agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni230Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2019, 09:24   #61
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
İşin açığı özel bir çabam olmadı ve hiç suda bekletmedim.

Kilitli ufak poşet içerisine bir parça tuvalet kağıdı koydum. Hafifçe az miktar su koydum(kağıdı ıslattım). Poşetin ağzını kitleyip kalorifer üstünde beklettim. 2-3 gün sonra ufak ufak sitillendiklerini gördüm - hafif küflenme emareleri görünce - alıp saksıya toprak içine diktim. Geçen gün baktığımda sanırım 2 tanesi yaprak çıkarmıştı. Yaptıklarım bunlar.

TCM ve siflera12 beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 09:44   #62
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ben de hepsinden ortaya karışık yapayım en iyisi, iki tam gün suda bekleteyim, bir gün nemli kağıdın içinde ondan sonra torfa atayım.

Peki sizde çimlenme oranı nasıl oldu.

AkisSoftware beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 10:06   #63
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben de hepsinden ortaya karışık yapayım en iyisi, iki tam gün suda bekleteyim, bir gün nemli kağıdın içinde ondan sonra torfa atayım.

Peki sizde çimlenme oranı nasıl oldu.
Valla daha sonrasında bakmadım. Saksının üstüne poşet geçirip nemli şekilde bıraktım. Akşama bakarım durumu yazarım. Zaten fazla tohum yok. Hepsi çimlense bari

Ebay üzerinden tohum araştırıyorum. Baya bir çeşidi varmış

Link

Bu sene çok miktarda ekmeye çalışacağım tohum temin edebilirsem.

Jezebel beğendi.
Eski 07-03-2019, 10:34   #64
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Aksilik olmazsa seneye bende de tohum bol olur, bu sene fazla yoktu, bir de tüketime gidince

AkisSoftware beğendi.
Eski 08-03-2019, 02:55   #65
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Aksilik olmazsa seneye bende de tohum bol olur, bu sene fazla yoktu, bir de tüketime gidince
Geçen seneden arkadaşlar vardı hala bir miktar elimde. Belki tekrar denerim. Ama diğer sene kurtuluşları yok elimden kesinlikle .

TCM beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 10:19   #66
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Bendeki topalağın yumruları böyleymiş fındık otu diyor yabancılar

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chuckybebek79 beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 10:22   #67
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Bendeki topalağın yumruları böyleymiş fındık otu diyor yabancılar

Sanırım bu başka bir tür. Yer bademi resimdeki gibi.

Ebay üzerinde satanlar var. Halledebilirsem alacağım oradan.

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2019, 10:25   #68
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Sanırım bu başka bir tür. Yer bademi resimdeki gibi.

Ebay üzerinde satanlar var. Halledebilirsem alacağım oradan.
Bendeki yer bademi değil yer bademiyle aynı familyadan ama başka bir tür Bendekinin hem yumruları hemde tohumları yenilebiliyormuş
Yer bademi ( Cyperus Esculentus )
Topalak ( Cyperus Rotundus )

Düzenleyen siflera12 : 08-03-2019 saat 11:46
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 21:35   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2019
Alıntı:
Ne için tavsiye istiyorsunuz anlayamadım?
Ekimi, sulaması vb. detaylar olur. Sonra çimlendirmesi olur. Yani ince noktalar neler chufa yetiştirmede?

Fooden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 22:41   #70
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fooden Mesajı Göster
Ekimi, sulaması vb. detaylar olur. Sonra çimlendirmesi olur. Yani ince noktalar neler chufa yetiştirmede?
İki gün suda ıslatıp tek tek beyaz plastik bardaklara torf-perlit karışımının 1-1,5 cm. altına ekin bence. Nemini kaybetmesin, standart ekim prosedürü yani. Köklerinin bardağı sardığına emin olduğunuzda da toprağa aktarırsınız. Üç kez yetiştirdim yanılmıyorsam ve hastalığını görmedim.

Eski 14-03-2019, 07:57   #71
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Valla daha sonrasında bakmadım. Saksının üstüne poşet geçirip nemli şekilde bıraktım. Akşama bakarım durumu yazarım. Zaten fazla tohum yok. Hepsi çimlense bari

Ebay üzerinden tohum araştırıyorum. Baya bir çeşidi varmış

Link

Bu sene çok miktarda ekmeye çalışacağım tohum temin edebilirsem.

eBay PayPal sorununu nasıl düşünüyorsunuz?
Benim Alman Postbankta hesabım var ona rağmen çözüm üretemedim

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 08:19   #72
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
eBay PayPal sorununu nasıl düşünüyorsunuz?
Benim Alman Postbankta hesabım var ona rağmen çözüm üretemedim
Çok basit. Aldığınız ürünler yasal olduğu sürece ben size bir mail adresi vereceğim. O mail adresindeki kişiyle skype üzerinden görüşeceksiniz. Alacağınız ürünlerin linklerini atıyorsunuz. O sizin yerinize alım yapıyor. Aldığınız ürünlere ilaveten 10TL(ON TL) para ödüyorsunuz(fazladan - hepsine tek ücret) ve ürünü almış oluyorsunuz.

