuma ektiğim aynı sarımsak 20 cm boy verdi...

edit4; gelmek üzere

kocasedir beğendi.

Düzenleyen doğayadost : 11-11-2016 saat 19:03 Neden: update
doğayadost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 00:31   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2016
Dogayadost Ozelden mesaj attim. Bakar misiniz.

Düzenleyen abbocernuus : 22-10-2016 saat 00:32 Neden: Eksik ifade
abbocernuus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2016, 19:23   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2016
Red face ekim zamanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğayadost Mesajı Göster
değerli ürün yetiştiricisi arkadaşlar merhaba,

sarımsak üretmek niyetine girdik ailecek.
henüz tarla almadım.istanbulda oturuyorum. altyapımda olsa da tarladan ekim dikimden tecrübem yok. ancak yeterince cesaret ve şevkim var. bütçemize uygun vize ve tekirdağ köylerinde yerler var. onları düşünüyoruz ayrıca uçak bileti sınırsız hakkım var. yani tavsiyelere açığım.

neler yapmalıyım ;
analiz; nereye yaptırmalıyım
analiz sonucuna göre kullanacağım tohumdan toprak kimyasal çeşit ve miktarlarını ayrıca zamanlamasını anlatabilecek zıraat muhendısı bulabilirmiyim ve nereden?
tohum nereden temin edilir
hangi tohumu tercih etmeliyim

ekipman; kira veya köylü tarla sahiplerinden den bir miktar ücret karşılığımı kullanmalıyım ?
techızatlar maliyeti; ekim,çapalama,söküm,traktör makinaları ikinci el en ucuzlarının toplamı ; 30 bin tl. artı bu techızatı 2 tır konteynerınde saklayacağım 10 bin tl. toplam techızat yatırımı 40 bin tl.

toplam bütçemi de yazıyorum:
techızat:40 bin
tarla;65 bin = 10 dönüm
bir yıllık gübre ilaç maliyeti ; 10 bin
tohum 8 bin tl
toplam : 123 bin tl.
bu projemi 2 ay içinde başlatmış olacağım.
kıymetli fikirlerinizi ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.

...... hayaller gerçeğe dönüşüyor ....

edit 1;
yardım edilir diye beklentim vardı açıkçası.biz de forum ile iş takibimizi paylaşalım girişimci aday çiftçilere yol haritası olur dilerim.

tarihe not düşelim; 22.09.2016 Arazi bulundu. satınalma aşamasına geçildi.26 09 da satınalma gerçekleşti.
Bölge; kırklareli
toprak yapısı; kumlu tınlı

edit2;
09.27.2016 te toprak analize verildi.sonuçlarına göre toprak hazırlığı başlanacak.
01.10.2016 da bölgeye has , hastalığı olmayan tohumluk sarımsak bulundu stoklandı.
çiftçilik müracaatından bulunuldu. sonuçlandı. Kayıtları ekimin ilk haftası tamamlanmış olacak.
kısmetse iyi tarım yordamı ile ürün her aşamasında izletilip takip edilecek ; zıraat mühendisi + üniversite + yayıncı kuruluşlar. bunların planlamasını bilahare yapmış olacağım.
alınan ürün ve satışı dahil tescilli ürün olacak. zaten devlette bu yönde gidiyor şu anda.
ekimin ikinci haftasında ayın ismine yakışır nitelikte ekim yapımış olacak.
analiz sonuçlarına göre toprağın tamamına veya gelecek yıla tohumluk yetebilecek kadar alana dikim yapılarak, kalan kısma toprağı en iyi havalandırmaya yarayan bitki türü hangisi ise O ekilecek.

herşeyden önemisi toprağa bizzat bulanacağım ki tadı çıksın köylü abilerle birlikte eylenelim güle oynaya tarla sürüp yeşillendirelim. Ya Allah da diyelim.

edit3; ekım sonu ; sarımsaklar hazır.solucan gübresi alındı. zararlılardan korumak ıcın kımyasal alındı.17 dekarlık macar fiğ alındı. tüm hazırlıklar tamam.
11.112016 tarihinde yaradan gökten rahmet yağdırdı ve tarlanın sürümü yapıldı. Nihayet.... artık ekim aşaması arefesindeyiz. heyecan tavan.bu arada balkonuma ektiğim aynı sarımsak 20 cm boy verdi...

edit4; gelmek üzere

12-19 kasım tarihlerinde ekim gerçekleştirildi.
3 dönüme alan kullanıldı.büyük ve küçük baş sarımsaklar ayrıştırılarak dıkıldı. 10 kg cıvarı taşköprü sarımsağı da ayrıca dikildi. tamamı işaretlendi.
solucan gübresi kullanıldı.
toprak altı ve böcek ilacı yağmur öncesi atılacak.
hayırlı olsun.

doğayadost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sarımsak, sebze, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024