agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni413Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2016, 14:19   #61
Yeni Üye

alpdem's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2014
brandanın üstünde 2-3 kat karton ve 5-10 cm ağaç parçacıkları var zaten

alpdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 14:30   #62
Yeni Üye

alpdem's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2014
şu ana kadar direnejla ilgili bi sıkıntı olmadı zaten su sıkıntılı olduğu için bu yola başvurduk.Keşke bahsettiğiniz yağmurlar mayıstan sonra olsa **** bi sondaj falan olsa bunlara hiç gerek yok zaten.Gecen yıl bi sorun olmadu bu sene ne olur bilmiyorum. birleşen yerlerde fungal faaliyet hiç dikkatimi çekmedi ama tekrar kontrol edicem.Zaten bi süre sonrada toprak altında çürüyüp yok oluyor naylon branda.

dongyul beğendi.
alpdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 15:11   #63
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Bu sene ilk defa sebze yatakları yapıyoruz. Sağlam olsunlar, şöyle bir 15 seneyi çıkarsınlar istedik. Çürümeye karşı dayanıklı redwood (Sequoia sempervirens, sahil sekoyası) tahtalarını kullandık ve de et kalınlığını yüksek tuttuk. Daha sonra detaylı yapım aşamalarını da paylaşacağım.

Dayanıklılığı bir nebze daha arttırmak için yan yüzeylerin iç taraflarını kalın siyah naylonla kaplama önerisi almıştım. Naylonun toprağa bir salınımı olur mu tam emin değilim. Ama asıl ilginç olan yabancı bir forumda birisi sebze yataklarından ikisini naylonla kapladığını, ikisi kaplamadığını yazmış. Kapladıklarının daha hızlı çürüdüğünü çünkü naylonla ahşap arasında hapis olan nemin hiç kuruyamadığını söylemiş. Bu konuda bir tecrübesi/önerisi/tahmini olan var mı?

Eklenti 598502
Bizim iklimimizde işlenmemiş kereste hiç de iyi sonuçlanmadı çünkü tahta kurdunun kolonisi toprakta olanları keresteyi istila ettiler. Bu yetmedi, kısa bir süre sonra tahta kurdu evimize geçiş yaptı ve biz onların da yükseltilmiş yataklardan geçtiğini düşünüyoruz.

İlk parti yataklarımız darmadağın olduktan sonra, internette bulduğum ve geri dönüşüm plastiğinden yapılan bu yatakları kullanmaya başladım; eğer zaman içinde herhangi bir nedenden alternatif bir çözüm yolu arayacak olursanız tavsiye derim: Grow Bed, Recycled Plastic | Above Ground Garden Beds | Gardeners.com

Bir de bu plastik yatakların içine serilebilecek ve hava da alan, yabani otların önünü büyük oranda kesebilecek şöyle bir malzeme var, onu da tavsiye ederim: Raised Bed Liners in Four Sizes | Gardener's Supply

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 17:00   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Bıdon yatak

Merhaba

Daha once onerdigimde hakli gerekce gostererek karsi cikmistiniz. Sanirim temizlenerek kullanilma imkani var.

Birkac fotograf ekliyorum. Ayaklari iskarta borulardan yaparsaniz zararlilara karsi biraz etkili olabilir, istediginizde yer degisimi de yapabilirsiniz. Dilerseniz drenaji kolayca saglayip topraksiz tarim icin de kullanilabilir.

Birakac tanesi ile deneme yapmayi dusunur musunuz ?
Saglicakla kalin

Name:  BIDON YATAK 1.jpg
Views: 4211
Size:  43.3 KB
Name:  BIDON YATAK 2.jpg
Views: 3632
Size:  14.5 KB[ATTACH]
Name:  BIDON YATAK 3.jpg
Views: 3810
Size:  12.2 KB

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 19:41   #65
Ağaç Dostu

Kuracaginiz sistem hangisi olursa olsun sizin bir de sebeke suyu kullanma konunuz var, sanirim pahaliya geliyor.

Terleyen boru ile toprak altindan sulama yapilinca yaklasik yari yariya tasarruf oluyormus. Ayrica su icerisinde tamami cozunebilen gubrelerin de kullaniminda kolaylik sagliyor.