Bu kadar

Jezebel beğendi.
Eski 26-03-2019, 20:45   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2019
Alıntı:
İki gün suda ıslatıp tek tek beyaz plastik bardaklara torf-perlit karışımının 1-1,5 cm. altına ekin bence. Nemini kaybetmesin, standart ekim prosedürü yani. Köklerinin bardağı sardığına emin olduğunuzda da toprağa aktarırsınız. Üç kez yetiştirdim yanılmıyorsam ve hastalığını görmedim.
Teşekkür ederim

Fooden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2019, 15:54   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Geçen yılın tohum paylaşım etkinliğinden aldığım yumruları doğrudan toprağa ekmiştim ve 10 kadar yumrudan 4 tanesi çimlenmişti. Gelişen bitkilerden bir avuç kadar yumru elde ettim. Bir tanesinin tadına bakıp diğerlerini kurutarak sakladım. Mayıs ayında altlarına delik açtığım plastik bardaklara torf doldurup yumruları bu bardaklara ektim. Bardakları su dolu bir başka kaba oturttum ve torfun nemli kalmasına dikkat ettim. Bu defa %70 civarında bir çimlenme oranı yakaladım. Çimlenme gerçekleştikten sonra bahçemdeki ufak bir adaya naklettim. Şu anda oldukça sağlıklı görünüyorlar. Eğer tahmin ettiğim gibi olursa önümüzdeki paylaşım etkinliğinde dağıtabilecek kadar yumru elde etmiş olacağım. Bu arada sayın TCM'ye teşekkür etmezsem ayıp olacak. Çok teşekkürler.

TCM ve its_just_a_ride beğendi.
akmon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2019, 08:17   #75
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Ben başka bir bitkinin dibine ekmiştim.
Baya güzel çimlendi ve çok dekoratif görüntü elde ettim.
Artık söküp tadına bakma zamanı geldi mi?

TCM beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2019, 22:42   #76
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Ben başka bir bitkinin dibine ekmiştim.
Baya güzel çimlendi ve çok dekoratif görüntü elde ettim.
Artık söküp tadına bakma zamanı geldi mi?
Ne kadar cok durursa o kadar iyi. Sizin oralar sicak belkide bitki cok kok yapmistir. 1-2 adet sokup duruma gore devam edersiniz...

Ben bir kac ay sonra sokecegim

Jezebel ve TCM beğendi.
Eski 15-09-2019, 12:45   #77
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yapraklar solmaya kurumaya başladıysa olgunlaşmaya başlamıştır. Bence tamamen yaprakların kurumasını bekleyin, nasılsa toprak altında olduğu için yumrular için sıkıntı olmayacaktır. Toprak üzerindeki yapraklardan kendi adıma yastık yapmayı düşünüyorum bu kez. Çok rahatlattığını okumuştum

Zekoş ve Jezebel beğendi.
Eski 15-09-2019, 14:05   #78
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Benim yer bademleri de konuda boy göstermezse olmazdı Islatıp yaklaşık 15 gün ekmeyi unuttugum ve firesiz çimlenenler..bazen bu tohumların gözlerinin içine bakmıcaksın arada iskence yapacan ki nasıl çimleniyorlarSaka bi yana tabi bilerek yapılmıs degil ama sonuca bende hayret ettim
Sn.TCM sizi kıskanıp bende yastık doldurcam 10 -15 kök ne doldurursa artik

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Jezebel, Yenisu, Muda ve 1 kişi beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2019, 21:37   #79
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Benim yer bademleri de konuda boy göstermezse olmazdı Islatıp yaklaşık 15 gün ekmeyi unuttugum ve firesiz çimlenenler..
15 gün suda mı kaldılar dediniz.. Bizim atmadığımız takla kalmadı; geçen sene suda çok beklettik, bu yıl bir arkadaş 'sıcak sever' deyince fırına koyduk % 75 bile yapamadık % 100 yapanı da duymadım sizden başka, bu sayfanın başına resminizi asmalılar..

Akşam üzeri bahçedeydik, kedi herhalde kökün birini eşmiş bir karış kadar, bir kaç yumruyu sevmemiş ki öylece bırakmış..

