agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2016, 20:47   #1141
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MustafaTepe Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba
Salatalıklarımın bıyıklarını yani sağa sola tutunmaya çalışan ince uzun ve tutunduğu yerde kıvrim kıvrım olan bıyıkları koparmalımıyım? Bilgisi olan varsa bana yol göseririlerse sevinirim.
İple askıya alınıp sırık şeklinde yetiştiriliyorsa koparılabilir. Bu işlemde amaç onların tüketeceği besinin bitkinin diğer kısımlarında kullanılmasını sağlamaktır. Oturak şeklinde yerde yetişiyorsa koparılması tavsiye edilmez. Bitkinin çeşidine göre karar verilebilir. Sırık bir çeşidi oturak yetiştirmeye çalışmak bitki gelişiminde ve verimde aksaklığa yol açabilir.

Ayrıca oturak çeşitlerde ana gövdede uç alma yapılarak yan dallanma teşvik edilir. Sırık çeşitler de ise alttan itibaren 2-5 koltuk sürgünü alınarak bitkinin daha güzel gelişmesi sağlanabilir.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 23:09   #1142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Teşekkür ederim bıyıklar kesilecek ��

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 10:59   #1143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2016
Merhaba bu koktuk altı dedimiz bolgelerde cicekler var koparalımmı

dongyul beğendi.
vuslat40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 15:21   #1144
Yeni Üye

Saphire's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Forum ölmüş kimsenin bir şeyi cevapladığı yok sorular havada kalıyor hep.

dongyul beğendi.
Saphire Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 19:46   #1145
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Saphire Mesajı Göster
Forum ölmüş kimsenin bir şeyi cevapladığı yok sorular havada kalıyor hep.

Sayın Saphire; forumun öldüğü filan yok herkes elinden geldiğince zamanı olduğu kadarıyla sorulanları cevaplamaya çalışıyor eğer bu konuda rahatsızsanız sorulan soruların havada kaldığını düşünüyorsanız kendi çapınızda araştırıp diğer üyelerin sorduğu soruları cevaplayabilirsiniz, bu sayede sorulan soruların havada kaldığını düşünmezsiniz.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 17:01   #1146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2016
arkadaşlar merhaba ben yeni üye oldum benim balkonda 4 kök salatalık var saksıda ve boyları 2 metreyi geçti nerdeyse ama meyve vermiyor sürekli çiçek açıyor ama geri döküyor ne yapmam gerekiyor

dongyul beğendi.
devgenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 18:30   #1147
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devgenc Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba ben yeni üye oldum benim balkonda 4 kök salatalık var saksıda ve boyları 2 metreyi geçti nerdeyse ama meyve vermiyor sürekli çiçek açıyor ama geri döküyor ne yapmam gerekiyor
Salatalıkların çiçekleri erkek çiçekler dişi çiceklerin olmadığını için dökülüyor benim düşünceme göre tohumunuz güzel değil o yüzden çok miktarda erkek çicek açıyor.

Tohumunuzu nerden aldınız?

Eski 29-06-2016, 11:37   #1148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Selam ve sevgiler,
Saksıda salatalıklarımın yapraklarında sarı benekler oluştu bazıları da yanmış gibi kuruyor. Meyveleri ise daha büyümeden, minicikken çiçeğiyle birlikte düşüyor! Her çiçekten çılız bir meyve çıkmaya çalışıyor ve ardından yarısı sarımtırak bir renk alarak 2 günde düşüyor. Bu ne tür bir hastalıktır? Mücadelesi nasıl yapılır (doğal mücadele, zehirsiz)?
Teşekkürler sevgiler
Elza

Elza-Ojalvo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 16:23   #1149
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Kırmızı örümcek ve mildiyö var.

Mildiyö için bakırlı ilaçlar kullanabilirsiniz organik tarımda kullanılabilir.

Eski 29-06-2016, 19:23   #1150
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Kırmızı örümcek için yine organik tarımda kullanılabilen sulandırılabilen kükürt kullanabilirsiniz. Aslında kükürtü mildiyö için de kullanabilirsiniz. Sorun yaygınsa ikisini karıştırabilirsiniz de.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 19:51   #1151
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Ucu kuruyan yaprağı elinizde tek deferde koparın. Yaprakların altına bakın, kahverengi veya yeşil böcekler vardır. Onlar için kovucu ilaç yapabilirsiniz. Forumda konusu vardı.

Kırmızı örümcek yaprakları sarartır, bu şekildeki gibi yeşil bırakmaz. Ayrıca mildiyö daha geniş başlar ve çoğalır.

