agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2006, 22:16   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alçak Plastik Tünellerde Turfanda Sebze Yetiştiriciliği

ALÇAK PLASTİK TÜNELLERDE TURFANDA SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİ

Yrd. Doç.Dr. Nusret ÖZBAY Prof.Dr. Gülat ÇAĞLAR

Kahramanmaraş Sütcü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi
Bahçe Bitkileri Bölümü Tel: 223 7666 (dahili 384 ve 223)
E-mail: caglarg@ksu.edu.tr ve nozbay@ksu.edu.tr

Bölgemizde yapılan açıkta sebze yetiştiriciliğinde sebze fideleri tarlaya Nisan ayının son haftalarında çıkartılmakta; hasat ise Haziran sonu ya da Temmuz ayında başlayabilmektedir. Bu dönemde ise, hem fiyatlar oldukca düşmekte ve üretici beklediği karı sağlayamamakta hemde aşırı yaz sıcaklıkları yüzünden verim seviyesi oldukca kısıtlanmaktadır.

Bölgede Haziran - Eylül ayları arasında görülen aşırı sıcaklıklar bitkilerde tozlanma ve döllenme bozukluklarına yol açmakta ve bunun sonucunda verım düzeyi düşmektedir. Oysa fazla tesis ve ısıtma masrafı olmadan alçak plastik tüneller kullanılarak hasat dönemini erken başlatarak yaz sıcaklıklarının bitkiler üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak, verimliliği arttırmak mümkündür. Halen Türkiye'de 22000 ha alanda alçak plastik tunellerde turfanda sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Name:  1a.jpg
Views: 16998
Size:  12.0 KBName:  1b.jpg
Views: 17331
Size:  8.0 KB

Alçak Plastik Tünel Nedir?

Alçak plastik tuneller; bitki sıraları üzerine, yarım daire kesitli yerleştirilmiş iskeletlerin üzerinin yumuşak plastik örtülerle örtülmesi sonucu elde edilen vasıtalar olup, bir çok sebzenin turfanda olarak yetiştirilmesi için idealdir (Şekil 1). Genelde iskelet olarak galvanize teller kullanılır. Bununla birlikte sert plastik borular, aliminyum çubuklar, bambu veya söğüt dallarının kullanıldığı alçak plastik tünel örnekleri de vardır. Bu materyaller daha çok hava şartlarının uygun olduğu; özellikle rüzgar şıddetinin az olduğu yerlerde kullanılır. Alçak plastik tünel yapımında kullanılan örtü ise 0.05 - 0.15 mm kalınlığındaki polietilendir. İhtiyaca göre plastik delikli ya da deliksiz olabilir.

Tünellerin Kurulması

Tüneller doğu-batı yönünde, tünel içerisinde ekim için açılan sıraların ise kuzey-güney yönünde düzenlenmesi gerekmektedir. Öncelikle tünel iskeleti olarak kullanılacak 5 mm veya 8 mm kalınlığındaki galvanize teller, toprak üzerinde 60 cm yarı çaplı bir yarım daire oluşturabilmesi ve uçlarından 30 cm'lik kısımlarının toprağa gömülebilmesi için, 250 cm boyunda kesiliriler.

Bölgemiz rüzgarlı olduğu için 8 mm lik tellerın kullanılması daha uygundur. Bu kesilen iskelet tellere bir düzenek yardımı ile 60 cm yarı çaplı daire şekli verilir. Bu teller yastıklar üzerine 1 m ara ile yerleştirilir. Tünellerin uzunluğu ihtiyaca göre ayarlanabilir. Daha sonra bu iskeletlerin en üst noktalarından bir ip ya da telle bağlanması gerekir.

Bağlama işlemi, iskeletler arasındaki mesafeyi korumak, iskeletlerin yatmasını önlemek ve iskelet üzerine gerilen plastik örtünün düzgün durmasını sağlamak amacıyla yapılır. Bundan sonra tünel üstünün örtülmesi işlemine geçilir. 60 cm yükseklik ve 120 cm genişliğindeki bir tünel için 225 cm eninde plastik örtüye gereksinim vardır. Bir alçak tünel için gerekli plastik örtü miktarı kullanılacak olan örtünün kalınlığına göre değişir. Örneğin 240 cm genişliğinde, 0,125 mm kalınlığındaki 1 kg plastik 4 m uzunluğundaki bir tünel için yeterlidir.

