agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2008, 16:19   #121
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bu seneki gelişmesinden çok memnun olduğum salatalıklarımdan bazıları....
Name:  14_06_2008 021.jpg
Views: 23263
Size:  58.4 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 23:00   #122
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
...
3. fotoğrafta kıvrılan yaprağı fotoğraflamaya çalıştım.Bunun gibi birkaç kıvrık yaprak daha var.Bir yazınızda yaprak kıvrıklığına dair besin noksanlığı demişsiniz.Bu besini nasıl takviye etmeliyim?...

Dallarının kuvvetlenmesi durumu için sizce ne yapmalıyım?
Geçen yaz yine salatalık fidesi almıştım.O fide heryeri kaplamıştı ama bir tane bile salatalık yapmamıştı bol çiçek açıyor döl tutmuyordu.Çiçek dökme durumunu tekrar yaşamamak için ne yapmalıyım?
Öncelikle koyun gübresini salatalık çok sever. Bu8nun dışında yapraklarınızın küçük olması çeşiytle alakalı olabilir koyujn gübresini saksı toprağına döküp köklere çok fazla zarar vermeden karıştırın hem bir nevi bğoaz kısmınıda doldurmuş olursunuz, yaprak kıvrıklıklığı ise besin noksanlığındna değil yaprakların alt kısmında olası yaprak bitlerinden kaynaklanmaktadır o kısımda yaprak altlarını kontrol edin özellikle sinek veya parlak yapışkan sıvı arıtkları arayın varsa eğer bunlar için ev yapımı ilaçlar başlığımızı okuyun. Koyun gübresini toprağa karıştırırsanız (Umarım sadece torfta değillerdir) faydasını göreceksiniz zaten toprağınız güçsüz demekki yapraklar küçük ve birde sizin salatalıklardan meyve alamamnızın en büyük nedeni yeterinde irileşemeyen yapraklar ve muhtemelen de yapmadığınız koltuk budaması, tab, boğum araları uzun bu da ışıklanmanın yetersiz olduğunu gösteriyor.

Kısaca saksınız mutlaka toprk içermelidir koyun gübreli bahçe toprağı kullanırsanız süperdir. Bitkinizi balkonunuzda daha havadar ve daha ışık alan bir yere koyunuz. Eğer suni gübrelerden fosfor içeren gübrelrden kullanırsanız muhtemel besin noksanlığı nedeniyle meyve verememe durumu ilede karşılaşmazsınız.

mazda_ozan beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2008, 00:20   #123
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Selahattin Bey, çok teşekkür ederim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 10:58   #124
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
benim salatalıklarım dan 3 tanesi kurudu kopardım insallah kalan 4 tanesi sağlam büyür bi türlü büyük saksıya alamadım torfla eski içinden eski çiçeğimi soktugum toprağı karıştırsam koysam bisi olur mu sanırım bir önce büyük saksıya almalıyım...eski halinin fotosu var onu koyabilirim görmeniz için
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2&d=1212949128

bilgeal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 11:48   #125
/

Giriş Tarihi: 16-06-2008
Salatalık acılaşması ve yapraklarda delikler

Salatalıklarım yaprakları delik delik neden böyle.Bilginiz varsa paylaşırmısınız.Birde dün dolu yağdı her taraf göl oldu.Yağdıktan sonra salatalıklarımı kopardım.Ve yiyecektim ama öyle bir acı ki hemen tükürdüm.Neden böyle.

sardunya12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 13:58   #126
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Yapraklar dolu yağmadan önce sağlam mıydı?

Dolu yağmadan önce salatalıklarınızın tadına bakmış mıydınız?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 14:25   #127
/

Giriş Tarihi: 16-06-2008
dolu yağmadan önce de aynıydı.evet dolu yağmadan önceden tadına bakmıştım çok güzeldi

sardunya12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 15:01   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Salatalıktaki siyahlasma

Arkadaslar merhaba,

Bende sizler gibi balkonumda salatalık , domates , biber ve tere yetistirmeye calısıyorum.Domateslerim ve biberlerim ciceklendi.Hatta bazı domateslerim meyve bile bagladı.Ama salatalıklarımda beni üzen bi sorun var.Sorunumu asagıdaki resimlerde gorebilirsiniz.