Birde bitkilerin boğazlarına kadar toprak ve hayvan gübresi takviyesi yapın. Buradan çıkan kökler bitkiyi daha iyi besleyecektir.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 18:04   #1152
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Fotoğraflarla bir kaç bilgi ekleyeyim;

İlk 2 fotoğraf zararlıların yaptığı bir olay. Yaprağın belirli kısımlarını yedikleri için delikler uluşabiliyor. Ve yaprağın alt kısmında bu canlıları görmek mümkün. Aşırı olmadıkları sürece sorun yok, çoğalmalar olursa önlem almak gerekli.

3. fotoğrafta ise yapraktan gübreleme sonucu oluşan yanıklar. Yanıklar sadece yüzeysel ve alt kısıma işleme olmuyor. Bu genelde azotlu gübreleme sonrası hava sıcak ise olur. Gübrelemeyi erken veya geç saatlerde yapmakta yarar var.

Son 2 fotoğraf ise mildiyö hastalığına ait. 1-2 benekle başlayan hastalık nemli, sıcak ve puslu havada çok çabuk yayılır. Bugünlerde ki erken saatlerde oluşan çiğ ve arkasından gelen aşırı sıcaklar bu hastalığı ortaya çıkarıp yaymaktadır.

Name:  IMG_5833.jpg
Views: 1355
Size:  48.9 KB

Name:  IMG_5834.jpg
Views: 1319
Size:  40.1 KB

Name:  IMG_5863.jpg
Views: 1363
Size:  49.9 KB

Name:  IMG_5865.jpg
Views: 1315
Size:  48.3 KB

Name:  IMG_5866.jpg
Views: 1336
Size:  39.1 KB

kursun, oz26, kerkenez ve 6 kişi beğendi.
Eski 04-08-2016, 08:36   #1153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2016
Salatalık Gelişmiyor

Merhaba

20 gün önce 15 günlüğüne balkondan Saksılarımı başkası suladı geldiğimde toprakta azalma ve yapraklarda ve salatalık çiçeklerinde kuruma vardı. Toprak ekleyerek kuruyan dalları kestim.. dikkatli baktığımda bir iki dal da örümcek ağı vardı. Kırmızı örümcek için olan karışımı uyguladım kuruyan dalları kestim..

Bu süreçte bir kökte kurudu ve yeni çıkan dalların yaprakları anlayamadım şekilde farklılaşma oluyor ve kuruyor. Çicekler ya kuruyor **** tuttuktan sonra kuruyor Güneş yakmış denildi gölgeye aldım. Burası 40 - 45 derece sıcaklık oluyor ve balkon güneye bakıyor. akşamları güneş battıktan sonra toprak kuruysa suluyorum,

Yaprakların fotoğraflarını ekledim, sorun nedir?

http://i.hizliresim.com/YbnWrD.jpg

http://i.hizliresim.com/r9W8Mz.jpg

Acemi Tohum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 01:06   #1154
Ağaçsever

Muberra's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2016
Thumbs up

annemin tohumdan urettigi salatalik.boyunu da olctum 36 cm.uzerinde baska salatalik yok bizde bunu tohumluk birakmaya karar verdik.

Eklenen Resimler

Muberra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 01:16   #1155
Ağaçsever

Muberra's Avatar

ilk resme ekleyememistim.bu buyuklukte olmasi cinsiylemi yoksa bakim sartlariyla mi alakalidir?

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2016, 12:40   #1156
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muberra Mesajı Göster
annemin tohumdan urettigi salatalik.boyunu da olctum 36 cm.uzerinde baska salatalik yok bizde bunu tohumluk birakmaya karar verdik.

Tek meyve vermişse, o meyveden elde edeceğiniz tohumlardan çıkan fidanlar da aynı davranışı gösterecek. Bence daha fazla geç kalmadan koparın meyveyi akşama salataya katın

Muberra beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 12:47   #1157
Ağaçsever

Muberra's Avatar

gercekten mi.bizde daha sagilkli tohumlar verrir diye dusunmustukcahillik basa bela

Eski 11-09-2016, 19:21   #1158
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
çiçek bölgesinde gelişme geriliği

Yine salatalık yine ben . Bu salatalık yetiştiriciliği malesef başıma bela oldu. Bu sefer ki sıkıntımız meyvelerin çiçek bölgeside büyüme aniden duruyor ve huni gibi bir ürün ortaya çıkıyor.