Forum icerisinde bununla ilgili bir baslik var

" Yeraltı sulama (terleyen boru) ile çim alanın sulanması "

Internette " terleyen boru " aramasi yaparsaniz yerli uretici de var, fiyatlar su tasarrufu ile amorti edilebilecek duzeyde saniyorum.

Bu borulari ( hortum ) toplamak mumkun oldugundan istediginizde sistemi topraksiz tarima cevirmek, gerekince tekrar hortum sermek mumkun.

Saglicakla kaliniz

Eski 07-03-2016, 22:47   #66
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bizim iklimimizde işlenmemiş kereste hiç de iyi sonuçlanmadı çünkü tahta kurdunun kolonisi toprakta olanları keresteyi istila ettiler. Bu yetmedi, kısa bir süre sonra tahta kurdu evimize geçiş yaptı ve biz onların da yükseltilmiş yataklardan geçtiğini düşünüyoruz.

İlk parti yataklarımız darmadağın olduktan sonra, internette bulduğum ve geri dönüşüm plastiğinden yapılan bu yatakları kullanmaya başladım; eğer zaman içinde herhangi bir nedenden alternatif bir çözüm yolu arayacak olursanız tavsiye derim: Grow Bed, Recycled Plastic | Above Ground Garden Beds | Gardeners.com

Bir de bu plastik yatakların içine serilebilecek ve hava da alan, yabani otların önünü büyük oranda kesebilecek şöyle bir malzeme var, onu da tavsiye ederim: Raised Bed Liners in Four Sizes | Gardener's Supply
Sayın birnefestoprak, yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Siz kereste olarak ne kullanmıştınız?

Bu çevrede insanlara sorduğumda redwood ile yaptıkları yatakların 10 sene sonunda hala ayakta olduğunu söylediler. Termit hasarı olmuş ama henüz parçalayacak boyuta varmamış. Zaten termit burada çok yaygın. Neredeyse her evde var, ondan kaçış yok. Herkes periyodik olarak evini çadırla kapatıp ilaçlatıyor.

Benim küçük bahçemde birinci önceliğim peyzaj tasarımı, yani görsellik. Yükseltilmiş yataklar yapmamın da birinci amacı göze güzel görünen derli toplu bir sebze bahçesi elde edebilmek. Yoksa aslında çok güzel bir toprağımız var. O nedenle ilk olarak ahşapla şansımı deneyeceğim. Birinci set beklediğimden erken dağılırsa plastik çözümlere yönelebilirim.

Bu bahsettiğiniz kaplama malzemesi de aslında aklımı kurcalayan konulardan biriydi. Sözünü ettiğiniz çok iyi oldu. Bizim yatakların yüksekliği 45 cm. Bu yükseklikte tabandan gelen yabani ot sorunu olmaz diye umuyorum. Bu malzemeyi kullanmamın yine de bir yararı olur mu?

Düzenleyen gilan : 08-03-2016 saat 01:32
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 01:34   #67
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Home Depot'da çam bulunuyor. Bir de bir düzeltme yapayım: Yukarda bahsettiğim taban örtüsünü yabani otlardan ziyade, dalları arka bahçemize sarkan büyük ağaçların köklerinin yatakları istila etmesinin önünü almak için almıştım.

Tahta kurduna karşı çok dikkatli olun. Yere gömülü tüpler içine yerleştirilmiş yem tuzaklarını da bir önlem olarak değerlendirebilirsiniz.

gilan, kerkenez, samur ve 1 kişi beğendi.
Eski 08-03-2016, 19:35   #68
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu örtü bizim uygulamamız için tabanda değil de yan duvarlarda tahta aralarından toprak sızmaması için faydalı olabilir. Bir bakacağım. Teşekkürler...

Çam kerestesinin toprakta dayanma süresi 5 yılı geçmez sanıyorum. Hele bir de Florida ikliminde iki senede bile dağılabilir.

Çürümeye karşı doğal olarak dirençli olan ve de bir servete mal olmayan ağaçlar redwood (sequioa sempervirens, sahil sekoyası) ve cedar (sedir ağacı). Batı yakasında redwood'un yaygın olması bizim şansımız oldu.

Bu ağaçların da genel olarak iç taraflarından elde edilen keresteler kabuğa yakın taraflarına göre daha dayanıklılar. Toprakla temas olmayan durumda 50 sene, toprakla temas olan durumda da yaklaşık 20 sene ömür biçiliyor.