Gayette guzel boy atmıs ve meyve bile baglamıstı.Ama meyveler 1 cm'i gecince kendiliginden siyahlasıp kuruyup dokulmeye basladı.Simdiye kadar 3 tane meyve boyle telef oldu.Buda beni uzuyor.Gubre olarak organik gubre kullanıyordum.Belki bu yetersiz dedim ve sorunumu anlattıgım Bauhouse deki gorevli bana azot lu kimyasal gubre onerdi.2 hafta kadar onu da kullandım fakat ise yaramadı.Bi yerde hata yapıyorum ama nerde.Lutfen bana yardımcı olurmusunuz.

Bilgi olarak balkonum pimapen kaplı biraz sıcak oluyor.

Tesekkurler

Eklenen Resimler

mazda_ozan beğendi.
candostums Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 22:50   #129
Yeni Üye

fbçekirge's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
arkadaşlar dün resimdeki salatalık koyu yeşildi şimdi böyle mralim bozuldu. Bide dayının bahçesindeki salatalıklar sabah izmarit gibiyse ertesi sabah kocaman nasıl oluyor nasıl bu kadar hızlı büyüyor kafayı yiycem kıskanıyorum resmen

Eklenen Resimler

Yenisu beğendi.
fbçekirge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 06:54   #130
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Sevgili fbçekirge, dayının salatalıkları Erman Torğlu' nun söylediklerinden olmasın. Hani "Antalya' dan kamyona yüklediğinde 10 santim olan salatalık, İstanbul' a vardığında 14 santim geliyor," demişti.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 07:58   #131
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

benimkiler buyuyemiyo bile uhuu bu sabah 2 tane daha kurudu cok üzgünüm ya salatalık isini maalesef kıvıramadım.. sonuç hüsran

Eski 20-06-2008, 08:17   #132
Ağaç Dostu

Sevgili fbçekirge, salatalıklarınızda boğum araları çok uzun bu da demektir ki gölge veya ışık almayan bir yerde bulunuyor ve ayrıca gövdenin inceliğine de bakılırsa saksınız çok küçük ve yeterince besin maddesini karşılayamıyor?

Eski 20-06-2008, 12:44   #133
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

evet aslında bunca sene sadece süs bitkisi yetistirdim kurur bunu sen cope at diyenler olurdu ben illa eski haline getirirdim onları canlandırırdım.... neden olmasın kurusalarda ben bu saksıdan hıyar cıkarıcam bak azmettim simdii.... sağol cemo)

Eski 20-06-2008, 19:46   #134
Yeni Üye

fbçekirge's Avatar

sayın selahattin bey saksım25 litre ve hayvan gübreli bahçe toprağı ama günüş ışığını dik olarak anca 2 saat görüyor en iyisi ben yerini değiştireyim saygılar

Eski 20-06-2008, 19:48   #135
Yeni Üye

fbçekirge's Avatar

malbman alem adamsın bügün ilk kez güldüm sağol saygılar

Eski 20-06-2008, 22:34   #136
Ağaç Dostu

Salatalık fideden sonra 1 ayda yetişen bir bitkidir yaz aylarında ve hatta eylül ekime kadar soğuklar gelmeden yetiştirme denemeleri yapabilirsiniz.

Eski 20-06-2008, 22:41   #137
Emy
Yeni Üye

Emy's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Çok sağolun selahattin hocam bizde vazgeçmiyoruz zaten ekmeye devaminşallah busefer başarılı oluruz...