50 m uzunluğunda, 1,20 m genişliğindeki bir alçak plastik tünel yapımı için gerekli olan malzemeler:

* 80 kg 8 mm'lik demir
* 14.05 kg 0,150 mm kalınlığında plastik örtü
* 1 makara naylon iplik
* 4 adet tahta veya demir kazık

Name:  alcakpilastiktunel.jpg
Views: 17799
Size:  13.8 KB
Şekil 1. Alçak Plastik Tünel

Tünel Altına Ekim- Dikim

Tünel kurma işleminin ekim-dikimden en az 2-3 hafta önce tamamlanması gerekir. Böylece ekim dikime kadar tünel altı toprağı ısınmış olur. Tünellerde genelde domates, hıyar, karpuz, kabak gibi sebzelerde fide dikimiyle, fasulye gibi sebzelerde tohum ekimiyle başlatılır.

Sebzelerde erkencilik bakımından fidelerin alçak plastik tünellere en uygun dikim zamanı bölgemiz için 15 - 25 Mart tarihleri arasıdır. Böylece alçak plastik tüneller kullanılarak hasat döneminin 1-1.5 ay öne çekilebilmesi mümkündür.

Ekim-dikimden sonra tüneller zaman zaman havalandırılmalıdır. Bu havalandırma işlemi, tünel içi sıcaklığını ayarlamak ve yaş olan tünel altı toprağını kurutmak amacıyla yapılır.

Kaynak

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 19:27   #2
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Bursa'da çok yaygındır bu tüneller. Biz her türlü fidemizi bu tünellerde hazırlarız....

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2007, 12:27   #3
Yeni Üye

tekirdağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
erken fide yetiştirerek ve fideleri önceden toprağa dikerek erkencilik sağlarız.....erkencilik için muhteşem

tekirdağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 07:56   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Ben bu tünelde biber fidesi yetiştirmek istiyorum .Fakat sulama nasıl yapılıyor bu tünellerde işin içinden çıkamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.Ayrıca toprağın üst kısmına torf toprağıda koymayı düşünüyorum.Rutubetli tutsun diye uygun olur mu ?

Düzenleyen ertugrulgazi : 08-01-2008 saat 07:59 Neden: yazım yanlışını düzeltmek için
ertugrulgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 19:46   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2008
fideler yetişti , biberler yetişti , çokta güzel oldu.emeği geçen herkese teşekkür ederim.

ertugrulgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 16:10   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2009
ok iyi fikir

berzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 22:42   #7
Ağaçsever

sadocan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
sayın ertuğrel gazi bu tünellerde ısıtma sistemide varmı gerekli olduğu zaman nasıl bir sistem kullanılmalı pratik ve hesaplı olarak

sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 19:39   #8
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadocan Mesajı Göster
sayın ertuğrel gazi bu tünellerde ısıtma sistemide varmı gerekli olduğu zaman nasıl bir sistem kullanılmalı pratik ve hesaplı olarak
arkadaşımız alıntı yapmış burda. kablo ısıtıcı rezistans veya ona benzer su geçirmeyen ürünler küçük seralar için uygun olur.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 19:40   #9
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
20 martta domates dikimine başladık. ertesi gün örtü çekme işlemlerini yaptık.

Eklenen Resimler

Murat Uysal beğendi.
dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 19:44   #10
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

plastik çubuklar 60 cm. elyaf örtünün eni 75cm.

Eklenen Resimler

Murat Uysal beğendi.
Eski 22-03-2011, 19:49   #11
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

saat 14 te bitmesi gereken iş acemiliğimiz yüzünden 17 de ancak bitti. hatta örtünün kenarlarını kapatmak da yarına kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2011, 20:01   #12
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
plastik çubuklar 60 cm. elyaf örtünün eni 75cm.
Waow ne büyük araziye dikim yapmissiniz sn. Dermana Allah bol bol ürünler versin ins.

seyma30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 20:22   #13
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

9 dekar tarla. bu sene böyle bir deneme yaptık.

Eski 14-05-2011, 22:10   #14
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

bugün ilk sulamayı yaptık.

Eklenen Resimler

Milla ve dongyul beğendi.
Eski 14-05-2011, 22:15   #15
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

ve ürünler.......

