agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2007, 12:31   #1
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Salatalık, Hıyar (Cucumis sativus)

Saksıda salatalık yetiştirmeyi denesek başarılı olabilir miyiz.?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 12:56   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Elbette olursunuz. Ama geniş saksıda olur...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 15:50   #3
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Bence saksı yerine en güzeli damacana daha çok iş görür gibime geliyor.
Bu sene domateslerimi damacanalara dikcem.

flying dragon beğendi.
caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 16:08   #4
Ağaç Dostu

Yetiştirmede ölçümüz şudur budur yerine yeterli kök genişliği ve gelişme yapabilecek yetiştirme ortamıdır. İster varil kesin, istek tekerlek kullanın ama bitkiye gelişebileceği bir ortam sağlayın.

Eski 30-03-2007, 08:31   #5
Ağaç Dostu

Çanakkale nibeten Marmaraya göre daha sıcaktır, denize yakın olması hesabıyle oldukça çabuk ısınır havası. Fakat bana sorarsanız açık alana dikecekseniz Çanakkale gibi bir yer için Nisan 15'i bekleyin derim...

Eski 30-03-2007, 18:20   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
teşekkür ederim demek ki çimlemeleri 1 nisanda yapmam lazım ilginiz için tekrar teşekkürler

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2007, 09:19   #7
Ağaç Dostu

Benim fideler pet bardağın içinde ve üç dört tane çiçek açtı bir arkadaş geç kaldın artık bahçeye eksende verim alamazsın döle kaçmış diyor. Sizcede verim alamazsam onları atıp bahçeye yeni dikim yapayım.

Eski 28-04-2007, 10:04   #8
Ağaç Dostu

Tipik bir ben bilirim vakası hiç bir şey bilmeden ahkam kesme mantığı.

Hayır arkadaşınız saçmalamış.

Ehil olmayan insanlardan aldığınız bilgiye güvenmeyin.

Dikeceğiniz yere hıyarlarınızı dikebilirsiniz sıkıntı oluşturmaz. Ya nasıl mantık anlamıyorum zaten sebzeleri dikmekten amaç döl verdirmek suretiyle sebze elde etmek değil mi?

Eski 28-04-2007, 11:32   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Tipik bir ben bilirim vakası hiç bir şey bilmeden ahkam kesme mantığı.

Hayır arkadaşınız saçmalamış.

Ehil olmayan insanlardan aldığınız bilgiye güvenmeyin.

Dikeceğiniz yere hıyarlarınızı dikebilirsiniz sıkıntı oluşturmaz. Ya nasıl mantık anlamıyorum zaten sebzeleri dikmekten amaç döl verdirmek suretiyle sebze elde etmek değil mi?
Bende ehil olmayan insanlara güvenmediğim için bir bilene sordum.
teşekkür ederim

erencool beğendi.
Eski 28-04-2007, 20:25   #10
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rikeb Mesajı Göster
Benim fideler pet bardağın içinde ve üç dört tane çiçek açtı bir arkadaş geç kaldın artık bahçeye eksende verim alamazsın döle kaçmış diyor. Sizcede verim alamazsam onları atıp bahçeye yeni dikim yapayım.
Hıyar alabilmeniz için zaten çiçek açması gerekiyor Bu soğan sarımsak değil ki çiçeklenip tohuma kaçsın... Her çiçek bir hıyar.. Afiyet olsun...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 15:29   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
salatalık

Selamlar.Mısır çarşısından aldığım salatalık fidelerini dün terastaki yerlerine diktim.sormak istediğim salatalık gölgeyimi sever yoksa güneşimi.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

veteriner26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 19:53   #12
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Merhaba
Benim bildiğim bol ışık ve nemli bir ortam ama yinede işin üstadı size bilgi verir.
Selahattin Bey'in Hıyar Başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 00:19   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Merhabalar;
Ben de hıyar yetiştirmeye başladım. İlk yaprakları çıktı bile. Size önerim özellikle agaclar.net dergisinde Selahattin Bey'in sebze yetişriciliği ile ilgili yazı dizisini dikkatlice okumanız. Birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Ben de referans kaynağı olarak kullanıyorum bu yazıları.
Bunun dışında forumda "Balkonda sebze yetiştirmek" konusuna da gözatmanızı öneririm. Buradan da bolca bilgi sahibi olabilirsiniz.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 00:44   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi veteriner26 Mesajı Göster
Selamlar.Mısır çarşısından aldığım salatalık fidelerini dün terastaki yerlerine diktim.sormak istediğim salatalık gölgeyimi sever yoksa güneşimi.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Forumumuza hoş geldiniz sevgili veteriner26,