Kaynaklar:
http://anrcatalog.ucanr.edu/pdf/8144.pdf
Service life of treated and untreated fence posts
http://ir.library.oregonstate.edu/xm...44/?sequence=1

Muda beğendi.

Düzenleyen gilan : 09-03-2016 saat 19:14
Eski 10-05-2016, 06:54   #69
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yükseltilmiş yataklarda kare yetiştirme gridinin (metrekare bahçeciliği) mucidi Bel Bartholomew 28 Nisan'da 84 yaşında hayatını kaybetmiş. Üzgünüm; çok insanın hayatına dokunmuş, ev bahçeciliğinde devrim niteliğinde bir kavrama imza atmıştır. Konu hakkında yazdığı kitabı Türkçeye de çevrilmiştir.

New York Times'ta Bartholomew'un ölümüyle ilgili çıkan yazı: http://www.nytimes.com/2016/05/08/ny...ies-at-84.html

Eski 14-05-2016, 10:14   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2016
bende bahçeme yapmak istiyorum

okangogman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 13:48   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Yukseltilmis sebze yataklarinin en onemli ozelligi, topragin drenajini arttirmak ve mikro organizmalara daha iyi bi nem-oksijen dengesi sunarak bitkilerin verimini arttirmaktir. Sebebi ne olursa olsun, yukseltilmis sebze yataginin altini plastikle kapatmak bir hatadir. Kostebek ve salyangoz gibi zararlilari onlemek icin raised bed liner diye tabir edilen su geciren bezler kullanilabilir. Bir arkadasim yaptigi yataklarin altini solucan giris cikisina musade edip sadece kostebekleri engellemek icin metal tel aglar kullanmisti. Salyangozlar genelde yuzeye yakin oldugu icin onlarla baska yontemlerle basa cikmak gerekebilir.

gilan ve dongyul beğendi.
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2016, 20:03   #72
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Yağışın çok sıkıntılı olduğu çöl gibi iklimlerde tabanı da naylon kaplı uygulamalar yaptıklarını biliyorum. O nedenle ”asla olmaz” dememek lazım. Ama tabii öyle bir durumda yatağın da yeterli derinliği olmalı. 10 cm gibi bir derinlikte kökler boğulur. Ama 50 cm gibi bir derinlikte sular altta birikip yavaş yavaş tekrar emilebilir. Ama dediğim gibi bu, yağışın çok çok seyrek olduğu ikilimler için geçerli.

Köstebeklere karşı biz de yatakların altına tel çektik. Güzel bir yöntem.

Salyangozları ise sadece yükseltilmiş yatakta olmak bile bir nebze azaltıyor. Yerdeki bitkilerimde çok daha fazla salyangoz hasarı görüyorum. Bunu dışında organik salyangoz ilaçları uygulanabilir. Ya da salyangozlar için satılan bakır şeritler var. Üzerinden geçemiyorlarmış. Yatakların yan duvarına bundan hat çekilebilir.
https://www.google.com/search?q=slug...pper+slug+tape

Name:  download.jpeg
Views: 3511
Size:  10.4 KB
Kaynak: Snail & Slug Tape | Slugga | Copper Tape | BUY ONLINE

Düzenleyen gilan : 31-05-2016 saat 23:02
Eski 31-05-2016, 20:08   #73
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Yükseltilmiş yataklarla yapılmış sebze bahçemizin yapılışını alttaki başlıkta paylaştım.
Burada da link vermek faydalı olabilir. Benzer uygulamalar düşünenlere fikir verebilir.

gilan / Bahçe (San Jose, Kaliforniya / ABD)

Name:  IMG_4484.jpg
Views: 3843
Size:  33.6 KB

Name:  IMG_4485.jpg
Views: 4999
Size:  37.0 KB

Eski 31-05-2016, 21:20   #74
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Yağışın çok sıkıntılı olduğu çöl gibi iklimlerde tabanı da naylon kaplı uygulamalar yaptıklarını biliyorum. Ama nedenle asla dememek lazım. Ama tabii öyle bir durumda yatağın da yeterli derinliği olmalı. 10 cm gibi bir derinlikte kökler boğulur. Ama 50 cm gibi bir derinlikte sular altta birikip yavaş yavaş tekrar emilebilir. Ama dediğim gibi bu, yağışın çok çok seyrek olduğu ikilimler için geçerli.