Eklenen Resimler

Eski 16-08-2011, 14:27   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2011
iyi günler
öncelikle alçak tünel resim paylaşımınız için teşekkürler.
biz çilekte alçak tünel yapmayı düşünüyoruz.
Sizden ricam..
daireler 60cm o tamam
ara mesafe 1m

bu kullandıgınız naylonun ne olması daha iyi olur..ve bu naylonu nereden temin edebiliriz.Ne genişlikte olursa yağmurda falan sızdırma yapmaz..Bursa bize yakın yalova da üretim yapmaktayız..

cevaplarınızı bekliyorum...

koruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 12:26   #17
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Plastik tunel kurarken ruzgarin atmamasi icin nelere dikkat edilmeli? plastik nasil nereye tutturulur? uzerine toprakmi atilir?

dongyul beğendi.
karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 08:59   #18
/

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karamanliali Mesajı Göster
Plastik tunel kurarken ruzgarin atmamasi icin nelere dikkat edilmeli? plastik nasil nereye tutturulur? uzerine toprakmi atilir?
Bu sorunuza yanıt üst satırlarda vardı.

Alıntı:

Tünellerin Kurulması

Tüneller doğu-batı yönünde, tünel içerisinde ekim için açılan sıraların ise kuzey-güney yönünde düzenlenmesi gerekmektedir

Murat Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 21:14   #19
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Peki arkadaşlar tohumun çimlenmesi ve büyümesi esnasında hiç sulama gerekmiyor mu.Bu işlem yan karıklardan mı hallediliyor...

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 21:44   #20
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Bu sitede yeni gördüğüm ancak en önemli konulardan biri bence tünel sera ile erken ürün yetiştirmek. Maalesef biraz sönük kalmış bu yöntemle ürün elde ettiğinizde göreceksiniz ki yararının ne kadar büyük olduğunu ve sizde bana hak verirsiniz bu konunun sönük kalmaması gerektiği hakkında...^^

Genelde küçük tüneller yaparak toprağın sıcaklığını yüksek tutup erken ürün alıyorum ve bu yöntem bence çok güzel ve pratik.. İçerinin nemini yüksek tutup kış bitkileri için ideal ortam oluşuyor ve bu sayede kısa sürede sebzeler olgunlaşıyor^^

PVC'den yaptığım tünel seram..

Name:  Resim1.jpg
Views: 9847
Size:  69.1 KB

İnşaat demirinden yaptığım ve inşaat demiri paslanıp naylona zarar vermemesi için inşaat demirine tıkanan damlama hortumlarını geçirip yaptığım tünel sera ^^

Name:  Resim2.jpg
Views: 8821
Size:  32.2 KB

Name:  Resim3.jpg
Views: 8983
Size:  40.0 KB

Tünel seranın içine ekilen ve dışarıya ekilen sebzeler arasındaki farkı görüyorsunuz!!! Daha az sürede ve yağmur kardan etkilenmeden ürünlerinizi sağlıklı yetiştirme imkanı sağlıyor ^^

Name:  Resim4.jpg
Views: 8384
Size:  56.1 KB

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2017, 11:56   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Sayın dongyul, ben de bu tünel seranın nimetlerinden faydalanmak istiyorum, fakat bahçem evime 1 saatlik yol mesafesinde. Ancak haftada bir defa gidebiliyorum.

Böyle haftada bir giderek tünel serada yetiştiricilik yapmak mümkün mü?

dongyul beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 22:17   #22
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sayın dongyul, ben de bu tünel seranın nimetlerinden faydalanmak istiyorum, fakat bahçem evime 1 saatlik yol mesafesinde. Ancak haftada bir defa gidebiliyorum.

Böyle haftada bir giderek tünel serada yetiştiricilik yapmak mümkün mü?

Sayın Dutlubahçe; yeni gördüm mesajınızı tabi ki de yapabilirsiniz yeter ki havalandırma yerlerini iyi yapın içeriye kedi köpek girmeyecek şekilde yaparsanız süper olur... haftada bir gittiğinizde de sulamayı yaparsınız bence başarabilirsiniz ^^

Eski 12-02-2017, 06:41   #23
Ağaç Dostu

Bu yazdıklarınız beni epey cesaretlendirdi, teşekkür ederim.