Zekoş beğendi.
Eski 15-09-2019, 22:19   #80
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bu sene yurt disi menseili olanlardan istedigim gelistirmeyi yapamadim. Yurt icinden aldiklarimin gelisimi cok iyi gorunuyor. Sonucu 1 aya kadar gorecegiz insallah.

TCM beğendi.
Eski 15-09-2019, 22:37   #81
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.TCM bence madalya takmalılar Çünkü evvelki senede aynı basarıyı yakaladim.O zaman unutkanlik yoktu 2 gün ıslı kalmıslardı.Gecen sene direk ekim yaptim yine kolay cimlendiler..Yer bademinden yana şanslıyım galiba😉

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2019, 00:08   #82
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bu sene yurt disi menseili olanlardan istedigim gelistirmeyi yapamadim. Yurt icinden aldiklarimin gelisimi cok iyi gorunuyor. Sonucu 1 aya kadar gorecegiz insallah.
Çimlendiler de mi gelişmediler?

Eski 16-09-2019, 10:27   #83
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Çimlendiler de mi gelişmediler?
Çimlendirmede sorun yaşamadım hiç. Lakin doğal olarak bazı yumrular çürümüş olabiliyor. Suya koyup, yere batanları dikmek gerekiyor.

Tatil nedeniyle memlekete gitmiştik anahtarı komşuya vermiştik. Sulamama azizliğine uğradılar. Geç sulamışlar bu yüzden kurumuşlar...

TCM beğendi.
Eski 07-11-2019, 16:22   #84
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bu sene bahçe avluda yer bademi ile epey haşır neşir olduk diyebilirim. Benimkisi yetiştiricilikten çok deneme yanılma ile en iyi sonuca varabilmek. Tabii ki kendime göre. Sonuçlar her ne kadar istatiksel olarak anlam ifade etmese de belki birilerinin işine yarar.

84 lü viyole ekimle başlayan süreci şu şekilde özetleyebilirim;

Ekim zamanı nisan ortası,
İlk çimlenme 39 tane ile iki hafta içinde. Daha sonra devam eden düzensiz çimlenme 71 adede kadar çıktı. Yani hep bilindiği üzre çimlenme yüzdesi çok düşük değil fakat çok düzensiz. Ekimden yaklaşık iki ay sonra bile çimlenenler vardı.
84 rizomun 71 i filizlendi, gerisi ne oldu? 7 tanesini hiç bir halt olmadan geri çıkardım, 6 tanesi de çürümüş.

Filizlenen cuffalar,
Kum, kompost, yaprak çürüntüsü az miktarda elenmiş bahçe toprağına dikilmek suretiyle 8 litrelik saksıya bir adet

Kum, kompost içine içine dikilmek suretiyle 50 litrelik saksıya 13 adet

Sadece elenmiş bahçe toprağına 8 litrelik saksıda 1 adet

Sadece kompost içine 50 litrelik saksıda 13 adet

Sadece yanmïş ahır gübresi içine 50 litrelik saksıya 13 adet

Sadece cocopeat içine 50 litrelikmsaksıya 13 adet

Sadece kum , kompost ve pomza içine 17 adet dikildi.

Her biri aynı ortamda bulunup aynı zamanda sulanıp sadece gübre şerbeti verildi. Yedi aylık bir süreçten sonra geçen hafta itibarıyla tüm üst aksamları sarardı. Ve tek tek sayılmak suretiyle şu sonuca varıldı.

En kötü sonuç sadece cocopeat içine dikilen cuffalardan alındı. Halbuki ortam en gevşek diye en fazla bel bağladım da buydu. Hasat miktarı toplam 76 adet. Ayrıca tüm ortamlarda tel kurdu nedeniyle zayi olan rizomlar da var, bunları dışarda tutuyorum. Rizom iriliği orta, tohumluk orta düzeyde. Ayrıca rizomlar bu büyük saksınin hemen 20/25 santim derinliğindelerdi. En diplerde hiç rizom yoktu. Dolayısıyla bitkinyüzlek alanda rizom yapıyor.

Sadece ahır gübresinden 114 adet. Yumru büyüklüğü orta, tohumluk olarak ayrılan miktar fazla. Yani yumrular yeterince büyüyememiş.

Sadece kompost içerisinde olandan 62 adet, yumrular iri tohumluk az.

Sadece kum, kompost ve pomza içinde olandan 154 adet. Yumrular iri tohumluk miktarı normal.

Sadece elenmiş bahçe toprağına dikili bir adet cuffadan alınan rizom sayısı 113.. Yumrular orta büyüklükte, tohumluk fazla..