Köstebeklere karşı biz de yatakların altına tel çektik. Güzel bir yöntem.

Salyangozları ise sadece yükseltilmiş yatakta olmak bile bir nebze azaltıyor. Yerdeki bitkilerimde çok daha fazla salyangoz hasarı görüyorum. Bunu dışında organik salyangoz ilaçları uygulanabilir. Ya da salyangozlar için satılan bakır şeritler var. Üzerinden geçemiyorlarmış. Yatakların yan duvarına bundan hat çekilebilir.
https://www.google.com/search?q=slug...pper+slug+tape

Eklenti 615493
Kaynak: Snail & Slug Tape | Slugga | Copper Tape | BUY ONLINE
Vaktiyle yaptığım bir deney. Kabuklular bakır şeridi geçemiyorlar, kabuksuzlar rahatlıkla geçiyor. Fakat dikkat, içeride saklanan varsa oraya hapsetmiş de olursunuz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 14:40   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
Yükseltilmiş yatak yapımında hangi malzemeyi kullanacağıma karar vermeye çalışırken aklım epey karıştı. Sebze yataklarını eğimli bir alana, toprağı kademeli olarak düzleyerek, yerleştireceğim için arka duvarları hem içeriden hem de dışarıdan toprakla temas halinde olacak. O yüzden çürümeye karşı dayanıklı bir ağaç seçmeliyim diye düşündüm. Ancak konuştuğum keresteciler dayanıklılık konusunda pek olumlu konuşmadıkları gibi güven de vermediler İthal çam, köknar, meşe, kestane, karaçam, kızılçam ve lareks ağaçlarının bahsi geçti ki bunların bazılarının m3 fiyatı 1700 TL'ye kadar çıkıyor.

Emprenyeli mi yoksa emprenyesiz mi olmalı konusunda da tam bir karar veremedim. Aslında genelde doğal olması açısından ham ağaç öneriliyor ancak emprenye de ömrü uzatıyor. Bunun yanında emprenyenin olması gerektiği gibi uygulanmadığına dair uyarıda bulunanlar da oldu: Daldırıp çıkarıyorlarmış, içine işlemiyormuş vb.

Forumda birçok başlık altında yatak yapma deneyimleri paylaşılmış. Benim özellikle merak ettiğim ise yataklarınız durumu nedir
Örneğin çam kullananlarınki çabuk çürüdü mü, kaç yıl dayandı?

MeyveliTepe, sizin emprenyeli keresteden yaptıklarınız herhalde 5 seneyi tamamladılar. Daha yakın zamandaki bir mesajınızda briket kullandığınızı da okudum. İkisini de denemiş biri olarak düşüncenizi paylaşabilirseniz sevinirim.

gilan ve dongyul beğendi.
Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 16:10   #76
Ağaç Dostu

Kanalizasyon yapimi icin kullanilan buyuk capli beton parcalar var, 80-90 cm cap ve 70 cm yuksekligi var altini kapatinca kullanabilirsiniz.

Fazla sayida lazimsa tek bir agac kaliba beton dokerek dikdortgen olanlari yapabilirsiniz.

Yukaridaki mesajlarda kesilmis bidonlarin fotograflari var, agac kullanarak daha dayanikli ve ucuza cikaracaginizi sanmam.

Eski 09-01-2017, 18:40   #77
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pin-up Mesajı Göster
Yükseltilmiş yatak yapımında hangi malzemeyi kullanacağıma karar vermeye çalışırken aklım epey karıştı. Sebze yataklarını eğimli bir alana, toprağı kademeli olarak düzleyerek, yerleştireceğim için arka duvarları hem içeriden hem de dışarıdan toprakla temas halinde olacak. O yüzden çürümeye karşı dayanıklı bir ağaç seçmeliyim diye düşündüm. Ancak konuştuğum keresteciler dayanıklılık konusunda pek olumlu konuşmadıkları gibi güven de vermediler İthal çam, köknar, meşe, kestane, karaçam, kızılçam ve lareks ağaçlarının bahsi geçti ki bunların bazılarının m3 fiyatı 1700 TL'ye kadar çıkıyor.