dongyul beğendi.
Eski 12-02-2017, 09:16   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Bende bu yöntemi domates ve biberlerin biraz daha erken olgunlaşması için kullanmayı düşünüyorum. Bu sene deneme amaçlı birer sıra 15-20 fide olacak. Eskisehir 7a zone bölgesinde. Normal fide dikimi Mayıs ayının ilk haftası yapılıyor. Hatta geçen sene ilk hafta don olduğu için ikinci haftaya kalmıştı. Domatesleri toplamaya Ağustos başında başlamıştık. Bunu erkene çekmek için tünel seralara dikim ne zaman başlanabilir?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 10:24   #25
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Bende bu yöntemi domates ve biberlerin biraz daha erken olgunlaşması için kullanmayı düşünüyorum. Bu sene deneme amaçlı birer sıra 15-20 fide olacak. Eskisehir 7a zone bölgesinde. Normal fide dikimi Mayıs ayının ilk haftası yapılıyor. Hatta geçen sene ilk hafta don olduğu için ikinci haftaya kalmıştı. Domatesleri toplamaya Ağustos başında başlamıştık. Bunu erkene çekmek için tünel seralara dikim ne zaman başlanabilir?

Sayın ibrahimes; İlk olarak tünel seranızı dikimden 3 4 hafta önce kurmanızı ve toprağını hazırlamanızı öneririm çünkü bu sayede toprak kendine gelecek aşırı su uzaklaşarak yani toprak ısısı artacaktır... Tünel seralarda temel mantık toprak ısısını arttırmaktır... Tünel seranızı kurduktan sonra dikim işleminizi yapabilirsiniz...

Ben İzmitte hemen hemen deniz kenarına çok yakın yerde yaşıyorum ve o yüzden tünel sera dikimlerimi mart son haftası veya nisan ilk haftası yapıyorum tamamen o an ki durumlara bağlı...

Sizin oralar hava durumu açısından buradan en az 3 4 hafta sonra ısınır...

Benim düşünceme göre Nisan ortası ve sonu tünel sera ekimleri yapılabilir...

Tünel seraların havalandırmaları kuzeyden gelen soğuk rüzgarlara açık olmamalı yoksa fideleriniz soğuk rüzgar deneniyle zarar görebilir... Havalandırma delikleri üst kısımdan ve ya yandan olabilir...

saleri ve ibrahimes beğendi.
Eski 12-02-2017, 12:57   #26
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için bu sene tohum paylaşım etkinliğinden gelen erkenci çeşitleri tünel serada denemeyi düşünüyorum. Özellikle domates için tavsiye edeceğiniz erkenci bir çeşit var mı?

dongyul beğendi.
Eski 12-02-2017, 14:50   #27
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için bu sene tohum paylaşım etkinliğinden gelen erkenci çeşitleri tünel serada denemeyi düşünüyorum. Özellikle domates için tavsiye edeceğiniz erkenci bir çeşit var mı?

Erkencilik konusunda çok fikrim yok ancak her türlü sebzeyi uygun koşullar sağlarsanız erken meyveye dönmesini sağlarsınız...

Benim gözlemlerime göre alakır etlisi, BT-1120, Alsancak f1 bu çeşitler erkenci...

Resulgur ve ibrahimes beğendi.
Eski 12-02-2017, 15:15   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Erkencilik konusunda çok fikrim yok ancak her türlü sebzeyi uygun koşullar sağlarsanız erken meyveye dönmesini sağlarsınız...

Benim gözlemlerime göre alakır etlisi, BT-1120, Alsancak f1 bu çeşitler erkenci...
Tekrar teşekkürler. Sizden çok şey öğreniyoruz forum olarak. Bu bilgiler yeterli benim için alakir etlisi elimde var. Sizin geçen sene bahcenizde beğendiğim bir cesitti ayrıca.

dongyul ve Resulgur beğendi.
Eski 25-02-2017, 09:57   #29
Ağaç Dostu

Forumdaki arkadaşların da teşviki ile ilk tünel sera denememize dün başladık.
Vakit darlığı ve şiddetli lodos sebebi ile naylon örtme işi, başka bir güne kaldı.
Seranın eni 120 cm. Boyu ise 6,5 metre. Yükseklik 60 cm. civarında.

Name:  TÜNEL SERA.jpg
Views: 8941
Size:  70.4 KB

Eski 25-02-2017, 13:07   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Dutlubahçe; yeni gördüm mesajınızı tabi ki de yapabilirsiniz yeter ki havalandırma yerlerini iyi yapın içeriye kedi köpek girmeyecek şekilde yaparsanız süper olur... haftada bir gittiğinizde de sulamayı yaparsınız bence başarabilirsiniz ^^
Sayın dongyul ve diğer üstadlara soruyorum, havalandırma yerlerinin sayısı ve büyüklüğü nasıl olmalı, başka nelere dikkat edilmeli?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024