agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen heyyamola

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2015, 18:52   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Sebzelerde münavebe (Nöbetleşe dikim)

Selamlar.
Emekli oldum ve evimin 100 m2 lik bahçesinde hobi amaçlı organik tohumdan domates, biber, salatalık, patlıcan vs. ekmeye başladım. Bu ikinci yıl. Ancak, internette araştırma yaparken, özellikle domatesin devamlı aynı alanda yetiştirilmemesi, tekrar ekim için 3-4 yıl geçmesi gerektiği özellikle belirtiliyor.
100 m2 lik bir alanda bunu yapmam mümkün değil.
Bu konuyu toprak zenginleştirme (gübre-vitamin takviyesi ile çözebilirmiyim.
Lütfen yardım bekliyorum.

nadirarica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 20:44   #2
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Düzgün hatlardan oluşan sıralar oluşturarak, her sırada değişik çeşitler yetiştirebilirsiniz. Ertesi sene aynı sırada değişik bir çeşit yetiştirerek bu sorunu bir nebze olsun giderebilirsiniz. Ben şöyle bir rotasyon planı uygulayıp, olumlu sonuçlar alıyorum.

1. sene: Meyveleri yenen sebzeler (Domates, Biber, Patlıcan vs.)
2. sene: Baklagiller (Fasulye, Bezelye vs.)
3. sene: Yaprakları yenen sebzeler (Marul, Kekik, Yeşil soğan vs.)
4. sene: Kökleri yenen sebzeler (Turp. Pancar, Havuç, Baş soğan vs.)

Aynı sırada hep domates yetiştirmeye kalkarsanız, hastalık ve zararlılar da çok artış olur. Gübreleme işlemi de daha hassas hale gelir. Sadece eksilen besinlerin takibini yapmak zorlaşır. Toprağın dengesi, iç dinamikleri zarar görür.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2015, 14:06   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2008
İlginize çok teşekkür ederim.

nadirarica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2015, 14:46   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Forumda bir arama yaptım, bir kısmını kopyaladım.

Katkıda bulunmak isteyenler forumda arama yaparak ya da Google'da arayarak, münavebe ile ilgili bilgileri buraya kopyalayabilir.

Google araması için:
site:agaclar.net münavebe
site:agaclar.net münavebeli

Alıntı:
Brüksel lahanası yetiştirilecek topraklarda münavebeye dikkat etmek ve en az 3 yıl boyunca aynı tarlada lahanagillerden bir sebzenin o toprakta yetiştirilmemiş olmasına dikkat etmek gerekir.
Alıntı:
Çilek sökülen bir yere münavebe uygulamadan tekrar çilek fidesi dikilmemelidir. Diğer taraftan biber, patlıcan, domates ve patates gibi sebze yetiştirilen yerlerde toprak 4-5 yıl dinlendirildikten sonra çilek yetiştirilmelidir. Aksi halde hastalık ve zararlılar karlı bir üretim yapılmasını sınırlandırır.
Alıntı:
Ayçiçeği: Tarım yapılan alanlarda aynı bitkinin aynı tarlaya üst üste ekilmesi toprağın fakirleşmesine ve o bitkinin hastalıklarının artmasına neden olur. Bu nedenle ayçiçeğinden yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. Ayçiçeğinin gireceği bazı münavebe modelleri şu şekilde olabilir

1. Model: Buğday +Ayçiçeği + Fiğ + Mısır
2. Model: Şeker Pancarı + Ayçiçeği + Buğday + Fiğ
3. Model: Çeltik + Ayçiçeği + Kavun-karpuz + Pamuk
4. Model: Pamuk + Buğday + Ayçiçeği + Baklagil
Alıntı:
Lahana bitkileri üst üste aynı toprakta yetiştirilmemelidir. Mutlaka bir başka familya sebzeleri ile münavebe yapılmalıdır. Aksi taktirde toprak yorgunluğu nedeniyle gelişme ve büyüme istenilen düzeyde olmaz
Alıntı:
MÜNAVEBE ŞART

Havuç yetiştirilen tarlalarda en az 3 yıl havuç, kereviz, maydanoz, dereotu yetiştiriciliği yapılmamış olması gerekir. Havuç ile münavebeye girmesi en uygun olan sebzeler; ıspanak, marul, fasulye ve bezelyedir.
Alıntı:
Pırasa çok yoğun bir kök yapısına sahiptir. Hasat edildiklerinde toprakta çok miktarda bir organik yapı kalır. Bu atık kökler çürüyerek toprakta galeriler bırakırlar ve bu galeriler toprak yapısının iyileştirilmesinde önemli rol oynarlar. Bu nedenle pırasa iyi bir münavebe bitkisi olarak tanınır.
Alıntı:
Nohut, bir baklagil olması ve köklerindeki nodüllerde havanın serbest azotunu bağlayabilmesi nedeniyle de iyi bir münavebe bitkisi olarak önemlidir.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024