Emprenyeli mi yoksa emprenyesiz mi olmalı konusunda da tam bir karar veremedim. Aslında genelde doğal olması açısından ham ağaç öneriliyor ancak emprenye de ömrü uzatıyor. Bunun yanında emprenyenin olması gerektiği gibi uygulanmadığına dair uyarıda bulunanlar da oldu: Daldırıp çıkarıyorlarmış, içine işlemiyormuş vb.

Forumda birçok başlık altında yatak yapma deneyimleri paylaşılmış. Benim özellikle merak ettiğim ise yataklarınız durumu nedir
Örneğin çam kullananlarınki çabuk çürüdü mü, kaç yıl dayandı?

MeyveliTepe, sizin emprenyeli keresteden yaptıklarınız herhalde 5 seneyi tamamladılar. Daha yakın zamandaki bir mesajınızda briket kullandığınızı da okudum. İkisini de denemiş biri olarak düşüncenizi paylaşabilirseniz sevinirim.
Emprenyeli kereste hala dayanıyor ama toprak kesimi altında kalan bölümler mantarlaşmış.

Briket çok daha iyi ve çok fonksiyonel.

Eski 09-01-2017, 18:59   #78
Ağaç Dostu

Briket ve benzeri beton kaplar dayanikli olur, tasinmasi sirasinda agirlik sorunu olabilir.

Buyuk plastik kasalar var ancak fiyat bilmiyorum, link vereyim, ararsaniz hurdacilarda cikmalari var.

Hipaş Plastik
Plastik tekne, Plastik Kasalar, Plastik Tekerlekli Kasalar, BH-6600-YKKM

Eski 09-01-2017, 20:19   #79
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Briket çok daha iyi ve çok fonksiyonel.
Siz briketleri birbirine veya yere sabitlemediniz değil mi?

Eski 09-01-2017, 20:35   #80
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Buyuk plastik kasalar var ancak fiyat bilmiyorum, link vereyim, ararsaniz hurdacilarda cikmalari var.
Sebze yatağı olarak düşündüğümüzde bu kasalar biraz küçük kalıyor. Gerçi ihtiyaca göre değişir.
Yatakları dört duvar yapıp toprak zemine oturtmayı planlıyorum o yüzden benim için pek uygun görünmüyor. Ama özellikle avlu, teras gibi sert zemin üzerinde kullanmak için iyi bir alternatif olabilir.

Eski 09-01-2017, 21:22   #81
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pin-up Mesajı Göster
Siz briketleri birbirine veya yere sabitlemediniz değil mi?
Hayır, serbestler, sadece dizdim.

gilan beğendi.
Eski 28-01-2017, 21:07   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Hepinize merhaba, bende yükseltilmiş yatak konusunu araştırıyorum, şöyle bir malzeme buldum, sadece beton ve agaç oldugunu söylüyor tanıtımı. Linki şöyle Tepe Betopan 3m (16mm) , bu ürünün incesi kalını vb farklı özellik ve fiyatlıları var, bana makul göründü , uzun süreli dayanımını test eden çalışmalarda yapmışlar , neme mukavemetide iyi..

dongyul ve Resulgur beğendi.
ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 13:09   #83
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ketenhelva Mesajı Göster
Hepinize merhaba, bende yükseltilmiş yatak konusunu araştırıyorum, şöyle bir malzeme buldum, sadece beton ve agaç oldugunu söylüyor tanıtımı. Linki şöyle Tepe Betopan 3m (16mm) , bu ürünün incesi kalını vb farklı özellik ve fiyatlıları var, bana makul göründü , uzun süreli dayanımını test eden çalışmalarda yapmışlar , neme mukavemetide iyi..
Sn. ketenhelva Prefabrik konutların dış duvarlarının dışı sac iç tarafının malzemesi betopandır. Panel yapımında kullanılıyor. İçerisinde odun talaşı olduğundan suya dayanıklı mı bir araştırmanın yapılması gerekiyor.

ketenhelva ve dongyul beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 01:09   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Sn Resulgur söylediginizde çok haklısınız, ben veridigm linkteki özellikleri okudum ve malzemeye neredeyse süperman diyorlar, alta bazı bilgileri kopyala yapıştır yapacagım ama konuyu ya deneyenlerin **** inşaatlarda kullanılmasını bilen birinin degerlendirmesi en dogru sonucu verecektir, ayrıca forumu araştırırken betopanın çok önceden bahsi geçmiş, ama denenip denenmedigini bulamadım..