Name:  20160904_134712.jpg
Views: 1578
Size:  78.1 KB
Name:  20160904_134725.jpg
Views: 1200
Size:  74.6 KB

Resimlerde görüldüğü gibi çiçek bölgesinde sararma olarak başlıyor ve meyvenin o kısmı artık gelişmiyor. Sap bölgesi ise gelişmeye devam ettiğinden konik ürünler ortaya çıkıyor.

Milla beğendi.
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2016, 09:21   #1159
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Yanmış hayvan gübresi ve su takviyesi yapın. Bitkinin bazı kökleri hasar görmüş olabilir, yaprakların o kadar solmaması gerekli. (Gübreleme yaptı iseniz bitki azot gübresini almakta zorluk çekiyordur.)

dongyul ve saleri beğendi.
Eski 12-09-2016, 16:22   #1160
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Yanmış hayvan gübresi ve su takviyesi yapın. Bitkinin bazı kökleri hasar görmüş olabilir, yaprakların o kadar solmaması gerekli. (Gübreleme yaptı iseniz bitki azot gübresini almakta zorluk çekiyordur.)
Sn İsmail bey. Cevabınız için teşekkür ederim. .

Bahçe uzakta olduğundan haftada 2 kez gidip sulayabiliyorum. Damla sulama , malç ve %55 gölgeleme filesi mevcut buna rağmen yinede sulama eksik kalıyor demekki.

Düzenleyen saleri : 12-09-2016 saat 16:22 Neden: ekleme
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 17:44   #1161
Yeni Üye

Aysgl-Bytk's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2016
Merhaba,

Salatalıklarım da 2 meyve bir anda hiç görmedim. Bu arada burada hiç arı yok ince bir fırça ile erkek çiçekten poleni alarak dişi çiçeğe bırakıyorum böyle yapmazsam dölleyici böcekler olmadığından meyve büyümüyor. Bir çiçeği döllediğim de o büyümeye başlıyor sonra aynı kökte daha çiçeği açmamış diğer salatalıklar sararmaya başlıyor. Bir kökte tohumluk olsun diye salatalık biraktım onu biraktığımdan beri bitki salatalık yapmayı bırakın yaprak bile çıkarmadı. Burda ki sorun besin yetersizliğimidir. 10 lt lik kaplara ektim sıvı solucan gübresi ile besliyorum.

Aysgl-Bytk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 19:40   #1162
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Tohumluk bırakılan kökte meyve tutumu çok zor olur. Özellikle ayrı kökler tohumluk olarak bırakılır ve o kökteki tüm meyveler koparılır. Böyle yapılmaz ise meyvenin içerisindeki tohumları gelişmez.

Siz yeterli gübre versenizde çiçek ve meyve tutumu olmayacaktır. Bu arada tek başına solucan gübresi hıyar bitkisi için yeterli olmayabilir. Ek olarak hayvan gübreside kullanın derim.

aslipilin beğendi.
Eski 16-09-2016, 23:47   #1163
Yeni Üye

Aysgl-Bytk's Avatar

Nazik ilginize teşekkürler İsmail Bey,
Solucan gübresinin tek başına yeterli olduğu yazıyor her yerde ama demek ki değilmiş. Birşey daha sormak istiyorum salatalığıda domates gibi derine ekebilirmiyiz? Daha fazla kök çıkarması için. Geçenlerde salatalıkların gövdeden köklendiğini gördüm üstünü toprakla örttüm. Bitkiyi gerçek yerine alırken biraz derine ekip bu köklenme olayını erkene alabilirmiyiz? Şöyle bir ihtimalde olabilir, bitki köklenmiyor da ben sulana sulana toprak aşağı sıkıştıkça açılan kökleri mi gördüm?

Eski 17-09-2016, 09:56   #1164
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Rica ederim. Benim denemelerinde hazır alınan gubrede başka bahçedeki ürünlerde ek gubresız etkili olmadı.

Bitkilerde boğaz doldurma işlemini 1-2 sefer yapabilirsiniz.

Tohumu ektiğini zaman ilk yapraklar belirli bir uzunluktan sonra çıkar. Fideyı yeni yerine aldığınız zaman fıdenın toprak seviyesine kadar çukur açıp dıkersınız.

Fide dıkımınden 2 hafta sonra ilk yapraklara kadar toprak doldurabilirsiniz. Buna boğaz doldurulması denir ve govdeden çıkan yeni kökler bu toprağa sarılır.

Dikkat etmeniz gereken tek nokta bitkinin ilk yaprağını kesinlikle geçmeyin. Toprak doldurma seviyeniz o yapraklardır.

Eski 18-09-2016, 00:19   #1165
Yeni Üye

Aysgl-Bytk's Avatar

Çok teşekkürler İsmail Bey kolay gelsin..