Ve son olarak sadece kum, yaprak çürüntüsü, kompost ve elenmiş bahçe toprağına dikilen 8 litrelik saksıdan çıkan rizom sayısı 182..
Rekor bunda oldu. Kim bilir saksı daha büyük olsaydı sonuç ne olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Yumru büyüklü en iri olanlar da bunlar oldu, tohumluk yok denecek kadar az.( tohumluk diye tabir ettiğim çok küçük olup yemeye tenezzül etmediğimiz rizomlar)
Sonuç, bitkide filizlenme ( yabancı bir kaynakta kabuğundaki bir maddeden dolayı çimlenme engeli olduğu yazıyordu) çok düşük oranda değil ama çok düzensiz zamanlamada gerçekleşiyor. Ayrıca bu bitki rahatına çok düşkün. Öyle yaninda başka bir şey olmayacak tek başına geniş yer istiyor.

Bu süreç şöyle tamamlandı, tüm iri yumrular seçilip kurutulmaya bırakıldı. Hanım ve oğlan zaten bunlara rezerv koymuştu. Çok kuçuk olanlar tohumluğa ayrıldı. Şimdi etkinlikte payımıza düşerse bal yumru ve sarı şekeri heyecanla bekliyoruz

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2019, 21:57   #85
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Lonicera; mükemmel paylaşım olmuş, emeğinize sağlık..Benimkiler bu sene yumru vermedi, aralarında 45-50 cm.mesafe vardı, yanında patates, karpuz vardı onlarda sorun olmadı. Çözemedim olayı, artık ben de @ AkisSoftware den gelecek arkadaşları bekliyorum belki tohumlarda sorun vardı, oysa en büyüklerini ayırmıştım, sizin gibi küçükleri mi ayırsaydım acep

Eski 08-11-2019, 04:44   #86
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
@ Lonicera; mükemmel paylaşım olmuş, emeğinize sağlık..Benimkiler bu sene yumru vermedi, aralarında 45-50 cm.mesafe vardı, yanında patates, karpuz vardı onlarda sorun olmadı. Çözemedim olayı, artık ben de @ AkisSoftware den gelecek arkadaşları bekliyorum belki tohumlarda sorun vardı, oysa en büyüklerini ayırmıştım, sizin gibi küçükleri mi ayırsaydım acep
Bahçenizden takip ettiğim kadarıyla oldukça seyrek dikim yapıyordunuz her yıl. Herhangi bir yerde bilgisine rastlamadım ama şaka maka belki de tesbitiniz doğrudur. Sarımsaktakinin tam aksine en küçük olanlar daha iyi sonuç veriyordur belki de...( durun ben bunu bir not alıp hanımın büyük cuffalardan araklayıp seneye şahitleme yaparak dikeyim)
Ha belki kimbilir kayınpederinizin de ahı tutmuş olabilir, bir sezon yabancı ot diye söktüğünü ,sizi görünce yerine tekraradan gömdüğünü hatırlıyorum da. Artık adamcağızı nasıl korkuttuysanız

TCM ve AkisSoftware beğendi.
Eski 08-11-2019, 07:04   #87
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Sayin Lonicera üstad bu konuda master gibi bir yazi yazmissiniz masallah. Benim dusunceme gore sayin Tcm'nin urunlerinin az verim vermesi yumru sorunu da olabilir. Benim ektiklerim hem iyi cimlendi hem de gür ciktilar. Sorun olarak toprak sertligi ve sık dikimim oldu. Sene ekebilirsem kum tarzinda bir toprakta deneme yapacagim.

Boyle detayli bir yazi icin tesekkurler

Lonicera ve TCM beğendi.
Eski 08-11-2019, 09:15   #88
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
...
Sadece kum , kompost ve pomza içine 17 adet dikildi.
...Sadece kum, kompost ve pomza içinde olandan 154 adet...
17 taneyi tek bir yere diktiniz ve kök başına 154/17=9 tane mi verdi. Yoksa ortalama 17 şer tane olup ta toplam kum içine diktiklerinizden 154x17=2.600 tane yumru mu aldınız.