Neme Dayanıklılık

Suya daldırma sonucunda (24 saat) maksimum kalınlık artması <%1,5 ‘dir. Bu nedenle nem ile irtibatlı ortamlarda, benzer malzemelere göre (Sunta-MDF-Alçı panel) süper özellik gösterir.

- Bünyesinde, formaldehit, asbest, silis vb. sağlığa zararlı maddeler bulundurmaz.
- Kokusuzdur.
- Çevre dostudur.
- Çok iyi ses yalıtımı sağlar. (Levha olarak 31-35 dB, sandviç duvar şeklinde 45-50 dB )
- Hafif olması nedeniyle depreme dayanıklı binalarda tercih edilir.
- Yüksek statik kuvvetleri taşıyabilme özelliğine sahiptir. Hayvansal atıklara ve kimyasal maddelere dirençlidir.
- Benzin ve yağa dayanıklıdır.

Biyolojik Atıklara Dayanıklılık

Yüksek alkalinite (pH 12-13) ve yoğunluğu nedeniyle, Betopan, çevre koşullarından doğan etkilere ve biyolojik ataklara karşı aşırı dayanıklıdır. Aşırı nemli yörelerde, yer üstünde ve gömülü durumda mantar ve küfe karşı hassasiyeti test edilmiştir. Yer üstündeki levhalarda mantar ve küfe rastlanmamış 8 yıl süre ile yeraltında gömülü kalan levhalarda bazı küflenme izleri belirlenmiştir. Ancak bu bozulma yüzeyde 0.9 mm kalınlıkta kalmıştır. Açık alanda böceklenme için yapılan testte, levhaların, böceklerden etkilenmediği saptanmıştır.

Hava Şartlarına Dayanıklılık

Betopan DIN-EN 321 ‘e göre yaşlandırma testine tabi tutulmuştur. Bu test birbirini izleyen 3 aşamanın tekrarıdır. Levhalar 72 saat suda bırakılır. 24 saat, 12 C’de kurutularak hızlandırılmış yapay iklim koşullarından geçirilir. Bu olgunlaştırma testinin sonucunda normal iklim koşullarına karşı yüksek dayanıklılık gözlenmiştir. Eğilme veya malzemeye gelen gerilmelere mukavemette azalma, kırılma, şişme yoktur. Bu sonuçlara göre Betopan levhalar, DIN 68800 bölüm 2’ye göre normaşl iklim şartlarının yarattığı ortama sürekli yarattığı ortama sürekli ve efektif dayanıklılık göstermektedir.

dongyul ve Dadaloğlu beğendi.
ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 10:20   #85
Ağaçsever

Prefabrik evlerde genellikle betopan sandviç panel (iki betopan plaka arasına strafor köpük) kullanılıyor. Dolayısıyla evin dış cephesi de betopandan oluşuyor ve her türlü neme ve hava şartına maruz kalıyor. Bu açıdan dayanıklı bir malzeme olduğunu düşünüyorum. Biz evin içinde bir köşe oluşturmak için de betopan kullandık. Üzerine fayans döşeyip davlumbaz astık. Kesme ve delme işleri biraz zahmetli ama uygun aletiniz varsa yapabilirsiniz. Yalnız çok ağır bir malzeme. Eğer yatakları büyük planlıyorsanız tek kişi halledemeyebilirsiniz. Başka yerde monte edip taşımak da zor olur diye tahmin ediyorum.

kamil35 ve ketenhelva beğendi.
Eski 30-01-2017, 20:42   #86
Ağaçsever

Ben de yataklarda oluklu sac kullanmaya karar verdim gibi.
Aşağıdakine benzer bir şey planlıyorum ama bu kadar iyi görünmeyecek büyük ihtimalle
Name:  maxresdefault.jpg
Views: 3038
Size:  40.2 KB

Milla, dongyul ve Dadaloğlu beğendi.
Eski 30-01-2017, 21:42   #87
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ketenhelva Mesajı Göster
Sayın Ketenhelva; biraz araştırdım evet çok elverişli gözüküyor ancak maliyetli bir şey... Bana kalırsa asla böyle bir yatırım yapmazdım... Bahçede her zaman her şey bir anda değişiyor.... Yapılanlar sökülüyor farklıları yapılıyor çünkü bahçe çok dinamik bir yer...