Eski 22-09-2016, 19:17   #1166
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Geçen yıl ilk defa hıyar yetiştimeyi denedim,ziratçiden bir tohum aldım.Hıyar bir uzadı bir çiçekledi anlatamam ama gel görki bir hıyar alamadım ne yaptıysam olan bizim sinir sistemlerimize oldu.Bu yıl etkinlikte sayın Aleydi den aldığım tohumdan ektim büyük bir kaba ama iki üç çeşit hıyar diktim,diğerlerinden gene alamadım ama Aleydinin hıyardan iki tane güzel hıyar aldım.

Acaba bir yılda iki sefer ürün alabilirmiyim diye temmuz sonlarında Aleydi den aldıklarımdan iki tohum daha ektim,deneme amaçlı olduğu için bir buçuk litrelik küçük bir saksıya ektim.Birisi çimlendi büyüdüde,ve şuanda mükemmel görünüyor eyer üstündeki hıyarları büyütürse şok olacağım.

Koyduğum resim iki gün öncenin 6 hıyar görünüyor şu an 8 hıyar oldu sadece en alttaki bir tanesi sarardı yoksa 9 taneydi.Bu kadar küçük saksıda bu kadar hıyar veriyorsa büyük saksıda nasıl olur düşünemiyorum
Bu seferki saksıda baya değişik katkılar var ama bilmiyorum onların etkisi mi oldu.Solucan gübresi var ,koyun gübresi var,yarasa gübresi var(yarasa gübresini meyve bağlamada baya etkili diyorlar)

İlk resim geçen seneki ziraatten aldığım,ikinci ve üçüncü bu sene Aleydinin hıyarlardan aldıklarım,son resimde temmuzda ektiğim Aleydi den aldığım.Aleydi nin hıyarlar çok çiçeklemiyor az gösteriş çok iş yani

Bu arada sayın Aleydi ye teşekkürlerimi sunuyorum.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 20:15   #1167
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
... Aleydinin hıyardan iki tane güzel hıyar aldım.
...
Acaba bir yılda iki sefer ürün alabilirmiyim diye temmuz sonlarında Aleydi den aldıklarımdan iki tohum daha ektim...

2 salatalık tüm yaz yetti mi size ki sonbahara da ektiniz

Haftalarca uğraş dur elde var 3-5 salatalık Ben yaz başı kökledim buradaki salatalığı, bir daha da saksıda salatalık yetiştirmem diye düşünüyorum. Onun saksısına süs bitkisi diktim, hiç olmazsa çiçeği için yetiştiriyorum

erkanbey beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 20:34   #1168
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Tek saksıya bir salatalık diksem iki tane ile kalmazdı o yüzden ikinciyi denedim.Bir iki sene deneyip bakalım ne kadar olabiliyormuş balkonda.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2016, 15:18   #1169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Yine salatalık yine ben . Bu salatalık yetiştiriciliği malesef başıma bela oldu. Bu sefer ki sıkıntımız meyvelerin çiçek bölgeside büyüme aniden duruyor ve huni gibi bir ürün ortaya çıkıyor.

Eklenti 627323
Eklenti 627324

Resimlerde görüldüğü gibi çiçek bölgesinde sararma olarak başlıyor ve meyvenin o kısmı artık gelişmiyor. Sap bölgesi ise gelişmeye devam ettiğinden konik ürünler ortaya çıkıyor.
bu tür şekil bozuklukları ağırlık olarak azot ve kısmende olsa potasyum eksikliğinden kaynaklanır.

saleri beğendi.
somara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 18:57   #1170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Salatalık Yetiştiriyorum 2017

Merhaba arkadaşlar bu sene bu işe gönül verdim ve ilk meyveyi almak istiyorum.tabi acemilik de olduğu için bazı engeller çıktı .sizden yardım etmenizi istiyorum
evet ilk sorunum.
Name:  20170421_155421.jpg
Views: 851
Size:  32.3 KB
bu fideyi pazardan 1 hafta önce 1 tlye aldım.sonrasında böle kurumaya başladı.
2.sorunum:
Name:  20170421_155459.jpg
Views: 940
Size:  44.3 KB

buda tohumdan yetişdirdiğim salatalık.bunun cinsini ve yaprakların yanında uzun bişey çıkmış merak ediyorum ne yapmam lazım bide fide büyürken ince oldu sonradan kalınlaşırmı yoksa boşamı emek veriyorum.cevaplarsanız sevinirim

Eklenen Resimler

Mustafa600 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024