Kayınpederimin yaptıkları bini aştı, ömürler görün emi, iyi hatırlıyorsunuz, sanırım ilk ektiğim yıldı, evin önüne gözümün önüne dikmiştim viyolden (bardaktan) çıkardığım fideleri. Baktım sıra başındaki sararmış, itiraf etti bizimki 'ot sanıp yoldum ben onu da dibindeki perliti görünce geri yerleştirdim' diye

Sizin fideleri mayısta toprakla buluşturmuştuk, çoğunu kayınpederle diktik. Geçen haftasonu bizimki eline almış büyük orak (azrailin elinde olanlardan) bahçenin kenarındaki büyük otları biçiyor. Dikkat et dedim 'kenarda beraber diktiğimiz arkadaşlar bizden biliyorsun onları da arada götürmeyesin'... Neyse etrafına kargılarla işaretleyerek zor kurtardım elinden. Bu arada sizin arkadaşların kimisi doğdu büyümez, neredeyse diktiğimiz gibi duranlar var. 12 taneydi, sanırım bir kaçı etrafındaki otlarla mücadeleye dayanamadı, bir ahududunun tadına baktık muhteşemdi. Bu hafta sonu hepsine tek tek bakıp rapor vereyim.

Bu arada, eski defterleri ortaya dökerek kayınpederimle aramı açamazsınız, bi tanedir o, arada olabilir baĞzı şeyler, o kadar çatlak su kaçırmaz.

Lonicera beğendi.
Eski 08-11-2019, 18:34   #89
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
17 taneyi tek bir yere diktiniz ve kök başına 154/17=9 tane mi verdi. Yoksa ortalama 17 şer tane olup ta toplam kum içine diktiklerinizden 154x17=2.600 tane yumru mu aldınız.

Kayınpederimin yaptıkları bini aştı, ömürler görün emi, iyi hatırlıyorsunuz, sanırım ilk ektiğim yıldı, evin önüne gözümün önüne dikmiştim viyolden (bardaktan) çıkardığım fideleri. Baktım sıra başındaki sararmış, itiraf etti bizimki 'ot sanıp yoldum ben onu da dibindeki perliti görünce geri yerleştirdim' diye

Sizin fideleri mayısta toprakla buluşturmuştuk, çoğunu kayınpederle diktik. Geçen haftasonu bizimki eline almış büyük orak (azrailin elinde olanlardan) bahçenin kenarındaki büyük otları biçiyor. Dikkat et dedim 'kenarda beraber diktiğimiz arkadaşlar bizden biliyorsun onları da arada götürmeyesin'... Neyse etrafına kargılarla işaretleyerek zor kurtardım elinden. Bu arada sizin arkadaşların kimisi doğdu büyümez, neredeyse diktiğimiz gibi duranlar var. 12 taneydi, sanırım bir kaçı etrafındaki otlarla mücadeleye dayanamadı, bir ahududunun tadına baktık muhteşemdi. Bu hafta sonu hepsine tek tek bakıp rapor vereyim.

Bu arada, eski defterleri ortaya dökerek kayınpederimle aramı açamazsınız, bi tanedir o, arada olabilir baĞzı şeyler, o kadar çatlak su kaçırmaz.
Toplam 154 tane alabildim. 2600 ü görsem herşeyi söker cuffacı olurdum kesin. Yine herkese tavsiyem bu bitki neredeyse tüm bitkilerin de bayıldığı gibi kompost veya yaprak çürüntüsüne bayılıyor. Gel gör ki bu iki malzeme de civarda ne kadar tel kurdu, manas vb. varsa kendine çekiyor( varsa tabii)

Fidelerden ağır büyüyenler olabilir, özellikle saskatoonlar... Ölmeyenlerle yola devam edersiniz artık. Ayrıca istediğiniz olursa elimde de varsa telafi ederiz , hiç merak etmeyin.
Yaşasın kayınpederler....

TCM beğendi.
Eski 08-11-2019, 18:39   #90
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Sayin Lonicera üstad bu konuda master gibi bir yazi yazmissiniz masallah. Benim dusunceme gore sayin Tcm'nin urunlerinin az verim vermesi yumru sorunu da olabilir. Benim ektiklerim hem iyi cimlendi hem de gür ciktilar. Sorun olarak toprak sertligi ve sık dikimim oldu. Sene ekebilirsem kum tarzinda bir toprakta deneme yapacagim.

Boyle detayli bir yazi icin tesekkurler
Sanırım direk toprağa ekim yapıyorsunuz. Kumun içine kompost veya yaprak çürüntüsü de ekleyin, şahitleme yapıp farkı görün. Tabii bize de gösterin.

Elinizde kompost veya yaprak çürüntüsü yoksa şimdilerde dökülen yaprakları toplayıp bir çukura kumla beraber gömün. Bir de kerteriz alın veya bir işaret koyun. Dikim zamanına kadar hazır olur. Sonucu gördükten sonra tekrar konuşalım

TCM ve AkisSoftware beğendi.

Etiketler
chufa, tigernut, yerbademi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024