Bana kalırsa briket (Sayın MeyveliTepe'nin bahçesinde gördüm) çok kullanışlı ve pratik ayrıca fiyatı da uygun onuda düşünebilirsiniz... ya da bu tarz şeylere gerek duymadan bahçeniz zaten ufak bahçenin tamamını sebze yatağı şekilde yükseltin bu tarz işlemleri yapan Küba'da yapıldığını duyup bir yerlerde de videosunu izlemiştim...

ketenhelva beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2017, 18:58   #88
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Sebze yatakları inşa ederken, gazbeton kullanan veya kullanmayı düşünen oldu mu? 600X250X100 (mm) boyutlarındaki gazbetonların dayanımı 25kgf/cm2. Bimslerin 40kgf/cm2 imiş. Uzun vadede kırılma olup olmayacağı konusunda emin değilim. 2 sıra üst üste dizip, alt sıradakini yaklaşık 10-15cm kadar toprağa gömüp, 35cm civarında bir yükseklik istiyorum; fakat bu sefer de 2 sıra olan gazbetonların (aralarına yapılması için alçı vb malzeme kullanacağım.) devrilmesinden korkuyorum.

TCM ve dongyul beğendi.
Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2017, 20:47   #89
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hellmarch Mesajı Göster
Sebze yatakları inşa ederken, gazbeton kullanan veya kullanmayı düşünen oldu mu? 600X250X100 (mm) boyutlarındaki gazbetonların dayanımı 25kgf/cm2. Bimslerin 40kgf/cm2 imiş. Uzun vadede kırılma olup olmayacağı konusunda emin değilim. 2 sıra üst üste dizip, alt sıradakini yaklaşık 10-15cm kadar toprağa gömüp, 35cm civarında bir yükseklik istiyorum; fakat bu sefer de 2 sıra olan gazbetonların (aralarına yapılması için alçı vb malzeme kullanacağım.) devrilmesinden korkuyorum.
35 cm kadar yükseltmeniz su sarfiyatını arttırır, bir karıştan fazlası bizim iklimde uygunsuz bence. Malzeme olarak gazbeton da emici olabilir.

Hellmarch ve dongyul beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2017, 21:29   #90
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Taşlıbahçeye bende katılıyorum..

Geçenler de sayın Pin-up bahçe sayfasında dile getirmiştim.. Orada bahsettiklerimi burada da bahsetmek doğru olur diye düşünüyorum...

Benim fikrimce sebze yataklarını beton, tahta ve ya ne olursa olsun kullandığımız malzemelerle yapmış olduğumuz sebze yataklarının yerden yüksekliğini abarttığımız da su tutma kapasitesi azalıyor kışın hemen soğuyor yazın ise hemen ısınıyor ısı artış ve düşüşlerinde toprak ısı alıp kaybediyor ve toprak rüzgara maruz kaldığında sürekli bir şekilde ısı alıp vermesiyle ne topraktaki organizmalar yaşamları doğru düzgün idame ettiriyorlar ne de bitki... bu ısı değişiminden dolayı bitkilerde ilk aşamalarda strese giriyor bu stres zaten ömürlerinden en az 15-20 gün yiyor...

Bahçe sayfamda anlatmıştım... Bağda yapmış olduğum sebze yataklarını görmüşsünüzdür... ben bunu uzak doğudaki çiftçilerde gördüm ve uyguladım.... Hiç destekleme malzemesi kullanmadan toprağı direk olarak yükselttim... İlk olarak şunu fark ettim evet sebze yataklarından daha iyi oldu maddi olarak sıfır bütçe... bu sebze yataklarının sebze ekeceğim kısımlarına 50 cm çukurlar açarak yaş hayvan gübresi gömdüm ve kapadım...

sonuç olarak toprak nemli kalıyor, aşırı rüzgar yemiyor ve ısı değişimi aşırı olmuyor... İncelediğim ilk gözlemler kök yapıları çok iyi oluştuğu.. Örneğin domatesleri dikimden itibaren sadece bir kere can suyu olarak suladım...

En can alıcı nokta şu bu sebze yatakları sabit olmadığı için her yıl yerlerini istediğim gibi değiş tokuş yapabilirim ve toprak karışımı yapılabilir... sabit sebze yataklarında bu işlem zor hatta imkansız...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024