Emy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 23:31   #138
Yeni Üye

fbçekirge's Avatar

selahattin bey salatalığın yerini zarar vermeden balkonun 5 saat kadar dik ğüneş gören yerine taşıdım.Fakat saksının(25 lt) oturduğu tabağını kaldırdığımda salatalığın köklerinin saksının altındaki drenaj deliklerinden çıktığını gördüm ve pis sayılabilecek bir koku vardı.Bende saksıyı yerden 5cm kaldırıp yarım saat kadar beklettim.Yere yarım lt'ye yakın hatta daha az su aktı.Tabi birazda pis kokulu.Sonra resimdeki gibi saksı ile tabağın arasını 1 cm kadar açtım.Şimdi ben suyu fazlamı verdim ve salatalıklarım sarardı?Ğüneşi çok görürse canlanırmı?Neden bir sürü çiçek açıp açıp dökülüyor?Yoksa salatalığımın köklerini çürüttümmü?Yani kısaca salatalığı söküp atayımmı? Zaten fideyi ektikten sonra 30 gün iş seyehatım sürdü ve koltuk budamasıda yapamadım.Resimde görürdüğü gibi tek kök 4 adet dal.Bu fazlamı?Saksım yeterlimi?Alt yaprakları aşırı büyüdüğü ve çok yer kapladığı için budadım.Hataymıydı?Lütfen yardımcı olun. Zaten bu senede başaramazsam sadece biber ekeceğim.Çünkü biberde bayağı başarılı oluyorum ve aileme yetecek kadar biber topluyorum.Saygılar VE TÜRKİYE YARI FİNALDE OLEYYY

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2008, 00:44   #139
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Sevgili kuzen38 senin bereketli tohumlara musallat olacağım haberin olsun)Sinir oldum söktüm attım bugün 1.5 metrelik hıyarları yaa(yarın pazardan yeniden fide alıp dikeceğim..oldu oldu,olmadı kendi bilirPes etmek yok yani

Cemo bu sene artık geçti ama gelecek sene ekmeniz icin size kırmızı salatalık tohumu gönderecegim. elime ne zaman gecerler bilmiyorum. Yalnız o tohumu özene bezene bir yere dikerseniz iyi olur çünkü çok az sayıda gönderiyorlar tohumdan.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2008, 18:51   #140
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fbçekirge Mesajı Göster
malbman alem adamsın bügün ilk kez güldüm sağol saygılar
Sevgili fbçekirge küçücük de olsa, yüzünde bir tebessüme neden olduysam benden mutlusu yok.
Sevgi ve saygılarımla.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 10:31   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Merhabalar, Selahattin Bey benim 2 kök salatalığım var, gayet güzel boy atıyorlar ama çiçeklerin hepsi meyve olmuyor. Meyve verecekmiş gibi açıyor sonradan sararıp soluyor. Ama arada bir tanesi tutuyor salatalık veriyor. Tüm çiçeklerimi tuturmak için ne önerirsiniz. Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

mazda_ozan beğendi.
patryn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 21:20   #142
Ağaç Dostu

Sevgili patryn, salatalığınızın toprak ortamı yetersiz görünüyor umarım saksı toprağınız sadece torftan ibaret değidir. Saksınızın alt kısmının delik olduğuna dikkat ediniz ve bitkiniz direkt güneş ışığına maruz kalmalı zira görünen o ki sadece sağ taraftan güneş alıyor ve oda yetersiz.

Eski 22-06-2008, 21:27   #143
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
selahattin bey benim salatalıkların sararıp dökülmesi ile de ilgili bir fikir verirseniz çok memnun olurum. Zaten neredeyse bir tane kaldı o da sararma alametleri gösteriyor. Acil olarak ne yapmalıyım.Şimdiden teşekkürler.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 21:54   #144
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesut5 Mesajı Göster
...Bahçemde diğr sebzelerle beraber patlıcan ekimi yapmıştım.Bahçemde diğer sebzeler çıktılar ancak patlıcanlarda bir gariplik mevcut.Çiçek açıyorlar,meyveye dönüşmeden kuruyup düşüyorlar,...

Patlıcanda şu an ismini hatırlayamadığım çiçek sapını emmek suretiyle çiçeklerin dökülmesine neden olan bir zararlı var maalesef, o zararlı ile mücadele etmelisiniz. Bir kez ilaçlamadan sonra artık meyve alabiliyorsunuz. Siz çiçek saplarını kontrol edin emme izi var mı diye bende zararlıyı ve ilacını öğreneyim.