Salatalık güneşi sever ancak direkt güneş ışığı aldığı sürece günün belli zamanlarında gölgeye maruz kalması görmezden gelinebilir

zekeriya61 beğendi.
Eski 11-05-2007, 10:21   #15
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Bizim oralarda bir deyim var." Çok su verme azdırısın, az verirsen acıtırsın" diye. Ben doğruluk payını bilmiyorum, ama ne zaman salatalık tarlasına girsem, bu söz aklıma gelir.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 10:51   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
salatalıklar duvar dibinde sabah 10 dan akşam güneş batana kadar güneş alıyor.o zaman yerlerini hiç değiştirmeyeyim.yardımlarınız için çok teşekkürler.

veteriner26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 10:46   #17
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sevgili Selahattin bey..
Sizden aldığım 2 salatalık fidesinden biri meyvasını verdi. Çok erken değil mi şaşırdım görünce. Bitkinin boyu ise 30 - 35 cm ancak vardır.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 11:01   #18
Ağaç Dostu

Sevgili habibe, bitkileriniz normal, iyi bakın afiyet olsun.

Eski 13-06-2007, 22:21   #19
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Selahattin bey verdiğiniz fidenin bu gün ilk hıyarını aldım diğerleri de olmak üzereler. Teşekkürler.

Eski 15-06-2007, 01:04   #20
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Merhaba, bugün dört beş sera gezip salatalık (hıyar) fidesi aradım. Hepsi, "bu zamanda bulamazsın, mevsimi geçti" dedi. En sonunda bir seracı (çok acıklı baktım galiba) kendisi denemek için bir çay bardağının dibine kornişon tohumu attığını ve onların da filizlendiğini, bunları bana verebileceğini söyledi. 14 tane kornişon tohumu. Minik minik patlamışlar. Bana seradan toprak da verdi. Ama evde toprağı ufalarken içinden küçük top böceği dediğimiz böceklerden de çıktı. Hani şu üstüne dokununca top gibi kıvrılan kabuklu böcek... İnşallah hepsini ayıklayabilmişimdir.

Ben 5 lt.lik iki damacanayı kesip içine toprağı doldurduktan sonra toprağı iyice suladım. (Böyle yapmamı seracı söyledi. Toprak çok kuru olduğu için..) sonra tırnak derinliğinde, 0,5 cm. kadar çukurlar açıp tohumu içine koydum ve üstünü kapattım. Balkonda güneş alan bir yere koydum. Bir bidonda 6 tane tohum var.

Şimdi eğer okuduklarımı yanlış anlamadıysam, tohumlar iyice filizlenip çıkana kadar sulama yapmayacağım. Eğer toprak çok takır takır kurursa, nemlendirecek kadar su püskürteceğim. Bu işlemi ikinci yaprakları da çıkıp gövdesi morarana kadar tekrarlayacağım. Değil mi?.. Acaba güneş alan yere koymuş olmam sakıncalı mı, hıyarların acımasına sebep olur mu?

pembegül beğendi.
Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 01:35   #21
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Durumum çok mu vahim? Kimse birşey yazmamış...

Eski 16-06-2007, 09:30   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Belmas Mesajı Göster
...
Şimdi eğer okuduklarımı yanlış anlamadıysam, tohumlar iyice filizlenip çıkana kadar sulama yapmayacağım. Eğer toprak çok takır takır kurursa, nemlendirecek kadar su püskürteceğim. Bu işlemi ikinci yaprakları da çıkıp gövdesi morarana kadar tekrarlayacağım. Değil mi?.. Acaba güneş alan yere koymuş olmam sakıncalı mı, hıyarların acımasına sebep olur mu?
Salatalık yetiştirdiğinizde toprağınız devamlı nemli olacak, asla kurumasına müsade etmeyin 2-3 günde çamur olmayacak şekilde toprağı nemli tutun. Ayrıca gövde morarma işlemi salatalıklarda değil domateslerde geçerli bir işlem. Fideleriniz 2-3 yaprak olana kadar direkt güneş ışığı almazsa iyi olur. Hıyarlarda acılaşma genellikle yaprakların çiğnenmesinden veya yapraklara gelen darbeler nedeniyle deforme olmasından kaynaklanır (bahçede salatalıkların arasında dolanırken yapraklara basılması vs.) yani sizde endişe edecek bir durum yok. Ayrıca bir kapta 6 adet fide olması çok yanlış mümkünse topraklarını dağıtmadan onları daha fazla büyümeden bıçak gibi keserek her birini başka kaplara alın.