Eski 22-06-2008, 21:57   #145
Ağaç Dostu

Sevgili osmann, resim yok mu?

Eski 23-06-2008, 10:28   #146
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2008
teşekkür ederim Selahattin Bey baktıktan sonra geri dönerim iyi günler

mesut5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 21:02   #147
Gökhan Hamat

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Merhabalar...İklimsiz arkadaşımın yolladığı dikenli salatalıkları ekmiştim...Salatalıklar büyümeye başladı (Salatalık saksının önündekiler kavun, bakalım olacaklar mı ...Buyrun fotoğraflar;

Bilge Kerem beğendi.
Rapator Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 23:17   #148
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Selahattin Bey, en kısa zamanda çekip ekleyeceğimden hiç şüpheniz olmasın.Bu arada domateslerimde görülen minik uzun kanatlı sinekçiklerden salatalığımda da görmeye başladım. Organik gübre koymuştum ve her suladığımda gübre kokuyordu.Siz az sulayın torf cezbediyor olabilir demiştiniz.Acaba salatalıklar için de aynı şey mi söz konusu?Peki aynı gübreyi kullandığım biberlerde ve cherry domateslerde neden görünmediler?(en azından şimdilik) Çünkü hepsini yanyana uzun saksılara dikmiştim. Çok oldu biliyorum ama son bir şey daha sormak istiyorum. Eğer toprak az olursa hiç sebze alamaz mıyım? Çünkü uzun saksıların bir tanesinde bir salatalık iki acı biber ve bir cherry domates fidesi var. Sanırım bu biraz fazla değil mi? Ama güneş,organik gübre ve su konusunda hiç sıkıntı yaşatmıyorum. Gözüm gibi bakıyorum ama yerim olmadığından uzun saksılara dikmek zorunda kaldım. Neyse fazla uzattım.Herşey için teşekkür ederim.

Düzenleyen osmann : 23-06-2008 saat 23:18 Neden: imla sorunu
osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 07:56   #149
Ağaç Dostu

Eğer mesele torfta ise ****** salatalıklardada durum aynıdır. Diğer bitkilerde de urum şu ki her zararlı her bitkiyi sevmez o nedenle her bitkinizin üzerinde aynı zararlıyı göreceksiniz diye bir durum yok.

Toprağın az olduğu durum için bir şey diyemem eğer yetersizse bunun etkisini mutlaka göreceksiniz zira bitkinin toprak üstünde ne kadar organı varsa o organları besleyen toprak altında da o kadar damar mahiyetinde o kadarda kök vardır ve eğer saksınız toraküstü organları besleyebilse bile yetersiz alanın etkisni mutlaka bir şeylerinen vazgeçerek beli edecektir. Bu vazgeçim yegane meyvede olacaktır.

Eski 24-06-2008, 11:41   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2008
Merhaba ben siteye yeni üye oldum benim gibi meraklı insanları bir arada görmekten çok mutlu oldum ben kendi çabaları ile balkonunda sebze yetiştirmeye çalışan bir arkadaşınızım bu yetiştirme olayına 1,5 ay önce erikliden aldığım domates biber ve salatalık fideleri ile başladım 1,5 ay önce aldığım 10 cm lik fideler şimdi baya büyüdüler ancak yerinde gitmeyen birşeyler olduğunu düşünüyorum domateslerin boyu 50 cm bulması ve çiçek açmasına rağmen hala meyve vermedi aynı şekilde salatalıkta öyle salatalığın boyu 40 cm üstünde üzerinde bir sürü çiçeği olmasına rağmen hala meyve vermedi biryelerde yanlış yapıyorum ama nerde olduğunu bulamadım sitede biraz araştırma yapmama rağmen tam karar veremedim sizlerle hem tanışmak hemde fikir alışverişinde bulunmak için bu mesajı attım yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

titanik1970 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024