Eski 16-06-2007, 14:39   #23
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Cevabınız için teşekkür ederim Selahattin Bey.

Eski 22-06-2007, 10:48   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
salatalık türü

Saksıdaki salatalıklarım çiçeklendi ve 3 tane minnacık salatalık çıktı, yalnız ben bunu badem salatalık diye diktim,çıkan minnacık salatalığa bakılırsa kornişon heralde. Yoksa badem salatalık ama küçük olduğu için mi dikenli görünüyor?

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 16:19   #25
Yeni Üye

Selam değerli arkadaşlar ,
Hıyar bitkisini amatör olarak yetiştirmek istiyorsanız çeşit seçimine dikkat etmeniz gerekiyor.Piyasada satılan çeşitler generatif açıdan 3 çeşittir;
Bunlardan ilki %100 dişi çiçekli çeşitlerdir.Bu tip bitkiler sadece dişi çiçek açar bu nedenle %15 oranında dölleyici çeşitte paketlere eklenir,anladığım kadarıylada arkadaşlarda bir kaç bitki yetiştirdikleri için, iki bitkininde yanyana gelmesi çok düşük bir ihtimal gibi görünüyor.Bu nedenle meyve elde etmeniz çok zordur genelde piyasada satılan turşuluk hıyar çeşitleri bu tiptedir.
İkinci tip bitki gurubu ise erkek ve dişi çiceğin aynı bitkide bulunduğu gruptur , bu grupta arı veya rüzğar yoluyla döllenme gerçekleşebilir ,azda olsa meyve alabilirsiniz.
Üçüncü grupta ise partenocarpic hibritler olarak adlandırdığımız çeşitler vardırki bunlarda herhangi bir döllenmeye ihtiyaç yoktur ve verimleri çok yüksektir , seralarda da bu çeşitler kullanılmaktadır.Son yıllarda açık tarla çeşidi olarakta piyasaya sunulmuşlardır.
Son olarakta tavsiyem satın aldığınız çeşidin sırıkmı yoksa tarla çeşidimi olduğunu sormanız ve ihitiyacınıza göre tohumu satın almanızdır.
NOT:Bitkide açan çiçeğin erkekmi dişimi olduğunu anlamak için; açan çiçek küçük meyvenin ucunda açmışşa dişi ,meyve gözükmüyorsa sadece çiçek görüyorsanız erkektir.
Faydalı olması umuduyla,
Selamlar.

atanuryildiz beğendi.
cem bayman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 17:33   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Dişi çiçeklerden meyve çıkmaz mı acaba? **** verim mi düşük oluyor? Tam anlayamadım. Benimkilerde önce sap sonra meyve ucunda da çiçek var. Dişi mi erkek mi oluyor bunlar? Diğeri nasıl oluyor peki? Zaten badem diye diktiğim salatalıklar dikenli çıkmaya başladı şaşırdım. Normal mi bilmiyorum. Bir de dişi çiçekli diye meyve vermezse çok üzüleceğim

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2007, 16:13   #27
Yeni Üye

Diktiğiniz çeşit dış dölleme gerektiren çeşitse ve dölleme olmassa meyveyi kaybedeceksiniz ama diktiğiniz çeşit partenocarpic sera çeşidiyse meyveyi hasad edeceksiniz .Açan çiçeğinizde dişi çiçek meyveyi alabilmeniz, yukarıda anlattığım şartlara bağlı ,ayrıca çiçekteyken meyve dikenli olabilir döllemeden sonraki durumuna bakmak lazım.

cem bayman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 20:24   #28
Ağaçsever

bahcevan0618's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2007
2. parti salatalık fidelerim,viyollere ektiğim salatalık tohumlarını daha sonra fide saksılarına aldım. Büyüdüler ve dün bahçeye diktim.

1. parti salatalıklar yemeye hazır haldeler.

Eklenen Resimler

bahcevan0618 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 23:01   #29
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Selahattin bey, sizin yolladığınız salatalıktan çekirdek alsam seneye ekilir mi? Sırık salatalıktan tohum verimli olmaz gibi bir şey kalmış aklımda. İkilemde kaldım.

Eski 25-07-2007, 23:20   #30
Ağaç Dostu

Habibe hanım üzgünüm, size gönderdiğim salatalıklar hibritti, hibrit tohum olduğu için muhtemelen tohum alamazsınız alsanız bile doğru düzgün verim elde edemezsiniz.

zekeriya61 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024